Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema. Am incercat sa realizez o improvizatie, si cred ca am lipit niste trasee intre ele pe cablajul de la blocul de lumini. Din cauza fludorului, nu mai stiu daca acele trasee erau separate sau nu. Daca poate cineva sa ma ajute va multumesc foarte mult.
Atasez mai jos, o poza cu cablajul. Ma intereseaza cum fac contact intre ele cele 5 trasee, ca sa stiu cum le separ.:

Din ce am inteles dintr-un alt post, blocul de lumini este acelasi cu cel de la astra G, deci daca cineva are desfacut unul sau ma poate ajuta, multumesc anticipat.
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut din ce vad eu in poza ar trebui unit 2 cu 3 cu 1 sa fie toate legate de lamela becului iar 4 si 5 impreuna
plasticaraia blocului este 90% identica cu cea de astra dar la circuit nu este deloc lafel principiu este acelasi dar cablajele sunt diferite
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Problema este ca as vrea sa stiu sigur. Ele asa se vad, pentru ca am dat cu fludor pe contacte, dar nu stiu sigur daca asa si trebuie sa fie. Problema este ca nu mi se aprind ledurile de pe cablaj, ci doar becul. Ledurile sunt bune, deci banuiala pe care o am este ca ar fi de la acele trasee ceva.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@vlad2005,eu zic ca era mai bine daca nu recurgeai la "improvizatii".Iata mai jos pozele cu cablajul mult dorit.Sper sa fie edificatoare:


P.S.Lasa masina asa cum a scos-o neamtul din fabrica."Improvizatiile"nu prea imi plac cum arata...Bafta! Wink
Skip ads

  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. A trebuit sa folosesc improvizatii, pentru ca bag leduri, si na, mai faci si improvizatii.
Pentru flores_astra. Vreau sa pun in locul becului original, un led. Dupa cum observ, el vine inseriat cu ledurile originale. Aceasta inseamna ca "+" vine pe traseul 1-2-3, iar "-" pe 4-5.
Problema este ca dupa ce lipesc ledul, si vreau sa testez lipiturile cu aparatul de masura, ledul nu se aprinde sub nici o forma, asa cum spre exemplu se intampla in cazul celorlalte doua. Am incercat si cu rezistenta, si fara, nimic. Nici cu blocul de lumini bagat in bord nu se aprinde. Cand pun becul, acesta functioneaza normal.
Ce ai pus in locul becului, si cum ai procedat? Este super ciudat ce se intampla. Sunt disperat, am demontat blocul de lumini de 10 ori.
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu am pus 3 leduri 3 volti in serie cu rezistentza
am scos becul si suportul acestuia definitiv si am lipit ledurile direct pe placa 123+ si 45-
iar daca tu spui ca nu merge pot fi
2 cauze probabile 1 ai pus rezistenta prea mare deci ledul nu se aprinde
2 ai gresit polaritatea ledurilor
am mai patito si eu daca schimbam producatorul ledurilor de la caz la caz polaritatile ledului erau schimbate
cel mai sigur ia o baterie de 3 volti una asemanatoare celei din cheia masini si probeaza ledul
ar mai putea fi ledul ars
cea ce e mai irelevant ca il probezi merge bine nu merge il arunci si iai altu
acuma cum tie norocul
eu am cuparat circa 700 de leduri si din toate am gasit max 5 buc care nu functionau
bafta la desfacut iar dac nu te descurci dami un telefon vezi ca am nr pa la rubrica de schimb ca sa nu il spun aici in toic
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa ma prind cu polaritatea. Desi eu am montat 1-2-3 la "-" si 4-5 la "+" si imi merge.. In rest toate ledurile le verific cu aparatul de masura, inclusiv dupa ce le lipesc.
Am reusit in seara asta si merge, dar chestia este ca nu imi place cum merge, am pus un led in locul becului, dar lumina nu se transmite prea bine prin intermediul plasticului acela.
Tu ai pastrat chestia de plastic transparent care conduce lumina la butoane?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR