Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • malac24

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am si eu un opel vectra c din 2006 si asi vrea si eu sa stiu daca are filtru de particule?ms Rolling Eyes Rolling Eyes :
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poti sã ne spui ºi ce tip de motor are maºina?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa ne spui unde tii cartea de identitate? Sa mergem sa ne uitam... Rolling Eyes
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Faci o diagnoza sau te uiti sub ea Wink

CristianTM.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sper ca nu se refera la ala de clima!
multi il numesc asa. Laughing
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Poti sa ne spui unde tii cartea de identitate? Sa mergem sa ne uitam... Rolling Eyes


@elegance, masina mea are filtru de particule, dar din pacate nu e trecut in carte, asa poate fi si la @malac24.
De ce acte era nevoie ptr a fi trecut DPF-ul in carte?
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

masina are filtru particule,am si eu o vectra c GTS,din 2005,1.9cdti/88kw/120cp,si are filtru particule,este amplasat pe a toba din mijlocul masinii,are ca un fel de catalizator,cu fir + 2 conducte,problema este ca nu e trecuta in carte,am fost si la RAR sa vad ce sar putea face,dar nu m,au putut ajuta,m,au indrumat catre reprezentanta,Am fost si la reprezentanta ,si acolo se rezolva ,doar achitand suma de 100euro fara tva,si trebe asteptat 1/2 saptamini,pina trimit la fabrica constructoare,de la care vor primi raspunsul,eu m.am lasat lehamete,vroiam sa platesc taxa ceva mai mica,dar degeaba,recuperam circa 280 ron din valoarea la taxa actuala,si am lasat asa cum mi,a venit masina.si achit 715euro in loc de 567 euro cat ar fi fost cu dpf.
numai bine
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
trebe cerut la reprezentanta certificat de comformitate,care sa ateste toate dotarile masinii din fabrica,si sa ateste si DPF
Skip ads

  • gorby

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cand am sunat in germania si l-am intrebat pe cel de unde am cumparat masina, a inceput sa rada si ma intrebe de ce naiba mai stam in tara asta tampita si plina de idiotenii in legislatie ca sa ne jupoaie de vii si de bani k pe niste prosti......
sunt in aceeasi situatie cu un vectra 1,9 cdti, 2005....castigi doar 70 E la faza asta, asta e RO
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am mai scris intr-o discutie: Eu am facut RAR la Bistrita si nu am avut "certificat de conformitate" , dar baietii de acolo au sunat la Bucuresti si mi-au trecut in cartea de identitate DPF-ul. Deci se poate numai sa vrea cei de la RAR(FARA MICI ATENTII). Si pe aceasta cale le dau un 10+ baietilor de la Bistrita.
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu se trece in carte filtrul de particule daca nu ai certificat de comformitate,eu am adus masina din franta,sunt de loc din moldova ,si am facut RAR.ul la Bucuresti,si cu toate interventiile mi sa spus cu parere de rau ca nu se poate trece in carte asa ceva fara acel certificat de comformitate eliberat doar de fabrica constructoare si nu de dealeri sau de alti vanzatori,in acel certificat sunt trecute toate optiunile ce pot fi mentionate pe masina exemplu (jante ),in cartea masinii la vectra mi s.au scos doar jantele pe 16 si optional si 17,iar in urma certificatului de comformitate sunt trecute si cele de 18,ceea ce in carte nu sunt trecute,(cartea de franta,certificat),si.n certificatul de franta nu este trecut DPF.ul,deoarece masini fabricate pentru belgia,franta,olanda nu sunt specificate aceste dotari,aceste tari nu au cerut aceste certificate de comformitate,iar la o skoda octavia 2 adusa din germania,are certificat comformitate unde atesta toate dotarile masinii.
iar la noi sa ceri un certificat trebe sa achiti suma de 120 euro cu tva si sa astepti ceva timp 1/2 saptamini.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Maºina mea ( Zafira, 1,9 CDTI, 120 CP ), mi-a adus-o un prieten din Belgia. L-am întrebat dacã are DPF, ºi mi-a rãspuns, cã NU are. Am fost puþin uimit, deoarece din "cercetãrile" mele ºtiam cã mai toate au fost dotate cu acest filtru de particule. Mi-am fãcut programare la RAR Bistriþa, ºi la data respectivã m-am prezentat unde mi-au luat maºina ºi actele( Copie CI, cartea de identitate din Belgia, programarea-nu am avut certificat de conformitate), m-au poftit în sala de aºteptatre iar dupã cca. 30 min. un jandarm m-a informat cã pot pleca cu maºina care era deja parcatã afarã. Nu am vãzut nimic din cea ce au fãcut inãuntru ºi nici cine a fãcut, dar spre surprinderea mea când am ridicat Cartea de identitate eliberatã de RAR am observat cã la menþiuni era trecut ºi DPF-ul ºi o multitudine de dimensiuni pentru jante pe care le mai pot folosi. Aºadar nu este nevoie de certificat de conformitate este vorba ca oamenii de la RAR sã-ºi facã treaba intr-un mod profesionist. ªi din partea mea 10+ pentru cei de la RAR Bistriþa.
Skip ads

  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
asa e ,nu stiu ce sa mai zic,depinde,de cine?de ce?nu stiu,eu am facut RAR.ul la buc deoarece am prins programare telefonica foarte rapida,am sunat la 9.oo dimineata si ma programat la ora 12.35,in aceeasi zi,iar la neamt am sunat si m,au programat in aprilie la finele lunii,
Cei de la bucuresti au zis ca nu este mentionata in carte si nu au cum sa treaca in carte aceasta specificatie,nu poate sa treaca doar pe vorbe,fara un act concret,in fine asta e,am achitat taxa de 2678 ron si gata.cu toate ca am fost si la RAR la neamt sa.mi treaca DPF in carte,si ei m,au trimis la reprezentanta.si am ramas fara replica.daca si la Bucuresti nu sa rezolvat,nu am tras sperante ca s.ar rezolva la mine in oras
Am sunat si la acea persoana de la care am achizitionat masina si au inceput sa rada atat de mine cat si de tara in care locuim,au zis ca se putea verifica la fata locului fara sa astepti sa ti se trimita de la fabrica mama comfirmare,era foarte simplu si foarte usor,dar au zis ca romanii sunt ..................la minte si nu se poate rezolva,asta este.
multa bafta
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
E supãrãtor ce se întâmplã: într-un judeþ se poate, în altul nu. Mã întreb de ce au nevoie de certificat de conformitate? La RAR lucreazã ingineri care trebuie doar sã se aplece ºi sã se uite sub maºinã. Cred cã asta au învãþat la facultate sã poate identifica un filtru de particule pe care nu-l poþi confunda cu altceva. Iar dacã copiazã totul de pe certificate de conformitate, de ce mai trebuie ingineri la RAR? Copiatul de pe un certificat pe altul se poate face ºi fãrã sã fi inginer. E pãcat ce s-a întâmplat, mai ales cã la banii pe care i-ai plãtit la RAR se putea "trage" puþin cu ochiul ºi sub maºinã ºi treaba era rezolvatã.
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
asa este,avand in vedere ca sub masina tot se baga un mecanic care sa verifice chipurile jocurile (sa vada daca da accept/respins)se observa doar aruncand o privire si sa.ti dai seama ce inseamna acele 2 conducte,este greu tare in asa zisa ROMANIA,tara lui papura voda.ca sa.ti ia banii prefera sa nu scoata masina cu dotarile sale din fabrica,cel mai bune ar fi de achizitionat o masina de afara cu tot cu certificat de comformitate,sa nu mai ai batai de cap.caci toti din stat sunt mana.n mana, dar mergem inainte
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dar de ce sã nu fim trataþi aºa cum se cuvine, asta nu inþeleg? La intratre scrie cu litere ºi cifre mari tarifele pentru serviciile practicate. ªi noi plãtim fãrã comentarii. Atunci pentru banii aceia de ce nu-i respectã pe cei care plãtesc aceste tarife ( parcã prea mari dupã paãrerea mea )? Ori trec DPF-ul in CI ori nu, oricum primesc un salariu "frumuºel", deci ori e vorba de comoditate, ori de rãutate. Oare cum s-ar simþii dacã s-ar schimba rolurile, ºi cineva ar face acelaºi lucru ºi cu ei? Pãcat cã la asta nu se gândesc, ºi din aceastã cauzã mulþi au de suferit. Mare pãcat!
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Este tare ciudat , suntem toti in ROMANIA dar sunt alte legi in fiecare judet? Este clara treaba : depinde de bunavointa celor de la RAR.
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am vazut si la inmatricularea masinii, o gramada de legi in fiecare judet.asta este romania.intrebare? Cu cine sa ne punem?
traim in romania si asta ne este soarta,din cauza asta ne.am facut o prestanta *buna* in afara granitelor.rad de noi si cu c....u,de legile si gandirea celor asa zisi parlamentari parati.si birocratia asta de peste tot ce tine de stat.noaptea dorm si viseaza o lege ,iar a doua zi o pun in aplicare,problema este ca viseaza o lege doar de luat banii de la populatia de rand,Nu viseaza si ei o lege de a mai scadea niste taxe sau alte cele,mai nou ,vor sa nu se mai deduca tva la masini achizitionate in leasing,nici la piesele schimbate sa nu se mai deduca tva,la gaz ( benzina,motorina,e.t.c)sa nu se mai deduca nici la astea,nama legi de ati lua banii,dar rovinete platim,si drumuri de r....t, si multe altele,ca de acum ajungem sa discutam politic.in fine,TRAIM IN ROAMANIAsi totul este posibil
  • gorby

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut, spune-mi si mie te rog cum arata hartoaga aia cu dpf
si masina mea e tot din franta , dar am cumparat-o din germania si nu am asa ceva , in schimb am o gramada de hartii in franceza , poate am si asa ceva printre ele ....
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

ar trebui sa scrie in franceza cerificat de comformitate,si acolo iti va zice toate dotarile masinii de fabrica,(fabricant )in acel certificat specifica si DPF.ul,iti va zice si toate modelele de jante cu cauciucuri din dotare,si mai scrie exact toate valorile noxelor emanate,in mers,relanti si jeala,cu gilimelele de rigoare,am sa pun o poza cu cretificatul unei skoda octavia 2,caci aia am achizitionat.o cu tot cu certificat.

numai de bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR