Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • cont-sters-30223

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cand apas butonul 4x4 pentru cuplarea tuturor celor 4 roti cuplarea se produce, dar becul verde de la bord nu ramane aprins continu ci continua sa palpaie. Normal era sa stea aprins continuu. Am cutie automata. Ce sa fac, unde sa verific? Ma poate ajuta cineva si cu cateva poze din manualul de service pentru depanarea acestui neajuns (emailul meu este marinescub@gmail.com) ?
Multumiri anticipate!
Skip ads

  • luca_cta

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1999 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
scuza-ma ,as vrea sa te intreb despre mersul cu cutia automata,nu prea ma descurc...am un frontera B din 1999 cu motor x22DTH,doar ce l-am luat.as putea sa te sun?
  • luca_cta

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1999 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
scuza-ma ,as vrea sa te intreb despre mersul cu cutia automata,nu prea ma descurc...am un frontera B din 1999 cu motor x22DTH,doar ce l-am luat.as putea sa te sun?
  • luca_cta

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1999 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
scuza-ma ,as vrea sa te intreb despre mersul cu cutia automata,nu prea ma descurc...am un frontera B din 1999 cu motor x22DTH,doar ce l-am luat.as putea sa te sun?
Skip ads

  • luca_cta

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1999 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
poti sa ma ajuti cu cateva lamuriri despre mersul cu cutia automata? am un frontera B din 1999 motor x22DTH cutie automata si nu prea ma descurc.....poti sa-mi lasi un nr de telefon?
  • cont-sters-30223

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu am inca 10 postari ca sa ti pot trimite nr de tel pe mesaj privat.
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. ai citit pe sait nitel mai jos? am avut exact problema problema ta. cind apasam butonul de pe bord se auzea cuplarea, dar becul pilpiia incontinu. de reparat singur nu se poate, fiindca este vorba de reglarea unor "vacumuri"care ajuta la cuplare si care se face cu un dispozitiv mai complicat fiindca se regleaza separat ambele roti. asta in cel mai bun caz, in cel mai rau caz ai probleme cu calculatorul de 4x4 (care se afla sub carcasa schimbatorului de viteza) si care costa cam 400 ron. eu te sfatuiesc sa verifici mai intii la un servis sigur chestia cu vacumul si apoi sa schimbi calculatorul. eu sunt stan patitu' fiindca am procedat exact pe dos. bafta si spune-mi daca am avut dreptate.
  • cont-sters-30223

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc! E bun sfatul. Este exact ce ai zis. La vacum-uiri se face un reglaj sau trebuie schimbate? Si eu cred ca astea sunt de vina pentru ca tot ce ar fi trebuit sa fie legat de calculator functioneaza. Te tin la curent.
Ai cumva idee pe unde sunt localizate aceste vacumuri si ce trebuie desfacut pentru a ajunge la ele? Se gasesc usor de cumparat?
Mii de multumiri, mesajul tau a m-a facut sa vad vitorul cu mai mult optimism!
Skip ads

  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
MIHAI ESTI SIGUR CA FRONTERA ARE UN CALC PT 4X4
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. ca pozitionare, cam pe linga reductor (celputin acolo am vazut ca umbla) . pt. intrebarea cu calculatorul, da are un calculator care deserveste tot ce tine de 4x4 diferit de cel general si care dupa cum am spus (la mine model 2001) se afla sub carcasa schimbatorului de viteza . scoti burduful schimbatorului si dai de el.
  • bog 2

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2000 Y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2009

  • Mesaj Privat
luca_cta a scris:scuza-ma ,as vrea sa te intreb despre mersul cu cutia automata,nu prea ma descurc...am un frontera B din 1999 cu motor x22DTH,doar ce l-am luat.as putea sa te sun?

  • bog 2

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2000 Y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2009

  • Mesaj Privat
luca_cta a scris:scuza-ma ,as vrea sa te intreb despre mersul cu cutia automata,nu prea ma descurc...am un frontera B din 1999 cu motor x22DTH,doar ce l-am luat.as putea sa te sun?

Skip ads

  • bog 2

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2000 Y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2009

  • Mesaj Privat
luca_cta a scris:scuza-ma ,as vrea sa te intreb despre mersul cu cutia automata,nu prea ma descurc...am un frontera B din 1999 cu motor x22DTH,doar ce l-am luat.as putea sa te sun?

  • cont-sters-30223

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat! Dupa ce am mers la cateva service-uri prin Olanda si Franta unde niste imbecli puneau numai aparatul OBD (testerul) care nu le indica nimic, am trecut la studiu. Practic am suspendat masina am cuplat 4x4 si mergea OK. Am trecut la studiul teoretic si prin control la cutie, etc. am descoperit ca firele senzorului situat pe planetarele din fata (mai precis stanga fata) erau intrerupte. Le-am cuplat si acum totul e OK. De multe ori studiul individual te scuteste de nervi si timp pierdut la fel si fel de cretini de la service.
In rest sunt foarte multumit de Frontera mea!
  • petry balea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema in service acum dar nu ii dau de capat ecu de sub frana de mana e bun ,,senzor cutie e bun ,,,senzor punte fata e bun,,,, fire cutie>> mufa sus e bine ,,,,,fire senzor fata >>mufa sus e bine deci care stiti ceva dati un add skype mav3r1ck3
  • klaudiu klaus

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 2000 X22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am achiziționat și eu un frontera 99 2.2 dth sa cutie automata am chemat uleiul la cutie castrol denxon lll asa am gasit k se recomanda pt masina asta și am impresia k se treaza mai mult pana schimba viteza nu fãcea așa pana sa schimb uleiul
Aștept pãreri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR