Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dragilor,

De cateva zile tot citesc aici pe forum diverse remarci legate de culoarea masinii. Remarcile sunt de cele mai multe ori rautacioase pentru masinile care mama "fabrica" le-a dat viata vopsite in alb.

cateva exemple:
1.
... tu vrei sa vinzi un astra g 2001...nu mai zic ca e si caravan si alba

2.
.... pt un opel cu 9 ani vechime, cu 180k km, alb, nu ti se pare cam mult?


Prin urmare dati-va cu "parerea" de ce masina de o anumita culoare este mai valoroasa decat una de alta culoare; in mod special de ce masinile albe ar fi altfel decat cele colorate?

bafta
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
probabil ca e prea stridenta culoarea Smile
i-as intelege ca s-ar stramba la o culoare inchisa, mai ales vara, cand se vede cel mai mic fir de praf si atrage si soarele Smile a mea e neagra ... si nici dupa 5 min de cand ies de la spalatorie nu e curata ... tot apare cate ceva Smile) asta e ...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alea alve se presupune ca au fost masini de firma (creca alb a fost culoarea de baza, daca ai vrut altceva, costa) si implicit se presupune ca masina a fost de firma, deci forjata, kilometri multi, etc
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
jE, io parca m-as feri de alea galbene si de bej. Cool
Albul e metalizat?
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
F-ul l-am avut alb, G-ul e alb. Can dam vandut F-ul, mi s-a reprosat ca era masina de firma sau taxi.
G-ul in schimb a fost masina de firma asa cum reiese din cartea de service.
Cu asta si cu poza de la "airbaguri-centuri" mi-am taiat craca de sub picioare Wink


Ultima modificare facuta de McFly la Mar 26 Jan, 2010 2:08 pm
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
- pai din cate vad eu (chiar si fara ochelari Shocked ) alea de "firma" sunt de toate culorile de mai multi ani, ba mai mult daca firma se respecta isi cumpara masinile asoratate culorii predominante emblamei.
- mai ieftine - pai si alea indigo (sau cum se mai numeste culoarea ASTA albastru inchis) tot culoare de baza e - parca!

- corect "biela" - alea bej aduse de peste mari si tari 99% au fost taxi! dar alea au alta culoare nu ALB ?!?!?

bafta
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
A zis jE ceva dar nu v-ati prins, hai sa incercam altcumva: de ce v-ati lua o masina alba din franta dar nu luati o masina crem din germania sau una galbena din romania?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
eu nu inteleg (sunt mai scurt de 2 clase mai mult ca trenul) de c nu comparam culoarea masinii din aceeasi tara si trebuie sa aleg intre pere, mere si gutui.

daca cumpar masina alba din germania, austia, belgia, olanda si alte tari dar fara FRANTA e buna. (sau ma rog poate fi aorecum altceva.)

iar daca cumpar masina bej din celelalte cu excetia FRANTEI e de rau.

hmmm ... eu nu ma prind.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Taxiuri, acum ai inteles ?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Faza cu bej e valabila si pentru masinile care au fost inmatriculate numai in Romania.
Samsarul cumpara taxiul galben si il vopseste cu un bej care in acte este trecut tot galben. Apoi "pierde" cartea de identitate a vehiculului si i se emite alta in care apare el ca unic proprietar. Urmatoarea etapa este desigur cea de vanzare a unei masini care a apartinut unei bunicute fara permis.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
taxi OK, (asta intelesese-m)

am incercat sacum sa vad care e diferenta la bani intre masinile aduse din franta si cele aduse din germania ... cele din franta sunt cu mult mai scumpe decat cele din germania (cel putin asa vad eu pe mobile.de)

acum vin eu si intreb de ce ai cumpara o masina mai scumpa?

si atunci cand vinzi o masina si demonstrezi cu acte (cele originale) ca masina e alba si provine, sa spunem, din Germania ce argument ai mai avea ca sa fie diferita decat cele colorate?

bafta
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mishule, sa zicem ca albul este nemetalizat si ca vopselele metalizate sunt mai rezistente. Ar fi si asta un argument. Dar daca nu ai casco e mai scump sa vopsesti o usa cu o vopsea metalizata.
Skip ads

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Hmmm sincer nu stiu ce are o masina in culoarea alba ... poate ca nu toate au fost taxiuri sau masini de firma. A mea nu a fost nici de firma nici taxi. Am cumparat-o foarte calumea cu km putini, nu am avut nici o problema si masina e originara din Spania unde taxiurile sunt albe. Dar nu vad de ce ar fi asa o mare problema. Daca masina are carte de service si istoric e ok. Culoarea depinde si de gustu' omului Smile daca vrei cumperi daca nu te duci mai departe ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De exemplu eu am vrut-o neagra. Putea sa fi fost si dric ca tot o vroiam Razz
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este pina la urma o problema de gust si mentalitate.
Gusturi, o masina de lux este dupa moda alba, dupa protocol neagra, dupa lamborghini galben, dupa ferrari rosu...
Cu mentalitatea e mai greu...atita timp cit romanul a avut TV B&W cum a dat de culori atunci numai pe maxim le tinea, cum a trecut de pe masina mai saracacioasa pe una 'benga' evident ca numai vopsea metalizata vroia indiferent de culoare, murea de frig in Dacie pai acum incalzeste de merge in tricou...

Vopseaua metalizata din contra nu este mai rezistenta, de asta se aplica lac ca fara el este zero.

Am si eu una alba, merge de ma doare la basca si imi place ca nu am vopsea pe spoiler Laughing
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu ma mandresc ca am masina alba ... numa ca se vede murdaria tare Laughing ... Singurul dezavantaj Razz
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
On topic or no, parerea mea este ca atunci cand cumperi o masina SH culoare are mai putina importanta, doar daca vrei neaparat o culoare (ca si tonytm). Masina SH are alte chestii definitorii mai importante (pret, km motor, accidente etc). Eu am fost norocos (dpdv antijeg) ca masina mea sa fie bej panacotta (gri in talon).
In schimb, la masina noua, comandata, a sotiei culoare a fost argintiu pentru ca asa a vrut, probabil pentru camuflaj,... Laughing Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre nea Dane, daca treaba cu culorile la televizoare si masini o spuneam io, imediat veneau unii care se simteau atacati, ma raportau, iar tu ma banai. Laughing Insa ai punctat excelent cu ideea asta!

dancuciureanu a scris:Vopseaua metalizata din contra nu este mai rezistenta, de asta se aplica lac ca fara el este zero.

Eu ma refeream la faptul ca acel lac o face mai rezistenta decat cea nemetalizata.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
stiu "gusturile nu se discuta" - corect.
da cand vezi ca primesti replici de genul din primul post parca ti se pune pata si dai cu basca de pamant...

Pai daca e gri metalizat si a fost in proprietatea unei firme de inchirieri auto unde au "calarit-o", poate, mii de "conducatori auto" cu la fel de multe stiluri de "condus" e mai buna decat una alba care a avut un singur propietar? Eu nu cred....

bafta
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am un vecin cu o Solenza galbena. L-am intrebat daca a fost taxi si mi-a zis ca nu crede ca a fost. El a cumparat-o de la o societate de leasing. Apoi i-am aratat pe portiera spate doua puncte unde se umfla vopseaua. Erau fix in locurile unde fusese fixata bulina cu licenta de taxi. Insa multe taxiuri sunt alte culori si cu colant galben aplicat pe ele. Cand sunt vandute se scoate colantul si arata foarte bine, mai ales daca nu sunt albe ca sa ii deranjeze pe colegii nostri. Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR