Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
udnas_67 a scris:Am uitat sa specific ca la relanti se aude ousoara bataie care dispare daca accelerez putin


are dreptate colegul.
volanta da simptome de-astea.e posibil si rulmentul sa fie obosit.
nu te speria, eu am mers asa, vreo 30.000km, pana m-am hotarat s-o dau jos.
Skip ads

  • nicu pelin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ehee! crap as vrea si eu da de unde ca nu mai sunt vremurile de altadata cand bagai un bat in balta si aveai asigurata masa pe o zi sau doua acuma cumparam si noi de la magazin, pe bune, ca mai era ghiolul jijilei si l-au secat si pe asta niste nemernici sa faca agricultura. In alta ordine de idei sa stiti ca nr de tel al meseriasului nu e bun lasati -mi adresa mai bine .va multumesc
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nicu pelin a scris:Ehee! crap as vrea si eu da de unde ca nu mai sunt vremurile de altadata cand bagai un bat in balta si aveai asigurata masa pe o zi sau doua acuma cumparam si noi de la magazin, pe bune, ca mai era ghiolul jijilei si l-au secat si pe asta niste nemernici sa faca agricultura. In alta ordine de idei sa stiti ca nr de tel al meseriasului nu e bun lasati -mi adresa mai bine .va multumesc



asa este si prezint scuze.
probabil din cauza oboselii.
nr. corect:0742241197.

vizavi de domnul Crap, asta explicam si eu ,
sa-l tractati direct din magazin din tulcea.[ mi-a zis cineva ca e un magazin a-ntaia cu peste pe-acolo].
iar daca la Tulcea nu mai sunt vremurile de alta data, la Galati cumperi peste stricat din magazinele de specialitate.
scuze multiple pentru deraiaerea de la acest topic.
  • udnas_67

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema.Am schimbat rulmentul de presiune,discul si placa de presiune toate noi cumparate de la baiatul din timisoara;pret ff bun si calitate.Asa am scapat si de trepidatii la pedala si de acea bataie care se auzea la relanti
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ne bucuram!
volanta era buna?
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La un motor diesel pe timp rece este indicata incalzirea motorului stand pe loc sau in timpul mersului?Cum se procedeaza corect?Dar la motorul pe benzina?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DANIEL G. a scris:La un motor diesel pe timp rece este indicata incalzirea motorului stand pe loc sau in timpul mersului?Cum se procedeaza corect?Dar la motorul pe benzina?


bineinteles ca in mers se incalzeste mai repede.
atat la diesel , cat si la benzina.
am vazut nenumarate discutii , cum ca dieselul nu e bine sa-l tii la relanti sa mearga mult...etc,etc, , sincer nu am tinut niciodata cont de asa ceva.




UPDATE: zafira a 2004 y20dth - 360.000km azi .
nu va mai obosesc cu detalii, atat vreau sa spun:
la 310.000 am reconditionat volanta si am schimbat rulmentul de presiune.
de la 310.000 la 360.000km , nu am bagat nici un ban in masina.
Super Multumit de Masina.

mentiune expressa: masina [ in afara de ambreiaj, baterie,2 cap bara,2 bielete] ,are absolut totul original pe ea.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
am vazut nenumarate discutii , cum ca dieselul nu e bine sa-l tii la relanti sa mearga mult...etc,etc, , sincer nu am tinut niciodata cont de asa ceva.

Cele mai multe dieseluri din Bucuresti mai mult stau la relanti la stopuri.

Asteptam sa ne povestesti cum ajunge masinuta ta la 1.000.000 km! Smile

Bafta!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Colegule, daca fac un calcul simplu, matale ai ajuns de fapt cu Za(m)fira la Luna, ba mai mult, ai plecat deja inapoi. Totusi am o intrebare...: -Cum e dom`le pe Luna? Smile
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu dragutilor, ca eu o am de la 215.000km.
pana la km. astia a papat drumuri de DE.
restul de 145.ooo sunt facuti pe RO.[2 ani]
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Aaaaaaaaaaaaaaaaa. Am inteles..
  • ssTeeFuu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Saluare ....am si eu o zafira(2004-2.0 dth)am cump in aprilie 2008 si avea 110000km....mi se parea cam putin verific cartile si gasesc acolo fisa cu toate reviziile ...surpriza ultima rev facuta in germania e in aprilie 2006 la 150000km...in 2006 a luato si vechiul propr din germ si eu sunt al doilea din 2008(am fost la multe testere si golden platin iasi si nimeni nu poate spune cati km are de fapt)acum am 200.000(fac taximetrie)
Bani bagati in masina
1.2 pivoti,4 capete bara,4bilete antirului=700ron
2.4 discuri +placute=1000ron
3.2 rulmenti fata=1000ron
4.1 volanta=3000ron
5.2 bilete directie=500ron
6.1 radiator=500ron(s-a fisurat fara lovire)
cea mai grava problema e ca imi arunca ulei peste tot pe unde gas loc..am schimb garn capac motor etc. degeaba(nu consuma niciodata mai mult de 800gr la 10000km) .acum imi arunca si pe teava de esapamnt se cun pe haion..ce sa fac..
se mai aprinde si martorul cheie si trage cam greu ...cred ca ma lasa si debitmetru si egr..
cred ca trebuie segmentat
Skip ads

  • boby9999

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o za(m)fira din 2001 si am luato din germania personal in 2005 (a fost dragoste la prima vedere mai ales la multimea de dotari pe care le are) . Cand am luat-o avea 210 000 km si acuma are 340 000 si functioneaza perfect iar probleme majore nu am avut cu ea desi o folosesc 80% din drum incarcata (adica peste 500 kg), cea mai scumpa piesa a fost un senzor de turatie la 120 lei in rest doar uzabile, dar o ingrijesc si ii dau piese si filtre de calitate si la timp. Acum ma gandesc la Zafira B dar cam greu sa ma despart de Za(m)fira mea chiar cu km astia.

P.S. Am uitat sa precizez ca motorul este de 2,0 diesel y20dth

Boby9999, foloseste butonul "modifica" daca vrei sa adaugi ceva. Ai 60 minute la dispozitie. ( Edwin )
  • uidualC

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am o zafira din 2001,cu motor 2,2 luata din germania cu 570.00km,o am si acum merge in germania cu oameni,am schimbat mai semnificativ la ea turbina si chitul de ambreaj, in rest motorul merge ceas, nu consuma ulei ,nu scoate fum.Mentionez ca uleiul il schimb la 7-8 mii km,de multe ori si pe drum,numai castrol original din germania nu panarame de la noi din romania.Atata timp cat la opel ii dai ce ii trebuie la timp te duce motorul 1mil km fara probleme,fara ca sa il schimbi
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Intentionez sa achizitionez si eu un Zafira din 2002(nu-mi permit mai mult) si mi-a spus vanzatorul ca nu-i merge aerul conditionat deoarece ar avea compresorul defect.Cam cat m-ar costa compresorul plus freon-etc si unde e o locatie cu dezmembrari de la opel sa cumpar componente SH.Locuiesc in Bucuresti-sectorul 6!
Si inca ceva,unde pot merge cu masina la un service ceva sa constat daca are deficiente majore,si cam cat ar costa aceasta testare!
Multumesc!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
atlet1305 a scris:Intentionez sa achizitionez si eu un Zafira din 2002(nu-mi permit mai mult) si mi-a spus vanzatorul ca nu-i merge aerul conditionat deoarece ar avea compresorul defect.Cam cat m-ar costa compresorul plus freon-etc si unde e o locatie cu dezmembrari de la opel sa cumpar componente SH.Locuiesc in Bucuresti-sectorul 6!
Si inca ceva,unde pot merge cu masina la un service ceva sa constat daca are deficiente majore,si cam cat ar costa aceasta testare!
Multumesc!


banuiesc ca este motor de 2.0 dti -daca e sa fie compresorul defect vezi ca la vanzari piese opel este un tip din bacau(user----costypopa) care dezmembreaza o astra g cu acelasi motor de 2000 dti an fabric 2004
Un compresor nou am inteles ca ar ajunge undeva pe la 1300 lei si o freonizare undeva pe la 150 lei.Parerea mea este sa-i verifici si radiatorul de AC -desfaci electroventilatorul de AC din cele 2 suruburi si daca vezi umed sau o culoare verzuie in spatele acestuia sa stii ca radiatorul(condensorul ) este spart.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@atlet1305 masina o poti verifica in targ la Vitan, dar ce faci daca nu e buna si omul nu vrea sa lase din pret pentru defectiunile remediabile? Deci trebuie sa te intelegi cine plateste vericarea cu vanzatorul, o conditie de genuldaca e cum zici mata platesc eu , daca nu platesti tu...

Eu am o asemenea masina luata din 2002, pentru AC pot sa recomand o firma de pe langa Auchan Titan, nu te costa mare lucru constatarea , incarcarea este 100 de Lei cu tot cu recuperarea si curatarea circuitului de Freon.

Eu am schimbat un rulemtn la compresor acolo si am facut reincarcarea. mai aproape de tine este pe Valea Oltului un service bun dar e mai scump.

ON TOPIC: am in jur de 200000 KM reali cu masina si a trebuit sa fac segmenatrea motorului cu rectificare chiulasa si am mai schimbat cate ceva ca asa a vrut mucshiul meu. trebuei sa-i schimb curand amortizoarele ca se cam leagana alfel merge foarte bine. Consumabile bune (filtre, ulei)si masina presteaza. De asemenea daca clapeta de acceleratie si EGR trebuie curatate din cand in cand (o data pe an), balamalele unse primavara dupa ce iesi din iarna... cam atat.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
UPDATE:
399.600 km azi 23.08. 2010.
absolut ,dar absolut totul este original pe masina.[ insusi Maria Sa E.G.R-ul este original si functioneaza perfect]
reamintesc zafira 2004/6 ,cumparata personal din DE.
extrem de multumit de acest y20dth ,la care secretul e ......exclusiv intretinerea.
masina merge incredibil de bine si nici nu ma gandesc sa o vand.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari, si sa ai cat mai multi km, sa treci peste 1.000.000.
Ma bucur cand vad ca si opelurile au asemenea longeviatate.
Si eu am luat masina tot din de, dar am schimbat etrier rulment...
asta e depinde si dupa noroc, depinde si de cum a fost masina intretinuta in de.
Mult noroc in continuare si sa te bucuri de cat mai multi km cu ea.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mersi Gabello
asa ce sa spun: am schimbat si eu ambreiaj nou la 370.000.un rulment dr [sh], o planetara[ s.h],un motoras stergator luneta [sh]. dar.....ce e mai important
motorul.turbina,pompa,egr-ul,turbina, cutia , toate sunt originale si in perfecta stare.
sincer doresc sa ating 500.000 km cu aceasta masina. DOAMNE AJUTA
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR