Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am intilnit multe puse aiurea in ultima vreme. a dat boala in ei sa faca giratorii unde vrei si unde nu vrei. orice intersectie, cit de mica, risca sa devina giratoriu.

ultimul cay intilnit pune insa capac la toate. probabil ca multi stiti ca soseaua bucuresti giurgiu e in reparatii si modernizare de citiva ani. lucrurile au avansat destul de mult, se merge incomparabil mai bine decit acum 3 ani. putin inainte de giurgiu, e un sector cu 4 benzi. linie dreapta, fara nici o intersectie. nici macar vreun drum de tara, de pamint. acum 3 saptamini din senin a rasarit insa ... un sens giratoriu. rondul central e larg cit tot drumul, au facut bretele de ocolire pe exterior, ca nu mai era loc. azi am remarcat si indicatoarele "atentie sens giratoriu", deci nu mai e loc de indoiala.

daca afla cineva la ce foloseste il rog sa imi spuna si mie. eu ramin cu gura cascata de cite ori trec pe acolo.
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai ideea e urmatoarea ...
Daca unu care vine dinspre Giurgiu si merge spre Bucuresti... si-a adus aminte ca a uitat ceva acasa ... sa poata sa intoarca in siguranta. Na in interiorul intersectiei cu sens giratoriu ai prioritate ! sau invers Cool
Merge ?
Ar trebui pus un sens giratoriu si la iesire din Bucuresti. Ii gasesc aceeasi utilitate. Laughing
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Stai linistit man la noi in targoviste s-a umplut orasul de giratorii cel puĆ¾in sapte. Sa fi vazut la inceput nervi si injuraturi fiindca dadeau oamenii prioritate celor care veneau din dreapta ca nu stiau regula cu prioritate celui care e intrat in giratoriu adica celui ce iti vine din stanga.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pif, stiu cum e in tirgoviste. in uichend s-ar putea sa ajung iar acolo. e incredibil ce au putut face. parca sint loviti cu leuca. cum a iesit legea aia, au inceput sa rasara si giratoriile. astept unul si la casa de cultura, ca doar e o intersectie mare.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
dc noi ne plangem ce sa mai zic de drumurile din franta ... Laughing care is pline de sensuri giratorii , oricum alea isi au rostul , la noi multe is facute ca sa fie , desi se puteau fara ele.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daca mergi in Marea Britanie, pe stanga, cum vei reactiona cand vei vedea asta:

si apoi, asta:



  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
In tarile UE am vazut ca exista un fel de "cult" pt. giratorii.
Unele sunt puse chiar si la intersectia a doua drumuri "de tara".
Am intrebat un localnic din Franta care e rostul, si mi-a spus ca e un mod simplu de a face soferii sa reduca viteza in intersectie.
In plus, nici nu mai este nevoie de semaforizare, fiind aplicabile reguli clare.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Yeeeeessss, beton subiectul!!!!!
Credeti ca ati vazut giratorii puse aiurea? Daca nu ati trecut in ultima vreme prin Arad nu stiti ce sunt alea, va garantez eu. Abia astept sa fac niste poze sa vi le trimit, bineinteles insotite de o schita, ca ideal ar fi sa le fotografiez de sus (cum se poate citi intr-un post anterior, dureaza destul de mult pana iti primesti masina, darmite elicopterul care inca nu l-am comandat).
Sunt doua sensuri giratorii in Arad de dat la carcotasi, unul in buricul targului (pentru cunoscatori la intersectia strazii Cosbuc cu strada Horia) si unul la intrarea dinspre Deva, facut cu dedicatie pentru Selgros.
Acesta din urma este de rasul curcilor. Este plasat la 50 de metri de intersectia a doua drumuri foarte importante, Deva-Arad si soseaua de centura (spre Nadlac si Oradea intr-un sens si spre Timisoara in celalalt). Dar giratoriul nu este in intersectie ci la 50 DE METRI, UNDEVA IN LATERAL, fiind obligat sa "faci sensul" doar daca intri la Selgros Laughing Laughing Laughing .
Promit sa fac poze sau macar o schita.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
o sa incerc sa fac o poza celui de la giurgiu. giratoriu in plin cimp. devin obsedat.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu imi fac veacu' prin Militari si aici am vazut alta prostie de ceva vreme incoace... Interzis la stanga, dar numai daca vii dinspre Dr. Taberei... Cel mai elocvent exemplu este intersectia de la Apaca... Daca vrei sa faci stanga dinspre B-dul Timisoara nu poti, dar stanga dinspre Grozavesti poti (cu toate ca s-a dat drumu' la ultimul superbulevardul de pe langa Gradina Botanica si poti veni pe acolo...) Daca ai vreo treaba pe Uverturii trebuie ori s-o iei pe la Semanatoarea, iar daca vii pe Linia lui 41 dinspre Plaza Romania trebuie sa mergi pana in Crangasi si acolo sa te intorci ianpoi la pasajul Lujerului sa intri pe Uverturii... Ce insemana sa nu stea nici un demnitar prin zona, ca poate bagau si la Pasajul Lujerului un astfel de sens giratoriu Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Intrarea in Sibiu dinspre Selimbar o stiti? Anul trecut pusesera un sens giratoriu acolo...dar dupa 6 luni l-au stricat ca se dublasera numarul de accidente pe acel sector...ghici in ce punct? Chiar in sensul giratoriu...In afara de ala au mai aparit vreo 4-5, in intersectii mai aglomerate, dar sunt oarecum utile.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
[img]img118.imageshack.us/full.php?image=sensfarasens3hx.jpg[/img]

Asta ar fi schita sensului fara.. sens pus la intrarea in Arad, dar departe de intersectie. Cel mai interesant este traseul Arad->Oradea. Initial sensul nici nu exista si se facea stanga in intersectie. Acum esti obligat sa faci sensul.
Nu mai vorbesc de marcaje - cele vechi au fost acoperite cu vopsea neagra, care s-a sters intre timp si acum sunt o gramada de linii care se intretaie si sageti in sensuri opuse pe aceeasi banda Very Happy Very Happy Very Happy
Sper sa reusesc sa fac si niste poze, ca schita e doar o reconstituire din memorei.
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"kapix" eu merg frecvent pe ruta Deva - Nadlac cel putin o data pe saptamana si pot sa spun ca de cand cu sensul giratoriu de la Selgros cred ca traficul e mult mai fluidizat; si am sa ma explic. Cand vin de la Deva fac dreapta si astept (destul de putin) sa se faca verde la semafor si o iau spre Oradea - Nadlac. Cum nu ma intereseaza Selgros nu fac sensul giratoriu, normal.Cand ma intorc de la Nadlac astept la semafor si cand se face verde intri spre Deva facand 1/2 din sensul giratoriu si nu mai astept ( cum se intampla inaine) cand trebuia sa dau prioritate la toti care veneau dinspre Arad de abia intram stanga. Acum ai si tu dreptate intr-un fel ca daca vi dinspre Arad sa mergi la Nadlac trabuie sa faci sensul giratoriu dar hai sa ne gandim ca ai si alta iesire din Arad spre Nadlac si apoi (nu vreau sa fiu carcotas) dar in sensul giratoriu odata intrat ai prioritate. Apoi, de aprox 3 saptamani de cand s-a facut Metro in Arad e aiurea ca nu-i semnalizat in nici un fel intrarea la Metro si se face coloana in spatele celor ce vor sa faca stanga spre Metro.Am pus acum o saptamana o frana cu "strigaturi" in spatele la o "vaca" ce a franat brusc la 70/h si care s-a trezit ca vrea sa faca stanga la Metro in fata mea si fara sa semnalizeze intentia de a face stanga. De atunci sunt f. atent in zona aia.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:"kapix" eu merg frecvent pe ruta Deva - Nadlac cel putin o data pe saptamana si pot sa spun ca de cand cu sensul giratoriu de la Selgros cred ca traficul e mult mai fluidizat.


Vrei sa spui de cand s-au pus semafoarele. Ca giratoriul nu prea are legatura cu intersectia Laughing Laughing Laughing
Si am si gresit putin schita - drumul de Timisoara nu este in continuarea celui de Nadlac, am sa o modific.
Faptul ca sunt si alte iesiri din oras nu este o scuza (vezi numai cate gropi sunt...). Iar daca in sens ai prioritate, imediat dupa ce iesi trebuie sa stai din nou la semafor pentru a vira dreapta spre Nadlac Laughing Laughing Laughing

[img=http://img7.imageshack.us/img7/3488/sensfarasens5dy.th.jpg]
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am fost la tirgoviste azi. a mai aparut un sens giratoriu la intrarea dinspre bucuresti. acum daca vin de la bucuresti nu mai am prioritate. mai au si idei crete: au pus coloane grecesti (sau asa ceva) in el. oricum nu imi folosea prea mult prioritatea aia, o data era sa ma spulbere un idiot cu o treisparnita ruginita.

se pare ca la casa de cultura va fi urmatorul...
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Kapix vezi ca in ambele schite ai uitat o linie de tramvai Wink , pentru care stai la semafor cand faci dreapta spre Nadlac. Sa fim obiectivi, ca e usor sa fi carcotas. Laughing Twisted Evil poate pentru cei din Arad nu-i prea placut sa faca sensul giratoriu ca sa mearga spre Nadlac, dar recunoaste ca solutia nu-i prea aiurea; daca ai observat ca atunci cand e verde ai prioritate pana in sensul giratoriu indiferent de unde vi .
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ai dreptate cu linia de tramvai, eu nu am considerat-o importanta, intrucat nu putea fi introdusa in sens. In schimb cele doua drumuri importante - centura spre Nadlac si centura spre Timisoara - trebuiau introduse in sens. Dar atunci ar fi fost prea departe de Selgros Very Happy
De semaforizare nu m-am legat, dar totusi este ciudat sa stai de doua ori la semafor si acest lucru se intampla pentru cei care vin dinspre Deva si merg la Timisoara, pentru cei care ies din Arad si merg spre Deva si pentru cei care vin de la Nadlac si merg spre Timisoara. Acceptand totusi ca nu se putea reglementa altfel, sensul giratoriu ramane pus aiurea si asta am subliniat si eu. Doua drumuri foarte circulate au fost lasate in afara sensului iar pentru intarea la Selgros a fost construit un sens urias. Si apropos, ti se pare normal ca sensul giratoriu sa fie pus in lateralul soselei?
Ai venit noaptea dinspre Deva? Daca da cum ai reusit sa afli la care semafor trebuie sa te uiti imediat dupa iesirea din sens, avand in vedere ca marcajele sunt total aiurea iar indicatoarele aditionale de sub semafor sunt invizibile noaptea? Cand mai treci uita-te la marcaje, vei vedea ca benzile sunt trasate absolut aiurea, sunt sageti pe aceeasi banda in sensuri contrare, practic noaptea este imposibil sa te incadrezi corect. Iar aici nu poti sa zici ca sunt carcotas, s-a facut tam-tam si in presa pe tema semaforizarii si a marcajelor, insa nu s-a pomenit nimic de sensul giratoriu Shocked Shocked Shocked
Sens giratoriu este si la iesirea spre Oradea -intersectia Deva-Nadlac cu Arad-Oradea, numita inainte de infiintarea sensului giratoriu si "intersectia mortii". Sunt convins insa ca nu a avut nimeni nimic de obiectat acolo. Dar aici, la intersectia a trei drumuri europene nu s-a facut sens giratoriu, totusi la intersectia cu Selgros s-a facut... Si alta chestie interesanta - la intrarea in Timisoara dinspre Arad apare la fel un sens giratoriu, la intersectia drumului de Arad cu intrarea la Selgros. Dar macar asta este facut cum trebuie.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nu vreau sa mai lungim vorba ca plictisim pe alti ,dar inainte de Selgros acea sosea era o sosea de centura a Aradului. Daca aveam treaba in Arad intram in oras peste pod prin Micalaca (parca asa-i zice la cartierul ala), apoi o luam prin fata garii din Arad si apoi faceam dreapta pe drumul spre Curtici, dar daca ma grabeam spre vama mergeam spre centura spre Nadlac si nu mai intram in oras. De asta zic ca cei din Arad au si alte solutii iar sensul giratoriu e clar ca e facut pentru Selgros cu scopul de a fluidiza circulatia in zona. Dca vin de la Deva intru pe langa sens pe banda 1 stau la semafor (daca e cazul) pentru tramvai si fac dreapta spre Nadlac - deci nu fac sensul daca nu ma intereseaza Selgros.
Daca vreau sa merg la TM sau sa intru in Arad intru in sens pe banda2 si nu mai astept la semaforul pentru banda 1(cel pentru tramvai) ci astept ca cel pentru banda 2(daca e cazul) si dau prioritate la cei ce ies din Arad spre Deva (Selgros)- nu asa e corect? De fapt daca ma gandesc bine de asta e si interzis la stanga pentri iesire din Arad spre Nadlac tocmai pentru a da posibilitatea celor ca vin de la Deva sa poata intra spre TM.
Eu nu am prins nici un accident in zona aia si ti-am zis ca circul frecvent in zona poate ca au fost dar nu am auzit , dar posibil ca daca existau si alte solutii....
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Accidente nu au fost, probabil nici nu vor fi, dar nu datorita sensului... Eventual datorita faptului ca soferii sunt total derutati de marcaje si sunt nevoiti sa incetineasca Very Happy

Iar centura spre Nadlac este deschisa de ani buni, iar giratoriul fantoma de cateva luni. Iar chestia cu posibilitatea oferita celor de pe Deva-Timisoara este o aberatie, sensul giratoriu nu are nici in clin nici in maneca cu asta. Cei care ies din Arad si fac stanga sunt obligati oricum sa le dea prioritate.
Solutii alternative sunt si chiar ofer eu doua:
1. Eliminarea sensului giratoriu si pastrarea variantei ante-Selgros
2. Mutarea sensului giratoriu in intersectia celor trei drumuri europene.

Prima solutie a functionat ani buni si de fapt functioneaza in continuare, singurii care fac sensul fiind de fapt cei care ies din Arad spre Nadlac. Dar cum spuneam, inainte de sens ei faceau pur si simplu dreapta, latimea drumului permitand o banda de asteptare pentru a da prioritate celor care vin de la Deva. Am circulat probabil mai mult decat tine si nu am intalnit blocaje sau accidente. Aceasta solutie nu este agreata insa de Selgros, care vor neaparat sens giratoriu in fata lor.
A doua solutie ar presupune o investitie ceva mai mare, dar giratoriul ar fi cu adevarat functional si s-ar elimina semafoarele. Probabil insa ca Selgrosul ar fi din nou nemultumit, giratoriul fiind cu 200 m mai departe de ei.
In ce priveste variantele de iesire din oras, cum am mai mentionat nu sunt relevante. Mai ales pentru cei care merg la Siria, Ineu, Sebis, Moneasa (acestia intra pe drumul de Nadlac si apoi fac dreapta).
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
duceti-va in motru: sa vezi acolo sensuri giratorii
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR