Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • micutu_108

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut ! am si eu un opel vectra b1 si am schimbat becurile din bord de la chilometraj si turometru si as dori sa fac o precizare! sunt becuri de pozitie, bagate in soclu respectiv.
Skip ads

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare! ajutati-ma si pe mine va rog in legatura cu un bec. in seara aceasta am observat ca butonul de avarie nu mai este luminat. presupun ca s-a ars becul. nu functioneaza nici cand este cuplata avaria (dar avaria merge) numai ca acel bec care lumineaza butonul de avarie nu mai este aprins. cum sa-l schimb si de care-mi trebuie, am un astra g, 2000 y17dt. hatchback. multumesc mult! mentionez ca aveam farurile aprinse (faza scurta). Numai bine!
  • andy66

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am un opel vecrta b din 96, si nu-mi arde becul de la indicatorul kilometrajului, adica mai bine spus, a displayului de sub kilometraj. daca mai e cineva pe aici cu acest tip de masina, il rog sa-mi spuna o modalitate sa pot sa il schimb. Sad si mai este un display in dreapta sus,a bordului, ce indica temperatura, ora, data, si poate si altceva, nu pot sa-mi dau seama , ca se vede intrerupt. as putea sa fac ceva? si va rog, spuneti-mi si mie, ce indica displayul ala de sub kilometraj... ( patrtea sus:935 partea de jos 167000) partea de jos, sunt kilometri parcursi, asta stiu, dar aia de sus, ce sunt? km de unde? sper sa ma ajute cineva. stima
  • miay23

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
acei 935 sunt km de la ultima apasare a butonului lunguiet care il ai in bord....iti permite sa calculezi o distanta din Bucuresti spre exemplu pana in brasov. cat despre becul de la km , trebuie desfacut bordul! ai aici un link cu un tutorial ce ma ajutat si pe mine foarteee mult si ii multumesc inca odata pt acest lucru https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3176
Skip ads

  • eusebiu-sorin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sal sunt nou pe aici si sper sa ma poata ajuta cineva si pe mine... nu pot sa scot cd player-ul din bord 'philips dc614', astra g 2001. Am incercat si cu piesa in forma de U , cuie, am tras de el imi mai ramane sa incerc, cu un mare ciocan.vreau sa schimb becurile pt ca sunt arse la comenzi cald/rece,trepte ventilator aer si redirectionarea aerului.
  • Ehknaton

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mie nu mi se aprinde nici un fel de bec din panou, cu exceptia display-ului de la TID.
daca scot doar casetofonul pot sa le fac pe toate sa functioneze ?
  • Ehknaton

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mai are cineva raspunsuri pentru subiectul asta ?_?_?
  • marian1972

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Stie careva ce tip de bec este la martorii de bord..ABS masinuta cu cheita...frana de mana..etc? tipul...cati watti...si orice alte precizari...
Vectra B 2001 1,8 Z18Xe
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
te duci la orice magazin de piese si ii zici sa-ti dea un bec pt martorii din bord....becul care o sa ti-l dea o sa fie in soclu deci plug'n'play bafta
  • marian1972

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa intru cu nimeni in polemica insa nu ar fi rau sa nu dam raspunsuri la plesneala, pt ca nu toti suntem experti in masinute. La magazin am fost stimabile si am fost intrebat..cati watti sa aiba(1,2 1,5 2..) ..ce model de soclu(patrat sau hexagonal?) pt ca daca nu e "ala" ..o sa dea o erroare frumusica BC...UPS..astea's masinile secolului asta...pana si o schimbare banala de bec..creeaza necazuri.
Asadar intrebarea mea este valabila in continuare...
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cum zici tu...is hexagonale soclurile la becuri nu m-am uitat... din cate imi amintesc is si portocalii soclurile
LE: am cautat prin casa...soclu hexagonal portocaliu bec de 12v 1,1W
  • marian1972

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Merci mult maestre.Deci se poate.. Smile
Skip ads

  • comialarm

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ehknaton a scris:mie nu mi se aprinde nici un fel de bec din panou, cu exceptia display-ului de la TID.
daca scot doar casetofonul pot sa le fac pe toate sa functioneze ?


Ai aici poze si explicatii referitoare la schimbarea becurilor din consola . Se schimba in 2 minute. Bafta
Poza dupa ce am scos casetofonul

Poza mai de aproape
.
  • nightsense

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Stie careva cum se scot (butoanele) de la repartitoru de caldura(rece cald),viteze ventiatie si repartitoru de aer in masina ?Multumesc!
La vectra B din 97

Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

  • pirv nelu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
deovex a scris:Mai baeti e tutorial cu demontare bord si de acolo e floare la ureche. Smile

  • nightsense

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Comialarm o sa scot casetofonulsi apoi ma uit la becuri (io trageam de butoanele de la repartitoare bine ca nu le-am rupt )!
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mi s-a ars becul care noaptea lumineaza blocul de climatizare (butoanele cald/rece, trepte ventilatie si pozitionare flux aer).
fara sa ma informez mai inainte, m-am apucat de demontat ca un gospodar toata consola centrala, cu bricheta, CDplayer, apoi chinuiala sa scot blocul de climatizare din consola.
dupa toata isprava asta am demontat si blocul de climatizare, unde am gasit in sfarsit becul cu problema.
abia dupa ce am montat totul la loc, (la fel de greu ca la demontare, mai alesla la bricheta m-a disperat) mi-am dat seama ca treaba s-ar fi rezolvat mult mai simplu, fara sa ma chinui sa demolez masina 2-3 ore, prin simpla scoatere/tragere afara a butonului din mijloc (trepte ventilatie), in spatele caruia se vede direct beculetul buclucas.
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Mi-am luat leduri de bricheta care sunt identice cu cele de la iluminare ventilatie, le infig in soclu si nu se aprind sub nici o forma.

Mentionez ca sunt leduri smd.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa le pui si invers, le scoti, le intorci la 180 grade si le pui din nou (au polaritate + si -)
Vezi sa ai butonul de lumini pus pe On, eventual incearca si cu contactul pus.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cum se schimbã martorul de la odometru? Am cumpãrat un Zafira 2.0 DTH și ”vânzãtorul” a motivat cu... ”așa a venit”. Placa bãnuiesc cu asta de aici: http://postimage.org/image/4t5a2j9gr/ , dar am vãzut aici niște tutoriale foarte frumoase pentru Vectra, Astra... Pentru Zafira nimic?

Mulțumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR