Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@ ciprinel: semantic ai dreptate, dar 100 fata de 120 e lipsa de putere, nu putere... Smile
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cam mult Esti OFF TOPIC
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nelu81: Pana la prima revizie (10.000 - 15.000 km) nu o sa mearga in parametrii maximi. Dupa cum s-a mai scris este bine sa nu o turezi peste 3.500 ture si tot indicat ar fi sa schimbi cat mai des treptele de viteza.
Vectra mea are acelasi motor (1,8 16v) si am cu ea aproape 40.000 km.
Eu am simtit ca incepe sa mearga mai bine (putere, scadere a consumului) dupa 15.000 km.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@cristina ionita : ce Vectra ai? Tii secret? Smile Sau vrei sa vii cu ea Joi la intalnire la Poli?
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:@cristina ionita : ce Vectra ai? Tii secret? Smile Sau vrei sa vii cu ea Joi la intalnire la Poli?

Vezi ca si-a prezentat masina ...acolo unde trebuie..
  • Kara67

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am Vectra C 1,9 CDTI 150CP, luata de noua de la o reprezentanta din Romania, in ianuarie 2006. In acest moment masina are 58.000 Km din care aproape 1/2 facuti prin strainatate.
In garantie am avut urmatoarele probleme
1. Volanta schimbata la nici un an
2. CD 30 MP3- schimbat (avea caderi de receptie semnal chiar si in Bucuresti)
3. schimbat computerul (greseala a celor de la Service in identificarea reala a problemei)
Dupa garantie
La nici o saptamana am schimbat amortizor stanga fata, pt ca a cazut senzorul de la IDS plus.Amortizorul nu avea nimic dar senzorul nu vine decat atasat cu amortizor. De fapt asta a fost adevarata problema si nu ar fi trebuit schimbat computerul in timpul garantiei. Cost = 650 RON (dupa negocieri, deoarece acesta a fost pretul comunicat, cand am dat acceptul pt reparatie. Cand m-am dus sa ridic masina mi-au cerut 1400 RON, fiindca au gresit ei pretul; in final au acceptat ca a fost greseala lor si mi-au facturat doar cat mi-au cerut initial)
Schimbat Alternator 1800 RON( dupa ce initial mi-au cerut 4000 RON)
Schimbat alternatorul 2 dupa o saptamana de la montare fiindca si acesta a decedat- asta a fost gratis ca mi-au dat 2 ani garantie.
Mentionez ca toate reparatiile au fost facute la Service-ul reprezentantei care mi-a vandut masina.
SI CHIAR DACA AM AVUT TOATE PROBLEMELE MENTIONATE MAI SUS, MASINA IMI PLACE. Este confortabila. Am mers si prin tara si prin strainatate cu ea si sincer nu am ce sa-i reprosez. E stabila in curbe, se lipeste de sosea, e suficient de puternica sa nu ai emotii in depasiri.
Cand a aparut Insignia, m-am dus sa fac drive-test cu gandul sa-mi schimb Vectra. Am renuntat momentan deoarece, chiar daca arata mai bine mai ales la interior, este mult mai scumpa la aceleasi dotari pe care le am pe Vectra si este muuult mai zgomotoasa. Astept sa o vad pe cea cu 190 CP si 4x4.
Pana atunci pastrez VECTRA.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca tu ai luat masina de noua si ai avut atatea probleme la ea....este inacceptabil...masina cumparata la 0 km ..dar merg pe principiul :..cum o nimeresti...cum iti e norocul...
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Volanta... depinde de cum chinui masina, CD30, nu esti singurul care a avut probleme cu el!
Ce alternator voiau sa iti monteze? De avion? Smile

Ca pura curiozitate, pentru ca vad ca ai dat de agiamii: de unde ai luat masina?
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La cate probleme a avut colegul Kara67 eu cred ca i-as fi dat foc Evil or Very Mad mai ales ca masina era noua ...dar ce sa zic am un vecin are o astra g 1,7 pe motorina luata de noua are 13000 km facuti cu ea si i-a cazut caseta de directie,contactul,egr, in km astia nu stiu ce sa zic masinile luate din reprezentanta de la noi functioneaza mitul ,,sunt facute pentru europa de est undeva pe la turci sau pe vapor,, Oare? sincer la putine marci am auzit atatea probleme la km astia ...dar cu toate ca sunt fan opel constat ca cu cat masinile sunt mai noi cu atat se ivesc si mai multe probleme..cand aveam astra f eram cel mai hapy un capat de bara in 5 ani si 70000km Very Happy
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu inca nu am avut probleme cu masina si sper sa nici nu am deci inca o consider best ever car,un an de zile doar ulei si filtre schimbate.
  • Kara67

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa mai fac niste precizari.
Masina a fost facuta pe comanda si este echipare Cosmo cu elemente de Sport si a fost printre primele cu facelift din tara.

Pentru toti care ma compatimesc- eu sunt un fericit cu doar atatea probleme.
Am un amic, cetatean austriac, si-a cumparat de la el din tara un Volvo XC90 la 0 Km si a dat peste 55000 de euro. Service-ul facut numai in Austria.
A schimbat in garantie un set de injectoare si pompa de injectie+ cutia de viteze automata
Dupa garantie a schimbat nu stiu cati senzori 2 injectoare + cutia de viteze. Masina n-are 90.000 Km.
Un alt amic, italian, cu un BMW M6, la nici 3000 de km i-au schimbat motorul in garantie cu totul fiindca a avut un defect de fabricatie (chiuloasa sau blocul avea o fisura din turnare)
Deci poate fi si mai rau.


Ultima modificare facuta de Kara67 la Mie 09 Sep, 2009 10:54 pm, modificat de 2 ori in total
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
hot a scris:Eu inca nu am avut probleme cu masina si sper sa nici nu am deci inca o consider best ever car,un an de zile doar ulei si filtre schimbate.

Pai un an fara probleme HOT Very Happy dar tre sa precizezi cati km ai facut cu ea Shocked din ce stiu eu foarte putini asa ca nu poti sa zici ca e cea mai best alegere vectra C ..vom vorbi poate si peste 20000-30000 km rulati pe drumurile noastre(brate,bucse,cim,volanta si altele stii tu mai bine )
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va zic eu: 220.000km pe ceas, de la 164.000km e in Romania. E buna, n-ai ce sa ii reprosezi. Revizii... normale pentru varsta ei (4 ani), cum am mentionat in post-urile anterioare. Confort ok, looks ok, consum ok, pret intretinere cvasi-ok.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am masina de un an si jumatate, absolut nici o problema nici macar un bec nu s-a ars 28.000 km 80% in oras, poate ca benzinarele nu sunt asa pacatoase. Asa multe probleme ca si colegu nu am avut la nici o masina SH, si am avut cateva majoritatea cu peste 150 mii de km.
Acu vreo 3 ani am adus din Germania un Vectra C DTI, cu 100 mii km, am facut cu ea 30.000 si am vandut-o, la aia nici macar uleiu nu lam schimbat ( a fost facuta revizia inainte de a cumpara-o )
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Conteaza mult si unde ruleaza masina...normal ca la 30.000km de romania nu prea ar avea ce sa cada(in cazurile fericite ma refer)sa vb dupa 100.000 si se schimba datele probleme-i..
Piesele sunt facute pt a fi schimbate..nu pot tine o viata...ei cum mai traiesc?
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ionutxxl a scris:
hot a scris:Eu inca nu am avut probleme cu masina si sper sa nici nu am deci inca o consider best ever car,un an de zile doar ulei si filtre schimbate.

Pai un an fara probleme HOT Very Happy dar tre sa precizezi cati km ai facut cu ea Shocked din ce stiu eu foarte putini asa ca nu poti sa zici ca e cea mai best alegere vectra C ..vom vorbi poate si peste 20000-30000 km rulati pe drumurile noastre(brate,bucse,cim,volanta si altele stii tu mai bine )

Eu fac aproximativ 10.000 km pe an ca mai am o masina dar conteaza foarte mult si cine merge cu masina si in ce fel(ca sa nu mai zic de drumurile pe care este folosita).
Mai vorbim peste un an de zile Ionutzxxl Laughing
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ce e cu volanta asta la Opeluri , parca e facuta din plastelina de cade la toate , sper ca ma va ocoli problema , vad ca s-a intimplat mai mult la CDTI- uri
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
kzz a scris:Ce e cu volanta asta la Opeluri , parca e facuta din plastelina de cade la toate , sper ca ma va ocoli problema , vad ca s-a intimplat mai mult la CDTI- uri

Din cauza masei duble a acesteia pica asa usor.Tu nu ai problema la motorizarea ta.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Smecherie mare volanta asta pentru ca nici nu simti ca esti intr-un diesel. Pe de alta parte daca incepe sa-mi mai tacane asa o las pana crapa Laughing
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La diesel ai foarte mult cuplu, de obicei cu 30% mai mult. Intr-un fel e normal sa se uzeze mai repede.

tonytm: crede-ma, ca atunci cand iti va pica volanta & ambreiajul, nu o sa stii de unde sa le schimbi mai repede! Iti da asa niste vibratii in neutru, ca iti vine sa fugi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR