Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cornel_b a scris:nu sunt fan Vectra A
cu toate ca mjoritatea a votat Vectra B, mie imi place Vectra C tocmai datorita faptului ca este mare si butucanoasa.


Atunci inseamna ca-ti place si Toyota Avensis 2 (care este net peste Vectra C dpdv al designului, parerea mea e ca s-au si copiat nu stiu care pe care), care-mi place si mie din exterior, la interior insa tot aspectul e stricat de schimbatorul ala de viteze luat parca de pe U650.

Repet, parerea mea.

@zafirul: m-am plimbat cam 1000 km (Viena-Munchen-Viena) cu o zafira din 2004, avea vreo 14000 km la bord, motor 2,2 diesel, chestia e ca nu mi-a placut deloc, da' deloc masina: scaune foarte rigide, bord de toata jena, fete usi fara posibilitatea de sprijini cotul, ce mai, urata cu spume; e posibil sa fi prins eu vreun model cu echipare standard, dar totusi... (inainte de a-mi cumpara opel, glumeam cu prietenii ca singura divizie de dezvoltare la opel ar fi departamentul "design", nu-mi placea deloc marca si totusi, Vectra B m-a vrajit intr-un fel, mai precis designul ei, ma multumeste oarecum si fiabilitatea modelului in prezent).
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@john_taff - depinde ce asteptari ai de la o masina precum zafira. eu am condus tot una de 2.2 dti si am fost incantat
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:@john_taff - depinde ce asteptari ai de la o masina precum zafira. eu am condus tot una de 2.2 dti si am fost incantat


Tocmai de asta am si specificat "parerea mea" . Nu vreau sa provoc vreun razboi sau vreo antipatie, asta e PAREREA MEA. Bineinteles ca e o masina mare, incapatoare, pentru familie este ideala, dar la clasa ei as prefera fara sa clipesc VW Sharan.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Vectra B2 este extrem de frumoasa.

Pe de alta parte, cand ma duceam cu ea in service de fiecare data imi gaseau o gramada de stricaciuni, toate "boala lor".

Cu Astra de fiecare data cand am fost pentru placute sau ulei, mi-au zis "nu are absolut nimic"!

Usor offtopic Smile, dar vroiam sa punctez ca imi este cam groaza Smile de Vectra.

Probabil am fost eu mai ghinionist. Din cate stiu maiandrei nu a avut nici o treaba cu ea.
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Vectra B! Si mie imi place .. banuiesc ... next car for me!
Hmm .. da mai am de muncit pentru asta ! Laughing
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Categoric,din punctul meu de vedere, B-ul este cel mai frumos.Mai mult,desi are un design de 9 ani ,se mentine in continuare de actualitate.
Eu tocmai am vindut-o pe a mea,cu un pret foarte bun,dar parca am dureri in stern... Crying or Very sad Crying or Very sad
Cu mici probleme,sint masini foarte bune.....
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Klar Vectra B-II e cea mai frumoasa, din pacate nu si cea mai fiabila cu toate ca cu a mea nu am avut probleme majore (vezi postul "Am inceput sa am si io probleme"). Insa cand am fost sa ridic Corsa, mi-a ramas gandul la C-ul asta nou cu face-lift, jantele din otel care le imita pe cele din aliaj sunt chiar reusite, ca sa nu mai vorbesc de botul foarte frumos, spatele a ramas la fel din pacate. Astept 1.9CDTI la 170cp si poate la anul o sa o comit (asta daca nu cumva New Astra sedan o sa sparga tot).
  • dragos_itd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alexandria
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2004

  • Mesaj Privat
vot pentru vectra b/ o masina cu adevarat reusita!
Skip ads

  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Un vot pentru vectra A .Din punc de vedere al fiabilitatii este mai presus decat B-ul.Acum stiti cum este fiecare isi lauda marfa sa.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Votez si eu pt. Vectra B. Arata foarte bine exterior-interior
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Chiar daca se va spune ca fiecare cioara isi lauda puiul, votez si eu pentru B. Versiunea II este chiar foarte reusita.
M-am chinuit ceva pana ce mi-am luat-o dar a meritat.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Principalele calitati ale B-ului sunt design-ul placut si proiectarea f. buna a postului de conducere (in ciuda a ceea ce spun unii despre scaune ca ar fi prost proiectate). Cand am urcat intr-o Vectra C cu toate reglajele lui nu mi-am gasit o pozitie confortabila la volan, lucru care m-a dezamagit total pt. ca daca tot te chinui cu un gabarit mai mare, macar sa stii pt. ce. Dupa chestia asta am vorbit si cu mecanicul meu care a desfacut un C (primul model) si nu exista nici o imbunatatire reala vis-a-vis de articulatii sau suspensii. Probabil ca face-liftul aduce imbunatatiri, mai ales cu sasiu IDS+ dar parerea mea e formata.
In legatura cu A-ul, de acord e mai fiabila decat B-ul dar genul de fiabilitate "merge prost da' merge"- tinuta de drum varza si in general senzatia puternica de masina invechita moral chiar vis-a-vis de, sa zicem, un golf 3 contemporan.
Skip ads

  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
o sa zic vectra B dar cred ca faceliftu' la C bate ma omoara farurile in romb cu fundal negru de la gts/opc !! Very Happy
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
vectra B ca doara de aia am cumparat-o....am umblat si cu vectra A dar B e mai spatioasa si e a mea....
  • bossplaya

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: OR, BH, RO
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
dpdv estetic/design - VECTRA B - ii KLAR
oricum (nu puneti la suflet) sunt modele (nu de vectra) care imi par cioplite din TOPOR.
dar,.. revenind, B ul e cea mai sexy dintre toate Embarassed
  • Mbogdan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vectra B din punctul meu, ii o masina foarte bine legata, arata destul de actuala desi mai areun pic si primeste buletin.
  • bogdan_fya

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Votez vectra B, si nu doar dintre A, B sau C. Parerea mea, ordinea ar cam fi: 1.vectra in general(no.1 b); 2. astra; 3.calibra; 4.omega; 5.corsa...
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
emmanuel a scris:o sa zic vectra B dar cred ca faceliftu' la C bate ma omoara farurile in romb cu fundal negru de la gts/opc !! Very Happy

chiar daca detin o vectar c facelift asa cum zice emmanuel yo votez pt b.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Citind toate posturile voastre am dedus o chestie:cei care au scris sunt majoritatea posesori de vectra B asa ca e normal sa fie cea mai votata ca doar:"cioara isi lauda puiul".Designul la vectra a este foarte reusit pentru perioada respectiva cand a fost comercializata si la fel s-a intamplat si cu vectra B.Despre C pot spune clar ca nu mi-a placut primul model mai ales din cauza farurilor patratoase,in schimb la C facelift(model pe care il detin) se schimba situatia masina este mult mai bine proportionata si arata si mult mai bine.
Din punct de vedere al designului toate au fost reusite la timpul lor si asta se vede si in numarul bucatilor vandute iar ca fiabilitate la fel(deci nu comparam o vectra A cu un C la fiabilitate in anul 2008,comparatia era buna daca apareau in acelasi timp dar cum nu a fost asa ceva nu prea se pot compara).
Ca frumusete clasamentul meu ar fi:C facelift cel mai frumos.B un design atemporal iar A un design clasic.
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
B2 pe primul loc,iar C-ul,e si el frumos dar c-am patratos.Vot pt B2
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Chestionar

Care model de Vectra vi se pare cel mai reusit?
Vectra A 18%
Vectra B 53%
Vectra C 28%
631 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR