Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cum ziceti voi, am si eu prieteni in zona, iar detectorul face scandal din alt motiv, si face doar la 3 din ele, iar pe GPS apar doar 5...

sunteti siguri ca sunt mai multe, le-ati vazut vizual pe toate 8 care ziceti ca sunt acolo?
Skip ads

  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:cum ziceti voi, am si eu prieteni in zona, iar detectorul face scandal din alt motiv, si face doar la 3 din ele, iar pe GPS apar doar 5...

sunteti siguri ca sunt mai multe, le-ati vazut vizual pe toate 8 care ziceti ca sunt acolo?


sa le luam pe rand Smile

1. feleac - 1 buc.
2. martinesti - 1 buc.
3. tureni - 3 buc.
4. copaceni - ~3 buc.

toate astea confirmate vizual, mai putin o bucata in copaceni care inca nu am reusit sa-l identific vizual.

diferenta intre ce stii tu ca e, si ce e de-fapt in realitate apare in faza ca initial au fost doar cate unu in tureni si copaceni, ulterior mai fiind montate inca 2 in fiecare locatie.

eu am un cobra 7000, si la fiecare camera ma avertizeaza corespunzator si din timp ca si la orice alt radar, deci nu exista nici un dubiu ca detecteaza camere si nu da ceva alarma falsa.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@bobo32, daca gabib77 zice ca is cu recunoastere de imagine, si ca detectorul de radar nu le vede, si ce vede e pura coincidenta, sa stii ca asa e Smile Doar a trecut pe acolo nu o data, ci chiar de 2 ori Wink
Lasam la o parte faptul ca noi suntem din zona, ca atat noi cat si amici de-ai nostri trecem prin zona saptamanal sau poate chiar zilnic Wink
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:@bobo32, daca gabib77 zice ca is cu recunoastere de imagine, si ca detectorul de radar nu le vede, si ce vede e pura coincidenta, sa stii ca asa e Smile Doar a trecut pe acolo nu o data, ci chiar de 2 ori Wink
Lasam la o parte faptul ca noi suntem din zona, ca atat noi cat si amici de-ai nostri trecem prin zona saptamanal sau poate chiar zilnic Wink


no comment... atat pot unii
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma a primit cineva amenda pentru camerele astea?
Nu de alta, dar am trecut si eu la inceputul lui august prin zona si am facut-o cam repede pana m-am prins ca sunt camere si alarme false (cobra 7000).
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:Pana la urma a primit cineva amenda pentru camerele astea?
Nu de alta, dar am trecut si eu la inceputul lui august prin zona si am facut-o cam repede pana m-am prins ca sunt camere si alarme false (cobra 7000).


personal n-am primit, da cand eram cam de 2 sapt la posta era o gagica in fata mea cu o poza facuta in martinesti... n-am reusit sa vad exact data cand o facut poza. dar ce am reusit sa vad din poza e ca unghiul camerelor e foarte limitat... la cazul martinesti orientarea si faptul ca detectorul o prinde din timp te face sa crezi ca merge pe toata zona unde e drumul drept... gresit! vede in diagonala, destul de limitat... dar bine-inteles suficient cat sa-ti faca o poza draguta Smile
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:Pana la urma a primit cineva amenda pentru camerele astea?
Nu de alta, dar am trecut si eu la inceputul lui august prin zona si am facut-o cam repede pana m-am prins ca sunt camere si alarme false (cobra 7000).


Cunosc eu pe cineva care a primit amenda de pe camerele cj-turda , si nu una , ci doua la diferenta de cateva min Very Happy . Si am mai auzit de la tatal meu (face traseul asta zilnic) ca acum camerele (cu exeptia celei din Martinesti) ar fii limitate acum la 70 km/h
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In feleac unde e montata? ca eu nu stiu decat de panoul ala mare din varf.
Si nici in copaceni nu stiu decat de una singura Question
Skip ads

  • sven

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
in Feleac nu este nici o camera e vrajeala aia cu panoul de care se sperie toti din cauza afisarii km/h
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mely a scris:In feleac unde e montata? ca eu nu stiu decat de panoul ala mare din varf.
Si nici in copaceni nu stiu decat de una singura Question


initial a fost doar una, ca si in tureni, s-au mai montat ulterior.


sven a scris:in Feleac nu este nici o camera e vrajeala aia cu panoul de care se sperie toti din cauza afisarii km/h


chestia asta poti sa o zici si referitor la panourile de pe cluj-oradea... pareri am auzit si ca ii si ca nu ii, insa persoanele care mi-au spus ca alea sunt radare, nu doar chestii informative, cel putin in fata mea au mai multa credibilitate decat restul... eu pe toata lumea am sfatuit sa o lase moale la alea... fiecare face cum vrea... cand primeste cineva o informare scrisa legata de viteza avuta in feleac sau pe cluj-oradea sa ne anunte Smile

si ar mai fi o mica tema de gandire pe tema "panoului pus la vrajeala"... din moment ce echipamentul este montat acolo... depisteaza daca ai o viteza mai mare decat cea legala... logic: ce i-ar impiedica pe politisti sa puna pe langa toate alea si o mica camera care sa faca pozele corespunzatoare? adica de cand in romania se practica "prevenirea" accidentelor si a vitezei excesive? de cand se pun la noi panouri care iti arata ca ai depasit viteza legala fara sa te taxeze corespunzator? sa faca o cheltuiala (ca nu cred ca-s tocmai ieftine echipamentele alea) si sa nu si-o recupereze in timpul cel mai scurt, si dupa aia sa aiba o contributie serioasa la buget? eu unu nu cred asa ceva.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic. Eu pe sub panoul din Feleac am trecut de o gasca de ori cu 80 la ora (decelerand dupa ce am mers blana, sa depasesc cate o coloana de tiruri pana in varful dealului) si nu m-au sunat ai mei incasa ma anunte de ceva amenda. Oricum, e mai bine sa te pazesti....
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:nu stiu ce sa zic.


Pai cum e mai baieti, va laudati ca treceti non-stop pe acolo si inca nu stiti daca e radar fix sau nu... Laughing horatati-va si dupa aia sa ma anuntati si pe mine

Pai bine mai mr. jE... ziceai ca treci des pe acolo si ca sunt radare fixe... La Feleac nu stii ce sa zici? ... Oare? Am impresia ca treceti cam des si cam degeaba pe acolo...

P.S. stii tu vorba aia cu filozoful... Rolling Eyes si mai esti si inaintat in grad de "moderator"

LE:
bobo32 a scris:din moment ce echipamentul este montat acolo... depisteaza daca ai o viteza mai mare decat cea legala... logic: ce i-ar impiedica pe politisti sa puna pe langa toate alea si o mica camera care sa faca pozele corespunzatoare?


Ceva foarte simplu: panoul respectiv nu e "cinemometru" si nu are si nici nu poate avea aviz metrologic conform. Normei de metrologie Legala NML 021-05 "Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)" si NML 001-05... mai pe scurt, nu are "bloc inregistrator"


Ultima modificare facuta de GabiB77 la Vin 21 Sep, 2007 10:54 pm, modificat de 20 ori in total
Skip ads

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ma bag si eu fiindca cineva intreba daca chiar functioneaza camerele de pe traseu...sigur functioneaza...colegul meu de birou a muscat-o la ora 4 dimineata in luna august la 2 camere consecutive din Copaceni....a primit acasa instiintarea, a trebuit sa vorbeasca si sa aranjeze si pana la urma l-au penalizat baietii numai la una Shocked suspendat carnetu Twisted Evil ca avea numai 120!
Le. cel de la postul de control e numai de control! nu e radar ci doar acel "speed cheker"
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:LE:
bobo32 a scris:din moment ce echipamentul este montat acolo... depisteaza daca ai o viteza mai mare decat cea legala... logic: ce i-ar impiedica pe politisti sa puna pe langa toate alea si o mica camera care sa faca pozele corespunzatoare?


Ceva foarte simplu: panoul respectiv nu e "cinemometru" si nu are si nici nu poate avea aviz metrologic conform. Normei de metrologie Legala NML 021-05 "Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)" si NML 001-05... mai pe scurt, nu are "bloc inregistrator"


si revin la ideea foarte simpla de la inceput: avand in vedere ca au fost montate toate in acelasi timp, ce i-ar fi oprit sa obtina toate cele necesare pentru ca si ala sa fie radar? adica obtii avize si prostii la 7 radare nou montate si al 8-lea il faci bonus ca sa vada lumea daca le merge kilometrajul bine? Laughing
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
bobo32 a scris:
si revin la ideea foarte simpla de la inceput: avand in vedere ca au fost montate toate in acelasi timp, ce i-ar fi oprit sa obtina toate cele necesare pentru ca si ala sa fie radar? adica obtii avize si prostii la 7 radare nou montate si al 8-lea il faci bonus ca sa vada lumea daca le merge kilometrajul bine? Laughing


Pai daca respectivul panou nu e cinemometru din fabrica, ce aviz sa obtii...? Asa ceva exista in bucuresti pe soseaua dintre Arcul de Triumf si Casa Presei Libere de ani buni si nu e radar fix...
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Azi am trecut iar prin copaceni , inarmat cu aparatu foto , dar nu e decat o singura camera acolo, pe coborare dupa intrarea in copaceni pe partea dreapta; si m-am holbat bine de tot. Deci cine sustine ca s-au montat mai multe il invit sa puna o poza sau sa filmeze locatia ; poate eu nu vad bine?!
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pentru cei din Timisoara:
http://81.196.32.212:81/
http://81.196.32.212:82/
http://81.196.32.212:83/
http://81.196.32.212:84/

sunt 4 camere la intersectia dintre B-dul. Mihai Viteazul si B-dul. V Parvan (intre Fac de Automatica si Calculatoare si Terasa Boss).... urmaresc daca si cine trece pe culoarea rosie a semaforului precum si depasirea coloanei care sta la semafor. Ideea e ca sunt 4 camere, cate una ptr fiecare directie de deplasare. Momentan nu se trimit amenzi acasa fiindca sistemul nu este 100% functional, dar in cateva saptamani va fi. Informatia o am de la un coleg la care taica-su lucra la Pol Timisoara.
Sper sa aflu si data exacta de cand se vor trimite amenzi, deocamdata sunt doar de distractie... dar obisnuiti-va cu ele Sad
...si apropo... Pol Timis a castigat un proiect cu UE prin care se finanteaza amplasarea de astfel de camere ... deci mai urmeaza cateva ...
Drum Bun!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Zilele trecute am cunoscut pe cineva care tocmai ramasese fara permis dupa o trecere pe Turda-Cluj.
Acum ma astept sa primesc si eu premiul din august.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:pentru cei din Timisoara:
http://81.196.32.212:81/
http://81.196.32.212:82/
http://81.196.32.212:83/
http://81.196.32.212:84/

sunt 4 camere la intersectia dintre B-dul. Mihai Viteazul si B-dul. V Parvan (intre Fac de Automatica si Calculatoare si Terasa Boss).... urmaresc daca si cine trece pe culoarea rosie a semaforului precum si depasirea coloanei care sta la semafor. Ideea e ca sunt 4 camere, cate una ptr fiecare directie de deplasare. Momentan nu se trimit amenzi acasa fiindca sistemul nu este 100% functional, dar in cateva saptamani va fi. Informatia o am de la un coleg la care taica-su lucra la Pol Timisoara.
Sper sa aflu si data exacta de cand se vor trimite amenzi, deocamdata sunt doar de distractie... dar obisnuiti-va cu ele Sad
...si apropo... Pol Timis a castigat un proiect cu UE prin care se finanteaza amplasarea de astfel de camere ... deci mai urmeaza cateva ...
Drum Bun!


pe langa cele de mai sus s-au mai montat camere la intersectia dintre Gh Lazar si Circumvalatiunii (Billa, Kaufland, Reifaissen):



Drum bun!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@l_stoian79
de ce nu merg adresele alea 4 din TM?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR