Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da mercy mult!pe mine ma intereseaza doar cele de la temperatura si ventilatie,pozitie aer ventilat!am inteles ca pe la casetofon!
ai idee de cele din blocul de lumini?
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la ce te referi prin blocul de lumini? nu-mi dau seama. cumva cele de la tid /mid?
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da si cele de la tid sau mid dar si cele de la comutatorul de pozitie faza scurta,reglaj faruri si putere iluminare bord!daca ai idee te rog!
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
dsign a scris:
pentru alte info va stau la dispozitie, am multe cunostinte despre bordurile de opel fiindca am pus leduri la greu in ele...


Salut.
O sa incerc sa profit un pic de cunostintele pe care le ai in ceea ce priveste bordurile Opel.
In cazul meu e vorba de un Opel Astra Y20DTH / 2000 [sedan]. Tocmai am ramas fara iluminare in consola centrala, in zona de sub casetofon.
Cu mare chin am reusit sa dau jos bricheta si sa scot beculetul, care era ars, desigur. Prin degajarea destinata torpedoului [pe care l-am dat jos], am reusit sa vad spatele panoului de comanda a climatizarii si astfel am identificat si becul de iluminare al acestuia. Mai exact, se vede partea din spate a soclului acestuia [soclu de culoare albastra]. Nu am reusit insa sa-l scot, dar o sa incerc inca odata, cu un cap de tubulara de 9. Sper sa iasa...
Nelamurirea, in ceea ce priveste iluminarea panoului climatizarii, e legata de numarul becurilor. E doar acesta, pe care l-am remarcat eu, sau mai sunt si altele? Mi se pare cam putin un singur bec...

Ma bate gandul sa trec pe led-uri. In cazul asta, fiecare beculet ar trebui inlocuit cu un LED si o rezistenta inseriata, nu? Care sunt insa caracteristicile led-ului si ale rezistentei? Si inca ceva: in cazul iluminarii cu LED-uri, intensitatea ramane reglabila sau functia de reglare devine inactiva?

Inca o intrebare... Dand jos torpedoul, am remarcat in spatele consolei centrale un fir atarnand aiurea. E vorba de un conductor electric cu izolatie albastra cu o dunga verde [BUGN], terminat cu un "papuc" tronconic [tip "tata"] pe care sunt poansonate literele "KS". Papucul in cauza are si o izolatie din plastic rosu. Ai idee unde ar trebui de fapt sa fie implantat papucul cablului razlet?

Multumesc anticipat pentru amabilitate. Pana una alta ma duc sa-ncerc sa scot becul de care vorbeam mai sus, cu capul de tubulara de 9...
Bafta Tuturor!

Skip ads

  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nonea a scris:becurile din consola se schimba scotand casetofoul (2) iar 2 sunt in butoane. cel de ventilatie iese atunci cand apesi siguranta acestuia cu o tija si tragi (are o gaura, pe acolo abgi tija), iar cel de la dezaburire iese cu 2 surubelnite. treaba asta e mai usoara ca la bord Very Happy. bafta multa


In legatura cu becurile din consola. Din cate am observat, in blocul de comanda pe care sunt montate comenzile temperaturii, ventilatorului, directionarii aerului, ca si intrerupatoarele recircularii, A/C si dezaburirii, este un singur bec [cu soclu albastru, in cazul masinii mele]. Tu vorbesti de 2 + 2 becuri. Pentru schimbare inteleg ca trebuie dat jos nu doar casetofonul, ci intreaga masca a consolei centrale. Asta asigura accesul la zona din spate a blocului de comanda a ventilatiei?
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
gata fratilor am reusit sa schimb toate becurile de pe panourile de bord,comenzi si tid!arata super,acele rosii crescind in intensitate lumina proportional cu viteza si turatia,tid se vede ok!cu exceptia comenzilor de climatizare unde am umblat dar necesita investitie mai serioasa ceva led-uri mai puternice totul arata foarte albastru!nu a fost greu iti trebuie doar un pic de indeminare!
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:gata fratilor am reusit sa schimb toate becurile de pe panourile de bord,comenzi si tid!arata super,acele rosii crescind in intensitate lumina proportional cu viteza si turatia,tid se vede ok!cu exceptia comenzilor de climatizare unde am umblat dar necesita investitie mai serioasa ceva led-uri mai puternice totul arata foarte albastru!nu a fost greu iti trebuie doar un pic de indeminare!


Detaliaza putin! Si eu sunt interesat, insa nu am reusit decat schimbarea becurilor arse cu altele ok.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai ce sa detaliez.scoti becurile,si faci o mica constructie de leduri in jurul ceasurilor.aceasta necesitind demontarea totala a ceasurilor.ele ramin in 3 parti:
suportul lor,lupa si hirtia ceasurilor.mai detaliat este cam greu de explicat daca nu ai mai desfacut niciodata,asa prin mesaj scris.daca chiar esti hotarit contacteaza-ma si am sa iti explic cum trebuie sa procedezi.
pun mai tirziu si poze sa vedeti cum arata bordul facut de un amator cu costuri minime!
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:acele rosii crescind in intensitate lumina proportional cu viteza si turatia


cum ai reusit sa faci asta? sau pur si simplu asa a iesit dupa montare?...
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai cam din intimplare!acul de la ceas are o fanta,eu am un singur led rosu sub ac.in functie de pozitia in care pui ledul sub ac,ma refer circular,acul cind se va apropia de led va lumina din ce in ce mai tare ajungind la iluminare maxima in dreptul led-lui.este super,se vad nemaipomenit,este o senzatie tare cind accelerezi sa inceapa sa se inroseasca acele!o sa fac acu poze si un filmulet sa vedeti cum se vede.daca va place va detaliez mai amplu
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
gata si pozele.nu sint de calitate nus ce are camera asta.incerc sa pun si un filmulet






http://www.youtube.com/v/D-wB5dUrNcM
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hai ca se vede fain! da-ne si noua niste detalii, ce fel de leduri ai pus, cate, unde si cum le-ai montat mai exact?

Eu demult vreau sa imi fac asa dar nu stiu cum sa fac partea rosie pe ace, bordul l-am albastrit doar ca nu se vede uniform cum se vede la tine.
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mai ce sa va zic!am demontat cesurile din bord.le-am desfacut complet.inclusiv acele[motorasele ramin pe placa] lupa becurilor care este cit tot panoul ceasurilor,hirtia aia frumos desenata cu viteza,ture alea alea!asa,si in jurul fiecarui ceas am montat leduri albastre,din acelea cu lupa [15000 lei vechi unul plus 500 lei rezistenta de 700 de ohmi pt a adapta ledul la 12v] am pus cam 4 leduri de ceas mic[apa.motorina] si cam 6 de ceas mare[turometru,vitezometru]lumina lor trebuie directionata in lupa ca sa se poata reflecta mai bine.asa obtii o lumina albastra impecabila.pt a face acele rosii am montat sub fiecare ac cite un led rosu pt ceasurile mici de slaba intensitate[se gasesc in tirg 4 ron bucata]si respectiv pt cele mari cite un led rosu de putere din acela cu lupa,deoarece dupa ceva experimente am constatat ca daca pun ledurile de aceeasi putere,cele de la acele mici se vad prea tare.pt a obtine intensitatea luminoasa maxima in pozitia dorita,pozitionati ledul in acel loc,acul va fi iluminat mai slab in alta pozitie,iar in pozitia aleasa va fi iluminat la maxim.ca exemplu la mine la 3000 rpm se ilumineaza la maxim,cind apa atinge 90 de grade la fel.nu va sfiiti sa lipiti cu letconul piciorusele ledurilor in plasticul de sub ace,cel care sustine tot sistemul.sa nu uit ledul rosu trebuie sa stea exact sub ac,si fara sa atinga acul sau axul motorasului care angreneaza acul! sa folositi leduri mici pt ca cele mari nu incap,oricum va trebuii sa largiti gaura din lupa prin care trece axul motorasului.acum poate nu intelegeti dar daca desfaceti veti vedea ca este foarte usor.
privind blocul de lumini se scoate foarte simplu,si necesita vreo 4 leduri 2 sus in locul unui led existent deja din fabrica iar alte 2 in lupa care directioneaza lumina la reglajul farurilor si intensitatii luminii in bord.la panoul de control al climei este mai complicat,am desfacut ceva dar nu m-am riscat,un prieten de al meu a desfacut toata comanda de clima dar ramasese fara leduri si nu prea a iesit bine.curind o sa desfac si eu iar panoul de clima sa pun mai multe leduri,cam 10.comenzile pe volan este riscant sa umblii la ele,asta e se vede aiurea totul albastru si acolo portocaliu.mai am butoanele de la geamurile electrice dar nu stiu cum se desfac,ma mai interesez.
sa nu uit prima data nu montasem leduri albastre la tid si km zilnici si se vedea aiurea,acum am si acolo dar este istorie lunga si astea.sper ca nu va plictisesc.
la tit si km zilnici puneti cite leduri aveti loc,in jurul lcd-ului respectiv,dar aveti grija fluxul de lumina sa nu bata direct in lcd , el trebuie sa cada paralel cu lcd,pt ca altfel se va vedea punctul care il face ledul pe lcd!
gata daca mai aveti intrebari punetile!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
apropo de ceasuri,poate sunt putin offtopic dar... eu am mai demontat ceasurile dar singura chestie pe care am facut-o bucatele a fost turometrul care functioneaza ok semn ca am pus bine toace alea. Cu toate astea de la un timp vitezometrul nu pare sa plece odata cu punerea in miscare a masini timp de vreo 3 secunde dupa care indiferent cat am viteza 30, 40, 50 km/h sare sus dupa care merge normal iar daca franez el coboara normal. Care crezi ca ar fi cauza de agata dar in mod interesant, agata numai la plecare?
  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa desfac si eu bordul sa il luminez albastru, dar intai am si eu o intrebare, ce soclu au becurile care lumineaza turometru si vitezometru ?
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai ce sa zic.eu am observat cind am montat acele ca ele se calibreaza singure,dar trebuiesc ajutate un pic.adica eu am pus ceasurile fara geam si am probat cu contactul pus pozitia acelor pt ca atunci cind le montezi ele se misca singure in o anumita pozitie cind pui contactul,cred ca se calibreaza automat.vezi sa nu agate cumva acul de ceva nu stiu ce sa zic.
mai demonteazal odata si fa cum iti zic
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
becuri sint 3.soclu este universal ca la dacia supernova.dar iti garantez ca orce led ai pune nu sint deajuns 3.eu am pus vreo 20 parca.le-am alimentat de la soclu becurilor pe care le-am eliminat.mai am de pus alte 10 la panoul de climatizare si alte 4 la tid,nu imi place cit de tare se ilumineaza.
are cineva idee cum se scot butoanele de la geamurile electrice?ca as vrea sa pun si acolo!
de comenzi pe volan nu vreau sa mai intreb ca imi este frica.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:apropo de ceasuri,poate sunt putin offtopic dar... eu am mai demontat ceasurile dar singura chestie pe care am facut-o bucatele a fost turometrul care functioneaza ok semn ca am pus bine toace alea. Cu toate astea de la un timp vitezometrul nu pare sa plece odata cu punerea in miscare a masini timp de vreo 3 secunde dupa care indiferent cat am viteza 30, 40, 50 km/h sare sus dupa care merge normal iar daca franez el coboara normal. Care crezi ca ar fi cauza de agata dar in mod interesant, agata numai la plecare?


ai apasat prea tare acul cand l-ai montat la loc... din cauza asta agata... mai desfa-l o data si nu-l mai apasa asa tare

BAZGANM a scris:
are cineva idee cum se scot butoanele de la geamurile electrice?ca as vrea sa pun si acolo!
de comenzi pe volan nu vreau sa mai intreb ca imi este frica.


Din cate imi aduc aminte cand le-am scos, se scot cu o surubelnita butoanele de la geamurile electrice...

La comenzi audio de pe volan nu e prea complicat... scoti bateria ca sa nu ai surpriza cu airbag-ul, desfaci cu un torx capacul volanului pe care e si airbag-ul si-l dai la o parte... din cate imi amintesc, aici e vorba de SMD-uri, nu cred sa incape leduri acolo... bafta (eu l-am scos de vreo 4 ori cand am schimbat volanul si cand l-am pus iar drept - si nu mi-a sarit nici un airbag)... atentie! sa nu pui cheia in contact cand e deconectat airbag-ul ca iti va da eroare...

Din cate vad eu in poze, in unele locuri se intrepatrunde rosu cu albastru ... iti dau un sfat... mai da folia cu cifre jos si unde vrei sa se vada numai albastru, da cu un marker albastru pe spatele lor... asa poti sa-ti faci si rosu unde ar trebui sa fie rosu (ex: la 50km/h, la temp apa maxim etc.)
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mersi gabib77, dar eu nu am desfacut de pe placa decat turometrul, la vitezometru nu am umblat... ma rog, de apasat nu am apasat ba chiar din contra am tras de ac/ace si m-am lasat pagubas ca am tras cat am putut si nu au iesit acele.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
se vede asa amestecat rosul cu albastru de la camera,e de proasta calitate,dar in realitate culorile sint distincte si separate nu se intrepatrund.
si sa inteleg ca butoanele de pe miner de la geamurile electrice se scot in sus pur si simplu cu ajutorul unei surubelnite.iar la comenzi m-asi baga dar nu stiu siugur daca incap acolo ledurile astea mici ca smd este mai mic.
mercy oricum de ajutor si sfat!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR