Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • antimo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mi s-a intamplat de mai multe ori sa trec pe langa camere si sa fac diverse "prostii" mai ales noaptea cand drumul e foarte liber insa niciodata nu am fost atentionat sau sanctionat. Ma gandesc daca monitorizarea se face non stop. Mi-ar placea si mie un job de genul asta, sa stau si sa ma uit la un monitor Very Happy
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Camerele video de supraveghere a traficului functioneaza non stop, insa nu va inchipuiti ca subofiterul sau ofiterul de serviciu stau doar cu ochii in camere.. Wink
Camerele de supraveghere ''nu sunt supravegheate'' non stop! Laughing
De cele mai multe ori acestea folosesc la ''deslusirea'' unor evenimente, de exemplul in cazul unui accident sau orice altceva se poate intampla....se deruleaza imaginile inapoi si se observa ce si cum s-a intamplat exact...
  • pilula20

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
or sa se plictiseasca de atata supraveghere la un moment dat!
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pilula20 a scris:or sa se plictiseasca de atata supraveghere la un moment dat!

Si uite-asa ai mai facut un post in drumul tau spre a doua steluta... Very Happy
Scuze de off, dar nu m-am putut abtine... Wink
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
All4Opel a scris:Camerele video de supraveghere a traficului functioneaza non stop, insa nu va inchipuiti ca subofiterul sau ofiterul de serviciu stau doar cu ochii in camere.. Wink
Camerele de supraveghere ''nu sunt supravegheate'' non stop! Laughing
De cele mai multe ori acestea folosesc la ''deslusirea'' unor evenimente, de exemplul in cazul unui accident sau orice altceva se poate intampla....se deruleaza imaginile inapoi si se observa ce si cum s-a intamplat exact...


Daca se pot derula imaginile inapoi, inseamna ca exista backup.
Daca exista backup, ce rol au subofiterii care stau cu ochii in camere ?
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Daca se pot derula imaginile inapoi, inseamna ca exista backup.
Daca exista backup, ce rol au subofiterii care stau cu ochii in camere ?



Spun asta pentru ca lucrez in sistem si stiu despre ce vorbesc... Wink
Si nu sunt mai multi subofiteri, ci doar unul singur care se numeste ofiter sau subofiter de serviciu pe unitate si care lucreaza in ture si care pe langa supravegherea camerelor mai indeplineste si alte sarcini ce ii intra in atributii...
Scuze de off: mi se pare mie sau iti cam place sa fii gica contra in mai toate discutiile?! Laughing
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu ti se pare, insa nu e vorba de gica-contra, imi place exactitatea.

Si daca vad vreo deviere de la exactitate, fara sa vreau, o subliniez.
In cazl tau, din felul in care ai expus problema a reiesit ca subofiterii care stau cu ochii in camere (care au oricum backup) fac o munca inutila, probabil platita.

Ca daca tot lucrezi in sistem, as vrea sa stiu si eu daca exista cazuri cind un ofiter observa in direct ceva pe camere si actioneaza.
Nu ma refer la depasiri de viteza.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Ca daca tot lucrezi in sistem, as vrea sa stiu si eu daca exista cazuri cind un ofiter observa in direct ceva pe camere si actioneaza.
Nu ma refer la depasiri de viteza.



Normal ca in cazul in care obseva, acesta, nu ca actioneaza, ci este obligat sa actioneze...in sensul ca trebuie sa anunte prin statie patrulele auto sau pedestre care se deplaseaza la fata locului...e ca un fel de dispecerat si e o intreaga strategie, dar oricum cu tine nu o da omu la capat... Laughing
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
all4opel,
Am retinut aceasta acuzatie (nu o da omul cu mine la capat) si imi cer scuze ca sint vinovat.
Desigur, nu stiu daca e nevoie de cineva sa stabileasca cine e si cine nu e vinovat de anumite lucruri, insa in cazul tau, se intelege, sistemul in care spui ca esti este renumit.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
All4Opel a scris:
Normal ca in cazul in care obseva, acesta, nu ca actioneaza, ci este obligat sa actioneze...

Oare Question Iti dau un exemplu de "actiune" a militiei din Sb (nu, n-am gresit cand am spus "militie"...La noi, in Ro, asta e, MILITIE. Politie am vazut in alte tari, reprezentantii sai au cu totul alt comportament decat militistii nostri. Cand i-am semnalat unei primate-n uniforma ceea ce vezi mai jos, mi-a spus ca n-are vreme de tampenii!).
In pozele postate e una din cele mai aglomerate sensuri giratorii/intersectii din Sb. Undeva, dupa colt, este o statie de taxi intr-o parcare, cu 7 locuri rezervate/dedicate taxi. Greu de crezut, dar in "statie" sunt, de obicei, cam 20-30 de taxiuri, insiruite pe 200 de metri unde OPRIREA ESTE INTERZISA (prin semne si reglementari legale!)
Ce vezi sunt taxiuri care blocheaza intersectia, ocupand o banda (cea la dreapta). Imagineaza-ti cam cat iti trebuie sa intri in sensul giratoriu, daca n-ai banda libera, iar cel (cei) din fata ta merg inainte sau la stanga. Mentionez ca e sens giratoriu doar ca forma, nu si ca mod de circulatie, intrucat nu functioneaza regula prioritatii de stanga, ci este prioritar D.N.-ul.
Si daca privesti cu atentie, ai sa vezi in cateva poze cum un echipaj de militisti sunt ocupati cu 2 masini (nu stiu pentru ce-i amendeaza), in timp ce, la 10-15 m de ei sunt cel putin 10 masini (in majoritate taximetre), care incalca flagrant cateva reguli privind oprirea si stationarea: semn de interdictie existent dar ignorat, mai putin de 25 m pana la intersectie, oprire/stationare pe trecere de pietoni.
Intrebare: in aceasta situatie e aplicabila afirmatia ta? (Intrebare retorica, evident, la noi militistii-s cumparati de taximetristi cu curse gratuite).
Ca informatie suplimentara: am inaintat o sesizare la IPJ Sb, si-am primit un raspuns de te doare mintea...

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dane, posteaza si raspunsul Smile chiar is curios ce raspuns au putut concepe caschetarii
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Iata ce-au spus:
E necesara o precizare: sesizarea am facut-o in aprilie ( Exclamation ), cand inca nu existau marcaje, e adevarat. Dar din august, strada e cum o vedeti. Fiind la cativa metri de D.N., echipajele cu militisti trec cam de 20-30 de ori pe-acolo, cu si fara sirene, cu si fara centuri puse, mai intotdeauna vorbind la telefon. Uneori (asa s-a-ntamplat si cand am avut dialogul cu primata cu cashketa, in aprilie) stau "la panda" (cu ochii beliti la un semafor sitaut la vreo 50 de m) intr-o statie de autobuz ( Exclamation ) situata exact vis-a-vis de statia de taxi.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dan, e un rãspuns cât se poate de diplomatic: "s-au scos" ºi totul rãmâne aºa "cum s-a stabilit". Nu e pentru prima oarã ºi cred cã nici pentru ultima Rolling Eyes
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da, Edwin, asa ramane...
Vorbeam de atitudine, si-ti dau un exemplu, de asta-data cu un taximetrist in Viena: am ajuns la destinatie (un bar unde ma asteptau niste prieteni) si taximetristul n-a vrut sa opreasca EXACT in fata barului, pentru ca era prea aproape de intersectie - vreo 10-15 m. M-a dus inca vreo 20 de m si a tras la bordura. Dobitocii astia, daca te uiti, dubleaza masinile parcate deja, ba intr-o poza poti sa vezi doua animale oprite pe trecere si conversandu-se.
In alta poza sunt 3 masini pe 2 treceri de pietoni, si politia vis-a-vis.
Pentru un strain, e S.F..
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, iºi permit sã facã cea ce fac, pentru cã sunt siguri cã nu vor fi luaþi la intrebãri Rolling Eyes Am observat ºi eu cã "apãrãtorii legii" se ocupã de multe ori de lucruri "mãrunte" in loc sã-ºi facã datoria. Pozele postate de tine aratã rezultatul acestei atitudini.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Dan56
stai tata linistit ca si in tg jiu, e aceeasi situatie au 15 locuri de parcare si sunt 30 de masini parcate de ocupa jumate din banda 1 si mai si intorc direct pe linia dubla continua si daca le atragi atentia, sau ii atentionezi tot ei sunt tari in gura, iar oamenii cu cascheta stau la panda cu radarul in oras pe bulevardele mari cu 2 benzi unde nu ai voie sa depasesti cu 1 km pe cei 60km ca iti dau amenda
vb lu' mircea badea
traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Dan56,
Decit sa te obosesti cu schimbul de scrisori, de ce nu suni la sectia unde lucreaza agentul si spui ca ti-a cerut bani sa iti inapoieze carnetul, cind te intreaba de nume, spui ca vrei sa ramai anonim.
Mai rogi si alti colegi sa sune si iti garantez eu ca il vor urmari pina il vor prinde in fapt, daca greseste.

Si sigur va gresi.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:
Decit sa te obosesti cu schimbul de scrisori, de ce nu suni la sectia unde lucreaza agentul si spui ca ti-a cerut bani sa iti inapoieze carnetul, cind te intreaba de nume, spui ca vrei sa ramai anonim.


Asta chiar n-o-nteleg Surprised . Nu mi-a luat, nimeni, nici un carnet. Eu reclamasem atitudinea indiferenta fata de o incalcare a legii care se petrecea chiar sub nasul lui Exclamation
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
caschetari, primate, etc..........
d. dan, am mai spus-o si in alta parte si ma repet, tot respectul pt d-voastra, dar nu vi se pare ca sunteti prea dur, prea intolerant?
oare civilul de la Viena tot asa vorbeste despre organul sau de ordine?
oare nu avem toti de recuperat sa ajungem si noi ca ei?
si astia micii de pe strada, unii dintre ei, si-ar face treaba ca la carte, dar stim cu totii foarte bine, in timp ce scriu procesul verbal, primesc un telefon de la sefu si gata
daca ne-ar amenda pe noi ca am stationat intrun loc interzis, am spune poate, ca nu am avut unde, nu vedeti ca nu sunt locuri de parcare, si tot asa
e un punct de vedere!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:caschetari, primate, etc..........

Sa dovedeasca evolutia - daca pot Wink
virgil grigoras a scris:... nu vi se pare ca sunteti prea dur, prea intolerant?

Nu, dimpotriva, din cauza tolerantei si nepasarii am ajuns sa ne conduca...primatele - caschetarii, base, poc, etc.
virgil grigoras a scris:
oare civilul de la Viena tot asa vorbeste despre organul sau de ordine?

Tocmai am exemplificat ca in Viena nu prea ai ce comenta, nici la adresa taximetristului, nici a "organului" si nici a civilului. Crede-ma, s-a ajuns in faza asta datorita verticalitatii in mentalitate si nu pupincurismului mioritic.
virgil grigoras a scris:
daca ne-ar amenda pe noi ca am stationat intrun loc interzis, am spune poate, ca nu am avut unde, nu vedeti ca nu sunt locuri de parcare, si tot asa e un punct de vedere!

Eu las masina si la 5-8 minute de mers pe jos fata de locul unde am treaba, dar intotdeauna in loc unde am voie s-o fac.
Tot o primata (taximetrist), parcat in fata portii, m-a luat la-ntrebari de ce n-am pus semn cu "atentie, garaj". Nu-i maimuta, cretinul? Habar n-are de regulament, sustinea (cu convingere) ca are voie sa stationeze in locul respectiv daca nu-i semnul pe poarta. Nu-i cretin, Virgile, pe bune?
Uite si poza:
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR