Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@jgyprime Si cand te gandesti ca exista multi fraieri pe lumea asta care pun botul la asemenea anunturi...
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
evelyn a scris:Smile)))))))))))))))))))))))
ce meseriasi sunt unii dintre voi, masina este prezentata pentru toata lumea , cunoscatori sau nu, dupa unii dintre voi nici nu ar mai fi trebuit sa i scriu dotarile , pozele ar fi fost suficiente, unic proprietar in Ro , toata lumea scrie asa, si daca nu are poze la motor de ce crezi ca are probleme? o sa incerc sa pun si poze de la motor aici pt carcotosi, o bara ( doar bara ) noua costa 2000 de lei. dotarile sunt prezentate exact la fel cum au fost prezentate de la cel care am luat masina, nu incerc sa pacalesc pe nimeni, dar asa este romanul .
astept in continuare parerile vostre luminate
Ce ai tu pe masina sunt dotari ...standard.....nu te mai .....agita!!!!!
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Tase Very Happy unde sunt 10 airbaguri pe Vectra C ? Smile))))

6 cai frumosi e toate : 2 (volan + bord pasager) - 2 (scaune laterale fata) -2 cortina stanga dreapta altele care is, si unde?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pai sa vad...2 in bord ,2 in scaune,2 in stilpii din fata (stinga si dreapta parbrizului) 2in stilpii centrali(intre usi) si 2 in spate (stinga dreapta lunetei.......si la un impact lateral nu se deschid toate airbagurile de pe o parte! Se declanseaza in functie de zona de impact...asta stiu eu daca tu stii altceva ...asa o fi nu te contrazic!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da tase, dar tot nu se aduna 12...
Cei enumerati de tine sunt 10...
Si astia 10 sunt in geleral la masinile mult mai dotate...
Majoritatea au 6 airbag-uri...
Adica alea zise de sebi...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
100% la impact lateral se deschid toate de pe o parte adica cel din scaun si cel cortina. Practic el e compus din 2 airbaguri fata+ spate dar se deschide simultan nu separat.
Cele cortina, stalpu spate -mijloc-fata e un singur airbag, care la impact lateral se deschide pe geamu lateral spate si geamu lateral fata, nu se poate deschide doar pe fata sau doar pe spate,( se deshide tot pe partea stanga sau tot pe partea dreapta), pe unele masini e inscriptionat pe fiecare stalp si pe unele doar cel din mijloc da airbagul cortina e acolo la toate.

http://www.youtube.com/watch?v=rF7orYQ87a4
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu si mai sus citeva postari am spus ca am 10....si am inscriptionat pe fiecare stilp...deci 10!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
discutia a inceput zic eu de la cele "12" airbag-uri de pe masina "full electric" a colegului...
inca nu s-a sinchisit sa ni le enumere...
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Acuma na, fiecare incearca prin diverse metode sa vanda....Parerea mea e si ca e cam scumpa, de fapt de pret putem discuta. Oricum o sa vada si proprietarul asta din nr mic al celor interesati.
  • Dragosh12

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Se potriveste interiorul de hatchback pe berlina?
Am gasit un interior de piele ca nou si nu stiu ce sa fac Sad
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
tase a scris:Eu si mai sus citeva postari am spus ca am 10....si am inscriptionat pe fiecare stilp...deci 10!


Orice ai face nu dau 10 Smile)))
Normal cele cortina se considere 2, cate 1 pe fiecare parte.

1 sofer + 1 pasager + 1 scaun sofer+1 scaun pasager+ 1cortina partea stanga+1 cortina partea dreapta = 6

Daca cele cortina le puneam cate 2 pe parte atunci dau MAXIM 8, fiecare cum vrea sa le numere Smile) - daca ar fi independente atunci ar fi 8, dar deoarece cand se deschide, se deschide tot si la reinlocuire trebuie schimbat tot, eu consider ca e doar 1 de accea si denumirea de cortina ( acopera toata partea fata-spate)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tase are dreptate
sunt vectre mai dotate care au si in stalpii fata - spate cate 1 airbag, deci 4 in plus fata de cei mentionati de tine...

Dragosh12 a scris:Se potriveste interiorul de hatchback pe berlina?
Am gasit un interior de piele ca nou si nu stiu ce sa fac Sad

teoretic fetele de usi fata si scaunele fata se potrivesc la orice vectra c sau signum.
teoretic fetele de usi spate sunt identice la berlina si hatch.

bancheta spate...
am o oarecare impresie ca sezutul se potriveste ca atare
spatarul cred ca se potriveste si el dar e posibil sa difere putin sistemul de prindere...
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime daca tu imi areti vectra cu 10 airbaguri iti dau cheila si talonu de la masina Smile)) filmuletul ce l-am postat eu cu Crash testu iti arata toate airbagurile care le are o vectra Smile))

Ce ziceam mai sus este doar inscriptionat pe stalp - stalpi airbag ( acela e airbagu cortina)

Aveti grija cand ziceti ca o Vectra C are mai mult de 6 airbaguri ca ajungeti ca si colegu cu full electric Smile))
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@Dragosh12
Pernele laterale spate nu se potrivesc si nici bancheta spate nu are aceeasi prindere pe caroserie ca la berlina. Trebuie desfacuta tapiteria ambelor banchete si mutata cea de piele pe scheletul tau de berlina. Nu e greu, doar ceva de munca pana iti dai seama cum se desface. Pentru detalii ma poti suna. Numai bine.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:jgyprime daca tu imi areti vectra cu 10 airbaguri iti dau cheila si talonu de la masina Smile)) filmuletul ce l-am postat eu cu Crash testu iti arata toate airbagurile care le are o vectra Smile))

Ce ziceam mai sus este doar inscriptionat pe stalp - stalpi airbag ( acela e airbagu cortina)

Aveti grija cand ziceti ca o Vectra C are mai mult de 6 airbaguri ca ajungeti ca si colegu cu full electric Smile))
am decodat mai demult serii de sasiu de vectra c care apareau cu 10 airbag-uri. Alea 6 de zici + alea 4 de zic eu si tase...
Plus ca am vazut cu ochii mei vectra c caravan ce e drept cu 6 capacele pe care scria airbag... deci daca le adaugam si pe cele din volan, bord si scaune ies fix 10.

La euroncap nu ajung masinile varf de gama ci cele aproape chele... deci acolo in test e cam dotarea standard...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da asta iti explicam ca CAPACELELE alea indica airbagurile cortina si sunt modele la care au pus pe fiecare stalp si sunt la care au pus doar pe mijloc da airbagurile sunt la fel. Eu am doar pe mijolc inscriptionat airbag da ele sunt acolo si fata si spate le-am vazut cu ochii mei.
Arata-mi alt/e airbaguri inafara de cele mentionate de mine si iti dau ce vrei( sofer-pasager-scaune laterale- cortina)

Si ma rog alea din stalpu fata si din stalpu spate unde se deschid si ce eficienta au ?

Ca e caravan, ca e berelina, ca e hatch in acelasi loc sunt pozitionate airbagurile care sunt 6 la numar.
Vectra c vine dotata standard cu toate cele 6 aibaguri care e si pe cea mai ieftina masina si pe cea mai scumpa ca e 1.6 ca e OPC .

Cu asta am spus tot : http://www.informatiiauto.r...ndard-mid151.html

Acuma mai radeti de colegul "full electric" ca sa pot sa rad si eu de cei care sustin 10 airbaguri Smile)))

Nu stiu ce VIN-uri ai decodat u da sigur nu erau vectre cele cu 10 airbaguri Twisted Evil
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic, dar am vazut cu ochii mei 10 airbag-uri pe decodare vin...
Ca in realitate or fi fost 4 nu am de unde sti...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da acuma ca ti-am dat dotarile standard te-am comvins sau vrei sa mai sap Smile)
Din comoditate nu au mai scris pe fiecare stalp in parte airbag -airbag-airbag daca dotarile standard includ toate airbagurile.

Logic airbaburile din stalp daca ar fi asa cum ati zis voi fata+ spate mai mult rau ar face decat bine, de ex: spate in caz de accident, pretensionarea te trage in bancheta si airbagu ti-ar da una in ceafa,ureche de te-ai trezii a 2 zi Smile))/
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La mine de exemplu la stalpi e un capacel mic.
La break-ul ala erau niste capace mai mari, cam cat cele de pe mijloc..
Nu am nici un interes sa zic ca sunt 10 airbag-uri cand de fapt sunt 6.
Zic doar ce am decodat si ce am vazut pe o masina...
  • evelyn

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
ma uit la ce a ti scris voi si ma amuz, este cam scumpa? vreau sa vad si eu una mai ieftina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR