Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
are idee cineva cum pot sa introduc in igo lista cu camerele fixe?
adica nu le-as introduce manual Embarassed

m-am gandit initial sa editez fisierul igo.db in care sunt salvate POI-urile ... dar este un format "indescifrabil" ... adica nu ii stiu structura.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu am gasit o aplicatie la un moment dat care importa din poi de tomtom.
daca o mai sagesc pe acasa iti spun.
dar da-mi te rog un mail la cosmin.vilcu at gtstelecom . ro sa imi aduci aminte
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:are idee cineva cum pot sa introduc in igo lista cu camerele fixe?
adica nu le-as introduce manual Embarassed

m-am gandit initial sa editez fisierul igo.db in care sunt salvate POI-urile ... dar este un format "indescifrabil" ... adica nu ii stiu structura.


http://pdi.romania.googlepages.com/

Merg doar pentru IGO 2006 SE, dar iti recomand cu caldura MioMap 3.2
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@gabib77: foarte bun link-ul Smile si merge chiar si pe iGO mai vechi Wink

de ce e mai bun MioMap3.2 ?

@AcidMan: vezi link-ul dat de gabib77. e super OK.

Multumesc la toti ptr ajutor
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:

de ce e mai bun MioMap3.2 ?



Daca nu ai IGo SE (care nu stiu daca a aparut in variantafinala) foloseste MioMap 3.2 pentru ca are "SpeedCams" care te avertizeaza la camerele fixe ca un detector de rada (vizual si auditiv) ... asta ar fi singurul motiv
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
OK. am inteles.

sincer pe mine momentan nu ma doare chiar asa tare problema. sunt din TM si pe aici prin vestul tarii inca nu au ajuns asa multe camere/radare fixe Smile sunt multe puse doar ca sa te informeze si sa te avertizeze ce viteza ai. ma gandeam mergi si in IGO sa le introduci la POI, si o sa-ti apara pe harta cand te apropii de ele (la 100m, 1km sau 10km). in IGO2006 nu zbiara cand te apropii de POI, poate in 2007, dar cel putin il vezi pe ecran si imi e deajuns.

oricum multumesc la toti ptr ajutor.
o zi buna!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:in IGO2006 nu zbiara cand te apropii de POI, poate in 2007


Pai asta am zis si eu mai devreme in Igo2006 nu este inventat sistemul "SpeedCams", dar a aparut 2006 SE (Second Edition) care are...

MioMap are din totdeauna
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
trefla a scris:
fiara a scris:@senator1
Care este procedura de contestare?
Adica unde te duci si ce zici? Ai nevoie de avocat?


La mine amenda a venit dupa 2 luni si ceva, dar sa stii ca mai mult cred ca te costa contestatul decat juma de amenda.Am luat-o in ianuarie si a venit in aprilie prin posta si cu data postei mai in urma de trebuia sa o platesc intreaga (dar cu un pachet de tigari iti pune ce data vrei tu, la posta ) Smile
Oricum e foarte greu sa le eviti, eu aveam lista de cand se instalau, dar tot am luat de vreo doua ori radarul.


Mi-a venit si mie comunicarea prin care mi se solicita sa informez politia in legatura cu identitatea persoanei care a condus ...
Tot asa, dupa mai bine de 2 luni de la data in cauza. Care este de fapt procedura de contestare a contraventiei, pe motiv ca aceasta nu a fost comunicata in termenul legal de 30 de zile?
Banuiesc ca ar trebui ca, in prima faza sa comunic faptul ca eu conduceam autoturismul, dupa care ei sa-mi trimita procesul verbal de constatare a contraventiei respective. Dupa care... Ce ar trebui sa fac? A trecut cineva prin experienta asta? In caz afirmativ, ar fi extrem de binevenite cateva detalii.
Nu de alta, dar se pare ca aceasta e singura portita de scapare...

Skip ads

  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai confundati data la care s-a facut contraventia cu data la care s-a constatat contraventia. Legal Politia are 30 de zile sa comunice procesul verbal de constatare de la data incheierii lui. De asemenea are 180 de zile sa intocmeasca procesul verbal de la data faptei. Verifica aceste date si vezi daca esti in termene...
Nu exista atat de multe portite, mai ales ca esti filmat. Singurele portite sunt sa comunici o persoana in fals, si atunci poti sa ai si alte probleme. Sau sa greseasca ei la completarea procesului verbal, adica desi le-ai dat date corecte si complete, ei tot sa scrie gresit ceva.
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pmi a scris:Nu mai confundati data la care s-a facut contraventia cu data la care s-a constatat contraventia. Legal Politia are 30 de zile sa comunice procesul verbal de constatare de la data incheierii lui. De asemenea are 180 de zile sa intocmeasca procesul verbal de la data faptei. Verifica aceste date si vezi daca esti in termene...
Nu exista atat de multe portite, mai ales ca esti filmat. Singurele portite sunt sa comunici o persoana in fals, si atunci poti sa ai si alte probleme. Sau sa greseasca ei la completarea procesului verbal, adica desi le-ai dat date corecte si complete, ei tot sa scrie gresit ceva.


Da, ai dreptate. Ma gandesc ca au grija ca dupa primirea comunicarii cu datele persoanei care a condus, sa intocmeasca procesul verbal si sa-l expedieze in termenul legal. Ce se intampla insa daca a condus un cetatean strain?
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca te simti cu musca pe caciula si aveai cu mult peste viteza legala, caz in care iti suspenda baietii carnetul, gaseste-ti pe cineva care are carnet si nu conduce si declara ca respectiva persoana conducea masina; eu stiu ca procesul verbal il pot trimite in maxim 6 luni.
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Au 6 luni sa faca procesul verbal si apoi mai au 1 luna ca sa ti-l faca cunoscut...

In teorie, daca persoana care a condus e cetatean strain, procesul verbal ajunge la cei de la vama si aia il baga in sistemul de pasapoarte pentru ca data viitoare cand respectivul mai intra/iese din tara sa i se prezinte faptul ca nu poate efectua iesirea/intrarea fara sa plateasca. In practica chiar nu stiu ce se intampla, mai ales ca acum este si granita mai lejera (UE). Cred ca mai degraba se poate ca data urmatoare cand il prinde politia pe cetateanul strain, acela sa ajunga chiar la sectie pentru neplata amenzilor. Repet, dau si eu cu presupusul...
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Barcanesti
portal 19m
la raspantia cu drumul de centura,intrarea in Ploiesti


mi-am luat si eu acolo , si mi-a venit comunicarea dupa 9 zile pe care o completez cu datele mele si o trimit sa-mi vina si poza Sad
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
daca procesul verbal nu ajunge in 60 zile (data postei)la tine e nul si la revedere nu mai il platesti.
th
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
teodor a scris:salut
daca procesul verbal nu ajunge in 60 zile (data postei)la tine e nul si la revedere nu mai il platesti.
th


Sa-mi arati tu unul care nu a ajuns... Nu-l iei de la posta, vine politistul la usa, asa ca stai linistit, de scapat nu scapi... Povesti de pescari am mai auzit Very Happy

pmi a scris:De asemenea are 180 de zile sa intocmeasca procesul verbal de la data faptei.


pmi a scris:Au 6 luni sa faca procesul verbal


PMI: Te cam contrazici - termenul corect este de 6 luni, prezent in OG nr.2
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mai nou, la un drum facut saptamana asta Bucuresti-Baia Mare-Bucuresti, am vazut radarele fixe din comunele de la Turda la Cluj-Napoca. Tare naspa sunt puse in cascada cate 2 la distanta de max 500 m cred, daca nu sti de ele ti-o iei sigur, bine cel putin ca le detecteaza detectorul de radar, dar pentru unii probabil cam tarziu, pentru mine a fost tocmai la fix ca aveam putin peste 60 si am avut timp sa franez pana sub 60.
Asa ca aveti grija pe acolo!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cristi30 a scris:Mai nou, la un drum facut saptamana asta Bucuresti-Baia Mare-Bucuresti, am vazut radarele fixe din comunele de la Turda la Cluj-Napoca. Tare naspa sunt puse in cascada cate 2 la distanta de max 500 m cred, daca nu sti de ele ti-o iei sigur, bine cel putin ca le detecteaza detectorul de radar, dar pentru unii probabil cam tarziu, pentru mine a fost tocmai la fix ca aveam putin peste 60 si am avut timp sa franez pana sub 60.
Asa ca aveti grija pe acolo!


Sunt puse de la inceputul lunii iulie...

http://pdi.romania.googlepages.com/miomapv3

Cat despre detectorul de radar, e pura conicidenta, nu ti le detecteaza... sunt 5 in total, daca nu crezi, ia pe cineva cu Miomap si cu camerele fixe puse in soft la zi sa vezi ca te inseli... camerele au aceeasi tehnologie ca si cele de pe DN1, nu emit nimic, doar te filmeaza intre 2 puncte imaginare, si pe baza timpului calculeaza viteza...
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca sunt doar camere sau radar, insa am observat cateva jos la Academiei, inainte de semafor. Despre Bucuresti vorbesc.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@gabib77, sa stii ca alea dintre Cluj si Turda sunt cu radar clasic. clontane detectoarele la ele, in draci. Nu is cu calculare de distanta bla.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:
cristi30 a scris:Mai nou, la un drum facut saptamana asta Bucuresti-Baia Mare-Bucuresti, am vazut radarele fixe din comunele de la Turda la Cluj-Napoca. Tare naspa sunt puse in cascada cate 2 la distanta de max 500 m cred, daca nu sti de ele ti-o iei sigur, bine cel putin ca le detecteaza detectorul de radar, dar pentru unii probabil cam tarziu, pentru mine a fost tocmai la fix ca aveam putin peste 60 si am avut timp sa franez pana sub 60.
Asa ca aveti grija pe acolo!


Sunt puse de la inceputul lunii iulie...

http://pdi.romania.googlepages.com/miomapv3

Cat despre detectorul de radar, e pura conicidenta, nu ti le detecteaza... sunt 5 in total, daca nu crezi, ia pe cineva cu Miomap si cu camerele fixe puse in soft la zi sa vezi ca te inseli... camerele au aceeasi tehnologie ca si cele de pe DN1, nu emit nimic, doar te filmeaza intre 2 puncte imaginare, si pe baza timpului calculeaza viteza...


nu e deloc intamplator ca le detecteaza... un detector de radar le detecteaza pe toate camerele de pe cluj-turda, care sunt 7 sau 8 (in copaceni nu stiu exact daca sunt 2 sau 3, deoarece detectorul vede ca ar fi 3, insa nu reusesc vizual sa o identific nicicum pe a 3-a Smile ).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR