Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in cazul in care nu s-a mai publicat, hai sa ne retestam cunostintele in ceea ce priveste legislatia in vigoare. Procedura este extrem de simpla, avem aici un link si destule chestionare cu care sa ne ocupam timpul liber, asta bineinteles daca dorim.

http://www.codulrutier.ro/i...=chestionare_auto

Eu unul cel putin am avut si rezultate foarte bune ( 26 Smile ) dar si slabe ( 19 Sad )
Ideea mi se pare destul de buna iar daca a fost dezbatuta mai demult, oricum mi se pare o idee destul de buna sa revenim la ea.Concluzie per total in ceea ce ma priveste: Se poate mai bine!
Astept pareri despre chestiile astea si neaparat si rezultate ale celor ce vor completa aceste chestionare
Cu stima,
Mihai_b
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ar fi bine ca mai toti dintre noi sa ne facem un refresh la cunostintele rutiere...e o idee buna
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Saptamanile trecute faceam si eu din chestionarele noi. Nu stau rau dar nici bine, avand rezultate si de 26/26 dar si de 17-18/26.

Ceea ce s-a schimbat mult sunt clasele de sanctiuni si modalitatea dupa care se acorda.
Am vazut ca s-a introdus mecanica, conducerea ecologica si mai era ceva dar nu mai stiu.

Consider ca e bine ca din cand in cand, sau macar atunci cand se schimba ceva in legiosaltia rutiera, sa ne informam.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu cateva chestionare , sunt undeva pe la 23/26 .
In chestionarul 1 era urmatoarea intrebare

la care eu am raspuns varianta b . Varianta corecta ar fi c . Ok , se pare ca am gresit .
In schimb , in chestionarul 3 era urmatoarea intrebare

la care eu am raspuns varianta b . Varianta corecta ar fi a
Mi se pare mie sau e vorba de una si aceeasi situatie , dar cu raspunsuri diferite ? E ceva care imi scapa sau e ceva gresit la intrebari ? Nu cred ca e vorba de intersectie .
Eu asa stiam , trebuie sa opreasca masinile care se deplaseaza pe sensul intersectat de bratul politianului . Asta ar fi in concordanta cu raspunsul corect de la prima intrebare .
Unde-i buba ?
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@Codrin: Dintre cele 2 exemple date de tine, as fi raspuns la fel ca tine la al doilea, tinand cont ca politistul se afla de obicei pe axul drumului.
La primul sunt de acord cu calculatorul.
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sa o luam babeste: sa ne imaginam un pic , polististul se afla pe axul drumului cu fata spre masina noastra si are bratul DREPT intins => trebuie sa opreasca cei care vin din spatele lui, pe banda cu mana lui. noi ne continuam drumul.daca avea mana stanga intinsa atunci se adresa noua.

sper sa nu gresesc

Ce e drept insa ca din cate am vazut putini politisti stau cu spatele la tine cand vor sa opresti ...
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
codrin a scris:Am incercat si eu cateva chestionare...
Eu asa stiam , trebuie sa opreasca masinile care se deplaseaza pe sensul intersectat de bratul politianului . Asta ar fi in concordanta cu raspunsul corect de la prima intrebare .
Unde-i buba ?

Art. 116. - (1) Semnalele politistului care dirijeaza circulatia au urmatoarele semnificatii:
a) bratul ridicat vertical semnifica 'atentie', oprire pentru toti participantii la trafic care se apropie, cu exceptia conducatorilor de vehicule care nu ar mai putea opri in conditii de siguranta. Daca semnalul este dat intro intersectie, aceasta nu impune oprirea conducatorilor de vehicule care se afla deja angajati in traversare;
b) bratul sau bratele intinse orizontal semnifica 'oprire' pentru toti participantii la trafic care, indiferent de sensul lor de mers, circula din directia sau directiile intersectate de bratul sau bratele intinse. Dupa ce a dat acest semnal, politistul poate cobori bratul sau bratele, pozitia sa insemnand, de asemenea, 'Oprire' pentru participantii la trafic care vin din fata ori din spate;

Cred ca asta e raspunsul la problema ta...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asta inseamna ca ori chestionarele sunt gresit (n-ar fi pentru prima oara), ori s-a schimbat legislatia cu privire la semnalele politistului.
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Asta inseamna ca ori chestionarele sunt gresit (n-ar fi pentru prima oara), ori s-a schimbat legislatia cu privire la semnalele politistului.


S-a schimbat ceva in noul cod rutier Smile...D-aia am propus un topic cu si despre legislatie....stuff like this, insa nu am primit niciun raspuns...in schimb, topicuri cu "asta trebuie inchis...", " up! neregulmentar..."...sunt cu duiumul si la toate reactiile sunt destul de prompte. Smile...Sa inteleg ceva din chestia asta? Oare?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am facut de curios un chestionar, am cam picat examenul dar am aflat MULTE noutati:
- nu ai voie sa faci dreapta pe un drum infundat. Ma intreb cum vor intra pe o strada infundata locatarii...
- ai voie sa faci dreapta, chiar daca te-ai incadrat gresit
- ai voie sa te opresti si sa efectuezi o pana pe autostrada. Ma intreb daca poti sa efectuezi pana la masina ta sau la a oricarei masini... Pentru cei care au formulat intrebarea: http://dexonline.ro/search.php?cuv=efectua
- cand politistul are mana dreapta ridicata, practic se opreste timpul in loc, se opresc toate autovehiculele si toti pietonii.
- in ciuda reglementarilor europene, stingatorul este obligatoriu indiferent de tipul autovehicului. Aici chiar nu stiam ca e asa, credeam ca e obligatoriu doar peste 3.5 tone, dar se pare ca m-am inselat. Noroc ca am un stigator in masina, nu stiu daca e si omologat, dar sunt curios daca garcea stie.
- daca ai linie discontinua poti depasi chiar daca din sens opus se apropie doua autovehicule. Nu stiu daca regula este valabila si pentru un autovehicul sau peste trei.
- oprirea la indicatorul stop nu mai este obligatorie. Ma intreb daca la "cedeaza trecerea" mai trebuie sa te asiguri...
Bafta viitorilor soferi, la asemenea chestionare nu ma mira deloc numarul de accidente de care abunda stirile de la ora 17.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
kapix a scris:- oprirea la indicatorul stop nu mai este obligatorie. Ma intreb daca la "cedeaza trecerea" mai trebuie sa te asiguri...


e bine de stiut ca nu mai este obligatorie oprirea la indicatorul stop, ceea ce inseamna ca se poate inlocui cu cedeaza trecerea Smile) oprirea era singura diferenta dintre ele.

eh.. poate asa or sa le puna si eu acolo unde este intr-adevar nevoie.. acolo unde nu vezi nimic (oricum.. fara nicio logica de altfel daca tot nu mai esti obligat sa opresti Smile) ) Very Happy
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kapix a scris:Am facut de curios un chestionar, am cam picat examenul dar am aflat MULTE noutati:

Ideea oricum era sa ne reimprospatam memoria si implicit sa revenim asupra legislatiei. Am o mare rugaminte catre tine si sa-mi arati de unde e chestia aia cu indicatorul "stop" si cu neobligativitatea opririi cand il intalnim.Chiar m-ai facut curios
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cum adica nu mai trebuie sa opresti la semnul "STOP" Shocked
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris:...D-aia am propus un topic cu si despre legislatie....stuff like this, insa nu am primit niciun raspuns...in schimb, topicuri cu "asta trebuie inchis...", " up! neregulmentar..."...sunt cu duiumul si la toate reactiile sunt destul de prompte. Smile...Sa inteleg ceva din chestia asta? Oare?

Da, sa intelegi ca nu era cazul sa propui, ci sa actionezi (cunosti regulamentul, daca nu exista deja discutie poti initia una. Sau nu?)
Te-a oprit cineva din a deschide acest topic?
Nu inteleg de ce in ultimul timp esti asa artagos. Continuam pe topicul pentru moderatori.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumva nici la rosu nu mai trebuie sa opresti, ci doar sa te siguri un pic?!
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris: Am o mare rugaminte catre tine si sa-mi arati de unde e chestia aia cu indicatorul "stop" si cu neobligativitatea opririi cand il intalnim.Chiar m-ai facut curios


Nu stiu sa iti zic, pentru ca am ales un chestionar aleator. Insa intrebarea era "la care din urmatoarele indicatoare este obligatorie oprirea?", indicatoarele fiind STOP si trecere la nivel peste cale ferata dubla, fara bariere (crucea Sfantului Andrei dublata). Am ales raspuns "ambele", raspunsul corect in chestionar fiind "doar la indicatorul 2", adica crucea Sf. Andrei.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Poate intrebarea era "in dreptul carui indicator este obligatorie oprirea " si astfel se explica raspunsul calculatorului.
Eu stiu ca la o intersectie cu indicatorul "stop", opresti in locul unde ai vizibilitate maxima, nu obligatoriu unde este "plantat" acel indicator Smile
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:Poate intrebarea era "in dreptul carui indicator este obligatorie oprirea " si astfel se explica raspunsul calculatorului.
Eu stiu ca la o intersectie cu indicatorul "stop", opresti in locul unde ai vizibilitate maxima, nu obligatoriu unde este "plantat" acel indicator Smile


  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kapix a scris:


Cred ca explicatia este un pic aiuristica, atata vreme cat caruta nu este autovehicul dar este vehicul...indicatorul ala interzice depasirea autovehiculelor cu exceptia motocicletelor fara atas"
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
se pare ca am luat-o razna... posturile de mai sus (care de fapt trebuiau sa fie doar unul) aveau o explicatie. Acum nu mai pot modifica, deci o dau aici:
Spuneam ca nu imi amintesc exact formularea, probabil ai dreptate. Insa oricum intrebarea nu mai corespunde scopului examenului pentru permis, care dupa mine este acela de a verifica daca viitorul sofer cunoaste regulile de circulatie, nu de a-i verifica perspicacitatea. LAsand teoriile la o parte, imi cer scuze pentru greseala, in schimb deschid discutiei intrebarile din posturile de mai sus. Pana la urma e voie sa intorci fara sa opresti? Dar caruta este motocicleta fara atas?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR