Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • anticus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am un opel astra caravan 1,7 DTI an 2000 de 55kw ,75cp dupa ce am cumparat masina am constatat ca in zona pompei de injectie exista o pierdere de motorina,cred ca nu este semnificativa din moment ce consumul este de 5,5 afara si 8,5 in oras, dar toate firele ,burduf planetara ,tampon motor este plin de motorina ,eliberind spatiul desfacind tot ce se poate desface am constatat ca in partea de jos a pompei de motorina exista o electro-valva care sincer nu stiu exac ce face si nici nu sunt sigur cum se numeste , in schimb aceeasta electro-valva este responsabila cu pierderea de motorina. inca un lucru, banuiesc ca este vinovata si cu o revenire oscilanta in relanti . pompa se pare ca este produsa in hungarysi are o serie B-97185242-2 , electro-valva nu are nici o serie, dar cica exista o varianta pe bosch
are cineva o rezolvare ?,a gasit cineva aceeasta electrovalva?/ la reprezentante se pare ca nu exista ,raspunsul lor a fost o pompa noua circa 2000 euro
multumesc frumos anticu_s@yahoo.com

Skip ads

  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mai cauta pe forum....vei ramane surprins sa vezi cate discutii sunt pe aceasta tema......motorina in ECU
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La diesel service BOSCH ,peste drum de puscaria Rahova.Niste turci,preturi la unele piese acceptabile,se repara,verifica pompe te poti intelege cu ei....daca e loc in schimb incearca si ei o mica prosteala doar de la ei vine cuvantul ciubuc. Incearca sa vorbesti direct cu sefu' e in tema omu' si cred ca la ei gasesti asa ceva ori ati aduc pe comanda.
  • anticus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
edyionut a scris:mai cauta pe forum....vei ramane surprins sa vezi cate discutii sunt pe aceasta tema......motorina in ECU

POATE DATA VIITOARE CITESTI CU ATENTIE CE SCRIE ,NU AM MOTORINA IN ECU
Skip ads

  • anticus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:La diesel service BOSCH ,peste drum de puscaria Rahova.Niste turci,preturi la unele piese acceptabile,se repara,verifica pompe te poti intelege cu ei....daca e loc in schimb incearca si ei o mica prosteala doar de la ei vine cuvantul ciubuc. Incearca sa vorbesti direct cu sefu' e in tema omu' si cred ca la ei gasesti asa ceva ori ati aduc pe comanda.

INAFARA DE UN SH NU AM GASIT ALTERNATIVE ,ESTE STUPID PENTRU 100-200 EURO CIT POATE COSTA PIESA NOUA SA TREBUIASCA SA CUMPAR O POMPA ,CINEVA A FACUT ACEEA PIESA
  • ionut09

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
O am eu sh la 70 euro.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat-o astazi cu un mecanic bun si un electronist bun in Buzau.
Cinste lor!
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@anticus : exact asa am patit si eu, aceeasi piesa m-a lasat si pe mine. Am vrut sa o cumpar de noua si acelasi raspuns am primit si eu, adica.... pompa cu totul, 65mil. Am cumparat-o de la SH cu 50e, acum 2 ani, de abia am gasit-o si la sh ptr ca nu vroiau sa descompleteze pompa, asa ca ...........noua nu o gasesti ptr ca nu are cod. Asa ca tot sh-ul ramane (parerea mea). BAFTA.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@anticus daca nu ai mai fi asa nervos si sa scrii cu caps lock ai vedea ca avea dreptate edyionut care te-a trimis la " Y17DT motorina in mufa la ECU
", tot acolo vei gasi si metoda de a-ti rezolva probl , citeste regulamentul inainte de a deschide alta discutie .
  • trandafir123

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
hoinarel a scris:Eu am rezolvat-o astazi cu un mecanic bun si un electronist bun in Buzau.
Cinste lor!

imi recomanzi si mie mecanicu si electronistu din bz?
ms
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vino la intalnirile din Buzau si cu siguranta o sa cunosti ambele persoane Smile si inca ceva , completeaza-ti contul cu datele masinii https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1980
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
imi recomanzi si mie mecanicu si electronistu din bz?
ms[/quote]

La oricine care are asemenea probleme, nu numai tie.
Skip ads

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cauta la dezmembrari si scoate-le banii in fata si o sa vezi k unii vor demonta electrovalva de pe pompa Smile S-ar putea insa sa iti ceara chiar si 150 euro deoarece piesa este foarte rara, nu se fabrica separat. Doar daca ai noroc sa dai de unul care dezmembreaza si nu se pricepe sa ti-o dea mai ieftin, cum ziceau colegii de mai sus(50-70 euro)
  • Costel13

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am si eu acesi problema, numai ca sunt din Bucuresti, unde am reusit sa gasesc electrovalva mi-a cerut 850 lei.
Ma poate ajuta cineva?
  • marinica1010

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa o lipesti,cauta pe forum si vei afla cum au procedat altii,numai sa nu patesti ca mine,am lipit-o apoi a inceput sa dea motorina intre plasticul acela maroniu si fier(cred).Mi se luase de cate ori am umblat la ea asa ca am tot cautat una macar la mana a doua si am gasit la Pitesti la un parc de dezmembrari cu 200 lei.
  • Costel13

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, o sa vorbesc maine cu mecanicul poate o sa reuseasca sa-i faca ceva.
Am gasit la cineva cu 400 ron, sa vedem.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR