Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Cangri permite-mi o completare :
In Politia Romana sunt 2 specimene.
Politai care sunt politicosi si i-si fac treaba. - 1%
Militieni care sunt cei despre care ne plangem - 99 %.
Multumesc !
Skip ads

  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[quote="cangri
Militieni care sunt cei despre care ne plangem.[/quote]

Nu cred ca mai sunt militieni...poate intr-un numar mic. Si eu zic ca de sus pleaca prostia, in mare parte.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce vina are comandantul IGP ca un agent emite o avertizare pentru centura de siguranta la moped sau ca, in loc sa-mi ia carnetul ca am depasit pe linie continua, ma trage de urechi si imi spune sa nu mai fac?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Model de contestatie in instanta daca esti prins conducand cu 250 km/h Mr. Green :

"Domnule Presedinte,
Cu privire la procesul verbal intocmit, rog sa aveti in vedere urmatoarele:
Intr-adevar, am vazut semnul de circulatie de "70", scris cu negru pe fond alb si incadrat intr-un cerc rosu, pe un panou fara nici o alta indicatie de unitati de masura... Dar dupa cum stiti, Decretul nr. 65-501 din 3 mai 1961, modificat conform directivelor europene, defineste ca unitati de baza legale, unitatile Sistemului International ( S.I.). Or, in sistemul de unitati S.I., unitatea de masura a lungimii este metrul, iar unitatea de masura a timpului este secunda.
Este deci evident ca unitatea de masura legala a vitezei este metrul pe secunda.
Prin urmare, 70 metri/secunda corespund exact unor 252 kilometri/ora.
Politistii au afirmat ca eu am fost cronometrat cu 250 km/h, lucru pe care eu nu-l contest.
Ma aflam, deci, cu 2 km/h sub limita autorizata de viteza.
Va rog sa luati nota sa-mi restituiti permisul de conducere.
Am onoarea sa va salut..."
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta era la descrețit frunțile.Nu la "Politia își face treaba 2"
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa aud comentarii si acum:




  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Comentarii? Pentru asemenea tupeu, conducatorul auto era deja dat jos din masina si cu catusele puse daca intimplarea se petrecea in alta tara! Politistul a dat dovada de stapinire de sine pina cind a fost injurat.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu este adevarat . Si in alte tari sunt pasi de urmat in asemenea cazuri cu somatii legale si toate cele . Problema in RRomania este ca nu este un cadru legislativ care sa protejeze ferm politistul . In unele tari doar pentru ca fost insultat/ scuipat cel care o face sta ani buni in puscarie , la noi inca se permit prea multe .

Una peste alta a procedat corect + ca adus martor pentru ce era evident ca urmeaza . Filmarea facuta de catre sofer nu ii va fi decat impotriva .
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Foarte bine a patit soferul.Si Politistul trebuia sa fie mai prietenos.Dar oricum soferul nu trebuia sa se comporte asa cum a facut.Sper sa aive dosar penal pentru ultraj.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Filmarea nu prezinta de la inceput toata situatia si probabil ca a avut si rabdare si a fost si prietenos . Dar consider ca a procedat ca la carte .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta nu a vazut politistii nemti in actiune. De manifestarile din mai vezi mereu fete sparte la demonstratii. Iubesc democratia de aici.Respect!

http://www.220.ro/faze-tari...rmana/F7o6CDketC/
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
De asta suntem unde suntem, si ca tara, si ca legi, si ca mod de aplicare al legilor... Pentru ca sunt permise astfel de comportamente, care bineinteles nu sunt taxate pe masura.
p.s. Apropo de motivul invocat cand te opreste un politist...mai e valabila treaba cu "control de rutina" ? Sau ce fel de motiv trebuie sa fie invocat de agent ?
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Problema este simpla :
Daca este de la Politia Rutiera are dreptul sa te opreasca din ORICE POZITIE indiferent daca ai savarsit o contraventie sau se afla la un filtru ( in comun cu RAR sau ARR ) pentru cautarea unei persoane sau unei masini . Litera de lege este ca in momentul in care iti face semn sa opresti opresti .
In afara de cei de la BPR sunt si cei de la sectii care au atributii pe rutiera ( atentie nu toti au) dar care mai fac controale de "rutina" . Cum nu toti folosim : centura, luminile de intalnire , handsfree etc cand sunt in culpa are motiv clar sa opreasca si la suspiciuni chiar pot face control al portbagajului .
Nu stiu cum se face ca mamjoritatea care comenteaza sunt cei care comit contraventii si au si o atitudine ostila .
Cum am spus politisti lucreza dupa niste principii si au niste regulamente clare ce trebuiesc urmate pentru ca altfel se cad in abateri ce nu se termina chiar frumos .
Una peste alta trebuie schimbat cadrul legal pentru a se calma avantul "luptatorilor"
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si asta cu F458 si se zgarcea de banii de la amenda de parcare. Dovada ca marlani sunt peste tot.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am vazut urmatorul material: http://www.realitatea.net/r...stii_1099603.html Daca va uitati loa video ve-ti vedea ca domnul politist opreste pe o fetiscana ,care, dupa ce sufla in etilotesc ii iese 0.05.Bun ,dar din cate stiu ei ii trebuia ,,saltat'' carnetul de conducere,NU?Ei bine nenea politistul ii da voie sa plece spunandu-i ca e alcoolemia mica si a scapat .Intrebarea mea este a procedat corect ?Exista vreun paragraf in lege unde este stipulat pana ,,la cat'' este ,,legal'' sa bei? Eu stiam ca si la 0.01 i-ti salta permisul?!?!?


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Dum 27 Jan, 2013 3:53 pm
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ce dracie mai e si echilotescul ala?
Iti arata cat de mult te-ai "chilit" cu "tescovina"?
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca la etilotest a iesit 0,05, ma intreb la sange cat iesea....?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dublu, adica 0.1!
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:am vazut urmatorul material: http://www.realitatea.net/r...stii_1099603.html Daca va uitati loa video ve-ti vedea ca domnul politist opreste pe o fetiscana ,care, dupa ce sufla in etilotesc ii iese 0.05.Bun ,dar din cate stiu ei ii trebuia ,,saltat'' carnetul de conducere,NU?Ei bine nenea politistul ii da voie sa plece spunandu-i ca e alcoolemia mica si a scapat .Intrebarea mea este a procedat corect ?Exista vreun paragraf in lege unde este stipulat pana ,,la cat'' este ,,legal'' sa bei? Eu stiam ca si la 0.01 i-ti salta permisul?!?!?




In cazul unui conducator auto care a consumat alcool, se aplica
urmatoarele masuri:
a) amenda si retinerea permisului in vederea suspendarii, daca cel in cauza se afla sub influenta bauturilor alcoolice, iar fapta nu constituie infractiune.

b) retinerea permisului de conducere si conducerea conducatorului auto la recoltarea probelor biologice daca rezultatul testarii aerului expirat indica o concentratie mai mare de 0,40mg/l alcool pur in aerul expirat
c) retinere permisului de conducere si ulterior anularea acestuiadaca cel in cauza are o imbibatie alcoolica de peste 0,80g/l alcool pur in sange

Domnisoara de mai sus se incadra clar la punctul a , este foarte ciudat cum a procedat politistul mai ales ca cred ca stia ca este si filmat , curios .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR