Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
strutzzy a scris:Din cate stiu, 1.3CDTI de 75CP se numeste acum ecoFlex. Stiu un caz in care cineva a comandat 1.3CDTI de 75CP si cand a venit masina scria pe hayon ecoFlex. Nu are filtru de particule, pt ca nu l-a comandat si nu a platit suplimentar pentru el. Si ma indoiesc sa dea gratuit un optional asa de scump. Alta diferenta fata de varianta "1.3CDTI de 75CP de dinainte de ecoFlex", in afara de inscriptionarea pe hayon, este cadranul turometrului care are o zona colorata in verde unde ai consum optim si inscriptia ecoFlex de pe cadranul turometrului. Alte diferente eu nu mai stiu.

Aha, deci practic e aceeasi masina.
Skip ads

  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Batman a scris:"Corsa 1.3 CDTI ecoFLEX: emisii de CO2 reduse cu 10 g/km
Datoritã motorului îmbunãtãþit ºi a greutãþii scãzute, Opel a redus consumul de combustibil ºi emisiile de CO2 ale modelului Corsa 1.3 CDTI ecoFlex cu aproximativ 9 procente. Consumul mediu de combustibil este acum de 4.1 în loc de 4.5 litri. Modelele Corsa ºi Astra ecoFLEX folosesc o reþetã similarã pentru a reduce consumul de combustibil ºi emisiile de CO2. Motorul 1,3 CDTI al modelului Corsa a fost special optimizat pentru a oferi un consum mai mic, iar aerodinamica maºinii a fost îmbunãtãþitã prin coborârea gardei la sol cu 20 mm ºi modificarea prizelor de aer. Corsa ecoFLEX este de asemenea echipat cu pneuri speciale de dimensiuni mai mici 175/70 montate pe jante mai uºoare de 14”. Inginerii s-au concentrat foarte mult pe reducerea greutãþii, reuºind astfel sã facã vehiculul mai uºor cu 45 kg.
Opel Corsa ecoFLEX este disponibil în versiunea cu 3 uºi cu transmisie manualã în 5 trepte, ºi variantele de echipare Corsa sau Edition. Puterea maºinii a rãmas neschimbatã - 75 CP ºi viteza maximã de 168 km/h.
"

Sursa: http://www.informatiiauto.r...opel-sid3171.html

Da, cica asta e generatia a II-a de ecoFLEX.
  • sia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Polo 1.2 12valve - catastrofa. am avut unul aproape nou (17ooo Km)
stabilitate = 0
consum in bucuresti = 12%(in unele cazuri 13)
finisaj intr-adevar bun
Daca ar fi sa aleg intre o SOLENZA si un polo dupa cum se comporta la drum ... as alege SOLENZA cu ochii inchisi

POLO nu se compara cu CORSA 1.3 CDTI sub nici o forma. doar daca vrei o masina frumusica..... si atat.
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din martie, si-o fi luat omu' ceva....
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
[quote="smardvice"]Ca varianta la un Corsa ma gandeam si la un Astra G.

Cum se comporta Corsa la drum in afara orasului ?
1. de ex - cand trece un mastodont/TIR pe langa tine ...
Nu e un pic "firava" ?!
2. In caz de evenimente nedorite, Astra fiind un pic mai mare preia mai bine socul, poate.
De-asta iau in calcul si varianta Astra.

in afara de pretul ceva mai mare, problema ar fi ca masina e ceva mai mare ... pana acum nu a mavut masina si gabaritul Astrei ar fi mai "intimidant" .. Sad
Hai sa te lamuresc eu.Personal detin o corsa de 1.2 si daca vreau consum bun merg cu maxim 100 km/h pana acum nu s-a intamplat la viteza asta sa ma depaseasca un tir/mastodont deci scapi de o grija, si in caz ca te grabesti te asigur ca are o stabilitate foarte buna corsa la viteze mari si eu am cele mai mici anvelope adica 155/80/13!In caz de evenimente nedorite iti recomand http://www.euroncap.com/tes...stra_1999/44.aspx si http://www.euroncap.com/tes...rsa_2002/113.aspx ce observam aici ?Ambele masini au 4 stele la crashtest ai scapat si de a 2 a grija.
  • SergiuG

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1,2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o corsa d din 2008, 1,2 pe benzina, 11500 km, este foarte stabila la drum inafara se comporta bine
la 100 km /h si chiar mai bine la 120 - 140 km / h, practic nu se mai aude motorul. Habitaclul este foarte bine antifonat.
Nu sunt probleme cand depasesti sau trec tir-uri pe langa tine deoarece are o forma aerodinamica foarte buna.
Este net superioara lui polo de la ww, in special la design int si exterior, plus motorul care e f economic si silentios.
Se ajunge la consumul din carte abia dupa 10 000 km la bord.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sergiu ma bucur ca iti place Corsa D dar nu mai exagera sau poate nu ai termeni de comparatie , Corsa D 1.2 nu e bine insonorizata si nu e nici pe departe un etalon in ale consumului. Masina e destul de "silentioasa" pana la 3000 rpm dupa aia nu, la 120-140 sta bine pe sosea da zgomotul trenului de rulare si a vantului se aude bine (adica tare). Cat priveste consumu afara da e bun da in oras te "frige" mai ales acum iarna 10l/100km.
  • SergiuG

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1,2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Consumul in Bucuresti la mine este in jur de 9 litri /100km, asta insemnand si sub 9, (8,8...8,9 l). Acest consum il am cu ture pana la 3000 rot / min , nu mai mult, deci in nici un caz mergand batraneste. Eu nu am zis ca masina e un etalon in ceea ce priveste consumul, dar la greutatea ei (e mai grea decat un logan spre exemplu) consumul este satisfacator. Nu cred ca sunt diferente prea mari la consum intre iarna si vara cand se
foloseste aerul conditionat permanent.
Skip ads

  • corsapurice

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
eu am un cdti..veneam de la oradea .am oprit la un peco .facut plin .bagam degetul in motorina (ochi)am mers 98 km
mers normal 100 ...am dat de peco facut plinul iar...mi-a intrat 3,45.litri...e smecherie.de motor.
eu pana in corsa asta am avut numai masini benzina...spuneam ca nu o sa-mi iau niciodata diesel...insa mi-am schimbat parerea total.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tu calculezi consumul la doar 100km rulati? Ia pune mana si ruleaza 3-400km, fa plinul, si revino cu alte cifre relevante.
  • rrelutu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salutare.. eu am avut si polo 1.2,64 cai,si corsa 1.8 gsi si acuma am o corsa din 2004 1.3 cdti.ce sa-ti spun despre polo nu am ce sa zic snt bunicele dar cam puturoase de 1.2,corsa de 1.8 jos palaria dar au un consum maricel urban adica in jur de 13,5 dar ti-am spus jos palaria,cdti-ul bun pana acuma cu ff mici probleme da un consum de nota 10,adica un 6 urban si un 4 extraurban,acuma depinde de tine ce iti place mai mult,si corsa de 1.3cdti nu-i chiar asa puturoasa dupa 2000 ture intra turbo si se cam simte si depasiri fara grija.acuma este alegerea ta.
  • rrelutu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
hai ca omul cred ca a luat masinuta de mult acuma am vazut de cand este anuntul. Cool Very Happy
Skip ads

  • danisto

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut
am o corsa c din 2001 si as dori sa stiiu daca se potriveste la piese cu agila de 1000 cm3 sau 1200cm3
pentru ca vreau sa iau discurile fata ,senzori de oxigen,sistemu de geamuri el........etc

multumesc
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorarele sunt identice, doar din pricina locului mai mic la Agila difera cateva aspecte. Senzorii de oxigen sunt ok, la fel si catalizatorul.

Ar trebui sa completezi tipul de motorizare sa stim si noi mai multe Smile
  • danisto

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
motorul este Z10XE ,fab 2001 varianta 2+1 usi
asdori mai multa aspecte si mai multe pareri despre tot ce stiti
multumesc
  • danisto

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la senzori conteza ce norma de poluare are catalizatoru sau ce capacitate are motoru sau tipul motorolui ca am auzit ca sunt 2 tipuri adica Z10XE si Z10XEP
suzatima sunt la inceput
  • danisto

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ma mai ajuta cineva!
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da conteaza, cel mai bine iei de la un motor identic cu al tau.
  • octav-78

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Y17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Propun acest subiect cu speranta ca pot obtine o sugestie .
Am posibilitatea de a schimba opelul meu 1.2 -2003, 110.000km, 4 airbag, abs , esp, aliaj 15", climatronic cu un Audi A3 2002, - 130.000km , 1.9 tdi, climatronic, cutie automata , aliaj, geam electr. Masine este in stare buna de funct. S-ar face sa mai dau o diferenta de 1000euro.
Ce parere aveti? Merita ?
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merge bine Corsa ? Esti multumit? Daca da , de ce sa o schimbi si probabil sa iti faci nervi cu cine stie ce belele?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR