Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ronyflo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Arrow am un opel astra hatchback 1.7 DTI... recent adus in tzara... in fine... nu am cartea tehnica la ea... are 97 000 de km la bord.... verificat la opel... mda... deci as vrea sa stiu parerea voastra... sa merg sa schimb cele necesare la anumitzi kilometri..... Sa merg cu ea sa rezolv toate sau sa astept dupa cartea tehnica... ca... cica inca o cauta Neutral
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Schimba in primul rand cureaua de distributie, uleiul si filtrele (ulei, aer si combustibil).
Apoi verifica antigelul, starea placutelor de frana, nivelul uleiului in cutie, nivelul uleiului de la directie, filtrul de polen, incarcarea la baterie si pune-o si pe tester sa nu ai surprize (un prieten avea martorul check engine legat cu martorul de ulei, a.i. sonda lambda sa nu dea erori). E bine sa schimbi si lichidul de frana iar daca nu ai anvelope de iarna ar fi bine sa iti pui.
Nu pretind ca am mentionat tot, se mai poate completa.
  • ronyflo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
thanx a lot pt informare ... site ul asta e super... mda totzi stiu foarte multe... ciudat:D oricum ms inca o data pt informatzie si numai bine... Razz
  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
in nici un caz sa nu te apuci sa schimbi pompa de apa. la acest tip de motor nu se schimba pompa de apa odata cu distributia. bafta si s-o stapanesti sanatos.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu ar fi rau daca ai schimba si filtrul de motorina.
In plus, verifica starea burdufurilor de la planetare (sa nu fie deteriorate).
La o reprezentanta Opel, iti ia cam 50 RON pt. o verificare generala. La astea mai adaugi piesele si manopera aferenta. Avantajul la mai multe lucrari efectuate simultan este la manopera. Daca o operatiune oarecare este normata la 15 minute, ei iti vor factura oricum 0,5 ore sau 1 ora intreaga. Depinde de politica firmei. Daca faci mai multe chestii, vor cumula timpii/operatiune, rotunjind la ora intreaga abia la final.


Ultima modificare facuta de Libra la Sam 17 Mar, 2007 10:41 am
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cam cati km trebuie sa tina o pompa de apa ?eu am 120 mii km si cam tr schimbata deoarece picura! e normal? motor ecotec 1.2 16v
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Normal ca nu e normal Very Happy sa picure. In functie de calitatea pompei poate tine si o viata de om (daca omul nu traieste prea mult Very Happy ). Daca picura sau caraie (rulmenti dusi) trebuie schimbata.
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ma refeream la faptul daca pompele de apa tin un anumit nr de chilometri???
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu am vazut nicaieri specificat un nr de km pentru pomapa de apa. Multi o schimba odata cu cureaua de distributie din motive de precautie.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR