Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
da, de acord ... dar cu ochiul liber il vezi .. tocmai aici e shmecheria ... ca il vezi cu ochiul liber, dar .... in poze nu iese ....
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing tehnologia e cu un pas inainte...
ginditi-va ca noi avem in functiune un regulament rutier care e altoit prin ordonanta de urgenta in 2002 pe regulamentul din 67...
de-abia acum e noul cod rutier in lucru...(sau deja in parlament parca)
chestia aia nu e folie... deci nu ai umblat la placuta de inmatriculare..
ei se refera -cel putin acum in formularea asta la dispozitive de detectare (ceea ce nu e...) sau de bruiere... (aici e foarte relativ daca asta e bruiere... ca nu emiti nimic care sa afecteze radarul...)
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
exact pe treaba asta bat si eu toba .... nu bruiezi .... nu umblii la placutza, nu ai numar fals, nimic ...
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce raza de actiune au camerele respective ? Am vazut o poza si era facuta destul de aproape. Detectoarele de radar nu cred ca pot face nimic in situatia asta.... nu ?
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
detectoarele nu. din cate am inteles eu folosesc un calcul al timpului pe o anumita distanta pentru a calcula viteza.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ramane de vazut exact ce va fi, insa pot sa va spun ca am mers acum doua zile la trei dimineata pe DN1 pana la Otopeni acele 4-5 masini pe care le-am intalnit rulau cu viteza regulamentara, iar eu nu am depasit 60 km/h... SPER Smile
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca totusi .. nr. poate fi mascat cu niste leduri albe ... Cand treci pe langa o camera - dai drumul la leduri. Dar numai sa stii pe unde se afla camerele. Dupa cum am vazut si pe siteul postat de kata. Cred ca pe asta se bazeaza. Mai greu sunt de montat in fata. Sau un flash ... undeva in apropierea nr. ... Stiti ca ce se afla in spatele luminii devine invizibil. Wink
Totusi .. asta e doar o idee.
Pentru folosirea acestei idei consultati legislatia in vigoare.... Twisted Evil Twisted Evil
M-am scos nu ?? Twisted Evil
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ipoteza ta poate fi luata in considerare in cazul camerelor video clasice, sigur cele de pe masinile de Politie folosesc alt sistem deoarece pe inregistrare este vizibil nr. chiar daca ai ambele faruri aprinse... testat pe pielea mea Sad
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
@robert : daca ai becuri sau neone pe cadrul numarului, nu mai este la fel.Singura chestie mishto, cu adevarat, este aceea de a monta pe suportul numarului de plastic, de jur imprejur, leduri in infrarosu ( ca la telecomanda / telefon ), care nu se vad cu geana libera, dar care se vad pe camera video / aparatul foto Wink si in cazul respectiv, numarul este in spatele unei surse de lumina, si nu se mai vede cum trebuie pe o camera .. adica .. practic este ... acoperit Laughing
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ar mai fi varianta sa se mearga legal... E cea mai ieftina... Dar cred (vad) ca asta nu intereseaza pe nimeni...
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@Viper Ai dreptate cu varianata legala ... cea mai ieftina si cea mai sigura.
Ori degeaba nu sunt puse.
As prefera sa merg legal pana la Azuga ( 50 in localitati si 90 in afara), dar sa merg intins, decat sa-i mai dau si 120-160 si sa incalc legea , dar duap ce trec de Comarnic sa merg cu 20-30 in coloana.
Deci ar trebui in afara de sistemul de supraveghere asta beton, sa puna la punct si un sistem de fluidizare a traficului.
Sau sa se mai investeasca itr-o banda in plus.
Si faza cu mascarea nr. de inmatriculare este cred mai mult o provocare ... stii asa e rasa umana - vaneaza provocarile, chiar si cu riscul unor amenzi ... poti sa-i spui si teribilism ... de care uneori toti suferim, chiar daca nu vrem sa recunoastem(si aici nu ma refer numai la tine, ci la noi toti-no offence!). Wink
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
mdeah ... ok, varianta cu viteza legala sa zicem ca e cea care ar trebui sa primeze ... dar : pe langa faptul ca traficul este "fluidizat" in halul in care este, sa merci k melcu' ( no offence @melcu ) in localitatile de pe DN1, nu iti vine ... ok, daca ar fi 110 pe DN cum este in afara localitatilor, nici o problema . .si eu as merge asha, linishtit, constant ... dar mai sunt si acei "asi" ai volanului, cu cazaturile lor de masini, care la 50 parca "zboara", si mai mult .. mai merg si k blegii pe banda a doua !!! Nu mai zic de camioane, tiruri si alte "ganganii" d'astea .... dar nicaieri in lume ( vorbesc de lumea civilizata ) nu vei face 160 - 200 Km in 3 - 4 ore!!!! Dgxshpe a zis doar de serpentine ... sa fim seriosi .. peste tot, pe drumul asta, ai parte de "surprize", mai mult sau mai putin placute ...
Daca tot au pus acest sistem fantastic, ma astept ca pe langa "pozele" si ciupelile pe care le vor face, sa mai traga pe dreapta si camioane "cazute", care merg cu 30 - 40 / ora, rablele si sau sa mai amendeze si din pietonii care merg "ca caii" .... dar ... nu-mi spune tu mie ca mergi pe DN1 regulamentar, ca nu te cred ....
P.S. > ce ne forteaza Politia sa facem, in schimb ? majoritatea traficului catre munte, intr-un an sau doi, se va muta (la loc) pe varianta cu Buftea Wink si atunci iar o sa vezi accidente, ciocniri, victime ....
dar deh .. k la noi .. la nimeni.
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
viper de ce tii una si buna?! lasa oamenii sa gaseasca idei Very Happy
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
De ce tin una si buna? Pentru ca, da, respect legea cat pot de mult! Pentru ca am pierdut in trecut prieteni din cauza zmeilor care nu au respectat legea, pentru ca se grabeau. Pentru ca am un copil si daca vreun zmeu din asta care se grabeste ii face ceva, il omor eu cu mainile goale, si inca in chinuri! Pentru ca... Pentru ca...

Citesc acest forum si in ultima vreme peste tot vad numai "maiestrii": curse ilegale (chiar daca "prietenesti si noaptea"), viteze maxime, acum cum sa eludam legea.... Voua vi se pare, vad, normal. E mai greu sa strangi din dinti, sa domolesti adrenalina si sa mergi corect, chiar daca te incurca unul si altul sa mergi mai repede (oare toti ne-am nascut in masini nervoase?)... Nu mai continui... Va doresc o seara buna si cat mai putine evenimente rutiere nedorite... La revedere....
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... sper ca pe acest forum sa nu vad ca pe motociclism cereri disperate de singe pentru nu stiu cine care si'a rupt gitu' aiurea asa ... Abia atunci cind te "obisnuiesti" cu gindul ca scapi la limita din orice iti rupi gitu' .

... am un vecin(28ani) care plimba cadru' de vreo' doi ani , tremura tot ... si om nu se mai face ... s'a facut praf cu un Espero ... semi leguma ... Sad
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ca sa revin la subiect, am o mare nedumerire: am fost pe DN1 in weekend pana la Breaza si m-am mirat cat de tare merg majoritatea, parca nici nu au auzit de camerele de supraveghere. Culmea e ca chiar in apropierea lor unii aveau lejer 100km/h (sau peste), desi erau in localitate. Nu s-a spus ca din 30-XI se da drumul la amenzi? Stau si ma intreb daca unii nu cumva si-au "rezolvat" deja problema la dispecerate, ca sa nu primeasca amenzi. BMW-uri, Mertz-uri, etc. goneau parca mai tare.
In alta ordine de idei, am remarcat ca in unele locuri nu sunt decat niste "sfere" mici. In "sferele" alea sunt tot camere de luat vederi?
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am inteles ca din 6Dec dau drumul la camere...Oricum am fost si eu in week-endul trecut la munte dar totusi eu nu am vazut lume sa alerge, cel putin prin localitate.Chiar m-am mirat ca mergeau legal sau eventul cu plusul acela de 10km/h...Apropo oare cand vor aparea camerele o sa ma ramana valabil faza cu plus 10km/h ? In alta ordine de idei eu sunt de acord cu acest sistem dar cu rezerva ca in toate localitatile pana la munte sa se bage viteza maxima 60km/h (mai ales in Otopeni!!!) si chiar sa se fluidizeze traficul...
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mie reducerea vitezei de deplasare mi se pare evidenta, adica chiar se merge incet, intre Antena 1 si podul de la intrarea in Otopeni.
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
aaaaaaa ! Dc i-au dat drumu' eu am o problema ! evident ca am fost la munte uichendu' asta si la dus m-am dus cum m-am dus (incet dar nu legal >> peste 90 afara peste 50 in localitati) !! Ideea e ca la intoarcere am cam ars motorina la peste 200 (ma enervasem) !! pana mea > sper sa fie vrajeala treaba cu calcularea distantei si vitezei medii altfel am o bucurie !!! Twisted Evil
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ok .. se pare ca nu toti stiu care e viteza legala prin Romania ....
Deci : in localitati, este de 50 km/h, mai putin in localitatile ( zonele din localitati ) unde se specifica o alta viteza de croaziera cum ar fi : Puchenii Moshneni (parca asa se zice) unde ai la intrare semn de 60 km/ora, sau Cornu unde ai la intrare limitare de 80 km/ora Wink
Pe DN1 (si Drumuri Europene in general) ai viteza legala de 110 km / ora, pe Drumuri Judetene, ai viteza de 100 km/ora, iar pe autostrada ai viteza legala de 130 km/ora . Evident, cu exceptiile in care sunt limitate deplasarile cu alta viteza prin marcaje ( in general prin indicatoare ) .
Toate vitezele sunt specificate fara acea marja de 10 km / ora in plus la care te pasuieste radarul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR