Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Ce model credeti ca este mai performant si mai placut ochiului intre cele doua(interior-exterior)? Stiu ca sunt clase diferite, Vectra C, limuzina si Citroen coupe. Ca motoare credeti ca este mai puternic un Citroen 1.6 benzina decat un Vectra C 2.0 DTI? Eu nu cred deloc, plus ca Vectra are cam 1500 kg, iar Citroen vreo 1700kg, desi nu inteleg de ce. E adevarat ca Citoren are vreo 4, 5 cai in plus, dar nu si acelasi cuplu parerea mea. Deci, voi ce alegeti?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in functie de nevoile tale...
insa eu as merge pe opel chiar daca citroen-ul e mai ochioasa...
depinde foarte mult si de starea tehnica a fiecareia dar si de pret...
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Desi comparam mere cu pere, diesel cu benzina, eu as alege C4 pentru design si tinuta de drum, si Vectra pentru spatiu si confort.
Motorul de pe C4 este fiabil, cu un consum mediu mixt de 7-7.5%, relativ ieftin la intretinere, acum depinde ce pica la el, taxe mai mici decat la 2.0 DTI. Dpdv al reparatiilor, nu multi se pricep la Citroen.
Spune ce te intereseaza mai mult sa stii despre motorul de 1.6 si despre C4 si pentru ce, pentru a-ti putea da informatiile necesare.
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
In nici-un caz un C4 nu ajunge la 1700 kg, aceea este masa maxima autorizata a vechiculului.
Cea mai usoara benzinara este cea de 1.4 L si are 1182 kg iar cea mai grea benzinara are motorul 1.6 L, cutie automata si are 1290 Kg.
Alegerea iti apartine in functie de preferinte, buget, costuri de intretinere, etc etc.
Skip ads

  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Concret la o liniuta pe cine vedeti castigator, dieselul Opel asa zis puturos de 2.0 sau benzina iute Citroen de 1.6? Ca design interior si exterior fiecare are parerea si gusturile lui, dar eu prefer Opelul de 1000 de ori si nu pentru ca e masina mea, aceeasi parere o aveam si inainte. Merci!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cel putin dupa caracteristicile zise de tine citroen-ul ar trebui sa iasa mai rapid
odata ca e benzinar si se duce mai sus in turatii
odata ca are cativa cai in plus
odata ca e si masina mai usoara

acum depinde si de cat de intretinuta e dar si cum sunt etajate treptele la fiecare dintre cutiile de viteze dar si de cel de sta pe scaunul soferului...
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urma nu e vorba doar despre aceste doua masini , ci in general vorbind. Are un motor de 1.6 benzina forta sa bata un diesel de 2.0 tinand cont de cuplu si asa mai departe?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ced ca da.
daca ai fi comparat cu un motor de 1.9 si 150cp sau 2.2 si 125 cp cred ca citroenul nu avea sanse prea multe...
insa la cai mai multi si masina mai usoara cred ca benzinarul iese castigator...

@Drogas, hai sa incercam un 1.6 benzina cu 115 CP si un 1.9 CDTI 120 CP pe aceeasi masina...
si anume astra h sau vectra c.
iti garantez ca am facut testul asta eu cu masina mea comparativ cu o astra h hatchback si nu a avut nici o sansa...
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am intrebat si aici ca sa vad si alte pareri. Smile Intre timp am facut si eu o liniuta cu o Skoda Octavia de 1.6 si credeti ma ca n a miscat. Adevarat ca a plecat ea prima , dar pe parcurs s a ratacit in spate. Benzina urca mai repde in turatii, dar din ce stiu eu daca stiu bine, la benzina iti trebuie sa ajungi la vreo 3000 3500 ture pentru o buna performanta pe cand la diesel o reusesti cu vreo 2500. Vazut si de mine la 120km ora pe benzina aveam vreo 3500 rotatii in timp ce pe diesel, la aceeasi viteza erau 2500. Daca gresesc pe undeva sa mi ziceti, dar nu cred ca exista masina de 1.6 benzina sa bata diesel de 2.0. Inseamna ca toata faza de cuplu puternic la diesel e basm.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sunt multe motoare de 1.6 benzina care vor fi cu mult in fata ta la orice liniuta, depinde de caracteristicile fiecarui motor in parte......nu intru in detalii. Sa inteleg ca tu vrei sa demonstrezi ca un motor cu capacitate cilindrica mai mica pe benzina, fara turbina nu face fata motorului tau diesel de 2000 DTI, ca nu inteleg. incearca sa te dai cu un 1.6i turbo sau cu o Vectra C 2000 benzina si scrie-ne impresiile.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
poate testul nu e chiar relevant
depinde de la sofer la sofer
de exemplu stiu destui soferi de benzinare care schimba la 2200 maxim 2500 in treapta superioara
depinde de la om la om...

avantajul diesel-ului e faptul ca datorita turbinei are puterea si cuplul si mai mare dar si prezenta acestora inca de la turatii mai mici...
avantajul benzinei e turatia.
daca compari un benzinar de 1.6 turbat (cu turbina) cu diesel-ul tau sansele cred ca iti scad considerabil...
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@jgy
mi-as paria banii pe o kia ceed 1.6 benzina 125 cp in comparatie cu vectra ta, ma rog e si mai usoara

Producatorii spun urmatoarele :
Logan 1.6 16 valve euro 4 scoate 10.2 secunde 0-100, vectra 1.9 120 scoate 11.5 deci si-o cam fura vectra ta

astra h 1.6 115 cp scoate 11.7 pe 0-100 iar tu cu vectra 11.5 pe 0-100 diferenta 0.2 secunde ... adica egalitate.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ok, am prins ideea, deci cu un 1.6 turbo sa nu mi incerc norocul, dar revenind la comparatia initiala, din ce stiu C4 de 1.6 nu i turbo si atunci nu l vad castigator.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Conform datelor oficiale oferite de producatori, performantele Skodei vs Vectra sunt:
Skoda 1.6, 0-100 km/h = 12.3 sec
Vectra 2.0DTI , 0-100km/h = 13 sec
Pe scurt, daca cel cu Skoda nu are mila de masina ar fi cu foarte putin in fata ta, insesizabi poate.
Referitor la C4 1.6i 110cp, ajunge de la 0 la100 km/h in 10.6 sec.
Concluzia o poti trage tu singur.

Numai bine
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pentru Radu : nu i nevoie sa merg si cu Vectra 2.0 benzina pentru ca are vreo 150 CP si nu vad rostul. Eu ma refeream la un motor benzinar de 1.6 standard vs 2.0 diesel al meu. Altfel dau si eu exemplu acelasi motor de 2.0 diesel pus pe Opel Insignia de 160 CP sau de 195 CP biturbo si atunci nu mai misca nici o benzina de 1.6 oricat de turbo ar fi ea si cate turatii ar avea.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urma, e adevarat ca depinde si de sofer si asa mai departe. In fine, orice ar fi eu voi prefera intotdeauna masinile pe motorina din mai multe motive. Bafta!
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
IonutDaniel a scris:Ok, am prins ideea, deci cu un 1.6 turbo sa nu mi incerc norocul, dar revenind la comparatia initiala, din ce stiu C4 de 1.6 nu i turbo si atunci nu l vad castigator.


C4 1.6i turbo exista si are aproximativ 156 cp, motorul THP, ajunge la 100 km/h in aproximativ 8.7 sec., este acelasi motor cu cel de pe Mini Cooper care se duce pana la 180 cp.
Parerea mea este ca nu ai intalnit soferul potrivit, sau daca ai facut-o deja, e clar ca nu era in cea mai buna zi a lui.
Numai bine
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are rost sa comparati benzina vs diesel...sunt lucruri diferite. Daca tot vreti sa comparati, comparati diesel 2.0 dti vs benzina 2.0 turbo, atunci rezultatele vor fi altele, dar e drept ca si costurile sunt altele. Dar acum serios, cati va luati masini sa faceti concursuri ?
1.6 este un motor decent, care va consuma mai mult decat 2.0dti dar teoretic ar trebui sa creeze mai putine probleme.Ca si parere de design : asta tine de fiecare in parte. C4 este mai mica masina decat Vectra C dar de obicei cu mai multe optionale.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
IonutDaniel a scris:Am intrebat si aici ca sa vad si alte pareri. Smile Intre timp am facut si eu o liniuta cu o Skoda Octavia de 1.6 si credeti ma ca n a miscat. Adevarat ca a plecat ea prima , dar pe parcurs s a ratacit in spate. Benzina urca mai repde in turatii, dar din ce stiu eu daca stiu bine, la benzina iti trebuie sa ajungi la vreo 3000 3500 ture pentru o buna performanta pe cand la diesel o reusesti cu vreo 2500. Vazut si de mine la 120km ora pe benzina aveam vreo 3500 rotatii in timp ce pe diesel, la aceeasi viteza erau 2500. Daca gresesc pe undeva sa mi ziceti, dar nu cred ca exista masina de 1.6 benzina sa bata diesel de 2.0. Inseamna ca toata faza de cuplu puternic la diesel e basm.


Hmm, ia incearca tu o liniuta cu o Alfa Romeo 147, 1.6 / 16 Valve. O sa fi surprins de cat de sprintara e, desi nu are decat vreo 110 CP din cate-mi amintesc. Nu bag mana in foc ca e mai rapida decat generatiile noi de diesel (1.9 sau 2.0 CDTI - 150 CP), insa TDI-urile vechi de 1.9, ii vad doar praful madmoisellei Alfa Romeo 147. Nu degeaba orice Alfa indiferent de motorizare are un "cuore sportivo". Niste motoare si cutii de viteza excelente.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR