Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Un sfat pentru cei cu MID'uri si nu numai.
Schimbati iluminarea din fabrica a displayului cu iluminare pe LEDuri,cat inca nu au disparut linii.Din cauza caldurii generate de acele becuri,folia de la afisaj se dezlipeste si asa va treziti cu linii lipsa.Din ce am vazut pana acum,MID'urile nu se pot repara...
Skip ads

  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am reusit mai demult sa fac un "transplant" de display intre 2 MIDuri, unul cu displayul bun, altul care nu putea fi setat pe tipul meu de motor. am umblat doar la lipiturile cu cositor, sagetile verzi:

a fost treaba a naibii de migaloasa, am folosit un pistol de lipit la care legasem de ansa un fir de cupru de 0.4 cu care lipeam efectiv.
la legatura dintre panglica si display (sagetile albastre) cred ca problema e iremediabila...
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu acest topic !
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am vazut eu un anunt la vand / cumpar piese (parca) ieri, un tip dona mid defect celui ce are nevoie pt a face experimente.
Cum functia "cautare" nu prea merge pe forumul asta te las pe tine sa cauti Very Happy
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=44941
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am un MID de ASTRA G cu functii GSM cu linii lipsa si pot sa-l pun la dispozitie ... date de contact si t-il timit
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cum alimentezi si eu acest mid care afiseaza telefonul rds dar nu-l pot controla sa vad consumul din cauza ca nu am mufa si nu stiu daca e mid sau tid. Mufa e cu 32 de pini si deci se poate alimenta la fel ca cele de mai sus fiindca vreau sa-l probez in casa fiindca si eu am probleme cu liniile nu apar toate .
E acelasi modele precum il are 69MED si sincer sa fiu nu stiu daca e mid desi are 32 de pini dar la bolidu meu nu a venit si cu mufa aceea de comanda Sad
Apropo trece lumina de la ledul alb prin plasticul alb de sub lcd ? sau trebuie dat jos ?
Astept un raspuns multumesc frumos !
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
jojo , ce noutati mai ai ? spune-ne si noua !
Skip ads

  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

In primul rand revin cu acest topic in speranta ca cineva dorest sa doneze un mid cu linii lipsa dar functional in ideea de a incerca sa-l repar, pentru detalii sunati la 0728444745, sau in acest topic.

In legatura cu midul de la domnul @69MED pot spune ca daca ar fi fost si functional si neumblat in el in incercarea de a fi reparat cu mare placere asi fi incercar sa-l repar, dar a fost inposibil si nu mai spun ca pana si afisajul a fost desfacut de la un soc foart mare sau...., in sfarsit am incercat sa sa-l repar dar a fost imposibil mai ales ca banda de comunicare dintre afisaj si placa de integrate era aproape toata dezlipita, zace pe raft in debara in ideea de a folosii ce se poate de la el.
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am si eu un MID cu linii lipsa, ma gandeam sa luam cateva de pe e-bay, ca vreau sa mi-l schimb
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Andrei_gsi a scris:am si eu un MID cu linii lipsa, ma gandeam sa luam cateva de pe e-bay, ca vreau sa mi-l schimb


Poti sa mai detaliezi, ai gasit ceva, un pret ?
  • DLori

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutari.

Si MID-ul meu are aceeasi boala.
Circuitul intermediar (banda) dintre placa si afisaj este buba?
Astazi l-am desfacut dar cablajul/lipiturile arata bine.

Ati reusit sa reparati vreunul cu succes?
Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am umblat si eu la mid-ul meu care avea vreo 15 lini lipsa . Am reusit sa fac cate ceva intrucat acum mai sunt vreo 4 linii lipsa , ca deja era vreo 11 noaptea si nu am mai stat , am zis ca il fac in alta zi.
La mine buba este portiunea de banda acolo unde se imbina banda cu afisajul , si am procedat in urmatorul fel, si anume ca am dezlipit 1-2 mm din imbinare si am curatat bine ambele suprafete . Deja dupa ce l-am pus se observa cum incepea sa se activeze liniile moarte de pe mid , probabil incepea sa faca contact mai bine banda cu afisajul. Sper sa va mearga si voua , cel putin la mine a fost . Succes.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
jojo a scris:Doresc sa experimentez ceea ce nu s-a reusit pana acum: repararea afisajului la MID de Astra G. Cine are mid cu sau fara functii de gsm defect (linii lipsa) si vrea sa colaboram pe aceasta tema, il rog sa ma contacteze. Numai mid de Astra G, Bertone si cele asemanatoare acestora. Multumesc anticipat.

Modificat de mine (LDivora) ca sa nu mai sara carcotasii!


Salut
Se pot repara si inca profesional. Implica proictarea unui cablaj electronic simplu si executia lui, si implicit schimbarea fisei de contact.
Eu unul pot face asa ceva si sunt sigur ca mai sunt persoane pe forum sa le poata repara.
Daca vii la intalnirea de sambata (3 oct.) iti explic mai detaliat.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu daca se poate proiecta un al cablaj pt ca cel vechi are un controler pe el si din ce am intales de la un prieten electronist e aproape imposibil
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu se pune problema refacerii cablajului electronic al MID-ului. Intradevar are un cip turnat pe cablaj.
Se face inca unul pentru a se putea schimba fisa cu care sunt probleme si se monteaza la ecran inpreuna cu un elastomer.
Cine a lucrat cu cu display-uri digitale stie despre ce este vorba.

Daca desfaci un ceas digital de camera vei vedea tipul de trasmitere al informatiei catre ecran.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pai daca spui ca le poti face hai sa ne adunam si sa le reparam ca suntem destui
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cu adunatul mai greu vad ca esti din TM Very Happy .
Trebuie sa stii ceva electronica inclusiv executie cablaje sau un prieten de al tau.
m.nyck Id de mes si discutam mai pe larg toate detaliile executiei.Si cine repara primul cu poze face un tutorial aici pe forum Evil or Very Mad

Cine are unul defect si vrea sa il doneze il fac si facem un tutorial pe forum cu repararea lui.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
iti donez eu unul
  • xmenmaxx

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Si eu sint interesat de aceasta discutie.Am un mid cu gsm si are linii lipsa,desi am cunostinte de electronica, in incercarea de al repara am reusit sa desfac toata folia de pe afisaj.L-am asamblat la loc, dar tot are linii lipsa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR