Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O poti lipi cu silicon sanitar. A mea pe stanga sta lipita asa de mai bine de 1 an.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
idem rstefan cu silicon am lipit si eu tot acum un an. se incalzeste si este totul ok.
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cu silicon o pot lipi si pe vremea asta? (0 grade) mentionez ca nu am cum sa las masina intr-un loc acoperit sau incalzit...nu e mai sensibil siliconul, in sensul ca dureaza mai mult pana prinde, si trebuie tinut la cald?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am fost la magazin si am cerut banda dubluadeziva. Nu stiu ce scria pe rola dar si-a facut treaba. si o face in continuare.....
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:
emanuela a scris:

Se poate folosi siliconul transparent si acum, cand temperatura de afara este sub 3 grade C? Mie mi s-a dezlipit acum oglinda laterala si din fericire nu s-a spart.

hartie dubla adeziva de 1mm grosime. Se aplica pe toata suprafata oglinzii si se lipeste foarte bine.Eu de 1 an merg cu ea lipita si nu sunt probleme.

Anul acesta a facut 2 ani si totul este ok si ideea cu hartie dubla adeziva de 1mm tot de la bunicu a venit
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru ajutor Smile am rezolvat. sper sa tina cat mai mult
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Leni a scris:Va multumesc tuturor pentru ajutor Smile am rezolvat. sper sa tina cat mai mult

si tii secret modul de rezolvare ! poate mai doresc si altii sa afle cum ai dorit si tu !


Ultima modificare facuta de gabiopel la Mie 22 Feb, 2012 2:23 pm
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ah, scuze, sunt inca adormit dupa schimbul de noapte...pai, am incercat banda dublu adeziva, dar mi s-a parut prea groasa (am gasit doar de 1,5mm, am cautat dupa ce am citit post-urile de pe forum mai atent si am vazut ca cea luata de mine e de 1,5 din aceea de 1mm dar n-am gasit Sad )...si atunci am mers pe Loctite PowerGel SuperBond, dupa ce m-am informat ca e fara solventi deci n-ar trebui sa atace oglinda...ieri seara si azi dimineata in drum spre/de la servici am luat-o pe strazile mai denivelate, sa vad cum rezista la vibratii si zguduituri, de asemenea in Cluj au fost azi dimineata -12 grade, si nici dimineata nu parea sa fi patit nimic...sper doar sa tina si in timp, dar asta ramane de vazut...
Skip ads

  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si eu sunt la a 2 lipire cu Loctite PowerGel SuperBond si iti pot spune ca tine undeva la 6-8 luni. Pana la urma am cumparat sticla cu 55 lei si la urmatoarea dezlipire o schimb cu totul. Very Happy
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pai, 6luni mi se pare destul de rezonabil:) pt. aia 4.90RON Smile unde ai gasit sticla?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Leni a scris:pai, 6luni mi se pare destul de rezonabil:) pt. aia 4.90RON Smile unde ai gasit sticla?

Leni , o sticla este 35 lei marca TYC , dar incearca sa cauti banda dubla adeziva de 1mm sigur ai sa gasesti si iti ganatez eu ca nu o sa ai probleme , merge si cea de 1.5 mm dar atat ca se va incalzi ceva mai greu fata de cealalta . Merita banda dulbla adeziva.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am patit-o si eu: s-a dezlipit cea de pe stanga. Seara am demontat oglinda cu tot cu brat ( din cele 3 suruburi din interior), am bagat-o in baie si am curatat-o bine. Dupa ce s-a uscat, am folosit silicon transparent ( care lipeste si pe suprafata uda, rezista si la UV - luat din bricostore - de la Soudal).
Dimineata am montat oglinda si nu mai am probleme. Incalzirea functioneaza impecabil.

PS: am folosit Soudal pt ca din asta am avut in casa.
Skip ads

  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Se poate aplica la oglinda sparta una de la geamgerie?mai exact ma duc la nea'omu si imi decupeaza alta identica gasesc aceasi grosime? stima!
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
eu nu vad dc nu ar merge dar sa stii ca diferentza nu nu e prea ,mare intre geamgiu si piese auto..u fa proba .mai e vb si de calitate cred
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cip_dmx a scris:Se poate aplica la oglinda sparta una de la geamgerie?mai exact ma duc la nea'omu si imi decupeaza alta identica gasesc aceasi grosime? stima!

Poti face si acest lucru dar numai in cazul in care nu ai incalzire , Daca ai avea incazire nu stiu cum ai putea sa desfaci sticla de incalzire. Un alt aspect nu stiu daca s ar merita sa faci asa improvizatie costul unei oglinzi cu tot cu incalzire este de 35 lei
  • denisvladimirescu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da, silicon de ala alb sau transparent la tub...o ok...
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
silicon transparent este super bun am lipit si eu si ma tine de doi ani merge si incalzirea
  • sniro

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
aceeasi problema am avut-o si eu cu oglinda stanga, in sensul ca s-a dezlipit sticla.
Deoarece am observat problema dupa ce am luat masina din service (pe drumuri denivelate se misca peisajul sus-jos si era deranjant la ochiul stang chiar daca nu priveam in oglinda), i-am sunat pe baieti si m-au chemat la ei. Mai era lipita doar pe 1 cm patrat aproximativ. Au lipit-o cu "lipici" de parbriz (nu mai retin cum au zis). A durat 10-15 minute si nu m-a costat nimic, problabil pt ca sunt client fidel sau ca a aparut problema dupa ce am luat masina de la ei. Mi-au zis ca s-ar putea sa nu se mai incalzeasca, dar nu am avut probleme pe ploaie pana acum si nici nu am stat sa urmaresc daca exista vreo diferenta fata de cealalta oglinda.
  • andreyutzu

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut.
am lipit si eu oglinda din stanga cu banda dublu adeziva.
am pus pe toata suprafata oglinzii.
se incalzeste mai greu decat cea din dreapta, dar nu-i o problema asa mare.
la tara merge Smile Smile Smile
  • sniro

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
revin cu o completare: am testat pe ploaie oglinzile si se usuca cam la fel de repede. am testat-o si intr-un mod nedorit, in sensul ca am lasat oglinzile pliate si a doua zi dimineata am gasit-o pe cea in cauza depliata si se cunostea cum cineva a tras de ea sa o "imprumute". In coltul din dreapta jos se observa o distanta de aproape 4, 5 mm dintre suport si sticla. Pot sa spun ca lipitura e zdravana
numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR