Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
noi avem o problema luam toate taxele din afara si le asezam binisor in sistemul nostru de taxe asa peste noapte acelasi lucru o sa faca si cu asigurarile o sa le scumpeasca la maxim de o sa ne rugam sa fim pensionari sau poate de o bunica sa ne inmatriculeze masina pe numele ei sa nu mai platim asa de mult. ei cred ca au omis un amanunt important NU AVEM SALARI DIN OCCIDENT,iar pentru mioveni nu cred ca trebuie sa sufere toata tara ca pe cei de la uzine nu ii intereseaza daca eu am bani de inscris masina sau nu asa ca nici pe noi nu ne intereseaza daca raman ei fara munca pt ca totul se intampla din vina lor si a fostului premier pr ca a imputa o taxa e nevoie de o zi iar pt a o scoate ca e ilegala e nevoie de un an acesta e motivul pt care tara noastra a mers foarte bine si la fel va merge si de acum inainte
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cu inscrisul pe pensionari ma gandesc si eu sa trec o dacia papuc pe un pensionar ca e utilitara si are taxe cam mari
scuze de off topic
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sunt in curs sa initiatiez si eu proces impotriva taxei, de data asta impotriva taxei de poluare... proces inca necastigat pana acum de catre cineva. Sa vedem ce iasa!
  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am o intrebare intrebatoare;mi-au calculat taxa din nou (deoarece sunt printre norocosi care am adus masina inainte de 15 dec.) pana cand trebuie achitata taxa efectiv legea nu prevede nimic. Shocked help! Sad
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
faraon a scris:am o intrebare intrebatoare;mi-au calculat taxa din nou (deoarece sunt printre norocosi care am adus masina inainte de 15 dec.) pana cand trebuie achitata taxa efectiv legea nu prevede nimic. Shocked help! Sad


Asa cum suna ordonanta, termenul este de 90 de zile! Primele 20 de zile sunt pentru depunerea dosarului , inclusiv a dovezii ca masina a fost adusa anterior datei de 15 Dec. 2008!
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare pentru cineva care are cunostinte mai multe decat mine.
eu am cumparat masina mea (opel vectra a 1.8i) anul trecut in martie cu numere de bulgaria pe ea pana in prezent. sunt foarte tentat sa o inmatriculez in romania dar nu stiu la ce taxa ma incadrez. platesc taxa din iunie cea veche (masina a intrat in tara in martie 2008) sau pe cea dublata de acum ? multumesc frumos.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Ovidiutm: la Cluj exista deja sentinte ramase definitive in privinta taxei de poluare.Deci se poate. La Bacau deja ma judec de 3 luni pe problema taxei , am deschis primul proces aici in noiembrie iar acum sunt 5 pe rolul instantelor, numai ca aici judecatorii sunt mai emotivi ca la cluj, le ia mai mult timp sa gandeasca solutiile Smile. Probabil daca s-ar ajunge la cateva zeci de mii de contestari ale taxei in instanta le-ar da de gandit si guvernantilor...
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
thrill a scris:am si eu o intrebare pentru cineva care are cunostinte mai multe decat mine.
eu am cumparat masina mea (opel vectra a 1.8i) anul trecut in martie cu numere de bulgaria pe ea pana in prezent. sunt foarte tentat sa o inmatriculez in romania dar nu stiu la ce taxa ma incadrez. platesc taxa din iunie cea veche (masina a intrat in tara in martie 2008) sau pe cea dublata de acum ? multumesc frumos.

sigur platesti taxa dublata,pt ca degeaba e in ROMANIA din martie pt ca masina tot in bulgaria era inmatriculata ,trebuia radiata din bulgaria si adusa in Romania inainte de 15 dec cu contract vanzare cumparare pe numele tau tot inainte de 15
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Me & Astra, esti sigur ca nu e vorba de taxa de prima inmatriculare?
Eu ma refeream la taxa de poluare. Nu am auzit sa fie castigata in instanta de catre cineva, aceasta taxa, de poluare sau de mediu cum mai spun altii.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Exact la taxa pe poluare m-am referit.
http://www.sojust.ro/upload...axa%20poluare.doc
Sentinta este data in decembrie,a ramas definitiva, la ea s-au adaugat si altele favorabile pana in prezent.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai vorbit despre taxa de poluare si ma simt mai bine cand vad ca exista un precedent. Mai ai inca vreun exemplu in afara de asta? Ar fi excelent daca m-ai indruma si catre o alta hotarare dintr-un alt judet.

Daca nu, e perfecta si asta.

P.S. Mi-a zis Victor de la Galati ca mai e un baiat la Bacau care e in proces (sau in curs de a fi). Tu esti acela?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ovi, un vecin de-al meu, posesor al unui VW Bora,si e in proces... asta daca te ajuta, bineinteles !
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
A avut infatisarea la curs?
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
clau24nil a scris:
thrill a scris:am si eu o intrebare pentru cineva care are cunostinte mai multe decat mine.
eu am cumparat masina mea (opel vectra a 1.8i) anul trecut in martie cu numere de bulgaria pe ea pana in prezent. sunt foarte tentat sa o inmatriculez in romania dar nu stiu la ce taxa ma incadrez. platesc taxa din iunie cea veche (masina a intrat in tara in martie 2008) sau pe cea dublata de acum ? multumesc frumos.

sigur platesti taxa dublata,pt ca degeaba e in ROMANIA din martie pt ca masina tot in bulgaria era inmatriculata ,trebuia radiata din bulgaria si adusa in Romania inainte de 15 dec cu contract vanzare cumparare pe numele tau tot inainte de 15


pai contract de vanzare cumparare am pe masina pe numele meu inainte de 15 dec, numai ca nu am avut numere rosii pana acum, si nu a fost radiata din bg. oricum si eu ma gandeam la acelasi lucru.. merci de raspuns. mai astept Smile
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
un lucru nu am inteles pe langa taxa pe care am achitat-o in septembrie acuma in vara asta platim iar taxa anual ...?
  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
"Luni, 2 martie, senatorii au adoptat fara amendamente Ordonanta de Urgenta prin care autovehiculele Euro 4 care sunt inscrise pentru prima data in Romania sau in alte state membre UE sunt exceptate de la plata taxei de poluare auto in perioada 15 decembrie 2008-31 decembrie 2009. De asemenea, aceeasi Ordonanta modifica si anexele Ordonantei de Urgenta 50/2008, care reglementeaza scaderea taxei auto cu circa o treime.

Potrivit Mediafax, senatorul PNL Varujan Vosganian a subliniat, in dezbateri, ca cele doua partide aflate acum la guvernare, PDL si PSD, au promis in trecut eliminarea taxei auto, au facut numeroase plangeri la Bruxelles si au cerut guvernului PNL sa renunte la taxa, insa imediat dupa alegeri perceptia acestora s-a schimbat si au observat, brusc, cat de utila este aceasta taxa.

Adoptarea acestei ordonante demonstreaza ca guvernul nu doreste sa renunte la taxa auto, desi in campania electorala sustineau ca aceasta este ilegala.

Senatorul PNL a mai spus ca actualul guvern nu vrea sa renunte la taxa auto pentru ca multi oameni s-ar adresa tribunalului de la Bruxelles si ar cere banii inapoi, insa la buget nu exista sumele necesare pentru restituirea taxelor deja incasate!

"Cu o mana ati vrea sa ii apropiati pe alegatori, iar cu cealalta mana ati vrea sa le mai luati din buzunare tot ce se mai poate", le-a transmis Vosganian guvernantilor, carora le-a reprosat ca nu au o atitudine corecta si morala si ca au tradat toate mesajele si promisiunile referitoare la taxa pe care le-au facut in ultimii doi ani.

Taxa de poluare auto valabila din 19 februarie 2009 este cu o treime mai mica decat cea adoptata de guvernul Tariceanu in decembrie anul trecut, dar dubla fata de valoarea din iulie 2008. "


Are cineva idee de aceasta ordonanta.. se refera doar la masinile noi.. sau si la cele SH EURO 4 ?
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Taxa de poluare auto valabila din 19 februarie 2009 este cu o treime mai mica decat cea adoptata de guvernul Tariceanu in decembrie anul trecut, dar dubla fata de valoarea din iulie 2008. "


Se refera la masinile SH, chiar daca sunt E4. Cele noi E4 sub 2000 cmc am citit ca ar fi scutite de taxa.
  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cam asa e.. ar fi fost prea frumos sa fie si la cele SH..
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
asdhj a scris:un lucru nu am inteles pe langa taxa pe care am achitat-o in septembrie acuma in vara asta platim iar taxa anual ...?

Sincer....depinde cat de fraieri sau bataiosi suntem ! De noi toti depinde....
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ma intreb pentru ce au murit atatia in 89"?! pentru a-i pune pe nesimtiti de astazi ?,pentru a creea altfel de comunism, ascuns dupa democratie?!, asta-i democratia celor pe care ii alegem! nu a poporului!, pentru a le aminti pentru ce sunt acolo, e nevoie de alta revolutie! sunt de o nesimtire fara limite!

Saraca tara ,BOGATA".
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR