Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Spre rusinea mea am ramas fara permis in luna Ianuarie pentru neacordare de prioritate. Nu contest acest lucru, chiar daca masinile erau parcate de asa natura incat vizibilitatea era 0 spre 1, imi asum vina si merit consecintele. Intrebarea mea este daca stie cineva unde trebuie sa merg pentru a sustine acest examen de redobandire la Pipera sau la Udristei? Am cautat un numar de telefon de la directia permise....dar nu am gasit nimic sa pot intreba asa ca fac apel la voi, daca imi puteti spune ce si cum trebuie sa fac. Am citit pe alte forumuri ca la Udristei, dar parca am mai multa incredere in voi, proprietari de Opel Smile.

Va multumesc anticipat
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ahaaaaaaa, deci tu esti ala care nu mi-a acordat prioritate.....Aaaaaaaaam inteles. La puscarieeeeeeee , SAIONUT la puscarieeeeeeeeee Smile
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca tu conduceai un BMW albastru si aveai numar de constanta, si ne-am intersectat in spate la Magheru la sfarsitul lui decembrie, atunci eu sunt si imi cer in mod oficial scuze Smile. Totusi ma poate ajuta cineva cu informatiile de mai sus?
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu doar in pipera se mai dau examene acum.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Faptul ca iti ceri in mod oficial scuze ma face sa cred ca totusi meriti permisul inapoi. Nu am fost eu . Eu am, opel. si.....apropo, nu cred ca exista cineva care nu a gresit macar o data. Toti gresim. Tu ai avut ghinionul sa nu ai calea libera in acel moment. Stiu ca sunt offtopic si ca ce spun acum nu are legatura cu intrebarea ta asa ca ma retrag si ii las pe cei care stiu sa iti raspunda la intrebare.
toate bune
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos invest pentru apreciere. si da imi recunosc vina chiar daca partial sunt acoperit de vizibilitatea inexistenta asta e, trebuia sa opresc de tot, si sa ies cate 2 cm, in fine ce a fost a fost....si la politie in declaratie am scris ca recunosc si imi asum fapta, asta sa nu pierdem timp aiurea cu certuri etc etc.
blind multumesc frumos pentru parere, ideea e ca nici de un numar de telefon nu pot sa fac rost...urata birocratie avem.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ajuta cumva?
http://bpr.b.politiaromana.ro/
http://www.prefecturabucure...matriculari-auto/
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La udristei, 07.30 zilnic se fac programari, in cladirea noua, unde erau inmatricularile inainte. Daca ai noroc dai examen imediat.
Skip ads

  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mihdoi si smsorinxp va multumesc frumos pentru ajutor, am gasit numarul de telefon si intradevar trebuie sa ma prezint la Udristei. Voi posta eventual aici detalii despre intreaga procedura, poate cei care se lovesc de aceasta problema (sper cat mai putini membri ai acestei comunitati) sa stie ce este de facut.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bafta la examen!
Toata stima pentru corectitudinea de care dai dovada.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc frumos sper sa iau acest examen, imi este prea dor de "sica" asa a botezat prietena masina....in caz ca va intrebati, sica vine de la frumusica Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bafta mare, si respect pentru maturitatea de a-ti asuma vina. Chiar daca ai circumstante atenuante. Stiu stilul de intersectie, am una la fel vis-a-vis de birou, zilnic aud 2-3 frane violente Smile
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am trecut de curand (22 Ianuarie) prin "procedura". Lucrurile s-au desfasurat cam asa:
- programare pentru examen la ghiseu in cladirea "noua" din str. Udriste. Programul incepe la ora 8:00, se formeaza coada cam de la 7:15-7:30 in fata usii.
- sunt doua sesiuni de examene pe zi. Prima la ora 9:00 si a doua parca pe la 11:00. Daca esti la ora 8:00 la programari ai mari sanse sa intri in prima sesiune.
- la programare trebuie sa aveti buletinul si dovada de suspendare a permisului - se verifica daca aveti dreptul sa dati testul si va da un numar de ordine pentru intare in sala de examen (tineti minte numarul)
- nu se plateste nici o taxa
- dupa programare, va deplasati la cladirea veche, in fundul curtii, la etaj - acolo este sala de examen.
- cand vin supraveghetorii (2 agenti) intrati in sala in ordinea numerelor comunicate de la programare
- sunteti asezati in banci cate doi (poate trei daca sunt mai multi examinati); obiectele personale se pun in banca
- telefoanele mobile trebuie inchise - se fac verificari prin sondaj si va da afara daca va gaseste cu telefonul deschis (plus amenda).
- testul NU se da pe calculator - este cu chestionare tiparite si foaie de raspunsuri
- trebuie sa aveti pix albastru. daca este de alta culoare se anuleaza testul
- se impart formularele de raspunsuri si se completeaza niste date pe ele, la indicatia supraveghetorilor. atentie sa nu gresiti caci nu veti primi un alt formular si se anuleaza testarea
- primiti chestionarele si incepeti sa raspundti cand sunteti anuntati - timpul de rezolvare 30 minute. cine termina inainte pune pixul jos si asteapta pana termina ultimul - timpul ramas este afisat in fata pe ecranul unui calculator.
- atentie ca pe formular casetele in care puneti raspunsurile pentru merg de sus in jos. Adica raspundeti la intrebarea unu, apoi va mutati in jos si nu la dreapta.

- cand termina toti se corecteaza pe loc raspunsurile - doi examinati sunt alesi sa fie martori la corectare - nu se spune ce ai gresit ci doar cate puncte ai luat.
- cine este admis iese afara si asteapta - va primi la final dovada cu mentiunea ca a trecut examenul
- cine este respins primeste dovada si pleaca - poate veni din nou in alta zi
- poti sa dai examenul de "n" ori pana il iei. nu sunt restrictii. Important este sa te duci in "perioada de suspendare" - adica in cele 60 sau 90 de zile trecute pe dovada. Daca ai depasit nu mai ai dreptul de examen si se prelungeste automat suspendarea cu 30 zile. (Nu faceti ca mine care m-am dus in ultima zi - daca nu luam examenul ........ Crying or Very sad )

Testul este cu 15 intrebari cu UN SINGUR RASPUNS corect. Pentru admitere trebuie raspuns corect la minim 13 intrebari.
Intrebarile sunt decente, fara "chichitze". Sunt doar text, fara poze (cel putin eu n-am avut intrebari cu poze). Daca intrebarea se refera la indicatoare, este dat numele lor (ex. "Prioritate fata de circulatia din sens invers"). Daca se refera la indicatiile agentului de circulatie este descrisa pozitia lui. Trebuie citite cu atentie si analizat fiecare cuvant ca sa nu dati cumva raspunsul contrar. Nici o graba caci timpul este suficient.
Chiar daca este usor, parerea mea este ca nu poti pomova examenul fara sa te pregatesti. Poti sa fi bun cunoscator al regulilor si sa conduci super corect, dar nu cred sa poti lua mai mult de 11-12 puncte la prima vedere a unui test. Sunt si intrebari care n-au legatura cu "viata de zi cu zi in trafic". De ex. intrebari legate de contraventii si pedepse (suspendare/anulare permis, amenzi, puncte penalizare), sau legate de remorcare, viteza maxima in zona pietonala, s.a.. - nu stiu cine este pus la curent cu acestea. Daca ai permisul de mai mult timp, probabil ca nu esti la curent cu modificarile regulamntului din ultimii 2-3 ani.
Pentru succes, recomad cel putin citirea Ordonantei Guvernului si a Regulamentului de aplicare. Fata de acestea eu am mai folosit un set de chestionare cu 26 de intrebari si chestionarele on line de aici: CHESTIONARE PENTRU PERMIS SUSPENDAT si aici:CHESTIONARE AUTO. De asemenea, m-am mai informat AICI. Astfel pregatit am luat examenul cu 15/15 (ca sa ma laud putin Very Happy ).
Judecand dupa grupa in care am fost eu, rata de promovare este cam de 25% (au promovat 6 din 25). Grav mi s-a parut faptul ca mai mult de jumatate au picat cu 6-7-8 puncte din 15. Sa iei atat de putine puncte inseamna sa nu cunosti reguli elemntare de circulatie. Multi dintre acestia vor da examenul de 5-7-10-15 ori si tot nu-l vor lua. Li se va prelungi suspendarea cu 30 zile si se vor intoarce in strada ca "bombe pe roti" Sad
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Excelent. Poate fi mutat la Tutoriale.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
yeti atat eu cat si alti "nefericiti" iti vom ramane recunoscatori pentru efortul depus in scrierea acestui "ghid" care acopera absolut orice intrebare posibila in legatura cu sustinerea examenului de redobandire.
Iti multumesc din nou.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca va sunt de ajutor informatiile pe care le-am scris. Mi-era teama ca am facut un post prea lung si plictisitor.

Ma gandesc acum sa mai dau niste informatii pentru niste posibili "fraieri" (fara suparare) ca mine care n-au stiut ca permisul poate fi recuperat dupa doar 30 de zile de suspendare.
Asadar, daca permisul v-a fost suspendat pentru 60 sau 90 de zile, suspendarea se poate reduce la numai 30 de zile in urmatoarele conditii:
- nici o alta suspendare in ultimii 2 ani,
- nici o alta reducere de suspendare in ultimii 3 ani,
- vechime carnet minim 1 an
- suspendarea sa nu fie aplicata pentru "bautura" sau pentru trecerea peste calea ferata cand nu este voie
Daca cele de mai sus sunt indeplinite, dati testul, promovati-l si faceti o cerere de reducere a suspendarii catre seful politiei din raza teritoriala unde ati "pacatuit". Pregatiti-va sa atasati la cerere o copie de buletin si una dupa PV de contraventie. Daca s-a intamplat in Bucuresti, cererea se depune la Udriste. Daca s-a intamplat in provincie, cererea se depune direct acolo sau se poate depune la DIRECÞIA POLIÞIEI RUTIERE Bd. George Coºbuc, nr. 83 - 85, sect. 5 si ei o transmit mai departe.
Considerand indeplinite toate conditiile cererea nu are de ce sa fie respinsa si nu este nevoie de alte "interventii".

Poate n-am dat toate detaliile, dar esentialul cred ca l-am spus. Duceti-va voi si luati testul si apoi va vor indruma cei de la politie. Cel putin dupa ce am dat eu testarea, unul din agentii cu care am dat le-a explicat celor interesati ce si cum sa faca si a avut rabdare sa raspunda la multe intrebari.
  • alex83kid

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
in seara asta am comiso si eu si am ramas fara permis pe 3luni
ma prins un radar cu 107km in oras(ploiesti)deci 57km peste
mi~a luat permis pe 3luni si amenda 540ron si in 48 ore 270ron
acum trebui sa ma programez la examen sa il iau intr~o luna
io am o carte dar nu stiu daca e buna

asta este cartea o am de doi ani aproape cand am mai avut permisul luat si a trebuit sa dau exame sa il iau inapoi. lam avut luat pentru neacordare de prioritate cu accident tot 3 luni am stat pe bara
daca stie cineva daca mai este buna cartea il rog frumos sa imi spuna si mie sa nu invat degeaba din ea
nu stiu daca sa mai schimbat ceva prin decretu .






va multumesc anticipat
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai nevoie decat de O.U.G. 195/2002 republicatã ºi actualizatã prin O.U.G. 63/2006 si HG 1391/2006.
  • MC2
  • *
  • 7 mesaje
  • din 22 Jul 2009
  • Insignia 2009
  • Bucuresti
  • MC2

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Confirm ca inca sunt valabile regulile enuntate de yeti si in septembrie 2010. La fel si cartea pozata de alex.
Bafta celor care au necazuri de genul asta!
  • fytzzzyshor

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
intra pe drpciv e site'ul lor acolo trebuie sa gasesti .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR