Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am observat ca temperatura nu mai urca de 80 de grade, in acelasi timp ce radiatorul este cald. Este clar momentul sa schimb termostatul. Nici o problema pana aici, si il schimbam deja de cateva ori, daca nu ma loveam de o problema.

In prima faza am aflat ca opel isi reserva inca dreptul de unic distribuitor pt piesele pt X18XE1, deci nici o sansa sa gasesc termostatul la una din multele firme de piese. Singura varianta a fost dealeru Opel. Eram pregatit ca pretul sa fie mare, ha sa zicem dublu, sau triplu, dar astia's chiar nesimtiti. cca 80 euro pt un rahat de termostat, care pt X18XE costa 7 euro la magazinele alternative. Cel mai dureros este faptul ca este vb de acelasi producator, gen valeo, delco sau ferodo.

Acum, intrebarea mea. A reusit cineva sa scape de prostia asta, si sa adapteze alt termostat in locul celui original. Adica, gasesc unu similar, care sa se potriveasca direct, sau cu o adaptare ceva?

Subliniez ca problema e pur principiala, nu are nimic cu banii, dar nu admit sa fiu luat de prost si sa dau de 10 x pretul de piata doar pt ca il iau de la opel. Intentionez sa rezolv problema "my way" si sa ma intorc la dealer sa'i dau peste nas !


Ultima modificare facuta de Thanatos la Joi 23 Mar, 2006 10:55 pm
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
de ce e atit de scump?
eu am luat de la dealer acum 2 ani cu 55 E... si tot asa, am intrebat in stinga si in dreapta si nu exista decit original...
acum in iarna asta nu mai urca fix pe 90 de grade si ma gindeam sa-l schimb, am intrebat la karma si aveau after market (nu retin producatorul) la 1 milion 700... adica 45-50 euro...
iar pt z18xe e capsulat... se schimba cu tot cu carcasa cu tzevisoarele alea....
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu cred ca sa fie incapsulat. Uitati-va cu atentie... asa imi povesteau si mie ca e incapsulat si nu vine decat cu carcasa + senzorul de temp.
Dar lumea stie ca Thanatos mi-a gasit unu' in DK si s-a potrivit.

Alternative nu prea sunt datorita modului de constructie al carcasei.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nici eu nu cred sa fie capsulat. cand ti'l vinde, ti'l dau si cu carcasa aia din alu, care la mine e perfecta. eu vreau doar termostatul si il schimb eu din carcasa. o sa il scot de acolo, si o sa merg cu el la mai multe magazine, pana gasesc unu sa se portiveasca in carcasa.

cred ca Z18XE si X18XE1 au acelasi model de termostat. o sa ma uit in EPC. oricum, aici toate sunt ai scumpe, asa ca o diferenta de 50% nu e prea ciudata.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
si am gasit si rezolvarea !!!


http://cgi.ebay.co.uk/ws/eB...p;item=4624179546

25 £, ceva mai ieftin decat dealerul opel Wink


L'am cumparat joi seara, platit pe loc cu PayPal, si azi (luni) a venit deja. Termostat nou, original, complet cu senzor, 15 lire + PPinternational inca 10. Super bine!

Este termostat de Z18XE, aproape indetic cu cel de X18XE-1( X18XE-1 mai are un senzor montat pe carcasa). Schimb doar termostatul, carcasa o las pe aia veche sa nu mai stau sa demontez furtunele din ea si sa mai montez "senzorul 2".
  • RaduTM

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am si eu un opel z18xe problema e ca nu garesti acel termostat decat f greu si costa o avere 450-650 ron am intrebat de la reprezentanta pana la mag. de specialitate
intr-un final am gasit behr cel cu care este echipat masina din fabrica la 50 eu in mag pe comanda adus din germania
inauntrul carcasei este acel termostat si nu se poate schimba pt ca este bagat prin presare
deci
unul nou cu tot cu corp
de obicei vin fara sonde cele 2 sonde vechi se demonteaza de pe cel vechi si se mont pe cel nou
  • laurica

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si deci pana la urma cum este ? se poate inlocuii doar termostatul din interiorul carcasei sau trebuie cu tot cu carcasa ?

numai bine
  • RaduTM

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, el l-am cumparat si este cu tot cu carcasa.
Este ok, il am de peste 1 an si functioneaza super.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare!
sper sa nu fiu off topic!
la mine la x20dtl tot asa spuneau toti,ca nu se gaseste ,ca nu se poate,dar s-a putut!
la x20dtl decat sa dau 250ron pe termostat cu tot cu carcasa,am dat 35ron pe termostat de x20dtl dar pentru opel zafira
asa ca trebuie retinut si cautat pentru ca stiu sigur de la personal de la opel,ca exista aproape la toate masinile echivalenti,dar ei nu stiu din cauza codurilor de piese care difera de la masina la masina
varianta optima poze cu telefonul si alergatura!
succes la toti!
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e complicata manopera pentru schimbarea termostatului la Z18XE ? cat v-a costat manopera si cu cat l-ati cumparat pana la urma ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR