Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • eugenio

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am o vectra c din 2004 1.9dth e o masina f buna pentru autostrada sau pt drumurile bune intrtinerea e destul de acceptabila depinde cati km faci pe an de schimbat de cand o am din aprilie 2008 i am schimbat doar un senzor care era defect,distributia,filtre si ulei,am facut cu ea pina acu cam 32miikm,am luat o la 62miidin germania
Skip ads

  • DUG 70

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Posesor de Vectra C 2.0 DTI din decembrie 2004. Am adus-o din Germania la 37.000 km, iar in prezent are aproape 97.000. La cca doua luni i-am schimbat amortizoarele spate, lucru care la inceput m-a cam speriat un pic, dar aia a fost tot. Doar consumabile si anul trecut, daca nu ma insel, un cap de bara, dreapta fata, prezenta uzuri. Avand in vedere ca dupa inlocuire trebuia reglat unghiul de fuga le-am schimbat pe amandoua pt. siguranta. Una peste alta sunt foarte multumit de ea, fiabila, intretinere relativ ieftina comparativ cu aceiasi clasa a altor producatori.
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
DUG 70 a scris:Salutare!
Posesor de Vectra C 2.0 DTI din decembrie 2004. Am adus-o din Germania la 37.000 km, iar in prezent are aproape 97.000. La cca doua luni i-am schimbat amortizoarele spate, lucru care la inceput m-a cam speriat un pic, dar aia a fost tot. Doar consumabile si anul trecut, daca nu ma insel, un cap de bara, dreapta fata, prezenta uzuri. Avand in vedere ca dupa inlocuire trebuia reglat unghiul de fuga le-am schimbat pe amandoua pt. siguranta. Una peste alta sunt foarte multumit de ea, fiabila, intretinere relativ ieftina comparativ cu aceiasi clasa a altor producatori.

Extrem de dubioasa faza cu amortizoarele, esti tu sigur k avea Km aia ? ca eu nu cred ca erau reali avand in vedere amortizoarele ....
  • DUG 70

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Mafi0tul
Sigur aceia erau km. Am cumparat-o din prima mana, cu garantie. Explicatia este simpla, amortizoarele au lucrat numai intr-o anumita portiune pe perioada cat masina a rulat in Germania, realizandu-se un anumit prag de uzura. In Romanica noastra cand i-am aratat strada lui soacra-mea de cel putin doua ori pe zi, strada ce la acel moment vazuse ultima oara asfaltul prin 1967, daca nu ma insel si celelalte strazi secundare din Constanta au cedat. Cred ca prima data nervos si apoi fizic Laughing
Serios vorbind, este una din principalele probleme ce apar la masinile sh aduse de pe niste sosele ca-n palma si bagate pe drumurile noastre mioritice.
Skip ads

  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eh, depinde si de felul cum o conduci, eu o am de 2 ani jumate si nu i-am schimbat decat distributia, acum nu stiu pe ce fel de strazi merg unii Smile, ca si in Craiova e plin de gropi, dar se pot evita Very Happy
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Al meu GTS (Y22DTR, 2003) are 180.000 Km la bord, nu stiu daca sunt si reali. E la mine de cand avea 135.000 din 2006, adusa din franta, primul si singurul proprietar inaintea mea a fost o firma de asigurari. Probleme am avut la inceput pana am schimbat EGR si senzor presiune admisia, de atunci numai filtre, ulei, motorina si placute de frana. Viitoarea masina, va fi tot Opel asta daca nu castig altceva la loto Smile
Daca vrei sa faci o comparatie Vectra / Insignia trebuie sa te gandesti ca Insignia a venit pe lume ca sa inlocuiasca Vectra, si nu doar ca nume ci si ca performante.
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mafi0tul a scris:eh, depinde si de felul cum o conduci, eu o am de 2 ani jumate si nu i-am schimbat decat distributia, acum nu stiu pe ce fel de strazi merg unii Smile, ca si in Craiova e plin de gropi, dar se pot evita Very Happy


As fi curios, daca nu te superi, cam cati Kilometrii faci pe an si cat circuli cu masina, adica in fiecare zi sau doar in weekend ?
Eu de exemplu de anul trecut de la sfarsitul lui mai si pana in prezent am 30.000 Km facuti, din care 90% in tara pe drumurile noastre.
Sincer depinde si de masina, a mea am cumparato cand avea doar 42.000 KM reali, deci nu pot spune ca avea Kilometrii si nici nu pot spune ca m-a lasat in drum vreodata, dar tin sa precizez ca deja cand incepi sa schimbi piese la ea, de la noi din tara, se duce dracului toata.
Am schimbat si eu distributia, cu piese cumparate de la un magazin dedicat OPEL, piese care se pun si in reprezentanta si sincer is de cea mai proasta calitate posibila.
De exemplu, de cand am schimbat distributia, a inceput sa imi faca zgomot si asta din cauza curelei sau a intinzatorului, am schimbat bujiile, una dintre ele are perioade scurte cand nu da 100% scantei si sinti pe motor momentul lipsei de scantei.
A cumparat un prieten, cu un GTS o supapa EGR, si dupa cateva zile i sa aprins iar martorul in bord si lista poate continua.
In concluzie, daca iei o masina de dincolo si a fost intretinuta bine si tu nu faci kilometrii multi cu ea, nu o sa ai probleme in urmatorii ani, sa zicem, dar daca circuli cu ea, ai toate sansele sa ai probleme, nu neaparat cu motorul ci cu consumabilele astea, care normal ca se schimba la orice masina, dar cand le schimbi si vezi ca nu fac nici o treaba, ti se cam taie si de masina si de opel si de toate.
Si eu is un om care atunci cand aude un zgomot ciudat, merg sa vad despre ce ii vorba, nu stau sa se agraveze si degeaba.
Sper ca nu am suparat pe nimeni, cu " ti se cam taiesi de opel ", nu asta a fost intentia mea, pur si simplu sunt sincer, ca vorba aia, nici nu am nimic de pierdut, dar nici de castigat.
Numai bine si drumuri cat mai bune !
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy Eh....ai mare dreptate in ceea ce priveste piesele, eu fac cam 20000 Km pe an, dar masina a fost bine intretinuta cand am luat-o si tot bine intretinuta este si acum.....
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am 42.500 km rulati in aproape 1 an si jumatate: facut distributie, kit de ambreiaj si volanta, placute de frane si discuri, brate de directie, schimbat puntea de diode si releul de la alternator, filtre de 2 ori, ulei GM 5W30 super-sintetic extra-long-life. Masina are insa 215.000km, tuning de la Maiandrei si rupe strada oricand am eu chef. Confort 9/10, performante dinamice 8/10 (dupa remapare). Eu am avut ghinionul sa o iau la 164.000 km, fara istoric si fara sa fi beneficiat de vreo reparatie, altele decat cele curente, deci e normal sa fi trebuit sa o bibilesc acum.
Aaa, am pus la colt suficiente alte masinute cu pretentii, intentionat si nu... Embarassed
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vectra C, 131.000km, luata personal din germania (reprezentanta) la 89.000 in 2006.
Schimbat: brate spate (cand se gaseau numai pe original...), bielete de directie, radiator AC (nu sunt convins ca era spart), racitor motorina si placute de frana. In rest, numai ulei, filtre si motorina. Urmeaza bucse bara stabilizatoare fata, care fac destul de rau.
Concluzia? Tot Vectra C mi-as lua.
  • IonuTsD

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 1.9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sunt super multumit de masina, urmeaza sa ii schimb consumabilele si revin atunci cu pareri....
  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Plusuri: - aspect (tine de gust)
- confort
- spatiu interior
- tinuta de drum
- consum scazut (Y20DTH)
Minusuri: - motor zgomotos
- piese de schimb scumpe, uneori foarte scumpe.

Sunt nevoit sa schimb volanta. La primul magazin la care am intrebat m-am speriat de pret. Am inceput sa caut pe net, si am gasit diverse preturi, dar am mai observat ceva ... volanta la vectra e daca nu cea mai scumpa da sigur e in top 3. Kit complet rulment + disc + placa + volanta (toate pe LUK) 3400 roni. La golf 5 acelasi kit ( rulment + disc + placa + volanta ) 1700 ron. Si banuiesc ca acelasi pret e si pentru passat cu aceeasi motorizare. De ce diferenta asta asa mare. Ce s-a intamplat cu ideea: opelul e o masina ieftina de intretinut? Se pare ca e mai ieftina numai la achizitie, pe urma cam nasol... Alta chestie ... am citit aici pe forum ca pivotii nu se pot schimba separat (cum e la astra g, sau la vectra b), numai cu tot cu brat. De curiozitate am intrebat la magazin ... pe original 750-850 ron, aftermarket pe la 550ron bucata. Scump, foarte scump, Si de ce au schimbat sistemul? De ce trebuie sa schimbi bratul cu totul? Alt exemplu, am schimbat fulia vibrochen (se pare ca si asta se duce la un anumit nr de km), pret 900 ron producator febi, sau bratele bumerang pe spate, care pe original costa o carca de bani, noroc ca au inceput sa se gaseasca aftermarket la preturi mai normale, dar problema e ca se duc destul de repede. Problema cu aeroterma, pret de nou 1650 ron Shocked , noroc ca am reusit sa o reconditionez la un atelier de reparatii electrice. Da daca ne referim numai la revizii, ulei + filtre + placute din cand in cand e ok, nu e nimic iesit din comun, dar sa nu care cumva sa cada altceva la masina ca e nasol. Si cum zicea cineva mai sus, piesele sunt si slabe calitativ. Am schimbat in service la reprezentanta in Cluj rulmentii la telescoape. Dupa 26.000 de km s-au dus din nou, piesele s-au schimbat pe garantie, manopera am platit-o din nou ca la manopera e 3 luni garantia. Sa vedem astia cat rezista. Si ca sa nu existe discutii ... masina nu circula numai pe drumuri bune (ma rog, cat de bune sunt in romania), nu intra pe drumuri neasfaltate sau pline de gauri, etc.
Oricum, per total masina imi place mult (inca), daca trecem cu vederea peste preturile mari la piese de schimb sunt chiar incantat de ea (motivele ce le-am enumerat la plusuri). Dar cum masinile au obiceiul destul de nasol sa se strice din cand in cand (uneori chiar mai des) trebuie tinut cont si de aspectul financiar. Si din aceasta cauza, desi nu credeam ca voi zice asta (... chiar visam la o insignia intr-o zi ...) e foarte probabil ca urmatoarea masina sa nu mai fie un opel.
O zi buna.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am masina de 24.000 km, dar rulmentii telescoapelor nu au nimic. Probabil ca mai au destui km si la fostul proprietar. Probabil ca ti se duc asa de repede pentru ca ai luat mai ieftini, dar si mai slabi din punct de vedere calitativ.
  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Eu am masina de 24.000 km, dar rulmentii telescoapelor nu au nimic. Probabil ca mai au destui km si la fostul proprietar. Probabil ca ti se duc asa de repede pentru ca ai luat mai ieftini, dar si mai slabi din punct de vedere calitativ.

Daca o sa citesti cu atentie mai sus o sa vezi ca respectivii rulmenti au fost schimbati in service la reprezentanta in Cluj, la Opel Ecomax. Au fost in jur de 90 ron bucata, o sa verific factura sa vad exact pretul. Dupa 26.000 km au fost schimbati in acelasi service in garantie. Din cate stiu eu reprezentantele vand numai piese de origine (sau cel putin asa sustin). Ce vroiam de fapt sa exemplific era ca desi cumperi piese originale, la pretul adecvat, unele sunt foarte slabe calitativ. Acuma nu vreau sa incep sa arunc cu noroi in vectra, dupa cum am zis mai sus imi place masina foarte mult. Numai ca pretul pieselor si durata lor de viata imi lasa un gust amar. Numai bine.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mea culpa! N-am inteles bine!
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea ca posesor de vectra c de 2 ani ca masinile astea sunt slabute calitativ fata de alte marci Sad ..in 2 ani nu pot sa spun ca am facut mari investitii- am schimbat fulia de la vibrochen care cu greu am gasit cu 800 ron,telescoape spate ,maine schimb bratele semiluna spate,o bieleta directie,si consumabile , bujii, curea accesorii precizez ca are 125000km si o am de la 100000km reali
- preturi scumpe comparativ cu WW - a trecut mitul opel piese ieftine(egr vectra c 1600 ron,ww -300, kit complet suspensie fata ww 1000 ron, vectra 2 brate fata - 1000 ron Sad ,cap planetara ww 300, vectra c 1600 si multe altele
- stabilitate slabuta pe drum si in curbe
-vechea problema la treceri peste denivelari cu acel ,,scartit<,, pe fata ,si probleme cu bratele pe spate la modelele pana in 05
-consum relativ mare la mine y 20 dth (10% urban in conditii lejere in suceava,si cu greu am reusit sa scot 5,7 l pana la mare dus intors nu mai mult de 100 km/h si mai mult de 2200rpm si mers noapte fara ac si aglomeratie
-materiale finisaje interior slabe calitativ(plasticuri usi care se cojesc,volanul se roade usor ...)
-puturoasa (y20 dth) la demaraj comparativ cu alte modele de 101 cp
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu in ce zici tu nu pot sa imi regasesc Vectra mea, de exemplu... esti sigur ca e Opel? Smile
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Eu in ce zici tu nu pot sa imi regasesc Vectra mea, de exemplu... esti sigur ca e Opel? Smile
pai depinde ce stii despre alte marci si preturi la piese, sau ce masini ai mai condus sau avut ..si ce nu regasesti? dar tu ai alt tip de motor daca te referi si la consum
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motorul din semnatura; e drept, l-am resoftat, si acum e sprintenuta masina, dar la calitatea interiorului te inseli: nu il poti compara cu un Rolls, dar nici nu a spus cineva ca ar fi aceeasi clasa. Mai gandeste-te ca aceleasi piese le schimb si la Passat, iar pretul ti-l da dealer-ul, nu producatorul, asa ca mai cauta si la altii si ai sa vezi si preturi decente. Exemplu simplu: proiector ceata Vectra C: 430 RON la Augsburg, 200 RON la dezmembrari, 129 RON la magazinul din colt (!). Concluzia? Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, si io sunt ghinionist incat am cumparat o Vectra fara probleme. Very Happy De la 69.000 la 93.000 km nu am schimbat nimic in afara de ulei si filtre. Acu' insa trebuie sa schimb doi senzori (ulei si antigel) + un termostat blocat pe deschis. Nu mi se par niste probleme grave sau costisitoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR