Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • DSiMioara

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ms. Sa vad daca ma taxeaza la reprezentanta.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tine minte: istoric ai doar in reteaua de service-uri ale marcii sau afiliate. Daca masina a avut daune reparate in alta parte, nu ai da obtii nici o informatie asa!
  • DSiMioara

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ms. Sa vad daca ma taxeaza la reprezentanta.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Fii atent aici: o cutie M32, statistic (cauta pe forumuri, ca tot ai mentionat si, deci, ar trebui sa stii deja), are un interval de defectare cuprins intre 90 si 120.000km. ""

eu am aproape 130 mii km in bord si masina tunata din 2013(400 NM !) si nu am avut probleme cu M32-ul. masina a fost recent verificata complet la dealerul judetean unde am schimbat distributia/transmisia si totul e OK.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu toate M32 pica... Smile
Dar si eu am fost unul din ghinionisti pe Astra H ( fosta masina ), cost reparatie spre 2500lei parca ( la reprezentanta ce-i drept )
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@sever iulian

Stai linistit, ca urmeaza si a ta. In cutia asta e ceva inginerie neproductiva, care mai repede sau mai tarziu se va manifesta. Nu scapa nimeni.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu doar am vrut sa subliniez ca in 130 mii km (tunata cam de la 50 de mii la 400 NM) nu am deocamdata nici un semn ca ar fi vreo problema. macar sa tina pana in septembrie cand imi vine grand sportul Smile
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:@sever iulian

Stai linistit, ca urmeaza si a ta. In cutia asta e ceva inginerie neproductiva, care mai repede sau mai tarziu se va manifesta. Nu scapa nimeni.


Daca continuati cu astfel de afirmatii o sa fuga toti de astfel de masini..., le vom lasa mostenire la nepoti, poate asa mai "spalam" din renumele cutiilor M32...
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ideea e ca acele cutii chiar au o problema. Sunt destui care au avut pb si le-au remediat. Nu e un cost exagerat ( fata de o cutie automata de exemplu )
Nu le spune nimeni sa fuga de ele, dar mai bine sa fie informati inainte de achizitie.
Repede, probleme sunt, dar asta nu inseamna ca TOATE pica Smile
  • MSergiuSiMonica

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2017

  • Mesaj Privat
am niste probleme cu insignia mea . cand decelerez se aude un huruit din zona motorului si la cald si la rece , la vitezez mici cel mai adesea. Stie cineva cam la ce sa ma uit sa ce ar putea fii ?
  • MSergiuSiMonica

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2017

  • Mesaj Privat
tin sa precizez este .2.0 diesel 131 ch. din 2011
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@MSergiuSiMonica: acest topic se numeste "Vreau sa cumpar o Insignia - info?". Vrei sa stii ceva legat de achizitia unei Insignia?
In caz ca raspunsul e "nu prea", incearca un topic dedicat, te rog si, inainte sa postezi, foloseste campul ala din dreapta sus, unde scrie "cauta orice...".
Skip ads

  • RaresN.

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Va salut cu mult respect! Am citit destul de multe opinii despre Opel Insignia 2.0 CDTI 160cp, dar cu toate astea nu sunt lamurit in totalitate asa ca va rog sa imi mai dati o parere despre aceasta masina. Acesta este modelul pe care vreau sa-l achizitionez:
Opel Insignia 2.0 CDTI 160cp
Transmisie manuala
Dotari:
ABS
CD
Geamuri fata electrice
Servodirectie
Bluetooth
Geamuri cu tenta
Intrare auxiliara
Oglinzi retrovizoare ajustabile electric
Proiectoare ceata
Airbag-uri frontale
Computer de bord
Inchidere centralizata
Aer conditionat doua zone
Comenzi volan
Geamuri spate electrice
Jante din aliaj usor
Oglinzi retrovizoare incalzite
Stergatoare parbriz automate
Airbag-uri laterale fata
Controlul stabilitatii (ESP)
Radio
Airbag-uri cortina
Faruri automate
Interior din piele
Navigatie GPS
Pilot automat

Garantie 12 luni. Masina este vanduta de Radacini Motors Autorulate (dealer Opel)
Ce parere aveti despre ea, merita? Multumesc anticipat!







  • mpancu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

As vrea sa cumpar o Insignia de 160 cp pana in 200k km si m-ar ajuta sfatul vostru la anunturile de mai jos:
https://www.autovit.ro/anunt...P.html#6511a17f16
https://www.autovit.ro/anunt...s.html#6511a17f16

Sunt in limitele bunului simt sau bat la ochi?

Va multumesc anticipat.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut, masina e inmatriculata in Romania ?
ai cumparat-o ?
  • CretuMIhaiAlin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut.
Deschid acest topic deoarece in maxim 3 saptamani o sa imi cumpar prima mea masina. Am un buget de 9-10 mii de euro si sunt setat pe o Insgnia 2.0 CDTI 160CP,(cel mai mult o voi folosii pe strazile din bucuresti) numai ca in ultimele zile am stat de vorba cu cateva persoane: 1.fost posesor de opel astra, 2.un posesor de opel insgnia, 3.un angajat al Porsche Bucharest si 4. cineva care are un Audi si o skoda si toti 4 mi-au spus un NU clar.
Motivele au fost urmatoarele:
-Garnitura de chiuloasa
-Ambreiajul
-Filtru de particule
-inca o garnitura cv de la motor nu stiu sa spun exact
-Faptul ca este o masina grea
-Trebuie sa ii pun un led sa stiu cand isi face Regenerarea la filtru daca nu risti sa strici motorul
-Faptul ca motorul este facut in colaborare cu Fiat
-Se intretine greu
M-au demoralizat, mi se pare cea mai frumoasa masina
Cei ce aveti aceasta masina imi puteti spune care sunt +si- nu vreu sa fac o gresala sa cumpar o alta masina si dupa sa imi pare extrem de rau.
Multumesc.
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
@CretuMihai

Puteai sa postezi in rubrica "vreau sa cumpar o insignia" nu sa deschizi un topic nou cand ai altu deja existent.
Lasand asta deoparte si eu la randul meu inainte sa cumpar o insignia m-am lovit de tot felul de pareri una mai negativa decat cealalta. Toti au spus nu, pe forum numai probleme, motoare picate etc. Ce am ajuns sa fac? am luat o insignia.
Sunt intradevar cateva probleme la aceasta masina cum de altfel sunt si la alte marci dar, daca stii sa le remediezi inainte ca ele sa se faca prezente vei avea parte de o masina extraordinara.
Iti recomand sa rasfoiesti forumul de probleme, opinii, solutii etc si o sa te convingi singur.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motivele au fost urmatoarele:
-Garnitura de chiuloasa - si cam km avea acel motor? Stii sigur cum a fost exploatat? Eu n-am auzit inca de problema asta...
-Ambreiajul - ce-i cu el? Toate pica daca le freci in trafic si te crezi Gigi-speed. Laughing
-Filtru de particule - iesit o data pe luna la un drum lung si motorina buna, dar asta e valabil cam la toate diesel-urile, nu numai la Opel.
-inca o garnitura cv de la motor nu stiu sa spun exact - O-ring-ul. Se schimba in ziua in care o iei si la 4-5 ani dupa.
-Faptul ca este o masina grea - doar cele cu 4x4, ajung la 1.790 de kg. Cele cu FWD sunt semnificativ mai usoare.
-Trebuie sa ii pun un led sa stiu cand isi face Regenerarea la filtru daca nu risti sa strici motorul - nu trebuie. Doar sa nu uiti ca ai diesel si sa mai faci si drumuri de 30-40 de minute pe afara din oras, din cand in cand.
-Faptul ca motorul este facut in colaborare cu Fiat - sunt cele mai bune motoare, cele din gama CDTI. Ala care ti-a zis ca asta e o problema, sa stea la TDI-ul lui puturos si softat de fabrica sa pacaleasca testele. Idea
-Se intretine greu - adica? Eu am dat, in medie 100-300 de euro pe an, incluzand aici si resoftarea (e o medie), deci e super ok pentru buzunarel.
Daca ai fi tu primul de la care aud astfel de comentarii... Wink
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pentru drumuri preponderent urbane mergi pe varianta cu benzina (2.0T cu 220CP) si vei fi scutit de problemele diesel-ului.
Bafta !
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

As vrea sa imi cumpar si eu un Opel Insigna ca cel din link https://www.autovit.ro/anunt....html#fa72792629, singura problema este ca ma sperie problemele care sun spuse aici.Ma gandesc ca la modelele astea mai noi s-au mai rezolvat problemele, ma poate lamuri cineva? Stau in dubiu Ople Astra J nou sau Opel Insigna de aporximativ 3 ani.

O zi frumoasa!
P.S. Rog moderatorul sa stearga mesajul din topicul e plina romania de insigna cu motoare stricate asta daca deranjeaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR