Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stelea a scris:La mine in masina chiar incape o mitraliera cu afet, dar nu m-au oprit la filtru. Ii controlau pe unii cu un Matiz . Very Happy
frate ce dumnezeu ai patit?vezi poate vreun bou cu clopot,da peste ce scrii tu pe aici,si atunci sa vezi,si cu furtu ala de puscoace,poate te vad la mititica! Very Happy
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:daca nu se mai aduc masini de afara de unde mai cumperi tu SH-uri?

Cand nu se aduceau masini de afara nu erau targurile pline? Atunci de unde cumparai masini sh sau toti isi permiteau sa cumpere doar noi dupa ce asteptau 5 ani de la depunerea banilor in contul UAP?
Tzepozzz a scris:daca se scoate taxa vei iesi mai bine cand vei vrea sa-ti schimbi masina cu alta inmatriculata pentru ca automat ar fi mai mic pretul datorita faptului ca e rulata in tara.

Adica iti iei masina din afara si cand vrei sa o vinzi va trebui sa o dai moca fiindca nimeni nu cumpara masini rulate in romanica.
C0Smyn0pel a scris:am gandit ca o baba de la tara ca mi-am luat masina inmatriculata?

Stai linistit ca si eu am luat-o tot din tara.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
C0Smyn0pel a scris:Pe mine chiar nu ma deranjeaza taxa deloc.Mi-am cumparat masina sh dar din tara,inmatriculata... Laughing .Nu obliga nimeni pe nimeni sa cumpere dacia dar nici masina de afara...sunt atatea masini de vanzare si la noi,fara sa mai platesti taxa.Unde stau eu nu ai loc sa treci pe strada,peste tot masini de vanzare aduse de afara,sunt morti astia,mai lasati taxa asta oleaca ca daca o da jos nu stiu pe unde mai circulam.S-au adus toate...."masinile" la noi.


n-a zis nimeni ca ai gresit ca ti-ai luat masina din tara, inmatriculata.
ai gresit cand ai spus ca "nu ma deranjeaza taxa deloc".
de ce sa cumpar o masina SH din tara (purtata cine stie pe unde si in ce conditii - masina care mi-am adus-o eu de-afara a avut facuta revizia totala si schimbat toate "consumabilele" ce trebuie schimbate la o masina, inainte sa intre in tara - si schimbate de neamt, nu de "mesterii" astia romanasi - deja incepe sa dea semne de "oboseala" de la drumurile "abia asfaltate" pline de cratere) doar pentru ca e inmatriculata, cand pot la fel de bine s-o aduc de afara - ca stiu ca a fost intretinuta altfel (nu bazandu-se pe "las-o ba ca merge`asa")? nu tot SH e ?
pe mine ma ajunge ~2000 EURO taxa (de la 650E). pentru ce ? Cosmine... poti spune ca imi puteam lua una deja inmatriculata. da.. o luam inmatriculata si incepeam sa bag in ea de treceam de suma care am dat pe ea afara + taxa asta aberanta + inca ceva de la mine... nu ?
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@cosminOpel prietene ai doi neuroni si aia sunt ciufuliti ,daca nu era taxa luai si tu astra ta cu cel putin 1000 de euro mai ieftin asa ca bucurate in continuare ca nu te-a afectat !
@ restul Iesenilor protest aprobat de primarie pentru Sambata 7 februarie cu plecare de la Palatul Culturi de la ora 12 !
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu unii romanasi momoneuronali adica aia cu un singur neuron obosit nu gandesc ca de fapt SE INCALCA UN DREPT care in acest caz este taxa auto altadata va fi dreptul de proprietate poate va urma si dreptul la intimitate...de ce nu dreptul la o asistenta medicala civilizata..la o viata mai buna......deci este vorba de principiul aici nu de taxa in sine.Pana cand vor constientiza si batracienii despre ce e vorba de fapt in discutie ai rog sa se abtina de a mai polua zona cu secretiile lor veninoase.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ati auzit de lipitori? ele sunt niste ''fiinte'' deosebite, dar spre deosebire de guvernentii nostrii, care ne sug toata ziua, ele pot fi folosite si ca medicament, pe cand acesti guvernanti... NICI DE LIPITORI NU-S BUNI, ei doar PRADUITORI!
  • C0Smyn0pel

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:@cosminOpel prietene ai doi neuroni si aia sunt ciufuliti ,daca nu era taxa luai si tu astra ta cu cel putin 1000 de euro mai ieftin asa ca bucurate in continuare ca nu te-a afectat !
@ restul Iesenilor protest aprobat de primarie pentru Sambata 7 februarie cu plecare de la Palatul Culturi de la ora 12 !


Doamne....uite despre asta vorbeam...nu puteai sa spui chestia asta fara sa jignesti?Ce treaba ai tu cu mine daca pe mine nu m-a deranjat taxa...in 2006 mi-am cumparat golf V din 2005 si am platit taxa vamala pe atunci foarte mare...asta este.Acum nu am mai vrut sa mai platesc.Cu ce drept imi spui tu mie ca am 2 neuroni?esti vreun geniu?
Imi spui prietene?pai cum sa fii tu cu mine prieten?Tu ai prieteni?
Sa ma exprim altfel ca sa inteleaga toate primatele care m-au contrazis degeaba: cand mi-am cumparat masina,datorita taxei de inmatriculare am ales varianta "inmatriculata" ....cu ce v-am deranjat ca sa scoateti toate vorbele satea la adresa mea?

Cum a spus @Bandi...el a cumparat masina tot din tara...care e problema?deranjam? e obligatoriu sa cumpar de afara ca sa fiu pe forumul asta?
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ia priviti voi aici cum se procedeaza in Germania

Nemþii au cedat: taxa auto anualã bazatã pe emisii de CO2
Germania a fost întotdeauna un caz aparte în privinþa reglementãrilor pieþei auto. Ca stat de origine al unor branduri cu renume mondial precum Mercedes-Benz, Volkswagen, Porsche, Audi sau Opel, ºi ca principalã piaþã auto a Uniunii Europene, a avut un cuvânt greu de spus în orice decizie privind industria producãtoare de autoturisme.

Dupã sãptãmâni de ceartã politicã, partidele din Germania au reuºit sã ajungã la un compromis în privinþa taxãrii maºinilor alãturându-se tendinþelor din întreaga Uniune Europeanã. Astfel, începând cu acest an cumpãrãtorii de maºini vor fi nevoiþi sã plãteascã statului o taxã pentru poluare al cãrei sistem de calcul ia în considerare emisiile de CO2 ºi capacitatea cilindricã a motorului.

Conform Der Spiegel, maºinile de dimensiuni mici sunt avantajate de noul sistem de taxare faþã de varianta anterioarã a taxei plãtitã de automobiliºti. Astfel, pentru un Opel Agila cu propulsor de 1,3 litri, Diesel, care emite 120 gCO2/km, proprietarul va trebui sã plãteascã anual 123,5 euro, cu circa 75 de euro mai puþin decât pânã acum. Practic, fiecare gram de CO2 emis per kilometru peste limita de 120 g, îl va costa pe proprietar încã 2 euro. Tipul ºi cilindreea motorului vor determina restul sumei de platã. Nici pentru maºinile cu motoare mari, taxa nu diferã mult de ceea ce plãteau nemþii pânã acum. Pentru un Audi Q7, cu motor în 12 cilindri, suma plãtitã de cetãþenii germani a rãmas nemodificatã, în timp ce pentru tot-terenul Mercedes-Benz GLK taxa creºte cu doar 4,7%.

O altã mãsurã menitã sã sprijine industria auto germanã: plata a 2.500 de euro pentru fiecare vehicul mai vechi de 9 ani predat pentru casare cu condiþia ca banii sã fie utilizaþi pentru achiziþionarea unei maºini noi, a umplut în week-endul trecut showroomurile de clienþi ºi a dat ocazia schimbãrii prognozelor privind evoluþia pieþei de la moderat la optimist.

Sursa: Capital.ro
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@bandi: mai citeste o data ce am scris poate intelegi de data asta ce am vrut sa spun
eu mi-am luat masina in 2004, cand nu se aduceau masini de afara
am zis ca daca se scoate taxa, si domnul cosmyn va dori sa-si schimbe masina cu alta (tot inmatriculata), pretul acesteia va fi mai mic: pentru ca e rulata in tara (o masina rulata in tara e mai ieftina decat una luata de afara) si pentru ca oferta e mult mai mare....tu vad ca ai inteles altceva ("nimeni nu cumpara masini rulate in romanica")
@cosmynopel:
1. vorbeste mai frumos
2. nu te tine nimeni cu forta aici
3. observ ca nici tu nu stii sa citesti

L.E.: primesti observatii pentru ca tu ai jignit primul (apoi ne-ai facut si primate) ...sincer nu stiu la ce te asteptai sa-ti raspunda lumea cand topicul se numeste "Jos taxa auto" si tu expui o parere contrara majoritatii fara a o argumenta.


Ultima modificare facuta de Tzepozzz la Dum 01 Feb, 2009 12:14 pm
  • C0Smyn0pel

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult ca imi faci numai mie observatii.La cei care au vorbit de mine de ce nu le spui nimic?Pentru ca sunt nou numai eu primesc observatii.

PS:Ai citit posturile inainte sa scrii?
Unu a zis ca am gandire de bebe,altul ca am 2 neuroni.....cum poti spune ca am jignit eu primul?Eu doar m-am aparat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Tzepozzz
In toamna am vrut sa vand masina pentru a-mi finanta un proiect. Nu am reusit pentru ca in targ, de banii pe care trebuia sa mi-i dea mie, orice doritor putea sa isi ia 2 vecre b de 1.6 din 96, masini nerulate in ro. Chiar daca a fost singura b2 din targ si inmatriculata, nimemi nu a intrebat nimic de ea in schimb erau ciopoare pe langa masinile din 92-96 la care taxa era doar 2-3 sute de euro. Asta e efectul lipsei taxei.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bandi aici ne trezim la realitate ,sunt mai multi aia care isi permit o masina de 2-3 mii de euro cu 2-6 sute taxa decat aia care isi permit una de 6-7 mii ,asta e realitatea nu suntem nemti francezi ,si nu toti isi cheltuie bani din viitor !

@Cosmin nu am vrut sa fiu rau si ti-am spus delicat ,tu ai sustinut sus si tare ca pe tine nu te afecteaza eu doar am vrut sa iti demonstrez ca te afecteaza,chiar daca nu ai paltit tu la stat taxa sau vama cand ai cumparato gata inscrisa continea si taxa !
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
C0Smyn0pel a scris:10 trecea pe langa ei?
astea de smecheri trecea in berila?
masinile era gen din alea?
Duamneeee,de unde le scoti?
Cum sta treaba?masinile trecea?
Mai intai invata tu gramatica alea si apoi vorbea Smile)

multumit?
@bandi: ai luat-o rau pe aratura!
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
"....acum fiecare prost are diploma de inginer, nu conteaza cum, dar are..." consider ca ai jignit o oarecare parte din user-ii forumului. Iti dau eu o lista cu prosti care au diplome de economisti, doctori, avocati etc.

Cosmin, inainte de arunca etichete gen "primate" incearca sa intelegi un mod de gandire, un fel de fi. Sunt in situatia de a plati taxa, dar nici inainte, cand aveam masina inmatriculata, nu eram de acord cu aceasta taxa. E un mod de gandire, un mod de a protesta impotriva ineptiilor impuse de catre teparii care se imbogatesc pe coaja poporului. Pacat ca oamenii nu ies in strada cand li se baga mana in buzunar. Pentru orice. Gen majorarea contributiilor la CAS. Sau multe altele....
  • C0Smyn0pel

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
k,am inteles.Pai altfel vorfbim acum,e altceva.Nu putea cineva sa ma contrazica,sau sa imi raspunda frumos...?Au inceput repede cu jigniri cu vorbe aiurea...Imi cer scuze daca am jignit la randul meu pe cine,dar eu doar m-am aparat cand mi-au sarit in cap parca as fi fost dusmanul poporului.
Vad ca se poate si cu vorba buna,multumesc.
Respect.
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:@bandreyi9, hai cã ºi eu sunt curios, din ce surse ne-ai dat informaþia asta despre taxa?
am fost vineri dimineata pe la politie in pipera si toti aia care fac acte erau fericiti ca se da taxa pe 16 acum nu stiu cum o sa fie mica sau mare dar aia se bucurau .....ziceau ei ca daca se stie cat va fii o sa le mearga si lor indiferent ca e mare sau mica cica "acum om asteapta sa vada cum o sa fie "
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pe 16 feb. se vorbeste ca ar intra iar in discutie problema taxei ... atat...
parerea mea e ca data de 16 feb va fi data cand vom auzi de o noua amanare in luarii unei decizii ... Evil or Very Mad
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca se trage de timp pentru o noua "lovitura sub centura" data noua platitorilor de taxe si impozite.
Dupa cat se vede o taraganeaza pt a gasi ei un supterfugiu in a mentine taxa si nu numai atat pe langa taxa mai baga un "impozit" sub denumirea poluatorul plateste, adica ba baieti nu va ajunge una lasa ca mai dam una si asta anuala ca sa va invatati minte sa nu mai comentati. Stiu ei ca nu avem sange precum grecii, ungurii sau bulgarii si ne joaca in picioare cum vor.
Nu vedeti ca ii doare in cot de legile care sunt in favoarea populatiei, simplu le incalca si nimeni nu le face nimic, in schimb dau alte legi sau HG care sa inrobeasca mai mult poporul ca pana la urma despre asta este vorba "inrobire".
Sincer imi este frica sa ma gandesc la ziua de maine pentru ca nu stii ce te paste in tara nimanui, nu ma simt in siguranta in propria tara, in propria casa.
Si cred ca este abia inceputul "nebuniei".
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
o sa vedem cand o sa platim anual taxa de poluare odata cu impozitul la masina
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ADMINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII PE UNDE umblati voi nu vedeti ca de o vreme pe aici se intimpla doar vendete?moderatori luati atitudine!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR