Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am lipit ieri seara geamul oglinzii cu super glue pe baza de gel (Loctite Super Gel de la Henkel, 4.50ron la un butic de cartier). O sa testez in timp si revin cu observatii. Teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu incalzirea/dezaburierea oglinzii, singura problema ar fi sa treaca testul timpului (sa reziste macar un an fara sa se dezlipeasca).
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ca tot veni vorba de oglinzi, am gasit spart geamul oglinzii din dreapta, nu am avut cum sa il lipesc sau sa pun altul in loc, asa ca am cumparat alta oglinda(geamul si suportul plastic) Acum, la prindere are 3 suporti de prindere in forma unor bile, cea mare de pe mijloc intra si una din cele mici, una nu intra, si nu pot regla oglinda din butonul de comanda.
aveti idee cum pot sa fac?
  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:Ca tot veni vorba de oglinzi, am gasit spart geamul oglinzii din dreapta, nu am avut cum sa il lipesc sau sa pun altul in loc, asa ca am cumparat alta oglinda(geamul si suportul plastic) Acum, la prindere are 3 suporti de prindere in forma unor bile, cea mare de pe mijloc intra si una din cele mici, una nu intra, si nu pot regla oglinda din butonul de comanda.
aveti idee cum pot sa fac?

Trebuie sa intre toate 3. Aceeasi problema am avut-o si eu, doua intrau si al treilea nu. M-am chinuit putin si cu mai multa forta aplicata gradual in dreptul celui care nu dorea sa intre; pana la urma a intrat si al treilea. Trebuie doar sa fi hotarat. Bafta!
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mersi frumos @Vasile59 vineri am sa incerc sa vad poate reusesc sa il fac...ma deranjeaza foarte tare ca nu pot sa reglez oglinda din buton, ba chiar nici manual din interiorul masinii, trebuie sa ma dau jos... sper sa rezolv.
Skip ads

  • emanuela

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:Mi s-a dezlipit si mie una si am lipit-o cu silicon transparent. Functioneaza foarte bine incalzirea..


Se poate folosi siliconul transparent si acum, cand temperatura de afara este sub 3 grade C? Mie mi s-a dezlipit acum oglinda laterala si din fericire nu s-a spart.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu cand l-am lipit erau in jur de 0 grade..
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
emanuela a scris:

Se poate folosi siliconul transparent si acum, cand temperatura de afara este sub 3 grade C? Mie mi s-a dezlipit acum oglinda laterala si din fericire nu s-a spart.

sauhartie dubla adeziva de 1mm grosime. Se aplica pe toata suprafata oglinzii si se lipeste foarte bine.Eu de 1 an merg cu ea lipita si nu sunt probleme.
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma cum functioneaza incalzirea? Stiu ca la mine am incalzire in oglinzi, dar dupa ce a cazut geamul, a ramas o membrana de plastic, gri, cu putine crapaturi (ca o folie invechita). Rezistenta e pe spatele acesteia sau ar mai trebui ca sub aceasta sa fie membrana cu rezistenta?
Ma gandesc cum sa lipesc geamul fara sa afectez ce a mai ramas si astfel incat sa mai mearga incalzirea.

PS: oare din fabrica cum le-au lipit? Aer cald pe membrana si direct geamul de oglinda? Cel putin asa pare, ca nu exista nici urma de adeziv. In ce masura ar merge lipita oare cu aer cald? S-ar deteriora membrana?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@bobbi
eu am lipit-o cu silicon de vre-un an jumate si inca e la locul ei si nu mi-a afectat deloc incalzirea
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@lucio85: am luat azi silicon pentru sticla. Nu stiu daca am pus mult sau putin, dar am facut o pojghita mai groasa aproape pe toata suprafata, deoarece oglinda nefiind perfect plata mi-a fost frica ca la mijloc poate sa nu aiba aderenta buna. Dupa 10 min (cat dureaza ca siliconul sa faca o pojghita), s-a fixat bine oglinda. Cum siliconul este pentru acvarii in special, ma gandesc ca ar trebui sa tina bine un amarat de geam de oglinda. Iar cu incalzirea, ce o fi o fi, bine ca am oglinda Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@bobbi
tot de ala de acvarii am folosit si eu, ca nu am gasit altu transparent si vad ca rezista Embarassed
PS eu l-am lasat 12 ore pana a monta oglinda la loc
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@lucio85: tinand seama ca e placut afara si nu mai plec cu masina, am aplicat direct cu suportul pe masina Embarassed
Skip ads

  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dic a scris:Am lipit ieri seara geamul oglinzii cu super glue pe baza de gel (Loctite Super Gel de la Henkel, 4.50ron la un butic de cartier). O sa testez in timp si revin cu observatii. Teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu incalzirea/dezaburierea oglinzii, singura problema ar fi sa treaca testul timpului (sa reziste macar un an fara sa se dezlipeasca).

Sa revenim cu impresii: are aproape un an si nu sunt probleme cu ea, functioneaza si incalzirea.
In concluzie, gelul de mai sus si-a facut treaba foarte bine si recomand. Smile
  • mihaimmm

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am avut si eu oglinda dezlipita si am lipit-o cu Loctite Super Gel.
De lipit, s-a lipit foarte bine, insa in cateva zile a inceput sa se atace partea de jos a oglinzii si vad ca avanseaza... Crying or Very sad
Cred ca in curand voi fi nevoit sa schimb oglinda.
Poate am pus eu prea multa solutie in partea de jos a oglinzii...
Totusi aveti grija cu loctite-ul.
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salutare.acelasi lucru am patit si eu .am amandoua oglinzi sparte multumita compatriotilor nostri italieni care nu dau 2 bani pe masinile lor si mi le-a spart.aici in italia nu stiu dak gasesc banda auto adeziva dar silicon sigur gasesc sau super glue.maine dimineatza am sa desfac o oglida sa vad daca o pot lipi macar cu silicon .va tin la curent...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bashtan a scris:salutare.acelasi lucru am patit si eu .am amandoua oglinzi sparte multumita compatriotilor nostri italieni care nu dau 2 bani pe masinile lor si mi le-a spart.aici in italia nu stiu dak gasesc banda auto adeziva dar silicon sigur gasesc sau super glue.maine dimineatza am sa desfac o oglida sa vad daca o pot lipi macar cu silicon .va tin la curent...

Deci sa ne intelegem
1 Daca doar sticla este dezlipita de suportul ei atunci foloseste vanda dubla adeziva de Bizon de 1mm si se lipeste pe toata suprafata oglinzii
2 Daca sticla cu tot cu rama trebuie inlocuita atunci pentru a putea baga rama(sticla) in suportii motorasului , trebuie confectionat dintr-o surubelnita dreapta mai lunga indoita la aprox 45 gr si la buza dreapta a surubelnitei facuta o scobitura in forma de U, ca sa se poata prinde bulbul de la motoras pentru a putea fi introdus in rama oglinzii . Altfel posibilitatea de a o sparge este foarte mare. Am mai scris intr-un topic aici pe forum si chiar am pus si poza cu forma surubelnitei.
aici topicul
https://www.clubopel.com/vie...6190&start=60
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am revenit si cu rezolvari.cum spuneam oglinzile(geamurile stg-dr) erau erau praf dar nu dezlipide de pe suport.stiu ca a durat mai mult de 15-20 min cum am mai vazut scris.ce am facut?le-am desfacut prin metoda aia simpla cu bagatul degetului in spatele oglinzi pt a desprinde clemele metalice si firele de la circuit apoi am curatat suportul de toata masa sticloasa cu grija sa nu desprind circuitul electric de pe folia de plastic,am curatat si de materialul adeziv care a mai ramas si a ramas cam asa (asta e stinga )iar dreapta am facut poza dar revin maine ca nu o am in pc ,dupa care am motatat suportul inapoi pe oglinda mama si la final oglinda (geamul) care era prevazut cu banda adeziva(asa era din magazin).in modul asta am evitat spargerea la montare cu totul deoarece la motare trebuie aplicata o oarece forta si nu e bine sa dati banii aiurea pe oglinzi..in cazul in care aveti troncanit la oglinzi va pot zice ca ori aveti suportii de reglaj rupti ca in poza urmatoare ori oglinda nu e reglata corespunzator.referitor la cei care au dezlipit circuitul de pe folia de plastic acesta se poate reface doar cu argint lichid ca la cald nu prea merge .cum am patit eu ... Smile sper sa gasesc solutia.am sa revin cu post cand aflu dak merge si incalzirea ca eu sper sa mearga
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna,
am patit si eu aceeasi chestie acum 2 zile cu sticla cazuta din oglinda, la Opel in Cluj mi-au zis ca nu se poate lipi, trebuie inlocuita oglinda(sau mecanismul).am cumparat de la Praktiker Loctite PowerGel Super Bond si banda dubluadeziva Tesa pentru sticla. Pe banda dubluadeziva scrie ca rezista doar pana a 10grade Celsius.
ce ma sfatuiti sa fac? cat a rezistat la voi lipitura cu Loctite sau cea cu banda dubluadeziva? multumesc
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la mine, cu banda dubluadeziva dureaza de cand am postat aici.
Cauta in urma si vezi data!
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:la mine, cu banda dubluadeziva dureaza de cand am postat aici.
Cauta in urma si vezi data!


de trei ani inseamna. mersi mult...nu mai tii cumva minte, a fost banda speciala? rezistenta la temperaturi extreme? eu am luat un Tesa "pentru lipit oglinzi si sticla" de plastic, lemn si mai stiu eu ce suprafete, doar ca e mentionat ca rezista la apa, umiditate crescuta (pentru baie probabil) dar "A nu se expune la temp. mai mici de 10 grade" ...si am putin retineri, nu vreau sa-mi pice oglinda din mers si sa trebuiasca sa iau alta Sad vreau sa fac treaba cat de cat ca lumea, ca sa ma tina
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR