Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit.

Pune si tu locatia(stanga sub avatar) si masina la semnatura(cum am si eu, sub mesajul meu)sa ne cunoastem mai bine...si foloseste optiunea cautare...problemele descrise de tine s-au mai discutat pe forum.
de ex:
https://www.clubopel.com/vie...light=becuri+bord

si mai sunt.
Bafta.
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vezi daca te ajuta si asta: https://www.clubopel.com/vie...t=leduri+albastre
  • mms

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
multumesc mult Laughing
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
blocul de climatizare la astra g este de 2 sau 3 tipuri: cele mai uzuale au unul sau doua becuri

cele cu un singur bec : se demonteaza comanda de clima de pe bord, se scot rotitele, se scoate capacul negru si ajungi la bec... il extragi de acolo si pui altul... gasesti becuri in tirgul vitan la 5-10 000 lei bucata, sunt becuri standard (se potrivesc si pe dacie si pe o multime de alte masini)

cele cu 2 becuri : se scoate consola, se scoate blocul de comanda clima, se desurubeaza fasungurile, si se schimba... la fel, se gasesc becuri de bord de dacie, in tirg, asemanatoare cu alea de opel... nu-i nici o diferenta, nu va uitati ca sunt de dacie, ca au aceeasi calitate proasta, se ard imediat.

pt demontat consola: se scoate casetofonul. se deschide scrumiera. se desfac cele 2 suruburi din dreptul scrumierei, care tin consola (am impresia ca trebuie scos capacul de peste bricheta, nu mai stiu exact)

se desfac suruburile care se afla sub sina casetofonului (deci trebuie si asta data afara)

comanda de clima are niste cleme metalice, 4 bucati... se ridica de fiecare si simultan se apasa pe rotitele blocului clima... acum, ca comanda clima este libera, se trage de consola, din partea de sus, de la afisaj, e prinsa intr-o clema metaica, trageti spre voi cu incredere... acum comanda clima este eliberata, mai ramine sa schimbati becurile asa cum am spus mai sus... pt cine este mai mare la miini, recomand desfacerea comenzii din cabluri...


pentru alte info va stau la dispozitie, am multe cunostinte despre bordurile de opel fiindca am pus leduri la greu in ele...
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dsign a scris:
.....
pentru alte info va stau la dispozitie, am multe cunostinte despre bordurile de opel fiindca am pus leduri la greu in ele...


eu mi-am schimbat singurel becurile din consola centrala... cele 3 de la instalatia de aer (cald/rece, viteza, directie). inafara faptului ca am desfacut tot bordul de la volan pana la consola centrala, ca sa ajung la 2 beculete mici, nimic deosebit.

Acum functioneaza... problema este ca nu se sting decat cand opresc motorul, stau aprinse toate trei indiferent de pozitia contactorului de la faruri.
... si inca ceva, decand s-au aprins cele 3 becuri de la aer... cele de la aparatele de bord lumineaza mult mai slab. Shocked

ai idee pe unde ar fi problema ? eu am incercat sa ma uit pe schema electrica, da e prost scana si nu prea am inteles mai nimic.
Multumesc
  • dorel

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
totusi, ramane intrebarea: La Astra F e standard sa fie afisata temperatura exterioara?
Mersi
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nop...pana in 1994 nu se afisa si temp exterioara...avea did-dual info display...o data cu aparitia facelift-ului 2...cre ca au trecut la triple info display
  • RaduTM

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut
Am si eu o intrebare : daca s-au ars becurile care i-mi lumineaza la bord ceasurile cum pot sa le inlocuiesc.Jumatatea din stanga au lumina si cele din dreapta nu.
Ce becuri am nevoie pt. bord
Vectra B Z18XE
Multumesc :
D [/b]
Skip ads

  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
daca intelegi engleza ai sa te descurci foarte usor pacat ca nu se vad pozele
intra aici : http://vectra-sport.com/for...owthread.php?t=28
  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sper sa iti fie de folos, ai si poze.Spor la munca Very Happy http://www.blauertacho.de/doc/opel/index.htm
  • Todanyo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 b
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2007

  • Mesaj Privat
are careva idee ce anume as putea sa folosesc sa scot gurile de aer din bord sa pot sa ajung sa desfac si ceasurile de la bord si cum anume pot sa desfac consola sa schimb becurile de acolo ca nu mai nimeresc nimic pe intuneric sa fortez in butoane este o vectra b sw 1998
Rolling Eyes
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa-ti confetionezi dintr-o folie de plastic putin mai groasa un fel de lamele(4 pentru o gura de ventilatie), le bagi intre bord si corpul gurii apoi cu o surubelnita subtire din interiorul gurii tragi incet de siguranta(sunt 4 sigurante la fiecare gura) impingand folia inauntru pana nu mai lasa siguranta sa scape, dupa ce le-ai fixat pe toate 4 tragi incet din mijloc si iese imediat.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Dac
becul de la avarii il schimbi cel mai simplu... tragi usor inspre tine de butonul propiu-zis de avarii care iese dintr-un bloc sau releu in care sta fixat cu 2 cleme mici in lateral (nu stiu cum ii zice) si dupa ce l-ai scos pe centru e un bec pe care de asemenea il tragi inspre tine si il inlocuiesti cu altul. Becul de care ai nevoie aici e unul de 1,2 w (12v bineinteles) cu soclu sticla.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut! Totul este perfect dar ptr. Astra F. La o Astra G cum ajung la becurile care sunt de la ulei, temperatura, aiarbag, etc? Cele trei becuri la care este acces dupa demontarea ceasurilor e ok, dar mai departe? Am o problema cu airbagul si nu apare nici un martor in bord! Bafta! Wink
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Alea de la martorii respectivi nu sunt becuri normale, sunt SMD-uri lipite acolo...
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
gabib77 - OK si cum pot desface sau care este ordinea demontarii ceasurilor propiu zise? Le-am demontat din bord dar mai departe nu stiu ce sa fac. Sigur am airbagul din scaun de la sofer defect dar nu se aprinde nici un martor. Bafta! Wink
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
este o operatiune de migaloasa... sincer n-o pot explica si nici nu am vazut un tutorial pe tema asta... dezmembrezi tot ce gasesti... ace, folie, dupa care dezlipesti SMD-ul de acolo si-l inlocuiesti (eventual il verifici inainte)
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mersi mult Gabi77! Decat sa stric ceva mai bine il las asa si gata. Bafta! Wink
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am reusit si eu astazi sa montezi la ceasurile de bord leduri albastre.a fost ceva chinuiala dar a meritat.nu am reusit ceva de calitate la ceasu de km parcursi deoarece se vede aiurea un punct nu lumina disipata,becul original fiind un pic sablat din fabrica asa ca am lasat pe bec normal.si stupoare fiecare bec pe care l-am inlocuit in momentul manipularii sa scuturat filamentul!de batrinete probabil!bun,acum alta problema cum naiba fac sa schimb becurile de la consola de climatizare si becurile de la blocul de lumini?chiar si cele de la butoanele de la geamurile electrice?
dsign saracu a explicat el dar nu am inteles nimic!ce trebuie desfacut exact!adica toata consola cu tid cu tot?si becurile sint pozitionate exact ca la ceasuri?
daca ma poate ajuta cineva cu un sfat mai detaliat!
si uitasem sa va spun ca urmeaza sa incerc sa iluminez acele de la turometru,kilometraj,apa si combustibil in rosu,tot cu leduri mai micute pe care am sa le achizitionez miine.daca are cineva nevoie de sfaturi privind cesuri si iluminarea lor va pot ajuta!
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
becurile din consola se schimba scotand casetofoul (2) iar 2 sunt in butoane. cel de ventilatie iese atunci cand apesi siguranta acestuia cu o tija si tragi (are o gaura, pe acolo abgi tija), iar cel de la dezaburire iese cu 2 surubelnite. treaba asta e mai usoara ca la bord Very Happy. bafta multa
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR