Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • deleted-763

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incredibil ... mi sau rupt toate cele 4 prezoane la roata si mi-a cazut roata ... aveti idee de la ce pote fi ca mie unul mi-a stat mintea in loc ... Shocked
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu am mai auzit asa ceva. Probabil materialul prost (se elimina daca sunt prezoanele originale). Ai schimbat jantele si nu ai inele de centrare? Nu au fost suficient de stranse si s-a produs un "joc"? Prea tare sigur nu au fost stranse, a patit-o un prieten de nu le-a putut desface decat cu pistolul cu aer comprimat si tot nu s-au rupt.
Greu de spus... imi sta si mie mintea in loc... Interesant este de ce s-a rupt primul, celelalte trei probabil au fost suprasolicitate ulterior.


Ultima modificare facuta de kapix la Mar 22 Nov, 2005 12:34 am
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sigur nu au fost stranse bine eu am patit cu prezoanele de la planetara de la cutie s-au forfecat si am ramas intr-o intersectie.Nu mi-am dat seama ce se intamplase pana acasa cand am desfacut-o si cu ceva timp inainte umblasem acolo ca am schimbat un burduf si nu cred ca l-am strans bine.
Ar puta sa cedeze si din faptul ca au fost stranse prea tare dar daca sunt originale nu prea cred sa se foarfece.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
si eu care credeam ca le-am auzit pe toate Sad ar fi interesant de aflat ceva detalii suplimentare, cum ar fi daca daca prezoanele erau originale(ceea ce nu cred), filetele erau afectate inainte de incident, daca erau montate in flanse/distantiere facute in dosul curtii, nu reusesc sa imi dau seama ce forta ar fi trebuit aplicata asupra lor astfel incat sa se poata intampla aceasta grozavie... sper totusi sa avem de-a face cu o "poveste pescareasca" Smile
Skip ads

  • deleted-763

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2005

  • Mesaj Privat
[quote="kapix"]Ai schimbat jantele si nu ai inele de centrare? quote]


Intradevar aia era singura roata fara inel de centrare dar ce importanta asa mare are ala ???

+ de asta prezoanele nu stiu daca erau originale cred totusi ca da ...

Faza mai naspa e ca aseara nu am vazut prea bine ca era intuneric dar am facut si aripa praf Sad
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai inele de centrare forta ce actioneaza asupra prezoanelor se distribuie si asupra inelului, altfel prezoanele sunt supuse si la forfecare si la torsiune. Efectul lipsei inelului s-a vazut. Dar chiar nu s-a simtit nimic inainte de ruperea completa? Asta e...soarta. Eu am fost in spatele unui ARO la care s-au forfecat prezoanele de la o roata din spate si sa vezi frumusete la 90 km/h cum urmaream sa depasesc o roata, ca ARO era incarcat si a franat cu tamburul pe asfalt, curios e ca a putut tine directia cu o singura roata din fata care atingea asfaltul. Deci Robert nu le-a auzit pe toate. Se spune ca scoala de soferi te formeaza 30%, inca 50% acumulezi prin propriile experiente si restul pana lasi volanul din mana. Scuze m-am lungit prea mult. Ce sa-i faci? Muza scrisului!
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
hei, nu este vorba daca le-am auzit, sau nu, eu pe toate - departe de mine gandul ca as fi un fel de guru sau ceva de genul - refuz insa sa cred ca in conditii de exploatare normala se poate intampla o astfel de grozavie
Din cate imi explica si mie cineva prezoanele de la roata tocmai datorita rolului important pe care il joaca in siguranta masinii, nu se recomanda sa fie confectionate prin metoda clasica (filiera) ele fiind facute prin presare...
Nu pot decat sa presupun ca ceva a fost in neregula "in Palestina" probabil nu au fost bine stranse, iar lipsa inelului de centrare ar fi creat oarecum conditiile propice ca acest lucru sa se intample. Ce-i drept un lucru foarte grav care ar fi putut avea consecinte foarte grave Sad
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
vorbesti de inelul de centrare care intra pe mijlocul jantei in gaura aia dintre prezoane ? sau altul din alt material care se pune peste cel de pe masina ? e unu nu am d-alea care se aplica ca niste "saibe", iar jantele care le are bogdanelius au fost la mine, din cate imi aduc aminte nu mai stiu daca atunci cand am schimbat jantele am schimbat si prezoanele, cert e ca eu nu aveam inele pe jantele de 17, iar avea pe alea de 15 niste chestii din teflon cred + plastic , care mi le-au pus mie pe masina... tind sa cred ca nu au fost bine stranse. eu am forjat masina 2 ani de zile cu jantele alea si nu s-a intamplat nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR