Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si cred ca daca iti lasa epava atunci au dreptul sa iti despagubeasca doar 80% din suma asta, deci vreo 4000 Euro.
Oricum restul banilor poti sa ii scoti din dezmembrarea masinii, dar o sa fie destula bataie de cap.

Sincer te compatimesc ca ti s-a intamplat asa ceva, sper sa se rezolve cat mai bine pt tine pana la urma. Incearca sa te documentezi si sa mergi pe toate caile posibile pt ati cere drepturile!
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
marti e ziua cea mare, ar trebui sa aflu raspunsul de la RCA

Astea doua saptamani de asteptare au fost ceva de nedescris, e o TORTURA sa te uiti in fiecare zi la masina ta avariata si sa nu poti face nimic din cauza asigurarilor, cei care ati avut masina avariata stiti la ce ma refer (mai ales "prima masina", un barbat tine minte prima masina asa cum femeile nu pot uita primul barbat din viata lor Smile ), calcule peste calcule, preturi de la diverse firme, nopti nedormite, oare mai iese bine, oare bate ceva dupa etc.

Intrebari:

1. Am schimbat brat stanga fata (bascula) si roata tot nu sta drept, adica acum e pe aceasi axa cu roata drepta, nu mai e bagata spre spatele masinii, dar nu e paralela cu ea e ceva de genul \, cineva mi-a zis ca e posibil sa fie amortizorul stramb, ce altceva ar putea fi stramb

2. Nu mai intra in viteza 1-a fara sa calc ambreiajul (cu motorul oprit bineinteles), inainte mergea perfect, ce poate sa fie? un prieten mi-a zis ca cica ar avea cutia de viteze o "siguranta" care "se rupe / sare" in momentul impactului. Dupa impact am oprit eu dupa 10 secunde motorul, cred ca era intr-a 2-a cand s-a intamplat, poate a 3-a nu mai stiu exact, nu imi aduc aminte daca tot eu am scoso din viteza sau a iesit singura, dupa cum stiti cutia de viteze e in partea stanga iar roata a impins exact in ea pana s-a rupt suportul din fata

3. Am vazut pe un magazin online Traversa superioara radiator care are 3 gauri pe fiecare parte (cea cu ochelari de faruri) la mine e stramba, ma gandesc serios sa o indrept deoarece un mecanic de la dezmembrari mi-a zis ca aia se taie/sudeaza nu are alt fel de prindere, eu m-am uitat la ea si am vazut 3 nituri pe fiecare parte, oare nu so putea desface de acolo?

4. Am tot citit pe aici pe forum si pe altele ca in urma unui impact in roata (cineva zicea ca s-a rotit si a dat cu ea de bordura) de strica/avariaza destul de repede si caseta de directie, sa ma astept si la asta?

In toata povestea asta daca o repar pot sta linistit, nu a fost avariat/indoit lonjeronul masinii, deci am scapat de taiat/aliniat/ sudat

O sa adaug si o poza cu masina dupa impact ca sa va faceti o idee, dupa cum arata nu ar fi vorba de dauna totala dar vorba tipului de la RCA sunt multe de schimbat, si bineinteles mai e partea stanga spate care nu se vede in poza. Apropo o vopsire la toata masina e 6000lei Exclamation




  • Stratulat M

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
Am...sau mai bine zis aveam un Opel astra coupe 2002, 204000 Km,
Recent am avut un accident.

Eram parcat intr-o comuna de langa jilava pe un DJ, pe partea stanga a drumului(pe contrasens) si stateam de vb cu 2 pitipoance, in masina cu mine era un prieten care vb la tel. Din fata un Criesler C300 cu o viteza de aproximativ 150 Km/h a intrat in noi frontal rasucindu-ne si proiectandu-ne intr-un pom cu lateralul stang.
Toata treaba a durat cateva secunde iar minutele urmatoare erau 5 masini de politie 5 salvari + descarcerarea si pompierii. Tipul din crisler in varsta de 48 ani cu o alcoolemie de 2.2 0/00 si neavand permis de conducere ...A murit pe loc. noi 4 am scapat cu picioare si coaste rupte, plamani perforati, maini si un sold dislocat.
Nu aveam Casco, familia inculpatului mi-a dat asigurarea (omniasig)
La Omniasig am deschis 3 dosare de dauna 1 dauna totala masina + 2 de vatamare.
Acum astept raspunsul de la asigurare cu suma despagubita pt fiecare dosar in parte... evaluarea la service a facut 61000 lei iar in declaratia la ei am trecut ca avea 100000km. Cam cat as fi si eu despagubit dupa parerea voastra in cazul daunei totale.?
Eu m-am mai interesat si as primi cam 15500 RON dar mi se pare putin.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai ce m-am uitat pe ordinul RCA si o masina cu varsta de 9 ani (cazul tau) e considerata ca fiind uzata intre 60 si 92% (in cele mai multe cazuri 72-73%) deci scazi din pretul masinii de noua 72% si rezulta cat facea masina ta inainte de impact
Opelul despre care vorbeam la inceputul thread-ului a avut pret de lista 17900Eur (nu stiu cat ar face al tau, cand spui Coupe te referi la Bertone? sau astra g in 3 usi?) -72%=~5000EURO.
Si pe site-ul omniasig am facut un calcul la casco si masina da tot in jur de 5000
Din pacate nu cred ca o sa primesti cei 5000euro pe masina, asa ca trage tare sa scoti cat mai multi bani din vatamarile corporale, ar trebui sa cereti toti 4 dauna pt vatamare corporala, daca toti suntezi loviti; ti-ai rupt un dinte in accident cere sa plateasca.

Insanatosire grabnica.

P.S. Masina de la inceputul thread-ului se simte foarte bine, merge perfect.
Skip ads

  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
De la RCA scoate maxim 2800 cu indulgenta si scandal pe la CSA.... Asa ca e cam nasol. Eu asa am scos pe a mea:(

Sanatate multa!
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
caz real: astra g 2003 hatchback 1,7dti dauna totala: 2600euro+epava
pentru tine poti verifica pe : www.daunatotala.ro
succes!
p.s. daca vrei sa o repari ai grija ca vor apare multe alte piese deteriorate la o constatare ca la carte ex. fuzeta(+rulment), amortizor, bielete-directie, stabilizatoare, etc etc care nu sunt deloc de neglijat
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR