Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • dansusca

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut .zilele trecute mi-am pus leduri albastre in faruri in loc de becurile normale pt pozitie si bineinteles ca imi arata in bord avertizarea de bec ars.am mai citit pe forum ca s-ar putea pune in paralel cu ledurile o rezistenta si ca asa s-ar putea pacali CIM-ul sa nu mai afiseze avertizarea, dar nu stiu ce valoare ar trebui sa aiba rezistorul respectiv(impedanta si putere);s-au mai stiti si alta metoda?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cu leduri verzi face tot la fel?
  • gigi2007

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Olt
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
acele leduri functioneaza?si eu am schimbat becurile de pe pozitie cu philips blue vision acelea cu efect xenon si functioneaza perfect.sa nu ai problema pe la alt bec
  • dansusca

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sal gigi probabil ca ce ai pus tu marca philips sunt tot becuri (cu filament) dar ceea ce am pus eu sunt leduri si daca montez inapoi becurile normale care le-am avut imi dispare avertizarea.trebuie gasita o solutie care sa "pacaleasca" CIM-ul sa creada ca acolo este tot un consumator cum este becul normal deoarece ledul care l-am pus consuma foarte putin iar CIM-ul crede ca-i ars becul.Ar fi o solutie montarea in paralel cu ledurile a becurilor dar nu imi place cum o sa arate
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca se pune o rezistenta pe ele.

PS. Dau mai bine leduriel albe, si daca mai au si lupa...
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
gigi2007 a scris:acele leduri functioneaza?si eu am schimbat becurile de pe pozitie cu philips blue vision acelea cu efect xenon si functioneaza perfect.sa nu ai problema pe la alt bec

Spune-mi si mie te rog ce becuri ai luat pt pozitii (ce model) si cum le-ai schimbat
..se schimba greu? se pare ca avem acelasi model de gts
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@dumitru_florin
Exista becuri de pozitie Philips Blue Vision W5W, costa aprox 20 de lei un set, se schimba in 10 minute.
Sau mai gasesti set de 2 becuri H7 + 2 becuri W5W tot Philips Blue Vision la ~120 lei

@dansusca
Daca ne gandim ca becul original consuma 5W la o tensiune de ~13 V si ne mai gandim si la nenea Ohm, atunci o sa rezulte ca trebuie sa pui in paralel o rezistenta de R= 13*13 / 5 = 33.8 Ohmi, standard vei gasi de 33 de Ohmi, ceea ce este OK. Mai ai si ceva putere disipata pe led, dar asta este neglijabila.

Spor
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
merci titro
Skip ads

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cica sunt si leduri care nu iti dau eroare de bec ars in bord.
Mi-am pus si eu xenon si inca nu mi-am luat si becuri de pozitie dar am vorbit cu un tip care aduce piese tuning si el imi zicea ca exista leduri care pacaleste computerul.
Fiind leduri nu au filament prin care sa se faca circuitul si asta iti apare eroarea in bord.
Daca gasesc ceva, revin cu detalii.
  • dansusca

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
titro-am pus rezistenta dar se incinge rau de tot risc sa se mai si aprinda astept orice solutie alta decat sa pun in paralel becul normal cu filament
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pune o rezistenta de 33 Ohmi / 20W si nu se va mai incinge!
Probabil tu ai folosit una de putere mica.
  • dansusca

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
da ,am pus una de 5 W am sa fac alta din nichelina de putere mai mare sa vad cum se prezinta.Stii cumva cum se calculeaza rezistenta?Ce grosime si lungime ar trebui sa aiba firul de nichelina?
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut mi-am pus si eu becuri cu 4 leduri pe pozitie albe.Se vad mult mai bine decat galbenul acela al becurilor cu filament.Si la mine da eroarea de bec ars in bord.Uite aici se discuta de problema aceasta https://www.clubopel.com/vie...868&start=240
Saptamana viitoare ma duc cu ea la doctor(electronist)sa imi calculeze el rezistenta becului cu led si parametrii care trebuie sa ii aiba rezistenta pentru a nu se incalzi.Tu ai folosit rezistenta de 5 watti care s-a incalzit?
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dansusca a scris:da ,am pus una de 5 W am sa fac alta din nichelina de putere mai mare sa vad cum se prezinta.Stii cumva cum se calculeaza rezistenta?Ce grosime si lungime ar trebui sa aiba firul de nichelina?


Pai R= ro * L / S

unde
ro = rezistivitatea nichelinei (constanta de material)
L = lungimea
S = suprafata condunctorului, S= pi * R*R (pi=3.13 si R=raza conductorului)

Dar eu nu m-as complica si as folosi o rezistenta standard de 20 W (se gasesc la orice mag de piese electronice). Poti sa incerci chiar cu una de valoare mai mare (ex 47 Ohmi) care daca iti anuleaza eroarea din bord este mai ok pt ca se va incalzi mai putin!
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
titro a scris:
dansusca a scris:da ,am pus una de 5 W am sa fac alta din nichelina de putere mai mare sa vad cum se prezinta.Stii cumva cum se calculeaza rezistenta?Ce grosime si lungime ar trebui sa aiba firul de nichelina?

Pai R= ro * L / S
unde
ro = rezistivitatea nichelinei (constanta de material)
L = lungimea
S = suprafata condunctorului, S= pi * R*R (pi=3.13 si R=raza conductorului)
Dar eu nu m-as complica si as folosi o rezistenta standard de 20 W (se gasesc la orice mag de piese electronice). Poti sa incerci chiar cu una de valoare mai mare (ex 47 Ohmi) care daca iti anuleaza eroarea din bord este mai ok pt ca se va incalzi mai putin!



Corect nu ar fi sa foloseasca o rezistenta de 5 Watti cu mai multi ohmi?(intreb si eu pentru mine)
http://www.e-piese.ro/index...amp;limitstart=60 asa ceva nu ar fi indicat?
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am fost cu Vicky la doctor(electrician).Dupa ce am pus rezistente de 33 ohmi am observat ca se incinge aceasta lucru perfect normal.Am pus atunci o rezistenta mai mare de vreo 40 ohmi parca si atunci nu s-a mai aprins deloc becul cu leduri deci asta nu este o solutie(rezistenta mai mare a luat tot curentul si ledurile nu s-au mai aprins).Am ramas pana la urma tot la rezistenta de 33 ohmi pe care va trebui sa o izolez bine dupa care o voi infasura in folie de aluminiu si o voi pune in far.Izolatia de aluminiu(folia)va proteja celelalte piese sa nu se incalzeasca de la rezistenta.
O sa incerc sa vad daca nu se poate anula acea avertizare din calculatorul masinii folosind o interfata de diagnoza conectata la masina.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
hot, daca ai pus rezistenta in paralel cu becul atunci nu avea de ce sa nu se aprinda, pt ca tensiunea de la bornele becului nu este dependenta de valoarea rezistentei pusa in paralel. Si daca revenim tot la ce ne invata nenea Ohm I=U/R deci o rezistenta de valoare mai mare va determina un curent mai mic la aceeasi tensiune.

Daca spui ca avertizarea de bec ars dispare cu rezistenta de 33 ohmi atunci incearca sa folosesti una cu aceasta valoare, dar cu puterea de 20 W si nu se va mai incalzi la fel de tare la suprafata. Totusi daca o vei monta in far atunci efectul va fi acelasi, deoarece caldura totala disipata va fi aceeasi si fiind intr-un mediu inchis calcura va ramane in acel mediu! Desi daca ne gandim ca si becul de 5 W disipa la fel de multa caldura si deci farul ar trebui sa reziste fara probleme, totusi as recomanda sa montezi aceasta rezistenta in exterior daca este posibil sa faci acest lucru fara prea multe imporvizatii.
  • dansusca

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
caz rezolvat! am pus in paralel becul care l-am avut inainte si nu mai apare eroarea.am tot incercat cu tot felul de rezistente si mai mici si mai mari si nu a functionat.daca am pus o rez de 40 ohmi la 10 W CIM-ul credea ca e un scurt si-mi taia curentul pe pozitie, am pus doua rez de 40 in serie la 10 W bucata si se incingeau tare m-am saturat de atatea tatonari si cu toate ca asta ar fi fost ultima solutie care am vrut s-o adopt am pus un bec in paralel cu ledul
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine pui becuri Phillips.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dansusca nu ai incercat cu rezistenta mai mica de 3 watti si 30 ohmi?Atunci nu cred ca mai credea ca e scurt si il si vedea ca si consumator.
Eu pentru fata am adoptat aceasta pozitie si a mers.Ca sa nu se incalzeasca am pus rezistenta in afara.Am sa fac o poza ca sa intelegi mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR