Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
felicitari lucio! ma bucur ca am putut sa te ajut si ca ti-ai recuperat banii.
Skip ads

  • costinph

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Am 1,9 CDTI Z19DT,din aprilie 2008,masina a fost fabricata in 12-2005,inmatriculata in 01-2006,mi-au scos-o EURO 4.
Daca stiti cum se procedeaza in cazul urmator: am platit taxa inainte de 01 iulie 2008,adk 1 100 euro,aveti idee daca mai recuperez ceva banutzi?
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu prea cred ca o sa recuperezi dar poti trimite un email la rarom la intrebari si sfaturi si poti intreba acolo
  • dany1973

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Lucio te rog spune-mi si mie pasi care i-ai urmat pentru a reusi sa-ti modifice de la euro 3 la euro 4.

Mersi mult !
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
costinph a scris:Salut tuturor,

Am 1,9 CDTI Z19DT,din aprilie 2008,masina a fost fabricata in 12-2005,inmatriculata in 01-2006,mi-au scos-o EURO 4.
Daca stiti cum se procedeaza in cazul urmator: am platit taxa inainte de 01 iulie 2008,adk 1 100 euro,aveti idee daca mai recuperez ceva banutzi?


Poti sa recuperezi diferenta intre taxa care ai platit-o tu si taxa actuala
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai dany dami o totul despre masina informatii pe email lucian_red_blue@yahoo.com sau putem discuta pe messenger daca nu poti sa lasi o adresa de email si iti voi trimite toate actele mai ai brieful de la masina ?
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi problema,am o vectra c din 2004 1.9 cdti 120 cp, si cand am inscris-o acum 2 ani mi-au zis ca este singura masina opel modelu meu cu euro 3.nu am avut ce face,m-am dus si am platit taxa si asta cu alte cuvinte...
  • dande

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu aceeasi problema cu cei de la RAR ,a mea este un opel vectra c din 2004 1.9 ,120 cp, Z19DT si mi-au zis ca este euro3,il rog pe Lucio daca poate sa-mi spuna cum a reusit sa dovedeasca ca este euro 4.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai pt dante eu m-am dus la cei de la RAR si i-am rugat domnle verificati frumos si dati un telefon la bucuresti si verificati dupa seria motor ce norma a iesit masina de pe portile fabricii si peste o ora 2 cam asa primeste in fax o hartie cu toate datele tehnice ale masinii printre care si norma euro 4 bine ca eu m-am dus la respectivul inginer de la RAR si cu niste dovezi adica o copie xerox la un brief la o masina identica si o lista cu masinile euro 4
  • chelyu13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Saluty ,

Te-au fraierit aia ... Nu are cum sa le iasa lor EURO 3 daca modelul de motor Z19DT facut de catre opel are EURO 4 . Eu am exact aceeasi masina , pe langa euro 4 are si filtru de particule Smile

o zi buna


dany1973 a scris:Va salut pe toti!

acu doua zile am fost sa fac rar-ul la masina si m-am intilnit cu surpriza la care drept sa spun nu ma asteptam , Opel Vectra C an 2005 fabricatie motor 1.9 CDTi cu 120 cai , tipul motor z19dt , a iesit cu norma de poluare Euro 3 , ma scuzati daca aceasta chestiune a mai fost discutata pe forum , dar eu nu am gasit-o , si mai mult decit atit sunt nou in club asa ca daca cineva ar ingadui sa ma indrume in aceasta situatie mi-ar fi de un mare folos .

Va multumesc anticipat!

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Hop ca azi am luat si eu cartea de la rar si surpriza EURO3. Mentionez ca tot la Suceava am facut rar-ul. Motor z19dt 120cp din 12.2004 fabricatie. Oare astia sunt chiar nebuni? Maine dimineata sunt calare pe ei. Sper sa o rezolv.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Doamne astia de la RAR nu s normali...
Ce sa mai zic eu de o masina care in brief e Eur3 si D4, motor 1.6 16V cod Z16XE din 2002 care toti spun ca o sa iasa euro 4 la RAR, dar mai ales dupa ce vad aici, incep sa ma indoiesc...
Daca nici CDTi urile nu le iasa euro 4... e grav Smile
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ei, eu zic ca o sa o rezolv maine ca daca nu le dau foc la cusmelie Smile (in cel mai rau caz ma duc sa scot un certificat de conformitate de la reprezentanta opel)
  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Vectra c 1,9cdti 120 cp an2005,in februarie cind amfost cu ea la rar pt identificare,a iesit euro4.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Acuma am ajuns inapoi de la RAR si baietii vor certificat de conformitate prin care sa dovedesc ca masina e euro 4. Aici apare problema : am fost la G&P suceava si mi-au spus ca nu mai pot elibera certificate de conformitate de vrreo 6 luni. Ce as putea sa fac (inafara de a astepta certificatul de conformitate din Franta). Daca dau un telefon la rar bucuresti oare pot sa aflu daca imi da euro4 daca depun contestatatie fara certificat de conformitate? Precizez ca G&P suceava mi-au dat o nota tehnica prin care spun ei ca masina este euro4.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Update: scuze ca mai fac un post dar nu il mai pot modifica pe celalalt.
Am sunat la RAR la Bucuresti si mi-au spus ca dupa seriile de pe abtibildul de la portiera din dreapta fata au gasit dosarul de omologare a masinii din franta si de acolo au dedus ei ca e euro 3. Mi se pare un pic incredibil tinand cont ca am sunat la GM Romania si nici ei nu pot sa spuna sigur daca pot sa imi elibereze un certificat de conformitate tinand cont ca masina e din Franta (de aceea nu imi vine sa cred ca au gasit cei de la rar dosarul de omologare). Pe deasupra codurile de acolo de pe portiera nu imi dau nimic pe net : unul e codul de vospea, altul ceva cu pneurile s.a.m.d. nimic explicit de poluare. Acuma nu imi ramane decat sa astept raspunsul de la GM Romania sau certificatul de conformitate din Franta. Daca aveti cumva alte idei cum pot sa aflu ceva nou va rog nu le tineti numai pentru voi Smile (ca oricum taxa de 2200 euro pentru o masina din 2005 nu le platesc nici impuscat).
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Gogo, naspa situatie imi pare rau Sad ...dar tre sa fie o portita sau poate se micsoreaza taxa de la anul Smile si ai noroc ..oricum daca poti te asteptam duminika la intalnire sa ne povestesti...
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Gasesc eu portita Smile daca nu o gasesc o fac cu buldozerul Smile)
@ ionutxxl: Nush daca o sa pot ajunge duminica asta la intalnire ca am o zi de nastere pe la neamt la care obligat fortat tre sa fiu prezent Sad
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:Gasesc eu portita Smile daca nu o gasesc o fac cu buldozerul Smile)
@ ionutxxl: Nush daca o sa pot ajunge duminica asta la intalnire ca am o zi de nastere pe la neamt la care obligat fortat tre sa fiu prezent Sad

Conform seriei VIN: W0L0ZCF3541109849 masina este euro3, tip motor: Z19DT
Cateva din optiunile masinii:
-ABS+TC+ESP
-Proiectoare ceata
-BC, 7 difuzoare
-CDR2005
-Comenzi pe volan
-Geamuri electrice fata + spate
-Pilot automat / cruise control
s.a.

CristianTM.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ CristianTM dar cum e posibil sa fie euro3 (tinand cont ca z19dt e euro 4)? Intreb de curiozitate ca parca nu imi vine sa cred. Cum ti-ai dat seama? ca eu nu am gasit pe nici un vin decoder sa indice norma de poluare. Asta inseamna ca pe certificatul de conformitate europeana va aparea tot euro 3? (multumesc foarte mult ptr informatii)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR