Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cititi aici cat de "legala" este taxa auto!

Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Spre proces ma voi indrepta si eu in recuperarea celor 1500ron care au mai ramas la ei dupa ce mi-au restituit 1800, diferenta dintre taxa veche si cea noua.
Am de gand sa le cer si dobanzile aferente ptr cele doua sume, ptr cei 1800 ron dobanda pe un an si ptr cei 1500 dobanda la zi.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
toata stirea : http://www.realitatea.net/1...ulare_449617.html
sper sa iasa cati mai multi in strada pe 7 februarie la iasi !
  • dilimake

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1995 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
numai minciuni!
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu sper sa se adreseze cat mai multi romani justitiei pentru ca in strada nici nu se prea inghesuie multa lume sa vina si nici rezultatele nu sunt cele scontate plus ca televiziunile relateaza trunchiat si tendentios de genul SAMSARI ...sau cei care au 40 de masini.Sa nu fiu inteles gresit eu doar nu concep ca oamenii care platesc salariile mercenarilor statului adica JANDARMILOR si POLITISTILOR sa fie alergati atunci cand acestia asi cer un drept.Calea justitiei e singura care da rezultate daca nu aici la Strasbourg sa stie toata lumea ce infractori sunt la carma unei tari care se vrea europeana.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@mecaNIK: cu respect ptr tine dar "salariile mercenarilor" ,nu le platim noi, poate cele ale Politiei comunitare, iar oamenii ar trebui sa se puna in locul acelor "mercenari" si sa inteleaga ca este doar un job. Ordinul ptr a alerga oamenii adunati cand isi cer drepturi, vine de la primar, iar daca exista o autorizatie ptr adunarea publica , SIGUR nu va alerga pe nimeni, nu institutiile mentionate de tine sunt de vina ptr taxa, ci intreg sistemul romanesc ..........asa ca trebuie sa ne obisnuim cu ROMANICA. Sad
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mascatu a scris:@mecaNIK: cu respect ptr tine dar "salariile mercenarilor" ,nu le platim noi, poate cele ale Politiei comunitare, iar oamenii ar trebui sa se puna in locul acelor "mercenari" si sa inteleaga ca este doar un job. Ordinul ptr a alerga oamenii adunati cand isi cer drepturi, vine de la primar, iar daca exista o autorizatie ptr adunarea publica , SIGUR nu va alerga pe nimeni, nu institutiile mentionate de tine sunt de vina ptr taxa, ci intreg sistemul romanesc ..........asa ca trebuie sa ne obisnuim cu ROMANICA. Sad
auzi fa bine si te obisnuieste tu cu ideea asta daca ai chef,bine?eu mam cam saturata de boii de la conducere luaiar dracu cu tot cu conducerea lor,si daca asta este datoria noastra atunci ,ULTIMA SOLUTIE,INC-O REVOLUTIE! Rolling Eyes
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ady negoita: vezi ca tot la CONDUCERE ajungi, nu este de vina "mercenarul" care sta langa gard, ca poate si el vrea o masina de afara si poate este de acord cu tine dar ptr el este un JOB, asa ca........sistemul cu interese personale este de vina.
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Astazi Emil Boc este invitat la Nasul pe B1TV! Bombardati cu mailuri si cereti lui Moraru sa-l intrebe despre taxa auto! Mail: nasul@b1tv.ro
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bine unui mandru purtator de cashcheta nu-i poti explica nimic el stie tot....Am spus ca nu sunt de acord cu alergatul cu mercenarii statului pe care in cazul in care nu-i plateste vreo institutie straina ori din spagile pe care le fac ori prin traficul de influenta,si alte magarii nu se autofinanteaza al palteste CONTRIBUABILUL .Nu este corect sa ma imping cu ei pe strazi cand cea mai eleganta varianta este dactilografierea unei plangeri care se poate depune la judecatorie ori in cazul unei asociatii la forul European.
Alte discutii cu cine ce ,cand sunt exclusiv pentru cei care au interesul sa alimenteze o atitudine gresit canalizata ...cu rezultatele favorabile celor care trag foloasele de pe urma acestei batai de joc sau TAXA cum i se mai spune.
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare prieteni ! nu cred ca ne bazam prea tare pe ajutorul UE ca sa scapam de taxa; uite ce mail am primit eu de la ei cand iam contactat direct in legatura cu problema asta Smile vil citez si voua si va las sa comentati pe tema asta

" To: TAXUD-INFO@ec.europa.eu
Dear Madam, Dear Sir,

I refer to your message concerning car taxation in Romania .

First of all, it must be noted that there is no harmonization at European Union level in the field of motor vehicle registration taxes. This means that Member States may impose these taxes and decide unilaterally upon their levels and methods of calculation. Cyprus may, thus, also keep a motor vehicle registration tax and set its levels as high as it sees fit (in Denmark , for example, a similar tax amounts to 180% of a vehicle's value). In other words, there is no Community rule, which would require Romania to eliminate the registration tax levied on new or used motor vehicles. There is also no Community provision, which would regulate the level of this tax.[1]

I would also like to inform you that the Commission being aware and concerned of the difficulties that the European citizens face in connection with the car registration taxes levied in different EU Member States on 5 July 2005 presented a proposal for a Directive which, inter alia, includes the abolition of car registration taxes over a transitional period of five to ten years. Moreover, the proposal includes provisions establishing a refund system for registration taxes to be applied on those passenger cars which have been registered in a Member State and are subsequently exported or permanently transferred to another Member State . The objective of this measure is twofold: first to avoid double payment of registration taxes, and second to charge registration taxes according to the use of the car in the Member State concerned. Although the adoption of Community legislation in the field of taxation requires unanimity in the Council the Commission remains hopeful that the Member States would be cooperative in removing the remaining tax obstacles in the Internal Market.[2]

I hope that this information has been useful for you.

Yours sincerely,
TAXUD INFORMATION


--------------------------------------------------------------------------------

[1] The European Court of Justice has ruled that Article 90 of the EC Treaty does not serve to censure the excessiveness of taxation levels and that Member States can set the tax rates at the levels they see fit. See Judgment of the Court of 11 December 1990 in Case C-47/88 Commission of the European Communities v Kingdom of Denmark, ECR 1990, p. I-04509, point 10.

[2] Proposal for a Council Directive on passenger cars related taxes COM (2005) 261 final. "

asta e tot Smile
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Spre proces ma voi indrepta si eu in recuperarea celor 1500ron care au mai ramas la ei dupa ce mi-au restituit 1800, diferenta dintre taxa veche si cea noua.
Am de gand sa le cer si dobanzile aferente ptr cele doua sume, ptr cei 1800 ron dobanda pe un an si ptr cei 1500 dobanda la zi.


eu am dat la ei 3650 in decembrie 2008 sami zici si mie daca ai recuperat ceva si cum Smile
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Scade taxa auto http://www.promotor.ro/nout...uto-scade-3896969 .
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Auzi la Bock:
daca taxa pana la 1 iulie o notam cu 2
iar taxa intre 1 iulie si 15 decembrie o notam cu 1
iar taxa de dupa 15 decembvrie pana azi o notam cu 3

Taxa scade de la 3 dar nu mult... trebuie sa fie mai mare decat 2 (adica o sa fie un fel de 2,5... mult o sa scada!). Nenorocitii...
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
totusi sa nu uitam sa ne facem datoria de cetateni !haha ! oricum numai pun mana pe stampila cu votat !sa ii voteze angajati de la dacia si colaboratori lor !
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:totusi sa nu uitam sa ne facem datoria de cetateni !haha ! oricum numai pun mana pe stampila cu votat !sa ii voteze angajati de la dacia si colaboratori lor !
fii linistit ca ori ii votam ori nu tot ei pun mina pe putere
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
astazi am platit taxa la o masina ,adusa inainte de 15 dec. deci taxa din vara ,dar se pare ca tot mai fura si asa pt ca au calculat moneda euro la 3.7 ron nu cat era in vara ,parca 3.3 ron
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
clau24nil a scris:astazi am platit taxa la o masina ,adusa inainte de 15 dec. deci taxa din vara ,dar se pare ca tot mai fura si asa pt ca au calculat moneda euro la 3.7 ron nu cat era in vara ,parca 3.3 ron


sa schimbat cursul la euro cel care era din noiembrie 2008 3,7 se calculeaza bine asa zi mersi ca nu iti ia cu 4 ,3 Smile
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
normal ar trebui sa se calculeze la cursul vechi de 3.3 ron
daca aveai posibilitatea sa platesti taxa in 10 dec 2008, de exemplu, plateai la cursul de 3.3.
cursul de 3.7 s-a stabilit la 1 octombrie 2008 si a intrat in vigoare la data de 1 ianuarie 2009.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Intrebare: daca toti cei care au dat in judecata statul pt taxa auto, au castigat procesele si taxa a fost declarata ilegala, de ce nu se merge mai departe, stiu si eu, la Haga ?!?

Sa dam statul roman in judecata la Haga, poate se da o sentinta definitiva si irevocabila. Chiar nu exista nici o modalitate prin care hotii de la putere pot fi trasi la raspundere si pedepsiti pt ilegalitatile comise?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR