Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu am mai reusit sa scot placuta aia dar nu mai este nevoie, Am reusit sa scot becurile din soclurile lor de pe placa si am facut un "suport" cu doua contacte pe care l-am introdus in locul becului si am scos + si - pentru a aplimenta toate montajele pe care le-am construit.
Poze dupa ce termin tot.
Skip ads

  • katconect

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tibi a scris:cum se scot becurile care lumineaza controalele de incalzire la vectra B.Am reusit sa le vad dar nu stiu sa le scot din soclu,nu reusesc,cum se face,se invarte,se trage ????????????????? Question



Pur si simplu se trage de ele Very Happy ..........doar ca e putin cam greu din cauza rotitelor.....de preferat incearca cu un cleste mic( dar ai grija sa nu le spargi) Razz
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vectra c are in bord leduri Smd si nu becuri.Spune ce nu funtioneaza si te ajutam.
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi problema la corsa c .... am reusit in felul urmator: Am rupt o bucatica de servetel si am invelit becul cu el in mai multe straturi si apoi am tras de becul invelit cu un patent de mici dimensiuni si a iesit fara nici o problema si becul a ramas intreg
Skip ads

  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dragii mei are cineva poze cum se desface bordul la vectra A ca vreau sa le schimb la a mei becurile din bord ca sunt cam arse ..... am citit la inceput dar sunt cam in ceata ..... ca la a mea Vectra b 2000 am gasit poze si de toate si am rezolvat cu niste beculetze ....
  • Zenith

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu se mai aprinde led ul care imi indica ca am proiectoarele aprinse, sunt tare curios daca exista vreo solutie. merci
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
poate te poate ajuta asta: http://www.blauetachos.de/doc/opel/index.htm
e in germana dar au imagini
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dai ceasurile jos si verifici ledul sau/si rezistentele,dar nu cred ca s-a ars ledul..Daca mai ai intrebari astept...
Skip ads

  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mercy ionut ... in principal am inteles cam cum ar veni din pozele acelea .... le asociez cu ce este postat pe prima pag si cred ca o sa iasa si ma gandesc sa pun eventual si un led sau doua Smile)
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ionut4683 a scris:si eu am avut aceeasi problema la corsa c .... am reusit in felul urmator: Am rupt o bucatica de servetel si am invelit becul cu el in mai multe straturi si apoi am tras de becul invelit cu un patent de mici dimensiuni si a iesit fara nici o problema si becul a ramas intreg

Cel mai usor si fara sa spargi becul, este sa bagi pe el un furtunas de plastic asemanator cu cel de strop-gel. Acestuia ii lasi un capat mai lung de care poti sa tragi cu mana pentru ca in momentul in care tragi de capatul liber, acel furtunas tinde sa se stranga pe partea de sticla a becului si in felul asta trage becul afara din soclu.
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am mai citit pe undeva da nu mai stiu pe unde o treaba mai simpla Smile a pus banda izolatoare pe bec si a tras de el
  • Zenith

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
msv_64 a scris:dai ceasurile jos si verifici ledul sau/si rezistentele,dar nu cred ca s-a ars ledul..Daca mai ai intrebari astept...

Sigur e ars sau nu face contact ceva, cred ca e foarte complicat sa dai ceasurile jos, daca ai vreun sfat sunt ochii si urechi
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu e complicat deloc.Se scot insertiile de mahon sau argintii..cum le ai tu.Apoi la baza ceasurilor este un plastic care se trage afara si dai de suruburi.Le desfaci pe alea 2,si scoti ceasurile.In spate e o mufa cu 12 pini parca.Apoi de aici incepe greul.Desfaci toate suruburile de pe spatele ceasurilor si dai jos geamul.Ca sa ajungi la leduri si la placa cu integrate trebuie sa scoti acele.Trage cat poti de tare de ele ca o sa iasa,dar ai grija sa nu le misti de pe pozitia zero.dupa operatiunea asta o sa ajungi la placa.Pun diseara niste poze ca acum trebuie sa plec cu masina la diagnosticare.Daca mai ai intrebari dami un pm cu id de mess si vorbim.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poate merge si asa dar, metoda cu furtunasul este utilizata de mine de mai multi ani, cu randament 100%. Mai mult decat atat, lipiciul de la banda ramane pe sticla becului si din cauza caldurii se innegreste si estompeaza lumina (ma gandesc la becurile pe care le scoti nu pentru ca sunt arse, ci sa le refolosesti).
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am scos un bec de la ventilatie si am facut un suport pe care l-am bagat in locul becului si am luat un 12 v de acolo:

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu am inteles prea bine ce alimenteaza acei 12V pe care i-ai luat din locul becului. Poti sa explici? Te rog!
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=340
uite-te in josul paginii sa vezi ce am alimentat.



  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, m-am edificat. Ai foarte multa rabdare si pricepere. Felicitari!
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
aveti idee ce trebe desfacut ca sa schimb becurile de sub clima la vetcra b ?


  • shoppyDx

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cine ma poate ajuta si pe mine cu o informatie,va rog ....cine stie seriile la toate ledurile de la tigra ...vreau sa schimb luminile din tot bordul ...si peste tot imi cer seriile ...dar nu stiu...m-am uitat pe ledurile standard si nu scriu decat 12 volti 1.2 atata tot ...stie cineva ...ma pute-ti ajuta ? opel tigra '98 1.4 16v...multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR