Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dupa cate am vazut eu la masina mea, la rotiel spate, arcul este pus pe o bucata de cauciuc mai groasa(cam asa ceva aveam pe dacie). Se poate da jos, dar trebuie sa desfaci amortizorul, sa scoti arcul, scoti cauciucul si faci operatia inversa pt montare. Totusi dc ai cumparat masina cu pachetul de drumuri grele daca acum vrei sa il dai jos?
Skip ads

  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca era pentru mine intrebarea....asa am cumparat-o ...vechiul proprietar a comandat-o asa. o sa merg la un service sa intreb ...si sa arunce o privire sa vada despre ce e vorba. multumesc
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daedalus a scris:dupa cate am vazut eu la masina mea, la rotiel spate, arcul este pus pe o bucata de cauciuc mai groasa(cam asa ceva aveam pe dacie). Se poate da jos, dar trebuie sa desfaci amortizorul, sa scoti arcul, scoti cauciucul si faci operatia inversa pt montare. Totusi dc ai cumparat masina cu pachetul de drumuri grele daca acum vrei sa il dai jos?


cauciucul ala de care zici tu e prezent la orice astra g/clasic. scopul lui nu este pentru inaltarea masinii ci pentru atenuarea zgomotelor si pentru ca arcul nu putea fi montat direct pe punte.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tin sa te contrazic. Eu am astra classic si am cuciucul respectiv, pe cand tata la astra g nu are. Acum ca nu o fi ca l-a scos cineva nujtu...
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
inseamna ca tatal tau are o problema la masina. eu cunosc 3 astre g din ani diferiti care au acel cauciuc si dupa cum ti-am zis este foarte normal sa fie acolo pentru a amortiza zgomotul pe care il face arcul in interactiune cu puntea spate!
  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
o sa fac eu 2 poze la 2 astre diferite. una cu pachet de drumuri grele si alta fara. sa vedem mai bine despre ce este vorba
  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am facut pozele dar nu sunt prea reusite...adica nu se vede cine stie ce...
primele 3 sunt de la astra mea cu pachet de drumuri grele si celalalte sunt de la astra tatalui fara pachet.pozele sunt facute la rotile din fata.
ce am observat eu ...la mine amortizorul e mai ridicat ..se poate observa in poze.










  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut, am revenit cu forte noi Very Happy, am montat arcurile Weitec verzi si pot spune ca sunt 100% multumit de comportamentul masinii cat si confort, parca masina s-a inchegat mai bine chiar daca nu am si amortizoare, este o adevarata placere, am coborat-o super ok si am sa revin cu poze. Cat despre acele caucicuri va spun sigur ca sunt de la masina si nu sunt inaltatoare.....am stat langa mecanic de la inceput pana la final si NU AM INALTATOARE ci doar arcuri mai LUNGI ....asa ca pachetul de drumuri grele contine : Scut motor + arcuri mai lungi !

Revin cu poze!
Skip ads

  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sa stii ca ai dreptate... se poate vedea si in pozele de mai sus. la masina mea se vede tija amortizorului iar la tata nu. deci asta inseamna ca este arcul mai mare
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
catalin_MCA a scris:sa stii ca ai dreptate... se poate vedea si in pozele de mai sus. la masina mea se vede tija amortizorului iar la tata nu. deci asta inseamna ca este arcul mai mare




Da intr-adevar + de asta am avut niste probleme, arcurile pe care le-am cumparat sunt ok, nu am ce sa le reprosez, confortul a crescut enorm dar in nici un caz nu cred ca sunt mai tari chiar daca sunt sport pentru ca imi atinge pe spate in contra-aripa, pana acum ceva zile imi atingea in aripa si am indoit buza de pe spate, cea care face parte din aripa. Am indoit-o cu un ciocan de lemn si am umflat si aripile un pic, se pare ca nu mai atinge acum ca inainte ci doar la hopuri si cu 2 persoane a cate 80 kg in rest, sa vopsesc ca sa nu prinda rugina si sunt multumit sasa nu folosesc masina pe post de taxi Smile
  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci inseamna ca amortizoarele stock sunt prea moi pt arcuri sport? sa inteleg ca nu e bine sa schimbi doar arcurile cu unele sport....poti sa pui niste poze sa vedem cat de lasata e acum masina?
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Spal masina azi si pun poze
Skip ads

  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sincer nu ti-as recomanda deloc arcuri sport si mai joase, eu o am asa si ma cam chinui , la anumite denivelari sau gropi franez pana aproape opresc , si o data la o luna tot gasesc ceva sa o harjai ori pe toba ori pe praguri , pana acum nu am avut probleme cu baia de ulei, dar nu avem o tara pentru masini joase asta e clar , + ca se simt aiurea rau sunt f rigide arcurile si pe piatra cubica sau pe un drum prost zici ca te dai in rolles coaster.
  • sebyboy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca taiem cate o spirala din arcurile fata, spate ,avem centimetri mai putini nu?ce parere aveti!nu o sa fie mai rigid suspensia acuma ma gandesc. . .
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu poti sa le tai pt ca nu sunt egale diametrele la spire de sus pana jos
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sebyboy a scris:daca taiem cate o spirala din arcurile fata, spate ,avem centimetri mai putini nu?ce parere aveti!nu o sa fie mai rigid suspensia acuma ma gandesc. . .

Sper sa nu te simti ofensat (nu in sensul asta postez),dar tu iti dai seama ce e asta?Ca si cum ti-ar spune cineva sa scoti arcurile...va fi masina mai joasa.
Daca ai taia o spira,ar fi arcul mai scurt(decat este normal fata de amortizor) sau nu s-ar tensiona suficient inca sa preia socurile asa cum trebuie.
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pozeeeeeeeeeee




























Acum, tin sa precizez ca nu am nici un fel de problema cu arcuri sport pe amortizoare stock. Arcurile sunt -30 cu -30 Weitec. Un singur lucru m-ar deranja dar care nu il pot cataloga ca problema. Este faptul ca la 2 persoane pe spate cu bagaj imi atinge un pic si este normal daca vrei sportivitate.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pai daca aveai si amortizoare sport sigur nu mai atingea. totusi se vede la rotile din fata ca nu ai schimbat si amortizoarele.

masina arata bine de tot, ai grija de ea!
  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
arata superb ...dar cum zicea si colegul daca aveai si amortizoare nu iti mai atingea sigur.....vroiam sa fac si eu aceasta operatiune doar cu arcuri sport...dar daca ma gandesc mai bine astept si o sa imi pun si arcuri si amortizoare
  • catalin_MCA

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
hai sa zic si una cu rima ''daca vrei sportivitate ,la drumurile noastre frate...nu poti scapa de rigiditate'' Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR