Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Rog moderatorii sa mute acest topic unde trebuie (eu nu am reusit sa-l incadrez) .
De ceva vreme am constatat ca bursa de pe clubopel si nu numai a cam luat-o razna la piesele sh . Se pare ca si-au facut aparitia useri care nu au nimic de comunicat pe acest forum decat sa vanda piese sh la preturi nejustificate . Nu am dorit sa fac comentarii la anunturile de la bursa ca sa nu fiu off topic . De exp. piese (gen MID Astra G - si tot ce tine de BC -CC la Astra ) au inceput sa se vanda la preturi care depasesc orice imagiantie (250 euro pe motiv ca unul nou e 1000 euro) .De cand a ajuns un display sa fie 10% din masina noua (fara manopera , fara nimic ? Sa inteleg ca motorul , caroseria , ac-ul etc , sunt optionale pe masina ? Este si vina noastra ca cerem aceste piese in disperare dar cum se spune ( nu e ... cine cere ci doar care da ) .Mi se pare hotie ca pe niste piese sh de pe masini din 2000-2003 sa ceri preturi de genul 50% din ce e nou .Nu se ofera nici garantie la ele si nici un fel de suport tehnic . Sunt persoane care au masina zob si incearca sa-si recupereze bani de masina sh .
Propunerea mea este sa ne strangem cererile de piese sh si sa vedem daca nu putem sa le aducem chiar noi din afara . Parerea mea este ca acolo sunt la preturi mult mai mici decat se cere aici . Chiar nu are nimeni ceva relatii cu persoanele care fac saptamanal Germania , Austria dupa masini etc ? Chit ca platim transportul dus intors dar numai sa nu le mai facem jocul profitorilor de pe acest forum .La cati suntem pe acest forum , matematic e imposibil sa nu gasim o solutie in acest sens .Eventual sa luam legatura cu centrele de dezmembrari din Arad , Oradea , Timisoara si Ungaria sa vedem daca nu putem face ceva in acest sens . Cred ca acest forum are putere sa sustina in mod direct user-ii care vor sa faca ceva pentru masinile lor , sau sa-si ajute colegii pentru a avea un confort mai mare . Se cer niste bani enorm de multi de parca iti si monteaza piesa respectiva etc . La ce ne trebuie noua , se poate merge cu sacosa . Am mai vorbit si cu alti colegi de forum si au recunoscut ca e absurd ce se intampla acum pe piata sh . Inteleg ca este o piata libera , guvernata de cerere si oferta .De aceea doresc sa crestem oferta pentru a scadea pretul. Astept parerile voastre despre aceasta problema . Daca moderatorii considera ca am depasit masura , imi cer scuze si rog sa stearga acest topic .

Multumesc .
Skip ads

  • calibra

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sincer, tu ai recitit ce ai scris ? Sad
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Acum sincer mocca ar fi bine?
De ce nu vrei sa intelegi ca asa este comertul si daca nu-ti convine poti lua piese noi sau orice alta varianta care o doresti tu!
Tu vii cu o propunere pentru mine absurda.Oare crezi ca cineva se va deranja sa-si bata capul pentru nustiu ce plastic de la nustiu ce maner?
Eu unu nu!
Daca chiar doresti sa stii si 'afara' preturile sant destul de mari la bucata!
Daca iei toata masina scoti un pret bun!
Din toate astea rezulta ca pe vremuri :mai tine o masina pentru piese daca esti revoltat si asa nu mai ai nevoie de 'hotii'de la dezmembrari!

PS.De cate ori ai cumparat de la dezmembrari deoarece piesa noua venea dupa nustiu cate zile?
  • calibra

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
edgstyle = ai mare dreptate.
Laughing mi-as dori sa-l vad facand un drum in germania la schrott....
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
calibra si edgstyle, nu stiu de cate ori ati cumparat sau vandut piese pe acest forum, insa eu am si cumparat si am si vandut, si pan acu am avut parte de oameni cu bun simt si consider ca si eu atunci cand am vandut am dat dovada de acelasi lucru.

un mic exemplu cand mi-am luat cd-playerul: printre cateva oferte era un user care-l vindea pe al lui la 150 de lei. mai toata lumea vindea cu 300 pe motiv ca la reprezentanta e nush cat. iar cand am postat sa cer date si informatii despre cel la 150 ron au intervenit cei cu 300 ca de ce e fraier ca e mai scump si ca-l da prea ieftin. si totusi omul nu s-a sucit si mi l-a dat cu cat l-a pus la vanzare - acest tip de om il consider membru adevarat - are o chestie de care nu mai are nevoie - nu o da pe un pret de nimic dar ma si ajuta cu toate ca platesc pt acea chestie.

exemplul 2: valva egr la masina din semnatura. preturi de imi venea sa plang la alti useri si pan la urma l-am luat de la tigra16 (si acum merge piesa fara belele si vi-l recomand cu incredere daca vreti sa mai cumparati ce mai are el de vanzare). uimitor ca restul il vindeau de cel putin doua ori mai scump pe acelasi motiv: la reprezentanta e atat. cand i-am spus unui user care vindea o bucata de egr ca-i pretul prea mare si eu l-am luat mai ieftin mi-a spus ca sigur nu e bun si l-am luat degeaba (cunoscator ce pot zice, acu imi dau seama ca mecanicii si calculatorul masinii sunt degeaba ca nu si-au dat seama ca piesa respectiva nu e buna si am cumparat-o degeaba)

acu stau si ma gandesc de ce vrem sa fim un club cu oameni uniti daca noi ne jupuim cum putem unii pe altii?

ma mai uitam la un set de anvelope care erau la vanzare si era 100 ron bucata. si ma uitam la poze ca erau cam exact la fel cu ce vandusem eu cu ceva vreme in urma si eu le-am dat la jumatate din pretul pe care-l cerea respectivul (si tinand cont ca am spus din start ca unul din ele are o buba de care nu m-am ocupat sa vad daca se repara sau nu acela l-am dat gratis pe langa celelalte 3. puteam prea bine sa tac si sanatate)

si totusi uit ca traim in romania si oamenii cu ceva suflet si bun simt sunt luati de prosti Smile
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
domnule " calibra", stiti unde este Germania?
din cate vad eu, colegul care a deschis aceasta discutie se refera la membri din club care au ceva de spus in aceasta comunitate, care vor sa ajute alti membri fie cu sfaturi fie cu ceva concret (o mica reparatie, o setare de erori, etc). In ceea ce te priveste pe tine se pare ca te-a atins si bine a facut. Scopul acestui forum este de a ne ajuta nu de a ne imbogatii pe spatele colegilor care au probleme.
spor la vanzari!
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@dorin-d sunt deacord cu tine
@B74LEL chiar sunt multi care unfla preturile exagerat de mult. De exemplu caut MID+ maneta BC pt. masina din semnatura, si mi s-au oferit preturi exagerate 500-600 lei pana cand un coleg de forum care vroia intradevar sa ma ajute mi-a oferit un pret de 330 lei. Este o diferenta, nu?
Si mai sunt o gramada de exemple.
Inca o data B74LEL, buna observatie.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mda-atunci cand 90% din posturile unor useri sunt preponderent la "vand/cumpar piese",e normal sa se atace!
eu stiu o zicala "nu e nebun ala de cere,e prost ala de plateste"
nici in germania nu e usor,drum lung,nesomn,umbli in angheboate mai rau ca un om al strazi,si daca ai noroc poti sa dai si peste ceea ce cauti!
peace!
Skip ads

  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
se pare ca la unii se cam strica piata asa ca .........(fara nici un apropo dar ar trebui sa incercam sa ii eliminam , sau macar sa ii marginalizam , pe cei care bat campul legat de preturi SH)
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru parerile exprimate . Concluzia este ceva de genul " Nu deranjati - platiti si taceti " . Nu am spus ca e usor sa fie aduse din afara , dar asta nu inseamna ca nu pot exista solutii de a le lua la un pret decent si corect. Vorba unui coleg de mai sus .De vina e cel care da . Avand in vedere ca nu vreau sa deranjez userii care isi fac o afacere cu acest forum , rog un moderator sa inchida acest topic .Se pare ca am tulburat apele cu aceasta discutie .

Multumesc .
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai tulburat apele in randul celor care se simt cu musca pe caciula si fac exact ceea ce ai spus in primul post. Sunt de acord cu ceea ce spui tu, insa 99% va fi imposibil de realizat.
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ar trebui inchis ci dimpotiva. Ar trebui sa scriem daca vedem useri care cauta sa traga teapa sau sa se imbogateasca pe urma acestui forum, ca sa ne ferim de ei.Solutii exsta, de ex in Mures este o firma Tonistorm care se ocupa numai de Opel si poate aduce orice piesa SH sau noi la preturi foarte bune, sub preturile multor magazine. Daca va intereseaza ma pot interesa de orice piesa pentru orice model de Opel. Baietii de acolo sunt foarte seriosi si promti. Sunt sigur ca mai exista multi care fac acest lucru.
buna treaba ai facut ca ai deschis aceasta discutie.
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Avand in vedere ca aceasta discutie se dovedeste ca e de actualitate , rog moderatorul sa nu inchida acest topic .Ma bucur ca incep sa apara solutii . Sper sa facem in curand o lista cu ce ne trebuie si sa incercam sa obtinem un pret corect . Eventual sa facem un excel pe care sa-l completam de la post la post in functie de ce dorim . Daca are cineva o solutie in acest sens(legata de centralizarea pieselor dorite) , il rog sa o exprime .

Multumesc .
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Unii dintre colegii nostri sunt foarte atenti la nerespectarea perioadei de UP si raporteaza imediat la Pentru Moderatori

Ar putea mai bine sa faca sesizari despre samsari, bisnitari si alte specimene care se inscriu pe site doar pentru a-si umfla buzunarul, nicidecum pentru a ajuta in vreun fel aceasta comunitate.
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Unii dintre colegii nostri sunt foarte atenti la nerespectarea perioadei de UP si raporteaza imediat la Pentru Moderatori

Ar putea mai bine sa faca sesizari despre samsari, bisnitari si alte specimene care se inscriu pe site doar pentru a-si umfla buzunarul, nicidecum pentru a ajuta in vreun fel aceasta comunitate.

Punct ochit,punct lovit, se pare ca unii dintre noii useri (cei care au si firme de dezmembrari si nu numai) isi fac conturi doar pentru a-si vinde piesele si daca ar face-o la un pret decent (unul prin care un user poate fi cu adevarat ajutat),nu as spune nimeni nimic, dar preturile se fac in functie de cele de la reprezentanta.Pai cu totii stim ca la reprezentanta esti ,,furat'' pe fata si ca au adaosuri de la 80% in sus,asadar cum pot face unii preturile pieselor dupa cei de la reprezentanta?
Ca si exemplu pot spune ca pe mine m-au costat 2 becuri semnal pt far cu lupa(numai la reprezentanta am gasit) 120 Ron.Cum vi se pare?
Pana nu demult am avut si eu nevoie de o piesa si s-a nimerit sa fie chiar la sfarsit de saptamana (Sambata seara) si am cerut un pret unui user de aici si s-a oferit sa imi dea piesa la mai bine de dublu pret decat era una la un alt user dar care avea contul suspendat.
In ceea ce priveste topicul deschis de B74LEL sunt perfect de acord cu el si cu ce a scris:De exp. piese (gen MID Astra G - si tot ce tine de BC -CC la Astra ) au inceput sa se vanda la preturi care depasesc orice imagiantie (250 euro pe motiv ca unul nou e 1000 euro) .De cand a ajuns un display sa fie 10% din masina noua (fara manopera , fara nimic ? Sa inteleg ca motorul , caroseria , ac-ul etc , sunt optionale pe masina ? si sunt multe alte piese care se vand pe site cu preturi exorbitante.Nimic mai corect faptul ca nu ne obliga nimeni sa cumparam,dar mi se pare aberant,atunci cand unii ca si CALIBRA si EDGSTYLE(de la care aveam mai multe pretentii, ca vad ca este un user cu ceva perioada petrecuta pe acest forum) incep cu repilici de genul: Tu ai recitit ce ai scris? sau Acum sincer mocca ar fi bine? si nu se opresc aici:edgstyle = ai mare dreptate.
mi-as dori sa-l vad facand un drum in germania la schrott....
.
Si intr-adevar cei care sunt descoperiti ca se ocupa cu dezmambrarile de masini si nu au topicul incadrat la rubrica ,, Publicitate'' sa le fie inchise conturile.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si ca un drept la replica!
Tu oare crezi ca citindu-ma poti sa-mi schimbi parerea!
Nu deoarece sant roman si asta este natia noastra,cand ceva nu se gaseste pe piata cresc preturile,asa ca orice ai zice nu ma simt lezat dar chiar doream sa ma fac inteles si nu sa fiu citat si interpretat!
Mai baieti ceea ce doriti voi este o utopie,pentru ca nu vad pe cineva care doreste cu adevarat sa rezolve problema voastra.Toate discutiile de pana acum in acest topic s-au rezumat doar la blamari si citate,deci tipic romaneste,asa ca asta este ultima data cand intervin in discutia asta.Initiatorul acestui proiect ar trebui sa fie cel care sa ia fraiele in maini,nu numai sa explice nemultumirile lui fata de unii si altii.In incheiere rog pe toti care vor citi si sant sinceri sa se gandeasca la toate datile cand au apelat la un centru de dezmembrari si sa faca un calcul estimativ cam cu cat au facut economie atunci cand le-a ars buza!
Oricum eu va urez succes si chiar va urmaresc sa vad ce realizati!
Scuze pentru off-topic!
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

E bine ca tot mai multi useri isi dau seama ca exista o problema a pieselor sh si constatam ca parerile sunt impartite . Imi vine greu sa cred ca explicatia preturilor mari la unele pise e data de lipsa lor . Consider ca este o lipsa falsa si mai degraba , dorinta unor useri de a da lovitura . Este greu de rezolvat cel putin partial problema asta , dar sta in puterea noastra , a celor multi sa combatem aceste practici .Consider ca e mai bine de luat piese de noi daca se cer preturi comparabile cu reprezentantele Opel . Fiecare stim , ca noi ii tinem in piata pe acesti profitori .Daca nu mai au ocazia sa le dea , ce or sa faca cu ele ? Solutii exista cu sigranta . Nu cred ca exista om pe lumea asta care sa accepte la nesfarsit acest santaj al preturilor .
Aud destule povesti de genul " masina avariata , luat banul de la CASCO si dupa aceea propietarul mai scoate surplus frumusel din vanzarea epavei. " Nu zice nimeni sa nu scoti bani , dar nici jegmaneala pe fata nu mai trebuie sa acceptam cu niste pise care teoretic sunt casate. Cunosc oameni care prefera sa nu vanda , o piesa sh. cu defecte recunoscute, decat sa stie ca acea piesa poate sa faca probleme sau sa nemultumeasca cumparatorul . Nu trebuie sa uitam ca noi putem face si bine si rau in aceasta problema .Nu este utopie e realitate ata problema cat si rezolvarea ei .

Multumesc ,
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Forumul e plin de samsari, mai toti cred ca au o mina de aur in curte si exagereaza cu orice au la vanzare. E vina voastra ca acceptati sa cumparati de la ei. Mai bine va duceti la un centru de dezmembrari si vedeti cat costa sau mergeti la reprezentanta,unde chiar daca dai banu' gros ai garantie. Printre cei ce cumpara diverse chestii de pe forum si primesc garantie verbala...de cate ori vi s-a intamplat sa luati teapa? Mie mi s-a intamplat, insa am fost "prost crescut" de parinti si imi este jena sa il fac de kkt pe respectivul in public dupa ce am luat teapa.

Revenind la partea cu preturile...nu doar piesele de masini se vand la supra-pret, vad ca tot mai multe electronice se dau la pret mai mare decat cel de vanzare in magazin! Am comentat de fiecare data chestia asta cu argumente, mi-am luat destule injuraturi (atat in topicurile respective cat si pe privat). Cu riscul de a-mi lua avertismente/ban la un moment dat, pe acestia voi continua sa ii fac de rahat in public inainte sa isi vanda marfa deoarece urasc teparii (si sper ca toti sa dea coltu' cat mai curand).


Tuturor vanzatorilor de piese auto la preturi nesimtite le urez sa-si faca ciorba cu ele!

Seara buna tuturor!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu abia acum am vazut subtitlul: "In special pentru Astra G"
Recitind mesajele, ajung la concluzia ca initiativa a aparut doar din dorinta de a obtine un MID de Astra G la un pret mai mic. Adica dintr-o nevoie punctuala, proprie si personala, nicidecum din vreun altruism iesit din comun. Draga coleg, sper sa nu te superi prea tare pe mine, dar asta e concluzia mea.

Preturile vor fi intotdeauna in stransa corelatie cu cererea si oferta. Atat timp cat pe e-bay se gasesc rar MID-uri de Astra-G, iar cand se gasesc licitatiile ajung la scoruri de peste 200 EUR, va trebui sa te consideri norocos daca vei gasi un MID fara defecte sub 800 RON.
Pe langa cerere si oferta, mai poti adauga in ecuatie nevoia sau nestiinta vanzatorului. Sunt unii care pur si simplu nu mai au nevoie de un lucru, nu vor sa il inlocuiasca cu altceva si atunci il dau gratis sau foarte ieftin. Super, cinste lor, dar nu poti obliga pe toti sa faca la fel. Altii nu stiu sau nu ii intereseaza cat costa piesa, o subevalueaza si iar ai noroc de un chilipir.
Exemple personale: am dat un TID la jumatate din pretul practicat pe forum pentru ca nu mai aveam ce sa fac cu el, aveam deja MID. Probabil ca l-as fi dat la pretul normal daca urma sa imi cumpar MID. Am dat moca niste piese pentru ca nu mai aveam nevoie de ele, le inlocuisem deja. Am cateva piese pe care trebuie sa le inlocuiesc cu altele necesare mie. Voi cere pe ele pretul normal pentru ca am nevoie.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu unu am cautat miduri doar pt vectra si am pierdut multe licitatii din cauza la botzi de pe ebay. cele de vectra se vand ieftin. pana in 100 sau pe acolo. cele mai scumpe care le-am vazut sunt de la omega. acelea(nu stiu ce au special) le-am vazut de vanzare si la 150-200 euro. sincer ma numar printre cei care s-au gandit (daca nu au facut-o deja) sa cumpar de la baietii din hunedoara o vectra si sa o dezmembrez. jante de aliaj 250 euro, mid cu maneta 150 euro bara fata si spate 50/50, oglinzi el 50 euro setu geamuri electrice 200 euro setul fata spate si lista de piese continua cu piese motor aer conditionat si eu mai stiu ce. 750 euro doar din ce am enumerat cu pret si zic ca preturile trecute sunt acceptabile. masina ma costa 1500 si ma gandeam ca din ce imi iesea in plus mai luam una din care imi puneam pe a mea ce aveam nevoie si restu le dadeam moca. fiecare cu pasaricile lui de la creier. sau ma bagam la faza cu publicitate si deadeam 100 euro in functie de vanzarile care le aveam pe luna si faceam o afacere. imi deschideam parc auto in curte. ideea e ca nu va convine nu cumparati. eu unu cumpar majoritatea pieselor de la cei care au topic la publicitate si au preturi acceptabile pentru ca nu iau originale gm si iau facute in china corea italia anglia sau unde or fi facute. deci daca vreti o corelare de preturi sh si magazin sa se coreleze cu piesele noname nu cele de origine pentru ca alea sunt exagerate. daca cei de la publicitate ar fi draguti sa publice o lista cu toate reperele pentru vectra de exemplu care are vreo 7000 si preturile aferente pe luna asta in 2009 ca se le folosim pe post de referinta ar fi foarte bine. asa i-am forta pe cei cu sh sa scada pretul. sincer sper sa mai aiba macar un pic de coerenta postu dar m-am chinuit in 2 browsere diferite ca sa il scriu si m-a lasat si tastatura
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR