Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O mare aberatie si o mare bataie de joc aceasta taxa, sub toate formele pe care le are de doi ani si ceva.
Concret, este o taxa abuziva si ilegala, discriminatorie. Am intrat in ue , trebuie sa ne aliniem la legislatia ue, nu sa fim mai cu mot, sa fim jegmaniti de un guvern incompetent al carui singur scop este de-a ne stoarce de bani sub toate formele, bani care nu sunt folositi deloc ptr mediu, iar noi toleram cum o facem de 20 de ani si nu ne implicam deloc in a da jos acesti mafioti al carui singur scop e imbogatirea pe orice cai.
Cum spunea un coleg mai sus, ca avem preturi ca in ue si salarii romanesti, in ue preturile sunt mai mici decat la noi iar salariile mai mari, asta poate sa confirme cine e pe afara, deci nici la acest capitol nu suntem ok, nici la drumuri, autostrazi, etc.
Suntem o tara a nimanui, toti cei ce locuiesc afara vad situatia dramatica in care suntem(se vede altfel de acolo) numai noi nu suntem in stare sa vedem ca suntem praf, la pamant, si ne condamna ca toleram aceste lichele numiti politicieni.

PS: Ptr ca am tot vazut ca sunt sustinatori ai taxei, motivand ca acei salariati de la pitesti vor ramane fara locuri de munca, si deci sa-i sustinem cumparand conserva logan, vreau sa intreb, cine ii sustine pe salariatii care vor fi disponibilizati de la 01.02.2009 de catre OMV-PETROM, un nr de 3000 salariati, majoritatea in prahova, asta e comunicatul de acum cateva minute.
Pe ei cum ii sustinem, si pe altii din alte industrii din tara asta?
Aia cu sustinerea economiei romanesti e o gogorita a lui motocicleanu, pe care vad ca o tolereaza si astia noi de venira la putere, sa sustinem noi din banii nostrii dupa ce ei au falimentat si au furat tot ce se putea?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie neaparat sa fii sustinator al taxei daca esti de acord cu colectarea de bani facuta de stat in functie de cat polueaza o masina sau alta. Pana la urma, toti vrem ca statul sa ne puna la dispozitie bunuri si servicii de foarte buna calitate si asta presupune bani. Toti vrem invatamant de calitate iar profesorii trebuie platiti. Toti vrem servicii medicale iar sumele virate ca asigurari obligatorii nu sunt suficiente. Toti vrem pensii care sa ne asigure un trai civilizat dar am cotizat o viata la nivelul salariului minim pe economie care era departe de traiul civilizat insa atunci nu ne gandeam ca incasarea banilor la negru sau pe contracte de drepturi de autor, conventii sau microintreprinderi ne vor lovi fix cand nu vom mai putea munci sa ne sustinem. Toti vrem drumuri de calitate si asta presupune alti bani. Pentru toate acestea, statul trebuie sa colecteze bani de la populatie lucru cu care noi nu suntem de acord. si ca sa dau doar un exemplu, cati din forumul asta nu si-au platit rovignieta, desi acei bani ar trebui sa ajunga la drumuri?
Cat priveste sustinerea loganului, dupa mine poate sa se duca. Avem foarte multe oferte de masini sub 10.000 euro astfel incat sa avem de unde alege.
Fata de criticile aduse guvernantilor nu am decat o singura parere: iesiti la vot fratilor. Daca toti cei care au lipsit de la votare anul acesta ar fi votat un singur partid, altul decat cele 3 actuale, acel partid ar fi format guvernul. In situatia in care credeti ca nici unii nu sunt buni, iesiti in fata si cereti voi voturile poporului.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mda... trist dar REAL.

Sa sustinem economia... Marea fatada a taxei care a adus sute de milioane la buget.
Cum sustin cretinii astia de politicieni economia romaneasca? De ce cand e vorba de PANARAMA de LOGAN sar in sus invocand criza si scotand taxe aberante, dar tac milc atunci cand vorbim de fabricute de 30 de angajati care se inchid in disperare.
Si chiar daca ar fi intr-adevar vorba de sustinerea economiei romanesti, eu nu sunt de acord sa sacrific bugetul familiei sa platesc distractia unor patroni cu ceafa groasa sau vilele unor politicieni idioti care nu au fost in stare sa-si faca treaba la timp si cu responsabilitate. Atata timp cat in "vremurile bune" nu am vazut conducatorii uzinelor DACIA sau diversi patroni/politicieni inghesuindu-se la donatii sau gesturi marinimoase menite sa ajute poporul, nu vad pentru ce as pune umarul la SUSTINEREA ECONOMIEI (demult varza) ROMANESTI. O economie sanatoasa se protejeaza singura, atata timp cat preturile nu sunt umflate cu comisioane, adaosuri astronomice sau dorinta de imbogatire peste noapte.

Doar un gand... asa ratacit... Ma intreb cati din neterminatii de la putere, care CRED cu tarie in SUSTINEREA uzinelor DACIA (cam la atat se rezuma economia romaneasca la ei), deci in LEGALITATEA taxei, poarta haine romanesti, folosesc produse romanesti etc...
Teoretic, este o piata concurentiala in care cel mai bun produs se vinde cel mai bine. Practic .... este o piata pe care se incearca vinzarea produselor care TREBUIE sa se vanda, punand taxe aberante pe ce ar putea fi concurential.

Acum este cazul masinilor... dar am convingerea ca in acest fel vor fi protejate si alte segmente de piata....


Sper sa ma insel
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Nu trebuie neaparat sa fii sustinator al taxei daca esti de acord cu colectarea de bani facuta de stat in functie de cat polueaza o masina sau alta. Pana la urma, toti vrem ca statul sa ne puna la dispozitie bunuri si servicii de foarte buna calitate si asta presupune bani. Toti vrem invatamant de calitate iar profesorii trebuie platiti. Toti vrem servicii medicale iar sumele virate ca asigurari obligatorii nu sunt suficiente. Toti vrem pensii care sa ne asigure un trai civilizat dar am cotizat o viata la nivelul salariului minim pe economie care era departe de traiul civilizat insa atunci nu ne gandeam ca incasarea banilor la negru sau pe contracte de drepturi de autor, conventii sau microintreprinderi ne vor lovi fix cand nu vom mai putea munci sa ne sustinem. Toti vrem drumuri de calitate si asta presupune alti bani. Pentru toate acestea, statul trebuie sa colecteze bani de la populatie lucru cu care noi nu suntem de acord. si ca sa dau doar un exemplu, cati din forumul asta nu si-au platit rovignieta, desi acei bani ar trebui sa ajunga la drumuri?
Cat priveste sustinerea loganului, dupa mine poate sa se duca. Avem foarte multe oferte de masini sub 10.000 euro astfel incat sa avem de unde alege.
Fata de criticile aduse guvernantilor nu am decat o singura parere: iesiti la vot fratilor. Daca toti cei care au lipsit de la votare anul acesta ar fi votat un singur partid, altul decat cele 3 actuale, acel partid ar fi format guvernul. In situatia in care credeti ca nici unii nu sunt buni, iesiti in fata si cereti voi voturile poporului.
auzi tot esti tu din deva dute si ial laintrebari pe molot,de ce nu au reparat drumul national 7,la intrarea in deva dinspre mintia,doar noi am platit rovigneta ca io lam intrebat si o zis ca io sunt copil mic si nu ma pot pisa contra vintului!vezi tie ce iti raspunde?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Stiu raspunsul: DN 7 este in administrarea ministerului transporturilor. Statul a platit o caruta de bani la o firma din Bacau sa reconstruiasca dn 7 in judetul hd. Contractul este in derulare ceea ce inseamna ca lucrarile nu sunt finalizate.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:(...) cati din forumul asta nu si-au platit rovignieta, desi acei bani ar trebui sa ajunga la drumuri?


Am mers prin toata Europa si NU mi-a trebuit rovigneta. E adevarat ca nu am mers pe autostrada, dar drumurile lor secundare sunt superioare autostrazilor din Romania (sau autostradei). Pt. ce sa platesc rovigneta? Sa puna taxa pe autostrada daca vor. Au dat miliarde de Euro la x firme si nu avem autostrazi. Ba mai mult: trebuie deja sa le repare desi nici nu le-au terminat. Da, am platit o singura data rovigneta si am rupt doua jenti de aliaj intr-o groapa. De atunci nu am mai platit-o.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corect in legatura cu rovineta, as mai completa ceva: drumurile astea din romania, merita cumva platita rovineta ptr ele? ( ca sa nu mai spun ca in ue nu se plateste asa ceva ptr drumurile nationale, doar pe autostrada esti taxat) sa fim seriosi, am mers saptamana trecuta la intalnirea clubopel de la targoviste, drumul ploiesti targoviste are vreo 45-50km, am facut o ora pana acolo, am zis ca ajung cu masina in sacosa acasa, in asa hal e acel drum, deci nici de la mine nu vor vedea nici un leu!

Iar despre sanatate, de unde sa colecteze mai mult daca salariile min e de 540 ron? una e sa iei contributia dintr-un salariu de 1000euro si alta din 540 ron.


Ultima modificare facuta de G_S_C la Joi 29 Jan, 2009 11:31 am
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
luna asta a expirat si rovigneta mea,
nici de la mine nu o sa vada banii prea repede, plus ca o cam intind cu noua taxa de poluare ,nu stiu ce mai asteapta atata daca nu e legala si au fost si avertizati de UE,sa mai creasca euro oare, ca pe ei sigur nu ii intereseaza de poluare sau de dacia , ii doare mai mult de buzunarele lor.
Skip ads

  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In legatura cu rovineta, in pretul combustibilului exista atit taxa de drum cit si taxa de poluare, eu personal sunt de acord sa platesc o taxa de autostrada, cind va exista o autostrada in adevaratul sens al cuvintului.Exact ca si in majoritatea statelor europene exista optiunea , mergi pe autoband platesti mergi pe drumuri nationale nu platesti.
In legatura cu taxa de poluare: am inmatriculat anul trecut un peg. euro 3 din 2002 la Co2 a iesit 137g/km si citeam pe un site auto despre dacia logan mcv are co2 138g/km si am vazut pe cei de la Dacia ca sustin sus si tare ca masinile fabricate de ei nu polueaza ca una second hand.Mie aici mi se pare marea discriminare sunt de acord cu taxa dar nici in coantumul de acuma si principiul poluatorul plateste care il aud atit de des ar trebui sa nu existe atit timp cit eu daca ma plimb cu masina si alimentez de la peco platesc acea taxa de mediu din pretul benzinei.
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la taxa aseara a fost o editie speciala la postul de televiziune national.
Din cei patru invitati, printre care si d-l de la dacia nu i-am retinut numele (nu merita acest respect), toti faceau lobiu in pentru a se mentine taxa.
Nu a fost invitat nici un reprezentant al celora care sunt impotriva.
Desi era o emisiune dedicata taxei s-a vorbit doar despre dacia.

Una dintre aberatiile pe care le-a spus d-l de la dacia: anu trecut au fost aproximativ 3000 de accidente grave si toate au avut drept cauza starea precara a masinilor SH.

Desi initial se spunea ca v-a fi o emisiune in care vor putea suna telespectatorii, nu au fost luat nici un telefon si nici un mesaj din partea acestora.

Rusine pentru marea mascarada de la TVR1.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
daca nu o sa iesim in strada nu o sa ne bage nimeni in seama ,la nesimtirea pe care o au guvernanti romani in general pana nu le dai in cap nu reactioneaza!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si crezi ca daca vom iesi in strada ne vor baga in seama?eu nu cred!in plus de ce nu se face publica lista cu cite masini logan au fost implicate in accidente anu trecut?pt cei de la dacia,ABS ESP CLIMA IRS si atitea altele sunt optionale,cind de fapt le gasesti in formula standard,pe o masina SH din 1900 toamna,ce mai au de spus acum?eu nu voi lua logan nici mort,fie ce o fi tot zafira imi iau!in ce priveste drumurile asta meritam,si de te prinde politaiu ca nu ai rovineta,iti da amenda,dar de fapt el este cel raspunzator de starea drumului si atunci cind siguranta rutiera este pusa in pericol sa ia masuri,voi ati vazut vreun politai facind asa ceva ?eu nu!daca ne durea incur de DN7 ne duceam la pricajan sa-l intrebam ce se intimpla cu banii nostri,in plus chiar in fata casei lui in orastie sor facut niste cretere de mai mare dragul,poate da si el intrunul si rupe ceva la masina,poate asa va repara drumul ala!
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@ady crezy ca daca nu vom face nimic or sa faca ei ceva?cultura si simt civic ne lipseste ,daca nu iti comvine ceva tre sa faci ceva in sensul acela nu? daca eram 1-2 mai ziceam da asa suntem o mare majoritate care dezaproba taxa !
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt de acord si fiti siguri ca si eu vreau sa se dea taxa jos,dar tre sa incepem o data ca asa nu se mai poate,astia isi bat joc de noi,luati exemplul ungurilor daca mai continuau cu greva aia alor puneau economia pe butuci acum unu sau doi ani,nu mai stiu exact!asa ceva ar trebui sa facem si noi ca altfel nu se mai poatedeja au depasit masura!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Marea noastra problema o constituie faptul ca nu avem ce pune pe butuci. V-ati uitat in ultimii ani la mitinguri? care au fost de amploare? Ganditi-va ca sunt sindicate cu zeci de mii de cotizanti iar la miting abia aduna cateva sute de participanti in conditiile in care ii pot lua de la serviciu. Un miting impotriva taxei este organizat de cine? Cine il convinge pe seful tau sa-ti de drumul de la serviciu? Mai exista riscul de a avea probleme cu politia.
Rezultatul este previzibil.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai in cazul asta facem ce putem si scapa cine poate,iar guvernu isi va bate joc de noi,dupa bunul plac,iar noi vom sta ca o tirfa si vom asista cum ne-o trag ei nu?si parerea mea ca daca nu facem nimic inseamna ca e bine asa nu?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stam ca o t...., tocmai am facut rost de arme! Evil or Very Mad
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vezi poate te aude cine trebuie si atunci sa vezi Very Happy
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La mine in masina chiar incape o mitraliera cu afet, dar nu m-au oprit la filtru. Ii controlau pe unii cu un Matiz . Very Happy
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pe 16 februarie se da drumul la taxa dar nu stiu la ce sume
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR