Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca`i asa ieftina si buna si super masina, dupa cum o prezinti, cum de nu ai vandut`o pana acum Smile? Daca era super mega giga oferta, trebuia sa se bata oamenii pe ea, nu sa o tii de 2 saptamani la vanzare. Dar na, ce stim noi.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
evelyn a scris:ma uit la ce a ti scris voi si ma amuz, este cam scumpa? vreau sa vad si eu una mai ieftina
la ce dotari nu are e cam scumpa...
pretul cinstit al masinii este undeva pe la 4000 de euro.
eu zic sa te mai uiti in stanga si in dreapta si o sa ai surprize...
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut ! Doresc sa imi achizitoenez o Vectra C pe benzina ( 1.8 ) an cel putin 2007.
Cam care sunt bubele acestei masini ?

Si cam la ce bani gasesc una OK
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca iti iei 1.8 sa nu iei cu turbina ...ca vei avea un consum de 14-15 in oras.
Skip ads

  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu exista 1.8 cu turbina (este doar z18xer), exista 2.0 cu turbina (z20net) Smile La 2.0T am intr-adevar consum de 13-14 in Bucuresti, dar nu iti imagina ca la 1.8 vei avea cine stie ce economie. Din cate am citit de la colegii de pe forum, scoti undeva in jur de 12-13. Neglijabil, din punctul meu de vedere, daca punem in balanta avantajele motorului turbo. Dar asta e parerea mea, eu mi-am asumat acest consum cand am luat masina.

Despre 1.8 am auzit lucruri bune, e un motor fiabil, nu prea are probleme. Pretul variaza in functie de dotari, de starea masinii... dar mai mult de 5500 EUR eu nu as da.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi,

Nu ma sperie consumul la 1.8 ,ca mai am acelasi motor pe o Zafira A. Practic 18XER e un upgrade al lui Z18XE. E acelasi bloc motor, acelasi pistoane, aceeasi cursa, etc.
Masina oricum o sa o trec pe GPL, ca si pe Zafira.
Vectra 2.0 Turbo...rare, foarte rare -dar zau daca as ezita cu achizitia, daca as gasi un astfel de model bine intretinut.


Vectra va fi folosita mai mult inafara, si poate in week-end -pe cand Zafira va fi carausul.

Ma intereseaza ea ca masina (Vectra) cum e la intretinere. Am inteles ca nu s-ar impaca amortizaroarele fata asa bine cu gropile patriei.
Pe partea de electrica cum sta?

Cat despre pret, nici eu n-as da mai mult de 5500 si an, nu mai devreme de 2007-totusi sunt 9 ani, preferabil 2008.
Achizitonata din RO in timpul boom-ului economic, nu adusa din afara.
Deja 2009 cam sare la pret, si mi se pare ca odata cu criza au inceput sa scada si la calitate.

Ce nu imi place la Vectra:
Design-ul mi se pare un pic invechit. Mai ales liniile laterale spate, chiar si spatele
Aici pot spune ca Astra H sedan e mult mai "fresh" in privinta asta.


Pretul:
Decat sa dau 6000 de Euro pe o Vectra din 2008, prefer sa dau 7000 de Euro pe Honda Acord din 2007 care deja e din alta clasa.
O sa spuneti ca e scumpa la piese. M-am uitat la pretul la piesele OEM la Honda si consumabilele multe sunt la acelasi pret ca la Zafira A, poate chiar mai ieftine.
Nu stiu de ce sunt asa subapreciate japonezele la noi.

Combinatia care m-ar incanta cel mai mult e o Astra H Sedan 1.8.
Dar sunt rare precum apa in desert.

Asa sora-mea are o Astra H sedan 1.7 CDTI.Astea sunt mai comune.
Nu a bagat nimic inafara de consumabila, dar ...dar Smile
Prostul obicei la semafor sa tina piciorul pe ambreiaj la jumatatea cursei,cu cutia pe nul - la 135K km volanta deja isi cam cere tributul.
E un zgomot destul de sesizabil cand face asta pentru cine are urechi.
Cand apasa abreiajul la podea, sau il ridica de tot -nu se mai aude.

S-ar putea in maxim 15k km sa scoata din buzunar vreo 1500 de lei.
Oricum pe modelul asta de motor cred ca e cel mai ieftin kit volanta+amreiaj =>1200 lei nou.
http://www.autoa.ro/produs/...anta-opel-astra-h

Daca asta ar fi singura problema mai grava la un Astra H CDTI de 1.7, m-ar incata si aceasta masina.

Sunt curios ce mai pica pana in 200K km, si as vrea niste pareri de la cei care detin aceste modele de motoare 1.7 CDTI (Z17DTH,Z17DTj,Z17DTR,A17DTR)
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Pai daca ai acelasi motor pe zafira un z18xer stii ce bube are sau daca nu ai aflat iti zic eu garnitura capac culbutori, valvele vietii control presiune culbutori sau cam asa se numeau, garnitura corp filtru ulei si garnitura racitor ulei si cam atat nimic grav si consum daca o folosesti afara 6.5
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Da, e vorba de "electrovalva reglaj distributie variabila", una din problemele Z18XER cica.

Asa se manifesta. Ai impresia ca ai probleme cu tachetii, cand colo...

http://www.youtube.com/watch?v=qGsSQDnuLKE vedeti la minutul 0:15

Nu costa o avere, e pana in 300 de lei noua facuta de GM:

http://www.serviceopel.ro/p...-regulatoare_99/3

Poti merge cu masina si cu fisa scoasa de la aceea valva, nu e ceva grav.

De aia imi plac mie masinile pe benzina: Daca pica ceva, nu trebuie sa te imprumuti la banca sa repari Very Happy

In schimb ma interesa la Vectra C, de ex ce probleme sunt pe amortizoare,bucsaraie, pe partea electrica, compresor AC, coliere, trasee furtune trase aiurea si care cedeaza in timp...Chestii din astea.
Motorul nu o sa imi dea batai de cap.

Pe Z18XER exista EGR ? Stiu ca pe Z18XE ne-au facut un bine si l-au scos.
Prima chestie cand cumpar masina -undeva pana de Craciun sper, o sa curat clapeta de acceleratie, EGR-ul -sper sa nu aiba :d, vazut daca arunca ulei pe la garnitura de capac culbutori, vazut in ce stare e bobina de inductie, bujiile, etc.

Oricum de cum iei masina, tre sa bagi lejer vreo 2000 de lei in consumabile -din alea de bun simt (am pus la socoteala si distributia)
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am 65000 cu masina mea, mare parte in oras.
Am fost nesimtit cu ea in toti acesti km (am neglijat-o foarte mult, am luat gropi, etc), si asta iarna am bagat in ea 1500 de lei in bucsaraie...
Bielete, capete de bara, brat inferior dreapta, bucsi bara torsiune si inca vreo cateva chestii.
La o masina de 1.5 tone goala si la care din 2010 de cand e la mine nu s-au schimbat decat cateva elemente de bucsaraie, eu zic ca nu e asa de sensibila...
Cumperi o masina putin mai ieftina, schimbi toata bucsaraia cap-coada si amortizoarele si garantat nu umbli la ea zeci de mii de km...
Nu mai vorbim aici de dacia 1300 unde intre 2 itp-uri trebuia sa schimbi toata bucsaraia...
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
A mea are 120 000 si momentan nu am avut probleme cu amortizoare nici bucsaraie dar merg cu ea in spania si nu se compara drumurile de aici cu cele din romania asa ca despre asta nu ti pot spune nimic, compresorul ac la fel baga rece cat cuprinde nu da semne inca de oboseala si furtune si toate alea nimic problematic. Deci ce sa zic sunt foarte multumit de ea am schimbat doar un rulment fata pana acum , alternatorul scoate un zornait dar nu se aude prea tare si valvele alea cam trancane la rece uneori atat
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urma m-am hotarat asupra masinii:

Vectra C sau Astra H sedan, motor Z18XER. An minim 2007, preferabil 2008.
Am de gand pana in 2018 sa o schimb (10 ani)

Atat ca astea pe benzina cu motor de 1.8 benzina si peste, sunt rare rau.
Abia gasesti cateva pe olx.ro, autovit sau ebursa.ro

In schimb Diesel-uri, fara numar !
Mai stiti si alte site-uri de gen?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu gasesti pentru ca romanul e chitit pe diesel...
Si fiind o masina grea (vectra c) la benzina scoti consum maricel comparat cu diesel.

De exemplu mie mi-a luat vara asta cam 8 litri la mers energic (nu imi place sa merg in reluare).
Daca era benzina cred ca sarea lejer de 11-12...
Comsum extraurban, galati - mangalia, plecat mai de noaptea, drim liber, viteza medie aproximativ 105km/h, consum mediu (bc si plin la destinatir) 5,7 ...
Romanul se uita si la consum, dar nu vede problemele diesel-ului...

Oricum, urmatoarea mea masina va fi benzina pentru ca merg preponderent in oras.
Daca e sa pastrez vectra, masina a 2-a va fi garantat o masina de gabaritul corsei cu motor mic pe benzina...
Skip ads

  • maryan_nar

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
De ce nu cauti sa ti aduci una de afara benzinara nu sunt asa fugarite si nici cu suspensia obosita.Nu stiu cat te ar duce taxa
http://www.milanuncios.com/...tra-169772466.htm http://www.milanuncios.com/...tra-165359024.htm http://www.milanuncios.com/...tra-173522465.htm http://www.segundamano.es/b...&st=a&c=4 http://www.segundamano.es/z...&st=a&c=4 Mi am clatit ochii pe aici prin spania si sa stii ca sunt de asemenea rare ,iti pun niste link uri ca sa ti faci o idee . Oricum succes in ati gasi masina care ti place si sa ai parte de cauciucuri ca bogatu de trabucuri
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Caut sa cumpar un Vectra C Z18XE si ma uitam la astea doua: http://olx.ro/oferta/opel-v...8.html#4c42e5b07f si http://olx.ro/oferta/opel-v...S.html#e3c4c8ad75 . Cum vi se par? La a doua am obs ca nu are CC asa cum zice in anunt si parca bara fata nu vine bine sub farul din stanga sau mi se pare mie?
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Arata putin mai bine cea de Dolj, insa nu cred ca are nicuna ESP, ca nu vad butonul de ESP in bord. Eu am aceeasi masina din anul 2003 si am buton ESP in bord. ESR nu exista la aceste masini. In fine astea sunt chestii la care poti trage in jos de pret. Important e sa fie masina buna. Nu am vazut nicio poza din fata cu cea de Dolj.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ESP-ul decuplabil era o extraoptiune, din cate stiu, si se punea de obicei pe GTS-uri. Eu am ESP pe a mea din 2007 si nu am buton in bord.
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru opinii, cea de Dolj mi s-a parut si mie cat de cat ok. Cu "ESR" ma gandesc eu ca poate a vrut sa scrie ASR, din cate stiu ASR-ul este una din componentele ESP-ului, bineinteles daca intr-adevar il are pe cel din urma. Poate fi o problema ca masina este in tara din 2007 (un singur proprietar), adica faptul ca a circulat ceva ani pe "minunatele" noastre drumuri? Si nu in ultimul rand cum imi pot da seama daca are probleme cu CIM, se poate cu OpCom sau este nevoie de TECH2 ?
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sa te uiti la arcuri, au tendinta sa se rupa la Vectra C cele din fata (cea de DJ mi se pare un pic cam lasata de bot). De mentionat la aia din OT ca este ceva dubios - pozele sunt facute in acelasi moment conform timestamp, are benzina cam 1/8 din rezervor, dar range in BC este 0. Nu imi dau seama de ce.

CIM-ul nu prea il vezi inainte sa se strice. Daca e deja stricat, ai erori pe el, nu-ti merge bine semnalizarea, claxonul... Oricum, unul nou e in jur de 850-900 lei.
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Buna observatia cu range-ul, o chestie ciudata, vad ca au mai patit unii https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=62522 https://www.clubopel.com/vie...opic.php?t=90086. Dar de consumul la relanti ce zici, pare ok 1.5 l/h cu motorul rece si clima pe auto?
Sper sa ajung in weekend sa le vad, motorul din cate stiu, daca e in mintile lui trebuie sa fie destul de silentios, daca suna aiurea...pas.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E ok consumul. Mai scade pana pe la 1.2. In mod normal fara clima trebuie sa aiba 0.8-0.9. Sa fii antent sa mearga bine masina, fa o tura cu ea. Nu te speria neaparat de mecanica. Sa aiba tabla buna sa nu fie lovita, airbaguri, te uiti la telescoape, arcuri etc, sunt chestii pe care le mai poti rezolva in timp. Sa nu fie cazute definitiv...sa fie nevoie sa le schimbi pe toate odata. Acum la banii aia nu o sa gasesti ceva nou fara niciun defect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR