Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Techno

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Va salut, nu stiu daca ce va spun e o problema tehnica dar va rog sa ma sfatuiti. Am cumparat de curand un Corsa nou, 1.2 benzina , cu 3 usi si mi se pare ca in pedala de ambreiaj se simt niste mici batai intr-o anumita pozitie a acceleratiei si a ambreiajului (nu pe toata cursa ambreiajului ci numai in anumita pozitie cu acceleratia calcata - cam la jumatate amandoua, ma intelegeti voi, cam cand cupleaza ambreiajul...).
Ce ziceti de chestia asta?
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
E boala veche la modelul asta, asa fac toate, intreaba-l si pe Corsa 1.2.... Si la mine face la fel. Din cate stiu e o problema numai la modelul asta cu motor de 1.2. Dupa ce o sa se mai uzeze discul de ambreiaj o sa faca mai putin asa, dar problema o sa persiste. Oricum nu e nimic grav, probabil e data de o particularitate a rulmentului de presiune sau a placii de presiune. Cand o sa schimb discul de ambreiaj am sa postez ce am gasit pe acolo.
  • Techno

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aha, si se simt mici batai dar doar intr-o pozitie anume... Nu e foarte deranjant, numai ca la alte masini benzinare nu am intalnit asta. Am inceput sa ma obisnuiesc dar nu prea e normal totusi.
Nu se poate remedia total chestia asta? Corsa 1.2 ce zici?
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ce sa zic Smile am si uitat. Se simte doar in timp ce accelerezi si ai ambreajul apasat ( Plecari de pe loc, 1-a, a 2-a....
  • Techno

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Asa e , 1-a a 2-a, eu m-am cam obisnuit, dar inca o data, la Cielo sau Clio de exemplu, nu se simte nimic. Am constatat ca acea bataie e una, la trecerea respectiva intre ambreiaj si acceleratie (nu se simte la viteze mai mari ca schimbi foarte repede si nu ai timp sa simti, in timp ce la plecare si in a 2-a mai stai un pic mai mult cu piciorul pe ambreiaj, mai ales in traficul din bucale) iar vibratia motorului in ambreiaj e alta, se simte si asta. Banuiesc ca fiind motorul mic cam trebuie sa-l turezi si simti si in... pedala. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR