Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
(Polutia)Politia sau militia romana vrea sa reduca viteza maxima legala in oarase la 40km/h, ce parere aveti, iar bravii nostrii conducatori ai tarii vor sa ridice maximele legale...

Viteza legalã în oraº ºi pe ºosele, crescutã cu 10-20 km/orã

Ordonanþa amendatã ieri urmeazã sã fie votatã ºi de Camerã

Recuperarea permisului – fãrã examen

În anul în care cifrele morþilor pe drumurile publice rãmân peste media europeanã, iar una dintre principalele cauze ale carnagiilor rutiere este goana dementã a unor ºoferi, parlamentarii s-au gândit sã-i împingã pe români sã calce ºi mai tare acceleraþia. Limita de vitezã în localitãþi va creºte de la 50 la 60 de km pe orã. Senatorii au votat, ieri, ordonanþa privind circulaþia pe drumurile publice, cu un amendament al liberalei Norica Nicolai care prevede creºterea limitei de vitezã pe toate categoriile de drumuri publice.

Astfel, viteza maximã admisã pe drumurile naþionale europene va fi de 120 km/h, faþã de 100 km/h cât e în prezent. Pe celelalte categorii de drumuri, pentru vehiculele din categoria A ºi B, limita de vitezã creºte de la 90 km/h la 100 km/h. De asemenea, Senatul a decis cã ºoferii cãrora le-a fost suspendat permisul de conducere nu mai sunt obligaþi sã dea din nou examen pentru a-l recãpãta. Un alt amendament adoptat ieri de plenul Senatului stabileºte cã, pentru ridicarea maºinilor parcate neregulamentar, este nevoie de un act juridic, în care sã fie cuprinse inclusiv mãsurãtori prin care sã se demonstreze cã maºina era parcatã într-un loc nepermis.

Senatul este prima camerã sesizatã, decizia finalã urmând sã aparþinã deputaþilor.

Eu unul sunt impotriva reducerii,dupa ce ca oricum in Bucurestiul asta infect se circula numai din ambreiaj,o micsorare ar fi cireasa de pe tort, dar nici cu o majorare nu prea sunt de acord...prea multa carne de tun pe sosele... parerea voastra Exclamation Question Arrow
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu prea inteleg, se reduce sau se mareste viteza? Titlul topicului vorbeste de reducere la 40km/h iar in topic se vorbeste de un proiect de marire cu 10-20km/h.
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Eu nu prea inteleg, se reduce sau se mareste viteza? Titlul topicului vorbeste de reducere la 40km/h iar in topic se vorbeste de un proiect de marire cu 10-20km/h.


Pai nu se stie exact,ambele sunt propuneri momentan,dar cea mai nasoala hotarare este cea de micsorare a vitezei...
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca micsoreaza viteza cred ca paralizeaza traficul...
Skip ads

  • cristi.nbk

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 1800 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eehhh oricum cine o respecta? Embarassed decat cand e radar sau rutiera prin preajma .. ca in rest :-"
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai ce a votat senatul? Atat cresterea cat si scaderea vitezei in acelasi timp? Urmeaza ca in camera deputatilor sa se dea cu banul pentru una din variante?
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Pai ce a votat senatul? Atat cresterea cat si scaderea vitezei in acelasi timp? Urmeaza ca in camera deputatilor sa se dea cu banul pentru una din variante?


Buna abordarea ta, la cat de idioti sunt atat semanatorii cat si derutatii, nu trebuie sa ne mai mire nimic...
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca principala cauza a accidentelor rutiere este starea extrem de proasta a soselelor tarii.Cu totii cred ca ne enervam zilnic de cate gropi intalnim,de cat de aglomerat este traficul,de cati
soferi tampiti au carnet,de cate rable si "afumatori" merg in fata ta cu 30 pe ora!Si atunci iti bagi p... si o calci mai tare(din pacate ajungi cu 5 min. mai repede la destinatie!).Consider ca viteza prea mare este,in cea mai mare parte,consecinta a ceea ce am spus mai sus!Rezolvarea:reabilitarea soselelor nationale si costructia de AUTOSTRAZI!Si atunci cu toti o sa fim mai calmi,mai ingaduitori,mai relaxati.
P.S.Ce vise am!
  • baldea_daniel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
off topic: pe langa viteza si starea jalnica a drumurilor, combnate cu prezenta carutelor, animalelor si utilajelor agricole, la producerea de accidente mai contribuie si frustrarea unor soferi, care in momentul in care ii depasesti ei is smecheri si accelereaza, astfel iti da peste cap toate calculele facute de tine, si te pun in situatii limita. Plus ca daca se mareste viteza legala la 120, atunci multi vor merge cu 140-150 , viteza la care nu iti ia permisu, cum de altfel acum se merge cu 120-140. Nu stiu , nu cred ca e bine sa se mareasca , si asa sunt destui nebuni pe drumuri, apoi sa le mai dea si frau liber, ar fi nasol rau.

In Romania, in trafic , 9 din 10 soferi au fetele schimonosite, sunt stresati, de te uiti la unii mai urat sar la bataie, injurii etc. pe cand in Franta Germania ungaria nu am vazut oameni asa stresati.

Sper ca intr-o zi sa avem si noi autostrazi, A3 .. A100 si nu numai A1 SI A2 , plus s ne respectam in traficul asa inghesuit.
  • bigap

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 1.00
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Principala cauza a accidentelor este starea proasta a drumurilor...si cei kre merg k tampitzii prin oras ii doare undeva kt fac astia viteza minima legala
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
o alta cauza a accidentelor ar mai fi lipsa infrastructurii. nu s-a construit mai nimic dupa ceausescu, si au recunoscut si cei de sus din ministere ca am ramas cu infrastructura la nivelul anilor 1990. daca ai nevoie sa faci un traseu mai lung este o peripetie. eu faeam 12h din iasi la vama bors 600km, si trebuie sa fii cu 4 ochi pe parbriz sa nu faci accidente, sa respecti regulile di trafic ca se aduna si stres si oboseala la cate intalnesti pe strazile noastre. cred ca ,exceptand pe cei care dinadins depasesc limitele sau fac depasiri riscante pentru ca au masini tari sau se cred f. virtuosi la volan, cu totii suntem constransi sa depasim unde putem limitele pentru a compensa lipsa centurilor oraselor si satelor,traficul aglomerat,strazile proaste, nesemnalizate, nu mai spun de lipsa autostrazilor. ar fi o greseala sa se mareasca limita de viteza peste 100km pe strazile noastre aglomerate cu gropi si denivelari. cum ne invata la scoala denivelari =aderenta mai mica=control mai putin asupra masinii deci ar creste pericolul de acidente. iar daca s-ar reduce limita in centre urbane atunci chiar ca ne creste barba pana ajungem di pc A in pc B. nu s-ar rezolva decat ca vor da mai multe amenzi. cine se va tara prin orase cu 40/h cu viteza 2-a,3-a? ca deja mergem bara la bara este alta poveste. daca nu se pot face strazi atunci poate ar trebui sa trecem noi la aeroglisoare sa putem circula si pe campuri...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR