Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • bil

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare....ma bate gandul la un Opel Vectra. Am gasit una din 95' cu motor de 2,0 Ecotec de 136 de cai...masina este 4x4 (asta a fost singurul lucru care ma atrage catre vectra...mie imi place tractiunea spate...sau 4x4).
Am tot citit pe aici...am si cautat manuale etc...vreau sa stiu ce probleme are Vectra 4x4....si pe unde ar trebui sa le caut.
Mentionez ca masina (ca multe opeluri) are pasajele spate ruginite+capota portgabaj...si ceva pe la praguri. Oricum o sa vreau sa ma uit destul de bine la tabla...pt ca este singurul lucru care nu imi place la o masina (rugina).
Masina are un pret destul de ridicat...la problemele pe care le are (revin...rugina pasaje+praguri spate, parbriz fisurat, ceva probleme la cuplarea 4x4 (cred ca e electrica...pt ca in momentul in care masina a luat cateva gropi...a functionat i 4x4), toba finala si ceva reglaje la motor (nu prea imi place cum trage).
Astept cateva sugestii de la voi.
Bafta
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
majoritatea 4X4 de pe vectra sunt cu probleme.pica cutiile de transfer.una sh in stare buna te duce la 1000 euro.in romania slabe sanse sa gasesti.
depinde de pret daca merita masina sau nu.
  • bil

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cutia de transfer este cumva in fata scauului soferului (este o umflatura acolo) ?
Nu se poate repara acea cutie de transfer ?
Pretul ar fi undeva la 2300-2500 E...(dar cu probleme la pasajele rotilor, praguri, parbriz, de bagat freon in AC)e ok ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pretul imi pare mare.acum depinde si de restul.problemele cu rugina se rezolva relativ ieftin.un pasaj e 40 ron , un prag 70 parca.parbriz 350 ron.
la ac trebuie verificat ce are.
4x4 nu stiu unde e.oricum e pe sub masina.
Skip ads

  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mda, pretul e putin cam mare
  • bil

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai voi cat ziceti ca merita masina asta (avand in vedere ca totusi e din 95', are AC, airbag sofer+pasager+ca e 4x4) ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai hai sa vedem.are ac dar nu merge.are 4x4 dar nu merge,are rugina.
vezi la vanzari sa iti faci o idee.cauta pe site de vanzari.
daca era in stare buna merita un 3000-3500
cu bubele care le are si cu altele care le descoperi....2000 poate.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cel mai bine avand in vedere ca esti din bucuresti du-o la un service, un mecanic ceva. incearca sa ii faci o diagnosticare. a mea avea martoru de airbag masluit, multumita lui maiandrei am aflat ca daca nu.... bafta
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si mie mi se pare pretul un pic cam mare mai ales ca multe dintre dotari nu sunt functionabile si remedierea lor ar implica costuri suplimentare.
Iar partea cu rugina e cam dureroasa mai ales in sensul ca daca trebuiesc inlocuite pasajele de la aripi si trebuie facuta cu sudura. Iar rugina e cum e cancerul la om odata intrat nu ai ce ii mai face.
  • bil

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
4x4 este functional (numai ca masina nu a mai mers de cateva luni...si cred ca a fost doar o problema de contecte electrice).
AC (zice propietarul) nu are freon (oricum o sa verific daca pompa baga). Umplerea cu freon este cca 150 RON.
Pasajele si un pic din praguri nu sunt foarte costisitoare (nu imi plac nici mie problemele la tabla...).
Parbricul este fisurat in partea de jos (exact unde stau stergatoarele)...trebuie schimbat...dar ma gandesc ca mai mult de 400 RON cu montaj nu ma duce.
In rest...masina este OK....bu troncane, nu are "urlete" anormale la rulare etc.
Oricum...dupa calculele mele, ar fi de bagat maxim 1000E in masina. Daca o iau la 2000-2300 (mai mult nu prea imi vine sa dau pe ea)....totalul va fi la 3000-3300.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea este sa o iei. poate am ramas in urma cu preturile dar mi se pare un pret bun(daca e inmatriculata). uitandu-ma pe net am gasit una singura care se potriveste descrierii tale pe autovit si e la 2950. nu stiu daca e aceeasi dar daca aia e si ai negociat-o de la 2950 la 2300-2500 esti bun. m-am uitat la poze si nu arata rau dar stiu ca in poze vezi una si alta vezi la fata locului. eu cand am luat-o pe a mea acu un an juma mai jos de 4500 nu gaseai una si acum pleaca de la 3500. le scade pretu repede. inca ceva. vectra in RO a ajuns foarte cumoscuta tocmai datorita modelului care vrei sa il iei tu. MApN era dotat cu vectre din astea care rupeau asfaltu. bafta
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
corect astazi o vectra A in perfecta stare ajunge la maxim 3500. de aici in jos se vede calitatea masinii. acum trebuie sa vezi si raportul calitate- fier. adica ce bani dai si ce fier primesti. decat sa o iei ieftina si sa incepi sa bagi bani in ea care necesita munca si timp mai bine cauti una in perfecta stare si nu te doare capu.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa ma bag si eu in discutie.... daca AC-ul nu merge, poate fi o mare pbl. Intai afla ce are. Daca e dus compresorul sa stii ca e f scump, la sh nu gasesti. In general orice pbl legata de AC e destul de costisitoare. La 4x4 nu ma pricep ca a mea nu are. In rest.....eu nu as lua-o daca are rugina, si ac-ul nu merge. Multa bafta iti urez..... si eu sunt de acor ca o vectra a buna, cu dotari ca a mea Razz sta in 3500-3700 E, asta inseamna functionare perfecta pana la ultimul buton si senzor.
  • bil

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asta ,a sperie si pe mine (rugina)...mai ales ca pe langa pasajele rotii sunt "ciupite" si pragurile in locul unde se unesc cu pasajele....mai este si capota portgabajului ruginita. O sa mai merg sa o vad...si ma uit peste tot la rugina sa vad exact.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR