Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • gxg
  • OP
  • 23 mesaje
  • din 09 Nov 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Bucuresti
  • gxg

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut, de vreo 3 luni sunt mandrul proprietar al masinii din semnatura, si avind in vedere ca abia zilele trecute am descoperit clubul, s-au strans destule intrebari ce nu si-au gasit raspunsul. Dar sper ca cu ajutorul vostru, situatia se va schimba...
Am pentru inceput o intrebare, de sezon as putea spune:
ANTIGELUL
Am testat amestecul galben verzui ce se afla in instalatia de racire, cu un tester de la un coleg(cumparat cu vreo 50k dintr-un hypermarket) si mi-a indicat nivelul de -17. Cu simt de raspundere m-am prezentat la prima ghereta de piese auto si am cumparat 1l antigel ARAL fara silicati, rosu(dupa sfatul vinzatorului). Dupa ce am citit cele cateva posturi pe acelasi subiect am ramas cu urmatoarea nedumerire: antigelul fara silicati este indicat sau nu pentru motorul meu? Mentionez ca pe bidonas la rubrica ''Specificatii/Atestari'' scrie:
<Opel pina la motoarele fabricate in 2001>
In alta ordine de idei, credeti ca dauneaza daca completez cu antigel de alta culoare?
Multumesc anticipat, si va promit ca cu timpul, acumulind experienta la randul meu, voi ajuta si eu mandrii posesori de astre Laughing
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Salut si bun venit !

Pentru ca esti nou iti recomand sa citesti regulile forumului ( vezi link in semnatura mea ) .
Te va ajuta in mod sigur .

Cheia este sa folosesti functia Cautare cand ai o intrebare, nelamurire, etc.
  • gxg
  • OP
  • 23 mesaje
  • din 09 Nov 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Bucuresti
  • gxg

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru intimpinare, am citit regulile forumului si dupa cum am scris in mesaj, am utilizat deja functia ''Cautare'' ...
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
salut si bine ai venit in clubul nostru. uite ce am facut eu azi avand aceasi nedumerire ca si tine. eu aveam lichid galben-verzui si cand ma uit in carte imi spune ca la tipul meu de motor imi trebuie rosu. stiind ca nu e bine sa le amestec, merg la magazin cumpar Aral rosu fara silicati si inca 15 litri de apa distilata.golesc antigelul desfacand robinetul din partea stanga jos a radiatorului si am ridicat masina pe cric in partea soferului ca sa se scurga cat mai mult. strang inapoi robinetul si completez cu apa distilata cam 5 1/2 l,la mine, ponesc motorul si las cam 5 min sa mearga. am repetat operatia de 2 ori in asa fel incat antigelul care a mai ramas in motor sa se dilueze si a 3 oara am completat cu antigel .la completare respecti amestecul ce ti-l indica pe flacon (cam -35 grade).
Skip ads

  • gxg
  • OP
  • 23 mesaje
  • din 09 Nov 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Bucuresti
  • gxg

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2005

  • Mesaj Privat
jacks, exact asa am facut si eu (mai bine zis mecanicul meu...) pina la urma. Thanks Smile
Intre timp mi-am incaltat masinuta pentru iarna cu cauciucuri Michelin Alpin 185/65-15 si am ramas uimit de cit de bine reactioneaza la curbe, frane, la drumuri de Bucuresti deocamdata... sa vad cum or fi pe zapada.
De niste presuri cu marginile saltate (sa nu lase sa se scurga apa pe mocheta) aveti idee unde as putea gasi?
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
eu numai la piata am gasit cu 500 000.nu prea imi plac dar in schimb sunt practice. normal ca toate alea faine pe care le-am vazut nu aveau nici una margini ridicate . si atunci ce am facut?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR