Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tiberiu_tdi

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
luminati-ma si pe mine,cum se face ca preturile din Romania sunt sub cele din Germania?vorbesc doar de masini SH.
lansez aceasta intrebare pt ca eu vreau sa vand o masina cumparata din Germania acum 3 ani si am platit 8 mii euro (am cautat 6 luni aceasta masina si am gasit-o la superpret atunci) si acum mi s-a propus sa o dau cu 5000 euro!am am crezut ca s-au ieftinit masinile, caut pe mobille.de si am gasit masina asemantoare la 6500 euro neimatriculata!

concluzie: o dau pe a mea cu 5000 euro si mai pun 2500 euro si i-mi iau una la fel !sper sa fie cel putin la fel


numai bine!
Skip ads

  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Iti explic eu care este treaba .....
Se practica faza cu tva-ul, si anume:
Oamenii platesc in Germania masina fara tva, ramanand sa plateasca tva-ul in tara. Odata ajunsi in tara nu mai platesc nici un tva.
De ex:
O masina este 8403+tva(1597)- 10.000 Euro
Ei in loc sa dea 10.000 euro akolo, dau doar 8403 euro
In tara ei cer chiar mai putin de 10.000 euro(pentru ca, practic, lor le ramane tva-ul,1579 euro)
Evident dealerii din Germania stiu de chestia asta.,Firmele ''samsarilor'' au de plata zeci de mii de euro - tva,
si cum in ziar e plin de anunturi cu ''Scap firme de datorii" evident ca nu se duce nimeni la puscarie .
Asa, in Romania iti iei masina pe alese cu mai putine sanse de teapa , la bani mai putini.
  • tiberiu_tdi

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
interesant,f interesant.asta nu o stiiam.inventiv este romanul.....
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am observat si eu. Cred ca nemtii astia nu is normali, ar trebui sa vina sa isi cumpere masini de aici: km putini, nelovite si la preturi mici, ce sa mai... impecabile. Habar n'au ce masini bune avem noi. Laughing
Putini practica faza cu tva'ul. Se stie ca bisnitarii nu aduc masini bune. Bisnitarii au adus so vor aduce cat traesc ei cele mai ieftine masini gasite dincolo. Iar acolo masinile sunt ieftine pt. ca au fost lovite sau au km multi. Prin multi se intelege ~ 300.000 km. La noi inca se carpesc masini si se aranjeaza km fara nici cea mai mica jena si asta pt. ca... sunt destui fraeri care cred basmul masinii adusa de afara cu 130.000 km. Embarassed
Skip ads

  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La faza cu masinile proaste , te contrazic .
Stiu o multime de oameni care aduc masini de 15-20.000 euro.
Acelasi ex :
La o masina de 20.000 castiga 4000e (Asta daca o dau la pret de Germania.Dar isi permit sa mai lase inca 8-900 euro ca oricum castiga 3000, fara drum, ma rog.... )Deci : Masina buna , cu 1000 euro mai ieftina decat in Germania.
Si..... daca tot aduc o masina de 20.000 de ce sa nu fie o masina buna ca sa o dea in 2 zile si sa castige 3000 euro .
  • rpopa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bucifer85 a scris:Iti explic eu care este treaba .....
Se practica faza cu tva-ul, si anume:
Oamenii platesc in Germania masina fara tva, ramanand sa plateasca tva-ul in tara. Odata ajunsi in tara nu mai platesc nici un tva.
De ex:
O masina este 8403+tva(1597)- 10.000 Euro
Ei in loc sa dea 10.000 euro akolo, dau doar 8403 euro
In tara ei cer chiar mai putin de 10.000 euro(pentru ca, practic, lor le ramane tva-ul,1579 euro)
Evident dealerii din Germania stiu de chestia asta.,Firmele ''samsarilor'' au de plata zeci de mii de euro - tva,
si cum in ziar e plin de anunturi cu ''Scap firme de datorii" evident ca nu se duce nimeni la puscarie .
Asa, in Romania iti iei masina pe alese cu mai putine sanse de teapa , la bani mai putini.


Poate gresesc, dar cele spuse mai sus erau valabile pana la intrarea Romaniei in UE. Acum fiind spatiu intracomunitar, factura intre doua state intracomunitare nu este purtatoare de TVA si are valoarea bruta nu neta a masinii. De exemplu daca eu am o firma si cumpar o masina din Germania nu imi recuperez TVA-ul asa cum puteam face inainte de adrearea RO la UE.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In august era plin targul cu masini ''fara tva''(ca si-n prezent )
Stiu lucrul asta de la cineva care chiar stie cum se face .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Faza cu tva'ul e reala, am vazut cu ochii mei factura cu "Alba ca Zapada S.R.L." Laughing Firma respectiva a "murit" subit dupa numai doua luni de la infintare.
Numai ca nu toti banii rezultati din TVA'ul neplatit ajung in buzunarul samsarului, el este numai o veriga a lantului. O mare parte din bani ajung la cei ce trebuie sa se faca ca nu vad ilegalitatea. Prin noiembrie iesise prin presa stirea asta cu tva'ul neplatit dar cineva a tras sforile si a disparut repede de pe post. Ca de obicei smecheriile se fac cu acordul si participarea autoritatilor . Wink
Skip ads

  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da, auzisem ca o parte din tva revine la parcul auto de la care se cumpara masina.Am auzit de cineva care face chestia asta , si iti ia 300 E la o masina luata pe firma lui.Adica iti iei masina la pret fara tva + 300E (pana-n 10.000 E / tva inclus).Spaga creste odata cu valoarea masinii
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Asa stiam si eu, ca dupa aderarea Romaniei in UE, tva-ul se plateste acolo unde cumperi marfa si nu in tara cum se facea pana in 2007.
Tva-ul platit in Germania (de ex.) nu se mai recupereaza in tara.

Ideea este insa alta. Masinile aduse aici la preturi mici, sunt cumparate de acolo la preturi f mici, dar sunt masini cu foarte multi km, evident dati inapoi odata adusa masina in tara.

Eu nu cred ca masinile SH vandute la noi sunt mai bune decat cele vandute SH la nemti. Parerea mea.


Ultima modificare facuta de Maverick la Mie 18 Feb, 2009 1:40 pm, modificat de 2 ori in total
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:
Ideea este insa alta. Masinile aduse aici la preturi mici, sunt cumparate de acolo la preturi mai mici, dar sunt masini cu foarte multi km...

Eu n-am priceput fraza asta?"Samsarii"ce afaceri mai fac?Sau e doar o mica greseala a d-lui moderator Question

L.E.Am modificat bine textul(bolduit)?Cred ca am priceput acum.Ce sa-i faci unii mai in varsta au probleme de genul asta.


Ultima modificare facuta de URAGAN la Mie 18 Feb, 2009 1:42 pm
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca citeai atent intelegeai....
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
tiberiu_tdi a scris:interesant,f interesant.asta nu o stiiam.inventiv este romanul.....

Sa vezi cum cumperi masina de la samsar din tara cu jante de tabla,mai apoi te intalnesti cu el prin targ si-ti vinde jantele originale Opel cu tot cu "gume"(anvelope) si nu pret de ici-colea.Practic ti le vinde pe ale tale.Dar e alta marfa,alt pret...nu? Evil or Very Mad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mai este o smecherie aici, o stiu de la un amic afacerist (samsar, devoltator imobiliar,...). Amicul asta al meu cade la mica intelegere cu patronul din Germania in ceea ce priveste TVA-ul si nu il mai plateste in schimbul unei mici taxe. De exemplu, daca TVA-ul este de 3000, el baga in buzunarul patronului 1000 de euro si masina trece in acte cu valoarea fara TVA. Acum, nu stiu cum se aranjeaza treaba in Germania, dar se aranjeaza legal.

Un alt avantaj este ca tipul rupe lejer discounturi de 5-10%, indiferent de valoarea masinii, pentru ca aduce 4-5 masini deodata si pentru ca ia de la aceeasi dealeri.

O ultima chestie care se practica este filajul. Sunt romani care traiesc in Germania cu alte treburi decat cele auto dar care au un ochi deschis la anunturile de pe masinile privatilor. Asa se face ca omul meu mai prinde cate un tun cand primeste ponturi. Spre exemplu, a luat acum un an de la un privat un X5 3.0d din 2003 cu 15mii euro. Evident, l-a dat ca painea calda la 22mii euro, in ciuda celor 250k+ kilometri.
  • tiberiu_tdi

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
deci, trag concluzia ca masinile ieftine de 4-5-6000 euro pret din germania sunt obosite sau avariate si reparate.in cazul exemplului din discutie.
numai bine
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Alta sursa sunt diversele case de licitatii unde se vand masini la niste preturi de nu-ti vine sa crezi si unde din pacate trebuie sa ai contract ca sa poti devenii cumparator. De ex am vazut Audi A4, 2002, 125000 km, 2.0 benzina foarte bine echipat cumparat de la o casa de licitatii din Franta la 6000 de Euro si vandut in RO la 9000 Euro a doua zi dupa ce a fost adus in tara.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt convin ca masinile din germania sunt mai bune ca cele din romania. o repet, desi s-a mai spus ca in germania este mai scumpa aceeasi masina decat in romania, iar in romania este inmatriculata deja. Si asta datorita calitatii.... cine nu are bani, sa dea mai mult si sa ia din germania...cine are bani si vrea sa arunce cu ei in service... sa ia din romania ca oricum il va costa mai mult la final decat daca ar fi cumparat din germnia... eu sunt patit cu o masina pe care am avut-o cu ani in urma....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR