Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Babanu a scris:
mirceap a scris:
.Poate pe viitor o sa schimb si eu galeria si egr-ul.


EGR-ul cade f greu. Necesita doar curatare din cand in cand. Nu prea are ce sa se strice la el. Asta daca e la fel ca al meu de la motorul Z19DTH.


stiu ca se curata, insa am citit ca dupa un timp e bine sa il schimbi si pe ala. Dupa 120.000 km cred ca merita schimbat.
Skip ads

  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu stau la vanatoare pe Ebay. Cand o sa apara o galerie, va fi o lupta pe cinste ...intre romani ... Very Happy

Eu am curatat ieri egr-ul si am bagat si o sarma pe gaura de la galerie... Am scos de acolo un fel de smoala Smile Multa rau !

Boost sensor era PLIN de smoala
  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
TIJA NU O GASESC FARA GALERIE.ASTA E.IMI VINE IN SEARA ASTA SI MA COSTA 230 E.SCHIMB SI DISTRIBUTIA SI GATA.FOC NU-IDAU.TREBUIE TINU CONT DE CEVA ANUME LA DEMONTAT SAU LA MONTAT? MA AJUTA UN MECANIC DAR VA INTREB CA POATE E CEVA CARE TREBUIE STIUT.VA SALUT
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Uite cateva imagini aici: https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20
Skip ads

  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
e de demontat nu gluma.dar macar cand o fi tot nou ma mai linistesc.poate va pun niste poze maine.in afara de galerir nu mai e necesar sa schimb altceva?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Tre' sa ai si garnitura care vine intre galerie si chiulasa. La mine a venit odata cu galeria. In rest, nimic.
  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
al meu e ca in poza de sus.pe pragul masinii scrie 88 kw.deci e de 120.am schimbat galeria si distributia.se cunoaste .parca trage cu mai multa
bucurie.galeria veche nu cred ca se poate repara.clapetele sunt arse si au mult joc.si mai sunt si de plastic.dur. :shoc.m-au ajutat mult pozele facute de cristianTM.multumesc
  • alex1978

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu mi-am luat azi galeria de la tonistorm nu mi-au dat garantie au zis ca au uitat si garnitura ma costat separat deci pret total 1200 lei.
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Aproximativ off-topic: probleme cu tija sau cu clapetele de pe admisie mai sunt si la alte marci. Una dintre ele este BMW, la motorul de 2.0d de 150 de cai.
Problema aici in schimb nu este tija care actioneaza clapetele, ci clapetele in sine. Clapeta este formata dintr-un ax pe care e prinsa o bucatica de tabla cu doua surubele torx foarte mici (zici ca-s dintr-un ceas). Si in timp, pot sa apara diverse probleme: ori se desprind surubelele, ori se rupe axul, ori se rup bucati din tablita aia. Si toate piesele astea, odata ce s-au rupt, nu pot sa ajunga decat in motor, implicit sa il distruga.
Rezolvarea care a aparut pe niste forumuri din Spania dedicate marcii, si a fost preluata si de forumurile de la noi este una simpla: Demontezi admisia si rupi clapetele, cu tot cu ax. Masina functioneaza la fel ca si in cazul in care raman clapetele blocate pe deschis. Adica bine si fara erori in bord.
Mai jos cateva imagini cu un motor desfacut dupa ce a scapat un surubel:

  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Aoleu!
Si se mai plange cineva acum de mica, minuscula noastra problema cu galeria? Se intampla si la case mai mari si cand se intampla la ei, e groasa rau...
Cosmar, nu altceva, sincer daca mi as distruge motorul in halul asta dintr-un fleac de surubel cred ca as vorbi singur Smile
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Naspa! Aiurea! Cam nasol! Chiar ca problema Vectrei e minora acum.
  • cata26dia

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca ati avut probleme de genul acesta si cu ati scapat de ele.Este adevarat ca mai sunt unele informatii pe forum dar nu ma ajuta cu nimic.Multumesc anticipat pentru timpul acordat si solutiile date Wink [b]
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai gasit lamuriri aici ?!? https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=39939

CristianTM.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot nu te-ai lamurit pe topicul acela, iti dau eu singurul raspuns corect.
SCHIMBI ADMISIA! Laughing
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
E foarte vag mesajul: "probleme de genul acesta" :O ? Adica? Te referi la motorul facut varza de un surubel sau?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Partea cu surubelul e demna sa dai in judecata firma producatoare pentru greseala de proiectare si daca te judeci cu ei asa cum trebuie si castigi om te-ai facut... ca mai gasesti inca vreo cativa care sa te sustina.... Oricum eu ca inginer proiectant o vad doar ca o mare greseala de proiectare partea cum sunt facute acele palete si prinderea lor pe ax dar si partea cu tija si legaturile dintre tija si sfera pe care se prinde. Eu acolo as adopta ca si metoda de realizare in felul urmator: palele le-as fi prins cu nituri pe ax ca la Y20DTH (cei care au vazut stiu despre ce vorbesc daca nu cautati la curatare galerie admisie Y20DTH) iar prinderea intre tija si capetele paletelor as fi facut cu surub si bucsa...
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dupa 6 luni si aproximativ 15 000 km, galeria noua pare ca tine inca bine. Tija bineinteles ca isi capata joc, deja pot sa o imping fata spate mai mult de 1 mm sau 2... Sper sa nu cada in urmatorii 3 ani totusi, dar dupa cum pare cred ca nu apuca iesirea din garantie Smile
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vinde cineva o galerie de admisie stricata ?
Vreau sa refac TOTUL pe ea... de la 0.
Daca nu o fac sa tina 1 milion de km ....

LE: Dupa ce o fac, o sa produc piese de schimb pentru ea Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
c_pantazescu a scris:Dupa 6 luni si aproximativ 15 000 km, galeria noua pare ca tine inca bine. Tija bineinteles ca isi capata joc, deja pot sa o imping fata spate mai mult de 1 mm sau 2... Sper sa nu cada in urmatorii 3 ani totusi, dar dupa cum pare cred ca nu apuca iesirea din garantie Smile


Tu ai modelul nou?
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da, e model nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR