Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • andrey_b87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu o nelamurire cu senzorii de parcare am o vectra c 2006 Z19DTH si nu stiu ce se intampla ca nu ma atentioneaza cand ma apropii de un obstacol. am masina de o saptamana si inca nu ii stiu toate chichitele. ma poate ajuta cineva? senzori de parcare fata/spate
Skip ads

  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Vezi in primul rand daca este legat sistemul la alimentare ,dupa care verifica siguranta ,vezi daca este buna dupa care verifici fiecare senzor cu o cutie de carton pusa in dreptul fiecarui senzor.Senzori din fata are alimentarea continua la punerea contactului ,iar cei din spate are alimentarea pe mersul inapoi. Wink
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Intreb si eu ( chiar nu stiu) exista senzori de parcare montati de fabrica si pe fata la Vectra C? Daca nu, inseamna ca sunt aftermarket si modulul central al senzorilor e montat undeva aproape de o lampa spate ( cred ca stanga) . In plus, e posibil ca pentru cei de pe fata sa ai un buton de activare. Daca gasesti acel modul central al senzorilor verifici in parte fiecare senzor si sistemul de atentionare ( buzzer sau display) .

Daca sunt originali, sistemul are parca doar buzzer si-l verifici initial pe-ala.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@Lorin, da vectra C a avut din fabrica senzori de parcare. Nu are niciun buzzer, te avertizeaza sonor in difuzorul din usa cu care te apropii de obstacol...gen dreapta spate.
@andrey sunt de fabrica sau aftermarket senzorii?

Adi G.
Skip ads

  • fritzcon

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu la un astra g cu parktronic de fabrica.dau cu spatele se aprind lampile de masalier si uite asa am proptit-o putin in gard Shocked .am gasit modulul dar la cat ma pricep eu.imi poti spune daca ai gasit siguranta la sistemul tau?
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Un senzor defect.Pentru ca sistemul trebuie sa fie functional toti senzorii trebuie sa functioneze.Pt senzorii din fata se foloseste buzzer-ul din cim,pt senzorii din spate se foloseste buzzerul din plafon.
@cyberbob te rog sa te mia informezi despre PAS la vectra c.
  • fritzcon

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la mine a fost difuzorul din plafon cred ca este.am pus altul dar nu am mai dat jos plafonul sa-l inlocuiesc l-am scos din mufa si l-am legat pe cel nou in portbagaj.
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
va salut
as avea si eu o intrebare legata de acest subiect
am o vectra c cu sensori de parcare din fabrica fata spate inclusiv buton pt senzori
problema mea este ca nu ma atentioneaza nici cei din fata nici cei din spate
la introducerea in marsarier mi se aprinde un martor in bord se aude un sunet in bord se aprinde ledul de pe butonu pt senzori dar la apropierea de un obstacol nu ma avertizeaza
mentionez ca senzori sunt alimentati si functioneza toti in fata iar pe spate nu functioneza 2 senzori
Skip ads

  • fritzcon

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
schimba-i pe cei defecti si o sa mearga.adica o sa te avertizeze
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca din cauza celor 2 senzori defecti de pe spate nu ma avertizeaza nici cei din fata care sunt toti functionali?
  • fanut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salut.un sfat care imi da si mie legat de subiect am senzori din fabrica in mansalier se aude un beep skurt iar la apropriere de un obstakol fake la fel nu ar trebui sa se auda beepu mai lung mentionez in bord numi arata niciun martor sau beculet masina e un vectra b din 2001 am loato de o saptamana si inka nu kunosk toate khitibusurile multumesk!
  • fritzcon

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
marian jonny a scris:sa inteleg ca din cauza celor 2 senzori defecti de pe spate nu ma avertizeaza nici cei din fata care sunt toti functionali?

din ce stiu eu asa este.nu merge unul nu merge tot sistemul
Skip ads

  • fritzcon

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca se aude beepul lung inseamna ca te-ai lovit de ceva.la mine care sunt originali ca ai tai cand cuplez marsalierul se aude un bip iar apoi cand ma apropii de ceva bipaie din ce in ce mai des pina devine un sunet continuu la 20cm.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@fanut- Daca obstacolul e "fake" de ce trebuie sa-ti si "sune" sistemul?
(N-am reusit sa ma abtin...scuze!)
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Adevarat. Daca un senzor este defect, nu merge tot sitemul. Am avut o problema similara din cauza unui alt sofer neatent care mi-a lovit bara spate si mi-a stricat un senzor. Din cauza lui nu mai mergea tot sistemul. Dupa ce am schimbat ce era nevoie la caroserie plus senzorul, sistemul merge ca nou. 100% dupa ce vei repara cei doi senzori iti va merge sistemul. Succes
  • fanut

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2014

  • Mesaj Privat
mersi colegii .asaie @fritzcon dupa ke ma protapesk in gard tot beep skurt se aude niciun vorba de beep lung .(intreb si eu) ar trebui sa se aprinda vrun martor in bord..posibil sa fie senzori arsi cum spuneti si voi unde mai exakt sunt situati in spoilar masina de la cel care am loato mi zis ca am si senzori ploaie+lumini dar nu am posibil sa nu am nici de parcare imi cer scz. dar nu cunosc prea bine
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Adevarat. Daca un senzor este defect, nu merge tot sitemul. Am avut o problema similara din cauza unui alt sofer neatent care mi-a lovit bara spate si mi-a stricat un senzor. Din cauza lui nu mai mergea tot sistemul. Dupa ce am schimbat ce era nevoie la caroserie plus senzorul, sistemul merge ca nou. 100% dupa ce vei repara cei doi senzori iti va merge sistemul. Succes

mersi de ajutor. dar acum vad ca ai schimbat senzoru defect si sa rezolvat problema ,sa inteleg ca se poate schimba fiecare senzor in parte sau trebuie schimbati toti de pe bara?
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, se pot schimba individual. Am vazut ca cei de la serviceopel.ro ii au, dar poti sa mai cauti unde stii tu. Originali sunt destul de scumpi. Eu am avut noroc ca am reparat masina pe RCA-ul respectivului.
  • marian jonny

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare
revin cu problema senzorilor de parcare.azi am reusit sa identific cei 2 senzori defecti care sunt amplasati pe bara din spate langa toba finala.dupa 2 ore de chinuiala m-am lasat pagubas deoarece nu am reusit sa scot din bara nici macar un senzor
stie cineva cum se scot senzori din bara fara sa dai bara jos?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca e foarte greu sa ecoti senzorii fara sa dai bara jos. Sincer nu este greu sa demontezi bara. Daca nu esti o persoana care sa se chinuie mult singura solutie ramane de dat bara jos.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR