Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ciprianxxxxx

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
buna ziua.sant nou pe acest site si vruiam sa cer su eu o parere...de curand mi sa spart masina (un opel vectra b) din 96.si nu lea fost de ajuns ca au spart geamul ,mia strambat si usa.fiind nevoit sa o schimb am considerat ca ies mai bine sa cumpar una de la dezmembrari.zis si facut ,am cumparat usa acelas model ,acelas an de fabricatie .toate bine pana am pus usa sus.vine perfect nu are joc deloc doar ca cand vreau sa o inchid se inchide rau daca o fortez si o inchid putin mai violent se inchide perfect.dar daca vreau so inchid usor partea de sus a ramii incaleca usa din spate vreo 2 milimetrii.sta asa cam si cum ar fi lasata din balamausa de sus sa vina in jos putin.partea de jos a usi vine perfect dar sus parca ar fi inclinata.are cineva idee cum as putea so reglez caci din cate am vazut eu nu prea stiu daca se poate regla.exista vreo solutie sau remediu.?multumesc frumos..ast raspuns....o zi buna in cont
Skip ads

  • SalBaTiCu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Buna sunt si eu cu o intrebare ... legat de inchiderea de la telecomanda.
Am un opel vectra b din 96 cu 2 telecomenzi doar inchidere fara alarma,asa si cand deschide de la cheie se deschid doar 3 usi inloc de 5 (portbagajul si usa spate dreapta) cand deschide de la telecomanda se deschide doar usa dreapta fata si stanga spate . . . ce as putea sa fac ajutati-ma va rog.
Multumesc.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salbaticule incearca sa scrii si tu mai coerent. Din ce scrii tu rezulta ca motorasul dreapta fata are probleme de contact si dreapta spate e ars ca nu mai actioneaza deloc. S-ar putea sa nu fie ars sa fie problema doar de contacte, trebuie desfacute usile si verificat pe rand. Cand deschizi din cheie de la care usa deschizi? Oricum trebuie mers la electrician daca nu te pricepi tu. Daca portbagajul nu reactioneaa deloc si acolo o fi ceva defect sau contacte imperfecte.
  • SalBaTiCu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
poe a scris:Salbaticule incearca sa scrii si tu mai coerent. Din ce scrii tu rezulta ca motorasul dreapta fata are probleme de contact si dreapta spate e ars ca nu mai actioneaza deloc. S-ar putea sa nu fie ars sa fie problema doar de contacte, trebuie desfacute usile si verificat pe rand. Cand deschizi din cheie de la care usa deschizi? Oricum trebuie mers la electrician daca nu te pricepi tu. Daca portbagajul nu reactioneaa deloc si acolo o fi ceva defect sau contacte imperfecte.

M-am grabit sa merg la lucru cand am scris postul . . . Deci cand deschid la sofer cu cheia se deschid doar 3 usi dreapta fata stanga fata si stanga spate dar cand incerc cu telecomanda usa de la sofer nu se deschide,iar cand sunt usile deschise si incerc sa le inchid cu telecomanda se inchid si se deschid singure inapoi(doar cand usa de la sofer este inchisa atuncia se inchid de la telecomanda si celalalte 2)Sper ca am fost cat se poate de explicit.
Skip ads

  • microice1

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut!Am un Vectra B caravan,si am o problema cand e la relanti:motorul meu merge in hopuri.Nu cred ca e de la carburant pentru ca acelasi carburant bag de foarte mult timp,de la aceeasi benzinarie.Si mai am una.....cumva sonda lamda se poate reparasi...daca nu poate stie cineva un pret...Multumesc
  • TEZEUSS

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut ! Am un opel vectra b an 1997 si nu mai imi mere telecomanda la el , care ar putea fi problema ? Mentionez ca am si cumparat baterie noua si tit degeaba
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
microice1 a scris:Salut!Am un Vectra B caravan,si am o problema cand e la relanti:motorul meu merge in hopuri.Nu cred ca e de la carburant pentru ca acelasi carburant bag de foarte mult timp,de la aceeasi benzinarie.Si mai am una.....cumva sonda lamda se poate reparasi...daca nu poate stie cineva un pret...Multumesc

vezi ca esti off-topic si pt. detalii despre problema ta, cauta pe aici, pe forum.Sonda lambda nu se repara.Ea are o durata de functionare limitata,dupa care se inlocuieste cu una noua.Daca nu te descurci intra pe id mess:[editat] si discutam.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salbaticu, lasam la o parte usa dreapta spate care inteleg ca e moarta, sanse mari motorasul sa fie ars. Acum sa-ti explic: cel putin pe usa de la sofer, la modelele mai vechi chiar si usa dreapta fata, au motoras cu 5 fire, ceea ce inseamna ca oricare dintre aceste motorase le comanda pe celelalte in momentul cand le actionezi manual cu cheia in usa. Daca motorasul nu face cursa completa sus-jos, rezulta ce zici tu se deschid-inchid singure. Telecomanda practic da comanda doar motorasului de la sofer de obicei, care motoras dupa ce-si face cursa de inchis, face un contact si le da comanda la celelalte. Oricum trebuie demontata usa soferului, mai mult ca sigur nu-si mai face cursa completa si revine inapoi, trebuie reglata tija lui. Daca inchizi cu cheia de la usa dreapta fatza se inchid si celelalte sau nu? De aici iti dai seama daca ai motoras cu 5 fire (care da comanda la celelalte) sau cu 2 fire (care nu comanda celelalte usi).
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salbaticu, lasam la o parte usa dreapta spate care inteleg ca e moarta, sanse mari motorasul sa fie ars. Acum sa-ti explic: cel putin pe usa de la sofer, la modelele mai vechi chiar si usa dreapta fata, au motoras cu 5 fire, ceea ce inseamna ca oricare dintre aceste motorase le comanda pe celelalte in momentul cand le actionezi manual cu cheia in usa. Daca motorasul nu face cursa completa sus-jos, rezulta ce zici tu se deschid-inchid singure. Telecomanda practic da comanda doar motorasului de la sofer de obicei, care motoras dupa ce-si face cursa de inchis, face un contact si le da comanda la celelalte. Oricum trebuie demontata usa soferului, mai mult ca sigur nu-si mai face cursa completa si revine inapoi, trebuie reglata tija lui. Daca inchizi cu cheia de la usa dreapta fatza se inchid si celelalte sau nu? De aici iti dai seama daca ai motoras cu 5 fire (care da comanda la celelalte) sau cu 2 fire (care nu comanda celelalte usi).
  • SalBaTiCu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
poe a scris:Salbaticu, lasam la o parte usa dreapta spate care inteleg ca e moarta, sanse mari motorasul sa fie ars. Acum sa-ti explic: cel putin pe usa de la sofer, la modelele mai vechi chiar si usa dreapta fata, au motoras cu 5 fire, ceea ce inseamna ca oricare dintre aceste motorase le comanda pe celelalte in momentul cand le actionezi manual cu cheia in usa. Daca motorasul nu face cursa completa sus-jos, rezulta ce zici tu se deschid-inchid singure. Telecomanda practic da comanda doar motorasului de la sofer de obicei, care motoras dupa ce-si face cursa de inchis, face un contact si le da comanda la celelalte. Oricum trebuie demontata usa soferului, mai mult ca sigur nu-si mai face cursa completa si revine inapoi, trebuie reglata tija lui. Daca inchizi cu cheia de la usa dreapta fatza se inchid si celelalte sau nu? De aici iti dai seama daca ai motoras cu 5 fire (care da comanda la celelalte) sau cu 2 fire (care nu comanda celelalte usi).

Da deci se inchid de la cheie toate si se deschid toate. . .si spune-mi te rog cum reglez tija aia si cam cum arata . . .
Ps:Daca e asa cum zici tu usa dreapta spate moarta ce ar trebui facut la ea?Mersi
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Desfaci fata de usa, acum nu stiu daca inchiderea e din fabrica sau e aftermarket, eu tind sa cred ca aftermarket, in cazul asta ai sa vezi ca tija motorasului este atasata de tija care incuie-descuie usa cu ajutorul unei bride cu suruburi. Trebuie sa te asiguri ca tija motorasului face cursa pana la capat in ambele sensuri, desfaci surubelul de la tija si reglezi astfel: cu usa in pozitia descuiat slabesti tija motorasului si tragi de ea in sus la maxim dupa care strangi la loc. Verifica sa fie toate surubelele stranse sunt 2-4 surubele. In legatura cu usa spate, la fel trebuie desfacuta si verificat motorasul ala, verifici conexiunile, dai comanda de inchis deschis vezi daca vin 12v pe cele 2 fire la care e legat sau il dai jos si il conectezi la baterie, pe rand in ambele sensuri de polaritate el deschide inchide, dar conectezi scurt nu-l tii alimentat mai mult de 1 secunda, daca nu se misca e ars si trebuie inlocuit.
  • TEZEUSS

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu mai imi merge telecomanda inchidere deschidere usi la opel vecta b . cine imi zice cum sa o fac ?
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand schimba bateria telecomenzii. Nu ai specificat daca e pe cheia masinii sau alarma pusa aftermarket. Daca nu merge nici dupa inlocuirea bateriei trebuie "invatata" telecomanda sa comunice cu alarma.
  • costel nitica

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
SALUTARE OPELISTI. AM SI EU O PROBLEMA CU O CORSA D 2007. NU SE MAI INCUIE USILE DIN SPATE. NICI DIN TELECOMANDA NICI MECANIC( CU CHEIA), NICI DIN INTERIOR APASAND PE BUTONUL DIN INTERIOR. AM FOST LA ELECTRICIAN SI MI-A VERIFICAT INSTALATIA SI SE PARE CA PRIMESTE CURENT LA USILE DIN SPATE,INCLUSIV MECANISMUL DE INCHIDERE LA VERIFICAT PE DIRECT( LA BATERIE CU 2 FIRE) SI FUNCTIONEAZA DAR MONTAT SI DATA COMANDA DIN TELECOMANDA NU FUNCTIONEAZA. MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@costel nitica
Verifica sigurantele.
Mergi la un test eventual.
  • fofolino

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut tuturor!
Am si eu o problema cu inchiderea la o vectra b x20dtl! mai exact cu inchderea pe telecomanda....merge doar cand vrea Sad
La inceput am crezut ca este din cauza bateriei, am schimbato si a mers de cateva ori si apoi iar nu a mai mers. specific ca am inchderea originala (cu telecomanda).
Insa dupa ce fac procedeul de punere contact si tinand apasat 2-3 sec. butonul inchis de pe telecomanda, din nou merge, insa, merge la fel doar de cateva ori si apoi iar trebuie sa refac acest procedeu (contact, buton inchis)
stie cineva unde este problema ? in cateva cuvinte imi sotcheaza telecomanda dar dupa cateva inchideri/deschideri trebuie sa refac procedeul de recunoastere a telecomenzii Razz
  • costel nitica

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut iulian. am verificat sigurantele are doar una pt inchidere. Dar celelalte se incuie,(dreapta fata,stanga fata si porpagaj). Am fost cu ea la test si este curata dar mi-a zis ca nu ii va da pe test
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mister total. Ar fi trebuit sa aiba o eroare.
Daca ai drum prin Bucuresti treci pe aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462
Suna cu 3-4 zile inainte.
Bafta.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
buna , ma intereseaza si pe mine unde pot monta o inchidere centralizata
  • fofolino

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
fofolino a scris:salut tuturor!
Am si eu o problema cu inchiderea la o vectra b x20dtl! mai exact cu inchderea pe telecomanda....merge doar cand vrea Sad
La inceput am crezut ca este din cauza bateriei, am schimbato si a mers de cateva ori si apoi iar nu a mai mers. specific ca am inchderea originala (cu telecomanda).
Insa dupa ce fac procedeul de punere contact si tinand apasat 2-3 sec. butonul inchis de pe telecomanda, din nou merge, insa, merge la fel doar de cateva ori si apoi iar trebuie sa refac acest procedeu (contact, buton inchis)
stie cineva unde este problema ? in cateva cuvinte imi sotcheaza telecomanda dar dupa cateva inchideri/deschideri trebuie sa refac procedeul de recunoastere a telecomenzii Razz



ma ajuta si pe mine cineva ? va rog...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR