Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am schimbat termostatul, si fiindca scapa putin antigel pe la carcasa, am incercat sa mai strag un pic unul din suruburile de fixare. Nu am strans tare, atat cat permite la mana, insa am simtit ca cedeaza, si apoi am observat ca se invarte mai usor. Cred ca a cedat. Probabil era el fortat mai dedemult, si a cedat la mine.
Acuma intrebarile: ce a putut sa cedeze, filetul de la surub sau cel din blocul motor?
Ce ar trebui sa fac, sa inlocuiesc surubul, sau este nevoie sa refac si filetul din blocul motor cu un tarod?
Ce surub trebuie? Se gasesc in comert?
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Ce pot sa spun decat ca-mi pare rau de patania ta!
Oricum nu este foarte grav,deoarece cu un tarod poti rectifica filetul!
La tine mai mult ca sigur a cedat filetul din chiulasa deoarece surubul este facut din fier iar chiulasa fiind aluminiu cedeaza.Surubul respectic este de 6 mm.Ai doua posibilitati:
1- Verifici intai cat de adanca este gaura respectiva si apoi cauti un surub mai lung decat cel pecare il ai!
2- Cu un set de tarozi te apuci si maresti filetul pentru un surub de 7mm,care din cate stiu eu este mai rar!
Ar mai fi o posibilitate dar nu stiu sigur daca da rezultat!
Exista o solutie pentru filete care nu permite sa se desfaca sau sa scape(asta am aflat de la un amic care asigura service la utilaje industriale)
Oricum succes!
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Na, ca asa am aflat si eu ca am bloc motor din aluminiu. Very Happy
Oricum, cam asta imi sugera intr-o discutie anterioara si un mester care se pricepe la service. Exact aceeasi treaba. No, acuma tre sa ma apuc de treaba impreuna cu el.
  • badeaalexx

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu blocul motor este din aluminiu!chiuloasa este din aluminiu iar pe ea este prinsa carcasa termostatului
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da, asa este.
Oricum, am rezolvat, folosind tot un surub de 6, dar un pic mai lung, cu vreo 4 mm, pentru ca filetul in chiulasa era un pic mai lung. Nu a fost nevoie sa folosesc tarot. Deocamdata tine, daca vor fi probleme, am sa refac filetul cu tarot de 7 asa cum se spunea mai sus.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai reusit!
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am o problemã asemãnãtoare. Douã din cele 3 ºuruburi cu care este prins termostatul s-au rupt. Acu stã într-un singur ºurub ºi am mers destul de mult nu a cedat. Mã gândeam sã merg sã vãd dacã le poate scoate un mecanic.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vei ca exista niste tarozi conici speciali pt scoaterea suruburilor rupte , arata cam ca un holdsurub dar conicitatea este mult mai mare si are filet invers (fata de un holdsurub normal ) . Se da o gaura in surubul rupt si in gaura aia se baga tarodul asta care intra-intra pana vand gaura devine prea mica in diametru pt el si atunci forteaza surubul in sensul lui de desfacere . Astfel de scule am vazut pe la magazinele astea de nimicuri unde gasesti orice la 3,8 ron . Cu respect !
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris:Vei ca exista niste tarozi conici speciali pt scoaterea suruburilor rupte , arata cam ca un holdsurub dar conicitatea este mult mai mare si are filet invers (fata de un holdsurub normal ) . Se da o gaura in surubul rupt si in gaura aia se baga tarodul asta care intra-intra pana vand gaura devine prea mica in diametru pt el si atunci forteaza surubul in sensul lui de desfacere . Astfel de scule am vazut pe la magazinele astea de nimicuri unde gasesti orice la 3,8 ron . Cu respect !


Mc mult. Nu ºtiam uite o sã încerc sãptãmâna viitoare. Mc încã odatã.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sunt seturi de extractoare pt. suruburi (asa se numesc) de diverse grosimi, 6 la set si gasesti pe la magazinele de scule.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR